poglavja

Blazno resno o šoli
25. 10. 2000 00.00
"Šole ne moreš premagat, ampak si jo moraš udomačit", piše Desa Muck v svoji novi knjigi Blazno resno o šoli, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga v zbirki Blazno resno. Knjiga obravnava predvsem probleme sodobnih najstnikov, po knjigah iz zbirke pa segajo tudi odrasli. Knjiga je napisana v obliki zgodbe, glavna junakinja Neža pa se zaplete v mrežo navidez nerešljivih težav, ki se na koncu srečno razpletejo, tudi s pomočjo odraslih, ki jim Neža zaupa. Po besedah avtorice je knjiga namenjena vsem šolarjem, da bi čimbolje prešli šolska leta. Blazno resno o šoli je že peta knjiga iz omenjene zbirke, avtorica pa jo je napisala, ker so tudi njo kot najstnico morili podobni problemi. V knjigi spregovori o svojem strahu pred šolo, o tem kako je ogromno energije porabila samo zato, da bi se izognila šoli, saj jo je sama doživljala kot nekakšno zaroto. Knjiga vsebuje poleg vedno aktualnih šolskih problemov tudi poglavja o učenju oz. o tehnikah učenja, saj avtorica pravi, da se moraš znati učiti, pa vendar imajo današnji šolarji še vedno zelo malo informacij o umetnosti učenja. Knjigo Blazno resno o šoli še dodatno na 166 straneh popestrijo barvne ilustracije, ki so delo Igorja Ribiča.

Zelena luč za nadaljnja pogajanja z EU
13. 10. 2000 00.00
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose je danes na svoji zadnji korespondenčni seji potrdil dodatna pojasnila k izhodiščem za pogajanja Slovenije z Evropsko unijo za poglavja kmetijstvo, regionalna politika in koordinacija strukturinih skladov ter okolje. S tem je omogočil njihovo pravočasno oddajo v Bruselj oziroma nemoteno nadaljevanje pogajanj za ta področja.

JE Temelin je ovira za vstop Češke v EU
08. 10. 2000 00.00
Avstrijski kancler Wolfgang Schuessel je danes pozval češkega kolego Miloša Zemana, naj ne dovoli začetka delovanja jedrske elektrarne Temelin, "preden se ne pojasnijo vsa varnostna vprašanja". Obenem je napovedal, da bo začetek delovanja Temelina vplival na češko vstopanje v Evropsko unijo, saj v tem primeru ne bo moč zapreti poglavja o energiji. Od češkega premiera je odvisno, kako bo zagotovil dosedanji napredek pri pogajanjih za vstop v EU, je v danes objavljeni izjavi za javnost zapisal Schuessel.

Slovenski pogajalci z Lombarderom
20. 09. 2000 00.00
Ožja pogajalska skupina pod vodstvom Janeza Potočnika, sicer tudi v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve, ter predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč so popoldne v Ljubljani začeli dvodnevno delovno srečanje z Jaimejem Garcio Lombarderom, v Evropski komisiji pristojnim za Slovenijo. Na njem bodo pregledali trenutno stanje na pogajanjih ter ključne probleme in odprta vprašanja v poglavjih, ki so v pogajanjih še odprta. Pred začetkom pogajanj pod francoskim predsedstvom EU naj bi govorili tudi o nadaljnjem poteku pogajanj in možnostih za njihovo zapiranje za posamezna poglavja.

Češka nuklearka in članstvo v EU
30. 08. 2000 00.00
Češki predsednik Vaclav Havel je včeraj zavrnil povezavo med vključevanjem Češke v EU in vprašanjem češke jedrske elektrarne Temelin. "Jedrske energije ne prepoveduje noben zakon petnajsterice", poudarja češki predsednik. Havel je sicer izrazil pripravljenost, da z avstrijskim kolegom Thomasom Klestilom preučita vprašanje elektrarne, ki stoji kakih 60 kilometrov od avstrijske meje. Po besedah tiskovnega predstavnika vlade na Dunaju Avstrija ne bo privolila v zaključek poglavja energetike v čeških pristopnih pogajanjih, če Češka ne bo zagotovila ustreznih varnostnih ukrepov v elektrarni.

