pokojnine

Odslej en odstotek bruto plač in neto pokojnin za oskrbo
01. 07. 2025 07.21
Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se bo začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica bo zajemala denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo. Uporabljati se bo začela tudi določba o prispevku za dolgotrajno oskrbo.

Bodo delavci v kulturi opravičeni novega prispevka za dolgotrajno oskrbo?
30. 06. 2025 19.08
Po en odstotek bruto plače bomo vsak mesec prispevali zaposleni, enako tudi naši delodajalci, upokojenci bodo prispevali en odstotek neto pokojnine, samozaposleni in kmetje pa po dva odstotka od njihovega bruto prihodka za dolgotrajno oskrbo. Ali drži informacija, da bodo samostojni delavci v kulturi plačila prispevka opravičeni? Preverili smo in ne, ne drži.

155 do 465 evrov dodatka ob pokojnini
30. 06. 2025 07.10
Upokojenci bodo skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek, ki zanje pomeni podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo. Dodatek bo za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v petih razredih v razponu od 155 do 465 evrov. Pokojninski zavod bo za letni dodatek upokojencev in invalidov skupno namenil 172,6 milijona evrov.

Nekdanjim nadzornikom rubijo premoženje
27. 06. 2025 06.00
Dvig roke za posel, za katerega so verjeli, da je v korist podjetju, je nekdanje nadzornike Luke Koper drago stal. Sodni boj tudi po petnajstih letih ni končan, primer je danes na Vrhovnem sodišču. Medtem jim rubijo del plač oziroma pokojnin, zarubljene so bile premičnine, pa stanovanje. Odškodnina, ki jo morajo na podlagi sodbe plačati Luki Koper, je zaradi obresti narasla že na skoraj 41 milijonov evrov.

'Dostojen pokop naj bo naša druga slovenska osamosvojitev'
24. 06. 2025 18.15
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na državni proslavi pred dnevom državnosti poudarila odgovornost za ugled Slovenije ter njen razvoj. Pri tem je pozvala tudi k odgovornosti za dostojen pokop vseh. To naj bo druga slovenska osamosvojitev, Slovenija pa bo z izpolnitvijo te odgovornosti kot država in skupnost dozorela, je dejala. Pred tem je predsednik DS Marko Lotrič poudaril, da je odločitev za samostojno državo terjala pogum, ki ga je treba znova zbrati za njen napredek.

Zakaj so tiskane knjige dragocene za starejše?
23. 06. 2025 00.15
Starejši berejo, kar so radi prebirali vse življenje. Bralne navade v zlatih letih pa niso zgolj osebna izbira, ampak so odvisne tudi od dostopnosti knjig in telesnih zmožnosti. Ta članek poudarja, zakaj je pomembno starejšim omogočiti branje, saj jim predstavlja ključno vez s skupnostjo, s svetom in z dostojanstvom.

Od vsake ure študentskega dela nekaj centov tudi v posebno blagajno
21. 06. 2025 19.41
S 1. julijem bo država začela pobirati nov prispevek za dolgotrajno oskrbo, pred tem pa nova informacija: potrebno ga bo plačevati tudi od dela polnoletnih dijakov in študentov. Odstotek od študentskih prejemkov bodo sicer plačevali le delodajalci, vprašanje pa je, ali ne bodo ti breme nove dajatve v obliki nižje urne postavke prenesli na študente.

Nekdanji uslužbenec Muskovega urada Trumpove trditve označil za izmišljotine
21. 06. 2025 10.56
Nekdanji uslužbenec ameriškega urada za vladno učinkovitost, ki ga je vodil milijarder Elon Musk, je v petkovem pogovoru za ameriški javni radio NPR priznal, da med iskanjem primerov neučinkovitosti in potrate po vladnih agencijah ZDA niso odkrili praktično ničesar. Sahil Lavingia je priznal, da je poslovanje ameriške vlade zelo učinkovito.

V ponedeljek ob pokojninah tudi letni dodatek
20. 06. 2025 14.13
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) bo v ponedeljek skupaj z junijskimi pokojninami izplačal letni dodatek. Ta bo letos za pet evrov višji kot lani. Posamezniki bodo tako prejeli med 155 in 465 evrov dodatka, skupni znesek letnega dodatka pa je 172,6 milijona evrov, so sporočili iz Zpiza.

Urno postavko za dolgotrajno oskrbo na domu bodo zvišali na 32,93 evra
18. 06. 2025 12.10
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.

Je pred vrati še en referendum? Tokrat o pokojninah?
12. 06. 2025 18.52
"Zavrnite reformo ali pa jo bomo volivci," poslance, ki so v državnem zboru razpravljali o dolgo pričakovani pokojninski reformi, poziva del sindikatov. Prepričani so, da bo reforma upokojence postavila pred strašljivo dilemo: delo do smrti ali dolgoročna revščina. "Odločno zavračamo trditve, ki po nepotrebnem sejejo nezaupanje," jim odgovarjajo na ministrstvu za delo, reformo opisujejo kot prvo v zgodovini, ki v ospredje postavlja dostojne pokojnine.

