policijo

Deset let slovenske državnosti
26. 06. 2001 00.00
Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Na severu Anglije spet rasni nemiri
25. 06. 2001 00.00
V rasnih nemirih v Burnelyu na severu Anglije so med nemiri zažigali avtomobile in razbijali izložbe. Javnost za izbruh medrasnih spopadov obtožujejo policijo, ki že v soboto ni ustrezno reagirala na rasističen napad na nekega taksista azijskega porekla. Zato so izbruhnili spopadi med belopoltimi desničarji in potomci azijskih priseljencev. Med spopadi so z molotovkami zažgali pet avtomobilov in dve trgovini, na policiste pa je poleg molotovk letelo tudi kamenje.

Ya Basta! niso upoštevali navodil
22. 06. 2001 00.00
Sobotni incident na mejnem prehodu Fernetiči, ko policija ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina skupini italijanskih protestnikov ni dovolila vstopa v našo državo, je bila le logična posledica napotil generalne policijske uprave, so povedali na novinarski konferenci na koprski policijski upravi. Zaradi vrha je bilo namreč vsem mejnim organom naročeno, naj v državo ne spustijo skupin, ki so namenjene na sicer nedovoljene demonstracije, še posebej, če gre za sum, da bi te lahko ogrožale javni red in mir.

Vnovič pogajanja na Severnem Irskem
22. 06. 2001 00.00
V Belfastu se začel nov niz pogajanj med Londonom, Dublinom in vsemi pomembnimi severnoirskimi političnimi predstavniki. Pogajanja, na katerih sodelujeta tudi britanski minister za Severno Irsko John Reid in irski zunanji minister Brian Cowen, so se začela dan pred letnim zasedanjem vodstva Ulstrskih unionistov predsednika severnoirske vlade Davida Trimbla, ki je zagrozil z odstopom 1. julija, če se Irska republikanska armada (IRA) do takrat ne bo začela razoroževati. Medtem so se v noči na petek nadaljevali spopadi med mladimi katoliki in protestanti in policijo, pri čemer je bilo ranjenih več kot 20 policistov, aretirani pa so bili trije ljudje. Sicer je bilo dopoldne v severnem in zahodnem delu mesta, kjer je bilo prizorišče nemirov, mirno.

Še ena noč nasilja v Belfastu
22. 06. 2001 00.00
V severnoirski prestolnici Belfast so se v noči na petek nadaljevali nemiri, v katerih se spopadajo mladi katoliki in protestanti. V nemirih je bilo po podatkih policije ranjenih več kot dvajset policistov, ki so skušali ločiti razgrete pripadnike sprtih strani. Francoska tiskovna agencija AFP je še poročala, da so protestantski skrajneži na policijo streljali z avtomatskim orožjem, vendar pri tem ni bil nihče ranjen, v katoliški šoli, ki stoji na mejnem območju med katoliškim in protestantskim delom mesta, pa je bil podtaknjen požar.

Nadaljevanje dialoga v Makedoniji
21. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je v četrtek mudil v Skopju, da bi makedonske in albanske politične predstavnike prepričal v nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi, je po pogovorih izrazil optimizem. "Imam veliko razlogov za optimizem, mislim, da bi se dialog moral nadaljevati," je dejal Solana, ki je izrazil prepričanje, da bodo našli rešitev. Visoki predstavnik EU se je v Skopju srečal s predsednikoma makedonske države in vlade, Borisom Trajkovskim in Ljubčom Georgievskim, ter voditelji glavnih političnih strank obeh etničnih skupnosti.

Policija že prijela domnevna storilca
20. 06. 2001 00.00
Po včerajšnjih treh hkratnih bombnih napadih v Čečeniji je ruska policija prijela dva domnevna storilca. Bombe so eksplodirale pred sodiščem, policijo in pisarno tožilstva. Osumljena napadalca iz čečenske prestolnice Grozni sta imela pri sebi oddajnik in daljnogled, so sporočile oblasti. Napad naj bi bil usmerjen predvsem proti proruski čečenski policiji.

