policijo

Nov val nasilja v Alžiriji

28. 04. 2001 00.00

V spopadih med alžirsko policijo in študenti je bilo danes v severovzhodni alžirski pokrajini Kabyle ubitih devet oseb. Upore v tej pokrajini vzhodno od Alžira je sprožila smrt nekega dijaka, ki je umrl minulo nedeljo na policijski postaji v glavnem mestu pokrajine Tizi Ouzo. V preteklem tednu je bilo v spopadih na tem območju ubitih najmanj 29 oseb.

Ugrabitelji izpustili potnike

27. 04. 2001 00.00

V četrtek pozno zvečer je skupina študentov, oboroženih s pištolami in ročnimi granatami, nad Etiopijo ugrabila vojaško letalo in pilota prisilila, da je letalo preusmeril v prestolnico Sudana. Po devet urnih pogajanjih s sudansko policijo so se ugrabitelji predali in izpustili 51 potnikov in članov posadke.

Slovenija in ZRJ podpisali protokol

23. 04. 2001 00.00

Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc je s pomočnikom zveznega ministra za notranje zadeve Zvezne republike Jugoslavije Stevanom Nikčevićem danes v Beogradu podpisal protokol o izvajanju sporazuma med vlado Republike Slovenije in zvezno vlado ZRJ o vračanju in ponovnem prevzemu oseb, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop ali bivanje na ozemlju druge države. Po podpisu sta se delegaciji zveznega notranjega ministrstva in slovenske policije, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, pogovarjali še o možnih oblikah sodelovanja obeh policij na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vseh vrst kriminala.

Ralf Schumacher prehiter

23. 04. 2001 00.00

Nemški dirkač formule 1, Ralf Schumacher, ki se je pred kratkim preselil v Avstrijo, ima težave s

Slovenski policisti v ZRJ

22. 04. 2001 00.00

Delegacija slovenske policije je danes pod vodstvom generalnega direktorja Marka Pogorevca odpotovala na uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Delegacija, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, se bo jutri in v torek s predstavniki notranjega ministrstva ZRJ pogovarjala predvsem o možnih oblikah sodelovanja obeh policij pri preprečevanju in odkrivanju kriminala.

Ameriški vrh v senci izgredov

21. 04. 2001 00.00

Le nekaj ur po začetku tretjega vrha severno- in južnoameriških držav v Quebecu so izbruhnili prvi večji spopadi med protestniki proti globalizaciji svetovne trgovine in kanadsko policijo. Skupini kakih sto najradikalnejših protestnikov, med njimi so bili privrženci "Zveze za boj proti kapitalizmu" in "Odbora za dobrodošlico udeležencem vrha" ter člani marksističnih in anarhističnih gibanj, je uspelo prodreti skozi varnostne barikade, ki jih je policija postavila nekaj metrov od konferenčnega centra. Demonstranti so na policijo metali kamenje, palice in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in aretirala 25 protestnikov, pet policistov pa je bilo ranjenih. Še nadaljnjih 4000 demonstrantov je medtem krenilo v smeri proti konferenčnemu središču, kjer se je zbralo 34 predsednikov držav in vlad iz Severne, Srednje in Južne Amerike z izjemo Kube. ''Ljudje so prišli sem, da bi spregovorili o svoji bolečini, bedi, jezi in svojih strahovih. Niso pa prišli sem zaradi nasilja'', so izjavljali demonstranti.

Washington okaral Izrael

18. 04. 2001 00.00

V Izraelu se stopnjujejo spopadi med izraelskimi silami in oboroženimi Palestinci. Po ostrem protestu Združenih držav, se je izraelska vojska umaknila iz severnega območja Gaze. Sporno zasedbo, ki je v nasprotju z mirovnim sporazumom iz Osla, je Izrael utemeljil z nedavnim obstreljevanjem oboroženih Palestincev na izraelska ozemlja.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?

14. 04. 2001 00.00

V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Aretiran v spodnjicah

13. 04. 2001 00.00

Bančni ropar iz ameriške zvezne države Teksas, se je po bančnem ropu skril v solariju, vendar so ga policisti našli in ga aretirali, ko se je v samih spodnjicah sončil v kabini za sončenje.

Srečanje slovenskih in jugoslovanskih policistov

11. 04. 2001 00.00

Potem ko sta notranja ministra Slovenije in ZRJ, Rado Bohinc in Zoran Živković, minuli petek v Ljubljani podpisala sporazuma o sodelovanju policij in notranjih ministrstev pri zatiranju najhujših oblik kriminalitete ter o vračanju nezakonitih priseljencev, se bodo v naši državi srečali tudi strokovnjaki policij obeh držav ter pripravili še nekatere izvedbene akte za izvajanje podpisanih sporazumov. Strokovnjaki bodo prav tako pripravili vse potrebno za skorajšnji sestanek vodstev obeh policij.

