politični program

Na eni strani strah pred podaljšano agonijo RTV, na drugi zadovoljstvo z odločitvijo

20. 02. 2023 17.21

Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede v Ljubljani ocenjuje, da odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS vključuje nekatere nejasnosti in je s tem odprla določene dileme ter tudi možnosti, da bo javna radiotelevizija v naslednjih mesecih paralizirana. V svetu delavcev RTVS pa opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. V. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough pa je zadovoljen z odločitvijo sodišča.

Kristen Stewart: Osebna presoja filmov je nekaj zelo subjektivnega

16. 02. 2023 18.01

V nemški prestolnici se začenja 73. Berlinale. Žiriji, ki bo presojala glavni tekmovalni program, predseduje ameriška igralka Kristen Stewart. Kot je povedala na novinarski konferenci, se veseli pogovorov s sožiranti, saj da je to nekaj čisto drugega od pogovorov in promocije lastnega filma. Stavi na različnost mnenj.

Predlog zakona: V zameno za darovanje organov zapornike morda čaka nižja kazen

05. 02. 2023 14.02

Zapornike iz Massachusettsa morda čakajo krajše kazni. Na mizi ameriških zakonodajalcev je nov predlog, s katerim bodo zaporniki v zameno za krajšo kazen lahko darovali svoje organe ali kostni mozeg.

Golob: Politični pritisk je, ko se politika vtika v stroko. Mi se nismo

14. 12. 2022 23.10

Po odgovarjanju na poslanska vprašanja glede odstopa notranje ministrice Tatjane Bobnar in vloge nekdanjega nepravnomočno obsojenega specialca Miloša Njegoslava Milovića pri njegovem varovanju, je premier Robert Golob v 24UR ZVEČER pojasnil, kje so nastala razhajanja med njim in Bobnarjevo ter zakaj je včasih treba iti po nasvet tudi na 'temno stran'.

'Da premier generalnega direktorja Policije pokliče na pogovor, ni politično vmešavanje'

08. 12. 2022 08.45

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar in državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper so jasni: iz poročila v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava izhaja, da pritiskov na operativno delovanje Policije ni bilo. Poudarili so, da je v pristojnosti notranjega ministra, da kandidata za to mesto predlaga, vlada pa lahko kandidata potrdi ali zavrne. Ter da je Policija sicer organ znotraj politične ureditve in da kot tak ni popolnoma samostojen. "Če premier generalnega direktorja povabi na pogovor, ni politično vmešavanje," so poudarili ob tem.

'Desnica potrebuje novega kandidata za predsednika vlade'

02. 12. 2022 13.52

Po zmagi levega pola na predsedniških volitvah in referendumih se je na drugi stani, na desnici, vnela burna razprava, ki jo je sprožila izjava predsednika NSi Mateja Tonina, da je na desnem polu potrebna samorefleksija, kot stranka pa da v vladi, če bi jo vodil Janez Janša, ne bodo sodelovali. "Za svojimi besedami stojim," je v pismu članstvu NSi sporočil Tonin in dodal, da je sedanje stanje, ko levica že desetletje zmaguje na volitvah, slabo za demokracijo. V prihodnosti si želi, da bi desnica našla novega kandidata za predsednika vlade.

Nika Kovač: Bojim se nedelje

25. 11. 2022 14.36

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Kako uspešne so bile stranke na lokalnih volitvah?

20. 11. 2022 21.28

Lokalne volitve običajno pokažejo nekoliko drugačno politično sliko od parlamentarnih, a so za politične stranke kljub temu zelo pomembne. Po številu izvoljenih županov bo znova slavila SLS: od predlaganih 34 kandidatov jih je bilo po doslej preštetih glasovih namreč izvoljenih kar 13. Sledijo SDS, NSi in SD. Po številu mandatov v mestnih in občinskih svetih pa med strankami kraljuje SDS, ki se ji nasmiha skoraj 500 mandatov po Sloveniji. Na drugem mestu je stranka Gibanje Svoboda, ki bo po doslej preštetih glasovih imela v mestnih svetih okoli 400 mandatov.

