pokojnine

Upokojenci letos ne bodo dobili zimskega dodatka

07. 11. 2024 17.42

Ob bližajočem se decembru, ko bo minilo leto dni od izplačila zimskega dodatka za upokojence, ki so ga nekateri videli tudi kot 13. pokojnino, se pojavljajo nekateri pozivi k takšnemu ukrepu tudi letos. Toda zimski dodatek je bil lani po pojasnilu ministrstva za delo izplačan zato, da bi se upokojenci lažje soočili z vsesplošno draginjo.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji

04. 11. 2024 19.53

Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

Kako do pokojnine z varčevanjem

01. 11. 2024 06.58

Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?

31. 10. 2024 08.04

Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Kako dostojne so slovenske pokojnine? Od mizernih 337 do rekordnih 4230 evrov

29. 10. 2024 20.28

Lahko Slovenci res brezskrbno uživamo v zasluženem pokoju, ne da bi nas skrbelo za finance? Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je objavil podatke o izplačanih septembrskih pokojninah. Pokojnino prejema več kot 645.000 upokojencev po Sloveniji. Mednje so, poleg upravičencev do starostne pokojnine, sicer uvrščeni tudi tisti, ki prejemajo delne, predčasne, invalidske, družinske in vdovske pokojnine.

Jure Drnovšek poleg bitke z rakom bije še bitko z ZZZS

28. 10. 2024 19.40

46-letni Jure Drnovšek se že pet let bori z rakom na ledvicah, pljučih in možganih. A poleg borbe s težko boleznijo, zaradi katere so mu zdravniki sprva napovedali zgolj tri mesece življenja, mora Trboveljčan biti še bitko z ZZZS, ki mu je poslal odločbo, naj se navkljub še trajajočemu zdravljenju vrne na delo ter z Zavodom za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, ki ga na drugi strani pošilja v pokoj. Da bi morali biti postopki omenjenih zavodov bolj jasni in transparentni, menijo tudi v Združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer si med drugim prizadevajo prav za višje pokojnine onkoloških bolnikov.

Kariera po karieri: Na pomoč pri krepitvi finančnih veščin

28. 10. 2024 00.15

Skupina Triglav pod okriljem trajnostne pobude Zavarujmo prihodnost krepi finančno opismenjevanje.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'

12. 10. 2024 07.00

Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Če razmišljate o upokojitvi, to storite konec letošnjega leta

06. 10. 2024 11.22

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vsem tistim, ki razmišljajo, ali v pokoj konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

Hrvaški upokojenci protestirali: 'Prejemam 320 evrov'

01. 10. 2024 16.10

Hrvaški upokojenci so napolnili osrednji trg v Zagrebu, kjer so protestirali za višje pokojnine, saj trenutno mnogi od njih živijo pod pragom revščine. Njihova glavna zahteva je, da povprečna pokojnina znaša 60 odstotkov povprečne plače, kar bi pomenilo 790 evrov. Skoraj 300.000 jih prejema manj kot 400 evrov mesečno.

Namesto Vesela Marta Kos, Tanja Fajon ali kdo drug?

08. 09. 2024 17.52

Po nepričakovanem odstopu Tomaža Vesela od kandidature za slovenskega evropskega komisarja v petek popoldne mora vlada bliskovito najti novega kandidata oz. kandidatko. Predsednica komisije Ursula Von der Leyen, ki je Sloveniji očitno dala vedeti, da Vesel zanjo zaradi pomanjkanja političnih izkušenj in zato, ker ima za zdaj predlaganih premalo ženskih kandidatk, ni sprejemljiv, razrez komisije namreč namerava predstaviti že v sredo. Vladna seja, na kateri naj bi potrdili novo ime, naj bi bila v ponedeljek dopoldne.

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

05. 09. 2024 07.00

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Vse več goljufij s socialnimi transferji: državo oškodovali za skoraj 24 milijard evrov

01. 09. 2024 10.01

Hitro naraščajoče goljufije s socialnimi transferji so Veliko Britanijo v zadnjih treh letih stale skoraj 24 milijard evrov ter ustvarile "črno luknjo" v državnih financah. Goljufije so v zadnjem času postale velika težava, aktivisti pa pozivajo premierja Keirja Starmerja naj končno že ukrepa in temu naredi konec.