Razprava o dolgotrajni oskrbi: bi morali plačilo prispevka prestaviti?
12. 06. 2025 20.18
Leto in pol po sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi je koalicija v državnem zboru potrdila že drugi paket dopolnil. Po novem bodo s 1. julijem tudi upokojenci lahko oskrbovali svoje družinske člane, kar doslej ni bilo mogoče. Prav tako bo breme izplačevanja dodatkov, s katerimi vodstva domov za starejše zvišujejo plače sicer slabo plačanemu kadru negovalcev, prevzel državni proračun. Kaj pa pomisleki glede obveznega prispevka, ki ga bomo začeli plačevati že prihodnji mesec?

Telefoni klicnega centra pregorevali: oddane prve vloge za oskrbo na domu
02. 06. 2025 19.20
Centri za socialno delo so začeli sprejemati vloge za dolgotrajno oskrbo na domu. Nova pravica naj bi bodočim uporabnikom olajšala vsakdanje življenje in ne bo posegla v njihove mesečne prejemke. Pomoč na domu bo financirana iz posebne blagajne za dolgotrajno oskrbo, sistem pa naj bi v celoti zaživel jeseni. Na 16 vstopnih točkah na območnih centrih za socialno delo sicer še čakajo na vzpostavitev ustreznega informacijskega sistema. Zaradi vprašanj, povezanih z dolgotrajno oskrbo, pa so dopoldne pregorevali telefoni na številki 114 v vladnem klicnem centru.

Pritožba – korak do vaših pravic
02. 06. 2025 13.38
Pritožba je sestavni del našega pravnega sistema in vsakdanjega življenja.

Bomo tudi o pokojninski reformi odločali na referendumu?
30. 05. 2025 20.20
Vse kaže na nov referendum, tokrat o pokojninski reformi. S pokojninsko zakonodajo, ki je sicer dobila soglasje Ekonomsko-socialnega sveta, nezadovoljne delavske organizacije in sindikati napovedujejo, da bodo po tem, ko bo reforma dobila zeleno luč državnega zbora, začeli zbirati podpise za zakonodajni referendum. "Tako imenovana "delavska koalicija" boljše reforme na mizo ne bo dobila - tudi, če to zruši," odgovarja minister za delo Luka Mesec, ki računa na zavedanje ljudi, da se družba stara, pokojninska reforma pa je zato nujna.

O dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku
27. 05. 2025 10.07
Kolegij predsednice DZ je ob odsotnosti opozicije soglasno sklenil, da bodo poslanci predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi obravnavali po nujnem postopku. Glavna novost je vzpostavitev pravice do oskrbovalca družinskega člana tudi za upokojence, je pojasnila namestnica generalne sekretarke vlade Barbara Peternelj.

Glas ljudstva za ukinitev 'najbolj krivičnega davka'
23. 05. 2025 20.42
Civilna iniciativa Glas ljudstva vlado poziva, naj ukine obvezni zdravstveni prispevek, ki ga državljani ne glede na dohodke plačujemo v višini 37,17 evra. Označili so ga za "najbolj krivičen davek, kar jih imamo v Sloveniji". Hkrati opozarjajo na predlagana dopolnila zakona o zdravstvenem varstvu, saj so prepričani, da kaznujejo paciente.

Končni izid referenduma je uraden, podpore ministrici ni zamajal
23. 05. 2025 21.01
Po prištetih glasovih iz tujine je znan končni izid referenduma o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke. Ljudska odločitev proti dodatkom ostaja nespremenjena, referendumski poraz pa za kulturno ministrico Asto Vrečko, ki je zagovarjala zakon, očitno ne bo politično usoden. Najnovejša meritev Mediane kaže, da so državljani glede njenega morebitnega odstopa razdeljeni. Je pa nekoliko več tistih, ki menijo, da lahko ostane na položaju.

Delavska koalicija napovedala referendum, če jim vlada do 30. maja ne prisluhne
21. 05. 2025 12.39
Več sindikatov in nevladnih organizacij je ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca na neformalnem sestanku opozorilo na pomanjkljivosti predlagane pokojninske reforme. Minister je zagotovil, da bodo s koalicijskimi partnerji do konca naslednjega tedna preučili, kje lahko zbližajo stališča.

Tik pred začetkom plačevanja novega prispevka vlada še pripravlja analize
19. 05. 2025 17.28
Podpredsednik vlade Matej Arčon je glede možnosti za znižanje prispevka za dolgotrajno oskrbo ali njegovo postopno uvajanje dejal, da bo več mogoče povedati, ko bodo pripravljene ustrezne analize. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pa je zagotovil, da se je pripravljen pogovarjati o tem.