V Mariboru drugi krog med Arsenovičem in Kanglerjem

20. 11. 2022 18.38

V Mestni občini Maribor so preštete skoraj vse glasovnice, občanke in občani pa bodo morali 4. decembra znova na volišče. V drugem krogu se bodo odločali med aktualnim županom Sašo Arsenovičem in nekdanjim županom Francem Kanglerjem. Arsenovič je dobil 36,67-odstotno podporo volivk in volivcev, Kangler pa 25,48-odstotno. Vojko Flis, ki so mu predvolilne javnomnenjske ankete napovedovale možnost, da se uvrsti v drugi krog, je prejel dobrih 20 odstotkov.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Bo Nova Gorica postala gospodarstvu prijazno mesto?

10. 11. 2022 22.10

Igralništvo, šepajoč gospodarski razvoj, iskanje stanovanj za mlade, urgentni odgovori na draginjo, Evropska prestolnica kulture. To so glavni izzivi, ki čakajo novega župana mesta vrtnic, Nove Gorice. Po številu prebivalcev je to osma največja mestna občina v Sloveniji. Zdajšnjemu županu Klemnu Miklaviču protikandidati, čeprav so bili nekateri z njim v koaliciji, očitajo zlasti zamujene priložnosti in premalo ambiciozne načrte. Jih lahko uresničijo sami? Kako?

'Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja'

03. 11. 2022 06.05

Tudi na dan mrtvih, ko se spomnimo vseh pokojnih, ne glede na to, ali so bili rdeči, črni ali beli – ni šlo brez težkih besed o temačnih silah, izdajalcih in tistih, ki so bili na pravi strani. Kot da zgodovina ni povedala svojega, smo lahko v tem pregretem političnem vzdušju v Sloveniji pred predsedniškimi volitvami in tremi referendumi poslušali najvplivnejše politike v državi. Predsednik Pahor je govoril o spravi, ljubljanski župan Janković o izdajalcih in partizanih, nekdanji predsednik Kučan, da je imel Janković običajen politični govor, kandidatka za predsednico Nataša Pirc Musar, ki je tudi bila na Urhu, da sama ne bi uporabljala tako močnih besed, kot jih je Janković, in Anže Logar, pri spomeniku sprave, da se je prišel poklonit vsem mrtvim. Smo tik pred drugim krogom predsedniških volitev in referendumi – pred spravo ali novim razkolom? O tem sta spregovorila prvi predsednik vlade in član Nove Slovenije Lojze Peterle in Martin Premk iz Gibanja svoboda.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Mu je res žal ali bo že jutri vse pozabil?

17. 10. 2022 09.50

Ko Elon Musk tvitne, mnogi zadržijo dih, saj nikoli ne vedo, s čim bo spet razburil svetovno javnost. Nedavno je izzval jezo Kijeva, ko je na Twitterju objavil anketo s svojimi predlogi za končanje vojne v Ukrajini, tokrat si je dvakrat premislil glede financiranja Starlinka. Si Musk sploh prizadeva za mir v Ukrajini ali gre zgolj za posel? V odgovoru enemu od sledilcev na Twitterju glede nadaljnjega financiranja Starlinka v Ukrajini je morda pokazal svojo mehkejšo stran, ko je dejal, da si na vso moč prizadeva umiriti situacijo, a mu to očitno ne uspeva.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Rupel odstopil z mesta direktorja Javne agencije za knjigo

12. 10. 2022 09.36

Dimitrij Rupel je odstopil kot direktor Javne agencije za knjigo RS. V odprtem pismu, ki ga je naslovil na ministrico za kulturo Asto Vrečko, se je odzval na njen intervju za STA. Rupel zavrača njene besede o nestrokovnih potezah prejšnje vlade, škodljivih za kulturo, med katerimi je omenila tudi njegovo imenovanje. Ministrica je v izjavi za medije odgovorila na Ruplovo odstopno izjavo, češ da ministrstvo za kulturo odstop sprejema. Ob tem je menilaa, da bo vlada v najkrajšem možnem času imenovala novo vodstvo agencije.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

IMF pošilja tri milijarde, sledijo privatizacija, višji davki

01. 09. 2022 20.31

Šrilanka je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dosegla predhodni dogovor o posojilu v višini približno tri milijarde evrov. Sporazum je sicer odvisen tudi od tega, ali bodo šrilanške oblasti sledile predhodno dogovorjenim ukrepom. "Ta dogovor je le začetek dolge poti, ki je pred Šrilanko, da izide iz krize," je novinarjem v Colombu povedal visoki uradnik IMF Peter Breuer.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč

14. 07. 2022 15.17

Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

MI5 in FBI: Kitajska zaradi vohunjenja Zahodu predstavlja grožnjo

07. 07. 2022 12.35

Vodji britanskih in ameriških obveščevalnih agencij MI5 in FBI sta opozorila na povečanje obsega kitajskega gospodarskega vohunjenja na Zahodu. V redkem skupnem nastopu v Londonu sta Kitajsko označila za veliko grožnjo za gospodarstvo in nacionalno varnost obeh držav, kot tudi zaveznikov. V Pekingu so te obtožbe zavrnili kot neutemeljene.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Volodimir in Olena o vojni: Nihče mi ne more vzeti moža, niti vojna

22. 05. 2022 11.02

Ukrajinska televizija je predvajala vnaprej posnet intervju s predsednikom Volodimirjem Zelenskim in njegovo soprogo. Te dni sicer minevajo tri leta, odkar je politični novinec Zelenski postal ukrajinski predsednik. Intervju je bil ena redkih priložnosti po začetku ruske invazije na Ukrajino, ko se je par skupaj pojavil v javnosti. Kljub resnemu tonu pogovora se je Zelenski pošalil, da imata "zmenek na televiziji", potem ko je soproga dejala, da je pravzaprav hvaležna za intervju, saj jima omogoča, da skupaj preživita nekaj trenutkov.

Kdo sta kandidata za ministra na gospodarskem in finančnem področju?

12. 05. 2022 19.38

Nad javnimi financami naj bi po novem bdel 49-letni diplomirani ekonomist Klemen Boštjančič, ki je zasedal vodilne položaje v različnih podjetjih, javnost pa ga najbolj pozna v vlogi nekdanjega šefa nadzornikov Vegrada in izvršnega direktorja Adrie Airways. Gospodarstvo, ki je trenutno v precej dobri kondiciji, pa naj bi prevzel 51-letni Matjaž Han iz SD. Ta resor je eno večjih presenečenj bodoče vlade – vanj bo namreč po novem sodilo tudi področje športa, ki je bilo doslej združeno z izobraževanjem in znanostjo.

Kongres Uefe izpostavil solidarnost in evropski model športa

11. 05. 2022 16.06

Evropska nogometna zveza (Uefa) je na Dunaju izpeljala 46. kongres. Pod vodstvom predsednika Aleksandra Čeferina se je Uefa sestala na svojem letnem srečanju, na katerem so sodelujoči izpostavili pomen solidarnosti in evropskega modela športa. Naloga nogometnih deležnikov je zagotoviti priložnost vsem v tem športu, je dejal Čeferin.

Vnovičen eksperiment volivcev, pred Golobom pa izredno zahtevna naloga

24. 04. 2022 19.43

Slovenija znova eksperimentira z novimi obrazi, ocenjujejo gostje, ki so se v oddaji 24UR odzvali na rezultate vzporednih in uradnih volitev. Pred Robertom Golobom je izredno zahtevna naloga, saj so mu zaupanje izkazali volivci z zelo različnimi pričakovanji. "Obstajala je bojazen, da se bo skušalo spodbijati legitimnost volitev," je dejal Zorko in Janšev odziv na razglasitev rezultatov ocenil kot "presenetljivo pomirljiv".

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Vpliv 'Twitter politike'. Kako bodo stranke izboljšale spletno komunikacijo?

21. 04. 2022 09.59

Razvoj družbenih omrežij in njihov vpliv na vsakdanje življenje je v aktivno sodelovanje na različnih spletnih platformah močno vključil politične stranke. Predvsem Twitter je postal močno orodje za promocijo idej in tudi politične obračune. T.i. Twitter politika, ki jo pri nas najbolj uspešno vodi predsednik vlade Janez Janša, je deležna ostrih kritik opozicije. Slišati je predvsem očitke o nedostojni komunikaciji in slabitvi političnega prostora in demokracije. Kako bodo stranke v prihodnjem mandatu rokovale z družbenimi omrežji in komunicirale z javnostjo?