Vrnitev gradu Betnava mariborski škofiji
20. 07. 2000 21.02
Potem ko je ministrstvo za kulturo včeraj izdalo delno odločbo o vrnitvi gradu Betnava mariborski škofiji, je minister za kulturo Rudi Šeligo danes povedal, da je mariborska škofija s tem dobila grad v svojo last, ne pa v celoti v svojo posest, saj del še vedno ostaja v lasti podjetja Lipa. Glede teh prostorov se bosta mariborska škofija in podjetje Lipa sami naprej dogovarjali. Kljub delni odločbi ostaja nerešeno vprašanje odškodnine za morebitno povečano vrednost vrnjene nepremičnine v primerjavi z vrednostjo ob podržavljanju. Odškodnino bo obravnavala dopolnilna odločba, v zvezi s katero pa minister Šeligo ni vedel povedati, kdaj naj bi se postopki nadaljevali. Dodal pa je, da bo marsikateri primer iz poglavja o denacionalizaciji kmalu rešen, saj se bodo postopki pospešeno nadaljevali, ker je to v interesu ministrstva za kulturo in vlade, vendar pa ne na račun površnosti uporabe zakona, je poudaril Šeligo. Minister je zanikal, da bi pri tem šlo za ''politično'' odločanje, kdo bo kaj dobil nazaj. ''Politični'' del teh postopkov je v tem, da po oceni vlade denacionalizacijski postopki potekajo prepočasi oziroma se neupravičeno zavlačujejo in so jih zato pospešili tam, kjer so lahko. Vendar pa je Šeligo ponovno poudaril, da ne na račun ''kvarjenja dikcije zakona''. Gre za striktno uporabo zakona, je dejal. Povedal je še, da je na ministrstvu za kulturo ustanovljen poseben oddelek za denacionalizacijo, vendar pa po njegovih besedah še vedno primanjkuje ustreznih pravnih kadrov.

Zakladi Slovenije v Los Angelesu
09. 07. 2000 18.59
V muzeju obrti in ljudske umetnosti (Craft and Folk Art Museum) v Los Angelesu, so v soboto odprli mednarodno razstavo Zakladi Slovenije, ki prikazuje 414 del stotih slovenskih rokodelcev in oblikovalcev.

Novosti Cankarjeve založbe
21. 06. 2000 17.28
Cankarjeva založba je natisnila novo serijo knjižic v zbirki Najst, tokrat v sodelovanju z uradom za mladino pri ministrstvu za šolstvo in šport. Njihovi naslovi so Kako sem otrokom razložil nenasilje, Kako sem hčeri razložila Auschwitz in Kako sva svojim otrokom razložila ljubezen. Vse tri je, izpod peresa različnih avtorjev, v francoskem originalu izdala pariška založba Seuil, prevedle so jih Maja Novak in Suzana Koncut, ilustriral Alojz Zorman-Fojž. V atriju Trubarjevega antikvariata jih je z glavno urednico založbe Ksenijo Dolinar danes predstavil urednik Zdravko Duša.

Pogajanja o članstvu v EU
13. 06. 2000 13.41
Evropska unija se bo s kandidatkami za članstvo prve skupine, ki je bila k pristopnim pogajanjem povabljena decembra 1997 na vrhu petnajsterice v Luxembourgu, jutri začela pogajati o kmetijstvu, ki velja za eno najtežjih področij pravnega reda EU in je tudi zadnje od 29 poglavij acquisa, o katerem pogajanja s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom doslej še niso stekla.

Izšel Veliki slikovni slovar
22. 05. 2000 14.39
Založba Mladinska knjiga je danes predstavila nov Veliki slikovni slovar, ki ga na 640 straneh sestavlja več kot 31 tisoč gesel, pet tisoč fotografij in tisoč podrobnih ilustracij. Gre za pomemben prispevek k slovenski znanosti, saj so mnogi izrazi v njem uvedeni prvič.

Bergauer zadovoljen s pogajanji o transportu
04. 04. 2000 16.57
Slovenski minister za promet in zveze Anton Bergauer je danes v Bruslju, kjer se je prvič sestal z evropsko komisarko za transport Loyolo de Palacio, izrazil zadovoljstvo nad potekom pristopnih pogajanj na transportnem področju. Po ministrovih besedah so v Bruslju z decembra lani oddanimi dodatnimi pojasnili Slovenije k področnemu pogajalskemu izhodišču zadovoljni, tako da Bergauer pričakuje skorajšnje zaprtje poglavja na pristopnih pogajanjih.