Šestkratnega morilca iz Daruvarja vklenjenega privedli na zaslišanje

23. 07. 2024 09.44

Šestkratnega morilca iz Daruvarja, ki mu očitajo 11 kaznivih dejanj, so premestili v pripor, popoldne pa so ga vklenjenega privedli na okrajno državno tožilstvo v Bjelovarju, kjer so ga zvečer zaslišali, a malo slavonsko mestece ostaja v popolnem šoku. Svojci pospravljajo stvari ubitih oskrbovank in negovalca Damirja. Ta bi moral biti v ponedeljek sicer prost, vendar je zamenjal sodelavko, ki je odšla na morje. Domačini pa medtem razglabljajo o motivu, ki bi lahko pripeljal do okrutnega dejanja. Za zdaj je videti, da so bili sprožilec visoki stroški oskrbe v domu upokojencev, kjer je bila storilčeva mati, ki je prav tako na seznamu žrtev. Sreda je razglašena za dan žalovanja v celotni bjelovarsko-bilogorski županiji.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Na računih upokojencev poleg junijske pokojnine tudi letni dodatek

28. 06. 2024 07.00

Upokojenci bodo na svoj račun skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek za letos. Zanje ima podoben pomen, kot ga ima za aktivno prebivalstvo regres. Dodatek bo letos za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v razponu od 150 do 460 evrov. Tistim z nižjimi pokojninami pripada višji dodatek, tistim z višjimi pokojninami pa nižji.

Bliža se izplačilo letnega dodatka: od 150 do 460 evrov

27. 06. 2024 10.21

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) bo v petek izplačal letni dodatek za leto 2024. Dodatek bo prejelo 630.345 prejemnikov, od tega 618.343 prejemnikov pokojnin in 11.902 prejemnikov nadomestil iz invalidskega zavarovanja.

V strahu pred Rusijo in Trumpom: članice Nata večajo obrambne izdatke

20. 06. 2024 16.10

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pravi, da bo letos več držav članic Nata, kot je bilo prvotno pričakovano, izpolnilo cilj dveh odstotkov bruto domačega proizvoda za obrambo.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti

31. 05. 2024 13.45

Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat

30. 05. 2024 08.49

Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

Zavarovalnica za življenje v ravnovesju

20. 05. 2024 00.15

Na slovenskem zavarovalniškem trgu se je pojavila nova zavarovalnica s polnim imenom AVRIO zavarovalnica obrtnikov in podjetnikov d.d.. AVRIO zavarovalnica d.d. je življenjska zavarovalnica in ponuja naložbeno in rentno zavarovanje.

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju

17. 05. 2024 06.08

V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Delodajalec mu ni plačeval poklicnega zavarovanja: v 18 letih oškodovan za 33.000 evrov

07. 05. 2024 16.22

Na seznamu delovnih mest, za katera je obvezno poklicno zavarovanje, so tudi vozniki tovornjakov nad petimi tonami, ki delo voznika opravljajo več kot 80 odstotkov svojega delovnega časa in imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas. Vendar številni delodajalci v panogi cestnega prometa svojim zaposlenih poklicnega zavarovanja ne plačujejo. Sindikat delavcev prometa in zvez ocenjuje, da so vozniki in država letno oškodovani za 30 milijonov evrov.

Sindikat KS 90 pred praznikom dela za dostojne plače in pokojnine

25. 04. 2024 15.26

Vsak delavec si zasluži plačo, s katero lahko dostojno živi in ki mu prinese tudi dostojno pokojnino, je danes v Kopru na novinarski konferenci pred praznikom dela poudaril predsednik Obalne sindikalne organizacije – Konfederacije sindikatov 90 (KS 90) Damjan Volf. Sindikalisti so opozorili še na kopico težav.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'

24. 04. 2024 14.16

Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

Načrtujete nakup, gradnjo ali prenovo doma – vi veste kaj, v SKB banki vedo kako

16. 04. 2024 10.16

Kako se spopasti s tem največjim življenjskim izzivom, če nimamo (dovolj) lastnih sredstev, niti si ne moremo denarja izposoditi od staršev in prijateljev? V današnjih časih, ko se še vse draži in se nam želje in cilji kar odmikajo, večinoma menimo, da do kredita tako ali tako ne moremo, saj nas čaka kup omejitev in pogojev.

Zaupljivost in osamljenost starejših voda na mlin vsiljivim akviziterjem

13. 04. 2024 12.54

Najrazličnejša prehranska dopolnila, mazila, zdravilni kamni, odeje, zavarovanja, brezplačni izleti, pregledi. Vse to po telefonu, pošti ali osebno, od vrat do vrat, ponujajo številni akviziterji, zastopniki. Zlasti starejšim, osamljenim, celo dementnim, ki vsiljivim prodajalcem s sladkimi obljubami o visokih popustih čudežnih izdelkov in storitev hitro nasedejo. Kako torej to preprečiti? Kako ukrepati? Kako starejše pred zavajanji zavarovati? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?