Podpisan sporazum o sodelovanju

06. 04. 2001 00.00

Notranja ministra Slovenije in Zvezne republike Jugoslavije sta danes v Ljubljani podpisala pomembna sporazuma. S prvim se policiji obeh držav, ki 10 let nista sodelovali, zavezujeta, da si bosta pomagali na vseh, najbolj pa na področju zatiranja organiziranega kriminala. Drugi sporazum bo omogočal vračanje ilegalnih prebežnikov, ki so k nam prišli iz Zvezne republike Jugoslavije.

Policisti in Romi za skupno mizo

04. 04. 2001 00.00

Generalni direktor Slovenske policije Marko Pogorevc se je v okviru današnjega delovnega obiska na območju Policijske uprave Murska Sobota sestal s predsednikom Zveze Romov Jožkom Horvatom, s katerim sta ugotovila, da večjih problemov v odnosih med Romi in policijo ni. Zaradi nekaterih očitkov mednarodnih organizacij, da slovenska policija pri postopkih z Romi krši človekove pravice sta se dogovorila za sodelovanje, pri postopkih, v katerih se bodo zoper ravnanje policije pritožili Romi, pa bo odslej sodeloval tudi predstavnik Zveze Romov. Horvat je tudi povedal, da je Zveza Romov pripravljena sodelovati s policijo, saj so prepričani, da je "potrebno živeti v skladu z zakoni, ne glede na to, če so Romi prišli iz drugih držav z določeno tradicijo in drugačnimi zakoni".

Kje je major Troha

04. 04. 2001 00.00

Komisija za nadzor nad obveščevalnimi službami bo prihodnji teden znova ugotavljala, kaj so tajne službe, policija in obrambno ministrstvo odkrili o izginulem majorju Trohi. Za zdaj razen najnovejšega anonimnega pisma ni nobenih indicev o tem, da je major Troha živ.

Aretirali prodajalki mesa

03. 04. 2001 00.00

Moldavske oblasti so nedavno aretirale dve prodajalki mesa, ker sta, kot se je izkazalo, prodajali ostanke človeškega mesa.

Za spremembo pritožbenega postopka

03. 04. 2001 00.00

Na današnji seji so člani strokovnega sveta za policijo pri ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) med drugim ugotovili, da bi bilo potrebno spremeniti ureditev, po kateri se pritožbe državljanov na delo policije obravnavajo znotraj te institucije. Kot je dejala predsednica sveta Alenka Šelih, bi bilo treba obravnavanje pritožb "preseliti" iz policije, kjer konflikt nastaja, in omogočiti večjo prisotnost javnosti v postopku. Člane tričlanskega senata, v katerem so predstavniki policije, policijskega sindikata in javnosti, namreč imenuje generalni direktor policije oziroma direktor policijske uprave, o pritožbah pa odloča predstavnik policije, ki je tudi predsednik senata. Strokovni svet je obravnaval tudi razdelitev pristojnosti med policijo in MNZ v zakonu o policiji ter študijsko gradivo za predlog nacionalnega programa preprečevanja in zatiranja kriminalitete.

Jedrski odpadki v Gorlebnu

29. 03. 2001 00.00

Transport s 60-imi tonami nemških jedrskih odpadkov, predelanimi v Franciji, je prispel v nemško mesto Gorleben. Šest zabojnikov z odpadki so v Dannenbergu, kamor je vlak prispel v sredo, pretovorili tovornjake, ki so tovor prepeljali v 20 kilometrov oddaljeni Gorleben.

Kazenska ovadba proti bivšemu ministru

27. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu naj bi že v nekaj dneh na policijo vložili kazenski ovadbi proti nekdanjemu ministru Jožetu Zagožnu in nekdanjemu generalnemu sekretarju Dragu Bitencu. Medtem ko oba očitke glede spornega nakupa računalniške opreme zanikata, jima sedanje ministrstvu vodstvo ministrstva očita prekoračitev pooblastil in pa zlorabe položaja.

Albanski uporniki napadli policijo

27. 03. 2001 00.00

Albanski uporniki so dopoldne napadli srbsko kontrolno točko Cerevajka v okolici Preševa na jugu Srbije. Srbska policija je na napad odgovorila in spopad še traja, eksplozije pa je slišati tudi v 25 km oddaljenem Bujanovcu. Albanski skrajneži so napade izvedli še na več drugih krajih na območju, o žrtvah pa ne poročajo. Cerevajka leži na t.i. varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom, oblikovanem po koncu napadov zveze NATO na ZRJ junija 1999.