Za izgrede krivi policisti
19. 06. 2001 00.00
Na demonstracijah v Goeteborgu, kjer je bil v uličnih spopadih med policijo in protestniki ubit en protestnik, ranjenih pa okoli 50 ljudi, so bili tudi predstavniki slovenskega Neodvisnega sindikata. Kot so povedali za POP TV so nad tem, kar so med protesti videli zgroženi, predvsem zato, ker so spopade izzvali policisti in ne demonstranti. Po nekaterih podatkih naj bi za red skrbelo 30. 000 policistov, medtem ko je bilo protestnikov okrog 100.000.

Demonstracije v Goeteborgu
16. 06. 2001 00.00
Goeteborg, kjer danes voditelji EU končujejo dvodnevno vrhunsko zasedanje, se pripravlja na še tretji zaporedni dan demonstracij. V prizadevanjih preprečiti nasilje, ki je zaznamovalo včerajšnji dan, policija skrbno nadzoruje mestne ulice, na njen nasvet bodo danes zaprta vsa javna poslopja. Sinoči se je nasilje na mestnih ulicah, ki ga je sprožilo nekaj sto militantnih nasprotnikov globalizacije, končalo s streljanjem, v katerem so bile po poročanju švedskih medijev ranjene tri osebe.

Policija z solzilcem razgnala protestnike
15. 06. 2001 00.00
Do najnovejšega izbruha nasilja v Kašmiru je prišlo po zaprtju dveh islamskih političnih voditeljev, ki sta pozivala k protestom zaradi incidentov v dveh muslimanskih krajih v Kašmiru in Jami. Indijske oblasti trdijo, da so voditelja zaprli preventivno, ker bi lahko organizirala proteste. Pakistanska oblast je ukrep že obsodila in zahtevala njuno takojšnjo izpustitev.

Slab odziv britanskih volilcev
07. 06. 2001 00.00
Z volišč v Londonu, Manchestru, Liverpoolu in Leedsu poročajo, da je volilna udeležba doslej nenavadno nizka. Če bo šlo tako naprej, bo končna udeležba od 60 do 65-odstotna, kar je še manj od doslej najnižje volilne udeležbe leta 1997, ko je bila 71-odstotna. Svoje glasove so že oddali tudi vsi trije vodilni kandidati. Premier Blair je v spremstvu soproge Cherie in njunih treh starejših otrok volil v volilni enoti Sedgefield. Vodja konservativcev William Hague prav tako v spremstvu soproge Ffion je svoj glas oddal v volilni enoti Richmond (North Yorkshire). Vodja britanskih liberalnih demokratov Charles Kennedy je glasoval po pošti.

Helsinški monitor bo tožil policijo
04. 06. 2001 00.00
Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).

Šuštarju odpravili hišni pripor
01. 06. 2001 00.00
Boris Šuštar, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je na prostosti, saj so mu namreč v včerajšnjem nadaljevanju sojenja na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi domnevnega jemanja podkupnine in izsiljevanja odpravili hišni pripor, v katerem je bil od 26. aprila. Nenavadno je, da je odpravo hišnega pripora predlagal tožilec Fišer, saj po njegovem mnenju to ni imelo nobenega smisla. Fišer je povedal, da je sodišče med hišnim priporom Šuštarju odobrilo sedem izhodov, na obravnavi je celo dejal, da so ga videli v Ljubljani na dan Gira d'Italia, Šuštar pa naj bi imel za vse izhode odredbo sodišča - zato je tožilska kritika ciljala ravno na sodišče.

Nov škandal Bushevih dvojčic
31. 05. 2001 00.00

Ofenziva le še nekaj dni?
28. 05. 2001 00.00
Makedonska vojska je po včerajšnjem nekajurnem zatišju ob 14. uri začela napadati položaje Osvobodilne narodne vojske na severu Makedonije. Najhujša ofenziva je pri vasi Slupčane, napadi pa se odvijajo tudi v vaseh Matejče, Oglja, Vaksince in Lipkovo, v katerem je veliko prebivalcev iz okoliških vasi, ki naj ne bi bili tarča obstreljevanja makedonskih sil. V pogajanjih med makedonskimi silami in albanskimi skrajneži o evakuaciji prebivalcev naj bi posredoval Rdeči križ.