Začetek pravih pogajanj šele leta 2001
27. 03. 2000 17.35
Evropska unija pred letom 2001 skoraj gotovo ne bo pripravljena na prava pogajanja s prvo šesterico kandidatk o najzahtevnejših poglavjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok oseb, saj se države članice pred koncem letošnjega leta najverjetneje ne bodo uspele dogovoriti za podrobna in celovita pogajalska izhodišča za ta poglavja, je v pogovoru za najnovejšo številko biltena Uniting Europe ocenil evropski komisar za širitev Günter Verheugen.

Teme pogajanj s kandidatkami
09. 03. 2000 18.37
Evropska komisija je članicam Evropske unije predlagala, naj se z novo skupino kandidatk za članstvo na prvem pogajalskem krogu konec marca začne pogajati o najmanj petih in največ osmih poglavjih skupnega pravnega reda.

Prodi obsodil sobotni napad na Jospina
29. 02. 2000 08.57
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je včeraj v Jeruzalemu obsodil sobotni napad na francoskega premiera Lionela Jospina, ki so ga palestinski študenti obmetavali s kamenjem, potem ko je napade Hezbolaha na jugu Libanona označil za terorizem.

Schűssel pisal Ruplu
06. 02. 2000 09.11
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes od novega avstrijskega kanclerja in zunanjega ministra v prejšnji vladi Wolfganga Schűssla prejel pismo, v katerem ga je kancler obvestil, da zelo ceni njegove izjave o trenutnih razmerah v Avstriji in se zavzel za nadaljevanje dobrososedskih odnosov, je sporočila služba za stike z javnostjo ministrstva za zunanje zadeve.

Preambula o demokratičnih vrednotah v Evropi
03. 02. 2000 19.30
Avstrija v preambuli o demokratičnih vrednotah v Evropi, ki jo je pripravil avstrijski predsednik Thomas Klestil, priznava ''grozovite zločine nacionalsocialističnega režima''. Preambulo sta danes podpisala voditelja svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider in ljudske stranke (VPOe) Wolfgang Schuessel.

Najtežja pogajanja z EU še sledijo
30. 12. 1999 10.45
Širitvena pogajanja Evropske unije s šestimi kandidatkami prve skupine, med njimi s Slovenijo, bodo v prvi polovici prihodnjega leta prešla v odločilno obdobje. Unija je že napovedala, da se bo v prvih šestih mesecih leta 2000 s šesterico začela pogajati o še zadnjih šestih od skupaj 29 poglavjih pravnega reda, kolikor jih je s kandidatkami podrobno analizirala na screeningu. Med temi so najzahtevnejša področja, vključno s kmetijstvom in prostim pretokom oseb, ki zaskrbljenost vzbujajo predvsem na strani petnajsterice.

Jutri pogajanja na ministrski ravni
06. 12. 1999 13.16
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, glavni pogajalec Slovenije za članstvo v Evropski uniji, se bo jutri v Bruslju udeležil pristopnih pogajanj na ministrski ravni. Na tokratnem pogajalskem krogu bo EU s Slovenijo, tako kot z ostalimi kandidatkami prve skupine, predvidoma začasno sklenila pogajanja o Gospodarski in denarni uniji (EMU), na novo pa bo se bo EU s šesterico kandidatk začela pogajati o poglavju okolja.

Pogajanja se nadaljujejo
02. 12. 1999 13.41
Slovenija je včeraj v Bruslju izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja tri poglavja pravnega reda Evropske unije: za prost pretok oseb, za regionalno politiko in za finančni nadzor.

Nov krog širitvenih pogajanj
12. 11. 1999 18.41
Evropska unija in Slovenija sta danes na novem krogu širitvenih pogajanj v Bruslju obdelali osem poglavji unijinega pravnega reda. Usklajevanj o nobenem poglavju nista končali, unija pa je znova načela vprašanje ukinjanja prostocarinske prodaje v Sloveniji, čeprav Ljubljana vztraja, da tema ne spada na pristopna pogajanja.