Protijedrski protesti v Nemčiji

26. 03. 2001 00.00

Francija je danes po štirih letih spet začela vračati predelane jedrske odpadke v Nemčijo. To je prvi prevoz jedrskih odpadkov med državama po letu 1998, ko so odkrili, da nekateri zabojniki puščajo. Od tedaj so se kupi rabljenega nuklearnega goriva v Nemčiji kopičili, enako pa tudi v Franciji, kjer pri predelavi rabljenega goriva nastajajo tudi radioaktivni odpadki. Te so po pogodbi dolžni Nemci uskladiščiti sami.

Izgredi na derbiju

25. 03. 2001 00.00

Izgredi so zasenčili včerajšnjo pokalno tekmo v Berlinu med nekdanjima tekmecema v vzhodnonemški ligi BFC Dinamom in 1. FC Unionom. Policija je sporočila, da je bilo v izgredih ranjenih pet navijačev in štirje policisti. Izgred je bil tako hud, da je morala policija uporabiti vodne topove, pendreke in policijske pse . Dvajset oseb je bilo priprtih, proti 46 navijačem pa je uvedena preiskava. Tekmo je s 3:0 dobila ekipa 1. FC Union.

Nove žrtve na jugu Srbije

24. 03. 2001 00.00

Albanski uporniki so zjutraj napadli dva položaja srbske policije in jugoslovanske vojske pri Preševu na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. V spopadu naj bi bil albanski upornik ubit, jugoslovanski vojak pa ranjen. Namestnik premiera srbske vlade Nebojša Čović je napad ostro obsodil in dodal, da takšne akcije kažejo, koliko so albanski uporniki v resnici pripravljeni na dialog in mirno rešitev spora. Uporniki in srbske oblasti so se pred desetimi dnevi dogovorili o premirju na tem območju.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat

21. 03. 2001 00.00

Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Rogelj še vedno molči

20. 03. 2001 00.00

Domnevni svetovni prvak v računalništvu Matjaž Rogelj tudi po informativnem pogovoru z ljubljanskimi kriminalisti zaradi suma storitve kaznivega dejanja še vedno molči. Samo za 24 ur pa je opisal sporni postopek policistov po njegovem prihodu na brniško letališče.

Siloviti spopadi na območju Tetova

19. 03. 2001 00.00

Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Protesti v Neaplju

17. 03. 2001 00.00

V središču Neaplja se je približno 20 tisoč nasprotnikov globalizacije med protesti spopadlo s policijo. Protestniki so v znak konference Globalnega foruma, na katerem sodelujejo politiki in strokovnjaki, metali kamenje in prižigali dimne bombe. V spopadu je bilo ranjenih več sto demonstrantov, najmanj sedem policistov in štirje novinarji.

Preiskava zoper Čadeža

16. 03. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo je pri ljubljanskem okrožnem sodišču vložilo zahtevo za preiskavo zoper Janeza Čadeža, sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija.

Manjšine izpostavljene policijski samovolji

12. 03. 2001 00.00

Statistični urad ameriškega pravosodnega ministrstva je ugotovil, da imajo temnopolti ali Američani latinskoameriškega rodu dvakrat več možnosti, da bo policija proti njim uporabila silo, kot jo imajo belci. Temnopolte voznike avtomobilov bodo veliko prej zaustavili, preiskali, vklenili ali aretirali kot bele voznike. Okrog dva odstotka temnopoltih in Latinoameričanov, ki so imeli leta 1999 srečanje iz oči v oči s policisti, je prijavilo uporabo sile ali grožnjo z uporabo sile, medtem ko je med belci to storil le odstotek.

Lažni bombni preplah

10. 03. 2001 00.00

Britanska policija je sporočila, da v letalu boeing 747 pakistanske letalske družbe, ki so ga včeraj na letališču v Manchestru preiskali po opozorilu o podtaknjeni bombi, niso našli bombe. "Ničesar nismo našli na letalu, ki se sedaj pripravlja na vzlet," je sinoči zatrdil tiskovni predstavnik policije. Letalo, ki je priletelo iz Karačija in naj bi nadaljevalo pot v New York, je preiskala posebna enota britanskega obrambnega ministrstva.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji

09. 03. 2001 00.00

V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Protesti proti predsedniku Kučmi

09. 03. 2001 00.00

V ukrajinski prestolnici Kijev so se vneli spopadi med policijo in približno 10 tisoč protestniki, nasprotniki ukrajinskega predsednika Leonida Kučme, ki zahtevajo njegov odstop zaradi domnevne vpletenosti v umor opozicijskega novinarja. Protestnike, ki so se hoteli prebiti do predsedniške palače, je policija skušala razgnati s solzilcem in gumijevkami. Vsaj šest policistov je ranjenih, aretirali pa so več kot 20 ljudi. Protesti v Kijevu so se začeli že dopoldan, ko je policija skušala demonstrantom preprečiti dostop do parka, kjer naj bi predsednik ob spomeniku pesnika Tarasa Ševčenka položil cvetje.