Pokojninska reforma: se obeta nov referendum?
17. 05. 2025 07.08
Ali nas po referendumu, ki ga je zahtevala in na njem zmagala politična desnica, čaka še referendum, ki bi ga v mandatu levosredinske Golobove vlade izpeljali sindikati in tudi levi pol civilne družbe? 25 organizacij je poslancem postavilo dvotedenski ultimat, s katerim zahtevajo umik treh ključnih pokojninskih sprememb. Sicer oblasti grozijo z novim ljudskim odločanjem. "Če popustimo pri reformi, porušimo komaj zgrajen socialni dialog," v prvem odzivu sporočajo poslanci koalicije. So v ozadju res tudi zakulisne politične igrice, o katerih je govoril podpredsednik vlade Matej Arčon?

Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
15. 05. 2025 07.27
Vlada je na seji za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. Po predlogu bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskega člana, je na novinarski konferenci po seji povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Upokojenka ali upokojenec bo kot oskrbovalec dobil nadomestilo v višini 1,2 minimalne plače. Vsak dan bo za vprašanja odprt tudi klicni center 114. Približno 250 klicev pa so dobili že pred uradnim začetkom, med njimi največ z namenom, da bi rešili konkreten primer.

Nasprotniki reforme: Dopolnite pokojninsko zakonodajo, sicer bo referendum
15. 05. 2025 12.44
Del sindikatov in delavskih organizacij je nezadovoljen s predlogom pokojninske reforme, ki ga je minuli teden potrdila vlada. Poslanske skupine so zato javno pozvali, naj zakonodajo dopolnijo, sicer napovedujejo referendum. Ocenjujejo namreč, da so nekatere določbe škodljive tako za delavce kot upokojence. Minister Luka Mesec odgovarja, da se zdi, da so nasprotniki spregledali velik del reforme, ki upokojencem prinaša blaginjo. Organizacije zato vabi na sestanek, na katerem bodo reformo naslovili kot celoto.

SDS zahteva izredno sejo DZ o pokojninskem sistemu
14. 05. 2025 17.06
SDS zahteva sklic izredne seje DZ o pokojninskem sistemu. Predlagajo, da DZ na isti seji obravnava predlog SDS za razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam umetnikom in vladni predlog pokojninske reforme. To bo omogočilo razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema in odpravi neupravičenih privilegijev, menijo.

Soočenje po referendumu: kakšne posledice bo imel?
13. 05. 2025 06.00
Prepričljivo zavrnjen vladni zakon o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju kulture in že vložena interpelacija zoper kulturno ministrico Asto Vrečko. Kakšne bodo politične posledice nedeljskega referenduma? Rezultat si koalicija in opozicija razlagata vsaka po svoje.

Po referendumu ostaja v veljavi jugoslovanski zakon iz 1974
12. 05. 2025 15.43
Po zavrnitvi novega zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na nedeljskem referendumu v veljavi ostaja zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, iz leta 1974. Računsko sodišče je sicer že leta 2009 ugotovilo, da je veljavni zakon zastarel in pomanjkljiv.

Han priznava: Referendumski izid je lahko streznitev leve sredine
12. 05. 2025 09.32
Po besedah predsednika SD Matjaža Hana je lahko referendumski izid, po katerem so volivci prepričljivo zavrnili zakon o dodatku k pokojninam umetnikov, tudi streznitev leve sredine, da se bo vendarle angažirala, da bo lahko dosegla dober rezultat na naslednjih volitvah. Ob tem pa ne vidi, da bi zaradi referenduma lahko prišlo do težav v koaliciji.

Je zmagala opozicija, zavist ali vladno podcenjevanje?
12. 05. 2025 11.56
Tako imenovanih izrednih pokojnin, ki nimajo podlage v obveznem pokojninskem zavarovanju, je kar nekaj, takšnih torej, ki nimajo povezave z vplačili posameznikov v pokojninsko blagajno. Posebej pa lahko omenimo morda tudi poslance v Evropskem parlamentu, ki bodo že z enim mandatom v Bruslju zaslužili krepek dodatek k pokojnini. Država plačuje prispevke tudi duhovnikom.

Referendum: sledi še štetje glasov po pošti
12. 05. 2025 06.02
Po nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo okrajne volilne komisije ugotavljale izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Te glasovnice sicer izida glasovanja ne morejo spremeniti, saj so volivci zakon v nedeljo prepričljivo zavrnili.

Kulturniške pokojnine s 26-odstotno volilno udeležbo
11. 05. 2025 21.13
Za nami je tretji referendumski dan in sedmi referendum v času vlade Roberta Goloba. Kaj kaže primerjava: kakšna je bila udeležba in izid na teh preteklih referendumih? Današnja volilna udeležba na referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bila po zadnjih delnih in neuradnih podatkih 25,93-odstotna.