Pogajalec Lombardero v Ljubljani
08. 11. 1999 16.39
Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes prispel na tridnevni delovni obisk v Ljubljano. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo
07. 11. 1999 17.10
Na tridnevni delovni obisk v Ljubljano jutri prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Slovenija dokončno opravila proces screeninga
04. 11. 1999 22.07
Z današnjim pregledom usklajenosti nacionalne zakonodaje s fitosanitarnimi pravili Evropske unije, ki spadajo v širši sklop poglavja o kmetijstvu, je Slovenija končala leto dni in pol dolg proces screeninga - podrobnega pregleda stopnje usklajenosti z unijinim pravnim redom, ki služi za podlago pri zavzemanju izhodišč za posamezna področja na širitvenih pogajanjih.

Datum širitve EU še ni določen
13. 10. 1999 19.05
Evropska komisija, ki je danes ob rednih poročilih o napredku kandidatk za članstvu predstavila svoje predloge o nadaljevanju širitvenega procesa, je ocenila, da bi lahko EU pogajanja o članstvu z najbolj naprednimi kandidatkami končala v letu 2002. Po mnenju Bruslja bi se morala petnajsterica decembra na vrhu v Helsinkih zavezati, da bo od tega leta dalje tudi sama pripravljena sprejemati odločitve o razširitvi na prve nove članice.

Slovenija je EU izročila izhodišča za pogajanja
27. 07. 1999 16.04
Slovenija je EU izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja štiri poglavja unijinega pravnega reda: za okolje, prosto opravljanje storitev, davke in promet, so sporočili s slovenske misije pri EU.

Nova poglavja pravnega reda EU
14. 07. 1999 12.01
Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je danes seznanila s pogajalskimi izhodišči za štiri nova poglavja pravnega reda Evropske unije - prost pretok storitev, transport, obdavčitev in okolje - ter brez predlogov za spremembe predlaga odboru za mednarodne odnose, naj na jutrišnji seji izhodišča potrdi ter s tem omogoči njihovo oddajo Bruslju do 20. julija.

Štiri nova pogajalska izhodišča
07. 07. 1999 15.15
Slovenija bo Evropski komisiji v zadnji tretjini julija oddala pogajalska izhodišča za nova štiri področja pravnega reda Evropske unije, ki jih je vlada sprejela minuli teden, pristojna parlamentarna delovna telesa pa naj bi jih obravnavala prihodnji teden.

Po Nemčiji bo EU predsedovala Finska
29. 06. 1999 09.23
Evropski uniji bo od 1. julija za pol leta predsedovala Finska. Kot zadnja predsedujoča EU v tem tisočletju Finska vlogo voditeljice petnajsterice prevzema pod geslom priprav unije na vstop v novo tisočletno obdobje, zadane prednostne naloge pa kažejo na kontinuiteto dela iz prve polovice leta, ko je uniji predsedovala Nemčija.

Slovenija na pogajanjih o članstvu v EU
22. 06. 1999 12.14
Slovenski zunanji minister in glavni pogajalec za članstvo Slovenije v Evropski uniji Boris Frlec se je danes v Luxembourgu udeležil drugega kroga širitvenih pogajanj z EU na ministrski ravni. Po pričakovanjih bosta strani danes potrdili ugotovitev z dveh pripravljalnih pogajalskih sestankov, da nadaljnja usklajevanja na tej točki niso potrebna za dodatnih pet področji pravnega reda EU.

Repertoar mariborske Drame v prihodnji jubilejni sezoni
08. 06. 1999 16.20
Drama Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru je v gledališki sezoni, ki se izteka, pripravila osem premier, ki so naletele na ugoden odmev tako pri publiki kot pri gledališki kritiki, je na novinarski konferenci v SNG Maribor ocenil ravnatelj drame Branko Kraljevič. Prihodnja sezona bo za Dramo SNG Maribor jubilejna: v tej sezoni bo gledališče praznovalo 90-letnico ustanovitve Dramatičnega društva v Mariboru in 80-letnico ustanovitve poklicnega dramskega gledališča. Po Kraljevičevih besedah so gledališki avtorji in organizatorji v mariborski drami v minulih osemdesetih letih izpisali najbolj bleščeča poglavja slovenske gledališke zgodovine, vendar pa ima ustanova še danes natanko iste probleme kot ob svoji ustanovitvi: boriti se mora za svoj status.