Po uporu še protesti
26. 05. 2001 00.00
Namestnik gruzinskega obrambnega ministra, general Dmitri Lejava je sporočil, da se je upor vojakov končal. Uporniški vojaki so se vrnili v vojašnice. Kakih 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je včeraj zasedlo vojaško oporišče, oddaljeno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi in zahtevalo odstop vlade ter izplačilo plač.

Sodelovanje s hrvaško policijo
23. 05. 2001 00.00
Dosedanje sodelovanje slovenske in hrvaške policije ter priprave v času turistične sezone, sta bili temi pogovora na srečanju med vodstvi slovenske in hrvaške policije, ki poteka v Kopru pod vodstvom obeh generalnih direktorjev, Marka Pogorevca in Ranka Ostojića.

Slovenski policisti na Kosovu odlikovani
22. 05. 2001 00.00
Petnajst slovenskih policistov, ki od novembra lani sodelujejo v misiji Združenih narodov na Kosovu (UNMIK), je za uspešno opravljeno delo v Prištini prejelo odlikovanje Združenih narodov, ki jim ga je podelil Christofer Albiston, komisar mednarodne policije v okviru misije ZN v tej pokrajini. Slovesne podelitve odlikovanj se je udeležila tudi delegacija slovenske policije pod vodstvom namestnika generalnega direktorja policije Andreja Anžiča, ki je za 24 ur izjavil, da odlikovanja pomenijo za slovensko policijo veliko - tudi zato, ker tako slovenski policisti skrbijo ne le za nacionalno varnost ampak prispevajo tudi h globalni varnosti.

Proti kriminalu tudi Slovenija
18. 05. 2001 00.00
Sklepni dan Evropske regionalne konference Interpola, mednarodne organizacije kriminalistične policije, v gruzinskem glavnem mestu Tbilisiju so države članice Slovenijo soglasno izvolile v evropski komite te organizacije. Mandat bo trajal štiri leta, izvolitev v osemčlanski evropski komite pa je veliko priznanje za slovensko policijo, ki je kandidaturo za članstvo vložila februarja letos, so sporočili iz generalne policijske uprave (GPU).

Izšla knjiga o pekrskih dogodkih
17. 05. 2001 00.00
Maribor je v minulem stoletju nekajkrat odigral ključno vlogo v borbi za slovenske nacionalne interese. Po prvi svetovni vojni se je general Rudolf Maister uprl avstroogrski hegemoniji in Maribor s Štajersko priključil Sloveniji, leta 1941, tri tedne po nacistični okupaciji in tri dni po Hitlerjevem obisku v mestu, so mariborski mladinci izvedli prvo oboroženo akcijo proti okupatorju v Sloveniji, leta 1991 pa so ob pekrskih dogodkih Mariborčani rekli "ne" Jugoslovanski ljudski armadi, ki se je postavila v službo velikosrbstva, je dejal Marjan Žnidarič na današnji predstavitvi knjige Začelo se je v Pekrah, ki jo je ob desetletnici pekrskih dogodkov in vojne za samostojno Slovenijo izdala mestna občina Maribor.

Lisice spet v Ljubljani
17. 05. 2001 00.00
V Ljubljano se bodo v ponedeljek, 21. maja, čisto zares vrnile lisice, saj bo začel veljati odlok o cestno prometni ureditvi, ki je bil v uradnem listu objavljen že v začetku meseca. Tako se bo prestolnica ponovno uvrstila med tista mesta, ki na ta način preganjajo nepravilno parkirana vozila.

Hudi spopadi na jugu Srbije
14. 05. 2001 00.00
Albanski skrajneži so popoldne začeli silovite napade na položaje jugoslovanskih enot v vasi Oraovica nedaleč od Preševa. V zadnjih tednih so to najostrejši spopadi med uporniki in srbsko policijo na tem območju. Po poročanju predstavnice tiskovnega središča v Bujanovcu Milene Kovačević se je napad začel ob 16ih deset in še traja, jugoslovanske pa so na napad odgovorile.

Služba za pobude meščanov
13. 05. 2001 00.00
Služba za pobude meščanov, ki je do februarja letos delovala pod nazivom služba za vloge in pritožbe, sicer pa spada pod oddelek za upravne, kadrovske in splošne zadeve Mestne občine Ljubljana (MOL), deluje že šesto leto. Služba naj bi vzpostavila pozitivnejši odnos med meščani in MOL, kot pravi vodja službe Janja Domitrovič, pa želijo v največji možni meri pomagati občanom pri reševanju težav, s katerimi se srečujejo kot prebivalci glavnega mesta, tako pri problemih, ki jih zadevajo v življenjskem ali delovnem okolju. Neposrednih težav ljudi sicer ne rešujejo, ampak nanje v glavnem opozarjajo pristojne službe, njihova vloga pa je predvsem informativno-svetovalna. Do konca aprila letos se je nanje zaradi različnih težav pisno obrnilo približno 60 meščanov, več kot 150 se jih je oglasilo v eni od treh pisarn, ki delujejo v Ljubljani, poleg tega pa služba za pobude meščanov enkrat mesečno organizira tudi pogovore občanov z županjo Viko Potočnik.

Visok poraz in izgredi
12. 05. 2001 00.00
Nogometaši Interja iz Milana so sinoči na svojem stadionu v 30. krogu italijanskega prvenstva kar z 0:6 izgubili v mestnem derbiju z AC Milanom. Slaba igra Interja je spravila v bes njihove navijače, ki so napadli navijače tekmecev, policijo in celo nogometaše.

195144inđić v Skopju
10. 05. 2001 00.00
Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Rios napadel policista
10. 05. 2001 00.00
Nekdanja številka ena svetovnega tenisa, čilenski teniški igralec Marcelo Rios, se je na četrtem mastersu sezone znašel v središču velikega škandala, za katerega je kriv sam. Potem ko je izgubil dvoboj z mladim Špancem Juanom Carlosom Ferrero, je v zgodnjih jutranjih urah napadel dva policista. Policija je še sporočila, da se je po incidentu Rios upiral aretaciji in lažje ranil enega policista, pri tem pa je bil pod vplivom alkohola.

ZDA pritiskajo na Koštunico
10. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, ki mu poznavalci očitajo, da v mnogih pogledih, najbolj pa glede Kosova, niti ni toliko drugačen od svojega predhodnika, je znan po nasprotovanju izročitvi Miloševića sodišču v Haagu. Pa vendar je sinoči v New Yorku prejel nagrado državnik leta 2000. Ugledni inštitut, ki proučuje odnose med Vzhodom in Zahodom, mu jo je podelil zaradi zaslug pri končanju Miloševićevega režima.

Skrivanje matere pod žimnico
08. 05. 2001 00.00
Neka Moskovčanka je svojo mrtvo mater več kot sedem let skrivala pod žimnico v svojem stanovanju, je poročal moskovski časnik. 54-letna Ljuba Sozinova leta 1993 o smrti svoje matere, s katero sta si bili blizu, saj drugih sorodnikov nista imeli, ni obvestila nikogar. Pokojnico je zavila v celofan in jo namestila pod žimnico, pri tem pa je skrbno zračila stanovanje, da ne bi neprijeten vonj zavel k sosedom. Po teh "dolgoletnih pogrebnih slovesnostih" pa se je Sozinova odločila, da svojo skrivnost razkrije sosedom, ki pa so o zadevi takoj obvestili policijo. Policisti so v stanovanju našli kup kosti in ostanke preperelih oblačil. Časnik še piše, da je Sozinova trpela za depresijo.

Zambijski predsednik razpustil vlado
06. 05. 2001 00.00
Zambijski predsednik Frederick Chiluba je zaradi vse ostrejših kritik razpustil vlado in se uradno odpovedal tretjemu predsedniškemu mandatu. Med pohodom, s katerim so prebivalci v prestolnici Lusaka pozdravili predsednikovo potezo, so izbruhnili spopadi s policijo, v katerih je po poročanju zambijskih medijev umrla ena oseba, več pa jih je bilo ranjenih.

Ukinitev izrednega stanja na Filipinih
06. 05. 2001 00.00
Filipinska predsednica Gloria Macapagal Arroyo je ukinila izredno stanje v državi, ki ga je uvedla v torek, da bi preprečila državni udar in prevzem oblasti. Tiskovni predstavnik filipinske predsednice Rigoberto Tiglkao je dejal, da ukinitev izrednega stanja, ki prične veljati opolnoči po lokalnem času, pomeni, da oblast ni več ogrožena.