politični program

Tožilstvo zavrglo ovadbo Pezdirja zoper kriminaliste NPU
15. 02. 2021 11.21
Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel kazensko ovadbo, ki jo je zoper kriminaliste Nacionalnega preiskovalnega urada dal Rado Pezdir, ker se ni strinjal z njihovimi ugotovitvami glede preiskave domnevnega pranja iranskega denarja v Novi ljubljanski banki.

Fajonova: Veliko je negotovosti in nejasnosti, kako bomo nadaljevali
20. 01. 2021 06.00
Se 'kaviar levica' res ni sposobna spopasti v nobeni pošteni politični bitki, kar ji po umiku nezaupnice očita predsednik vlade Janez Janša? Kaj bo koalicija KUL počela naslednjih 14 dni, kako bodo iskali manjkajoče glasove in kaj bo trenutek, ki bo odločilen za vnovično vložitev nezaupnice?

LMŠ in SD: Že letos bi moralo biti jasno, ali je možna nova vlada
07. 12. 2020 17.18
V LMŠ in SD menijo, da bi moralo biti po izvolitvi Erjavca že letos jasno, ali je možna nova vlada. V javnosti se ugiba o možnosti, da bi, če potencialnemu mandatarju Jožetu P. Damijanu ne bi uspelo zbrati dovolj glasov, za mandatarja stranke KUL podprli prav Erjavca. Da se Damijan "včasih obnaša kot vegetarijanec na kolinah," pravi Šarec. Tonin medtem stabilne vlade brez NSi ne vidi, vsakršna koalicija z Levico pa je po njegovem tlakovanje poti do predčasnih volitev.

The Wall Street Journal: Težki časi za vzhodnoevropske populiste
24. 11. 2020 08.18
Vzhodnoevropski populisti se pripravljajo na spremembe v politiki mednarodnih odnosov, potem ko je po zmagi Joeja Bidna na ameriških volitvah pričakovati, da bo ta zavzel bolj kritično držo do Trumpovih zaveznikov na evropskih tleh, piše The Wall Street Journal, ki omenja tudi Slovenijo in javne objave njenega premierja Janeza Janše.

Državljan Gale
21. 11. 2020 07.00
Odkar je vlada Janeza Janše prevzela oblast, državljani lahko le nemo opazujemo javno šikaniranje vsakogar, ki si drzne kakorkoli kritizirati predsednika vlade in njegove ministre. Vladni vrh je pod okriljem koronakrize v nekaj mesecih storil toliko napak kot še nobena politična garnitura. Kot da bi živeli vzporedno realnost, se podpirajoči vladni uradniki in poslanci ne zmenijo za opozorila, ki prihajajo od opozicije, medijev ali civilne družbe. Trdno prepričani o svoji misiji pod sloganom "skupaj zmoremo", najraje na dopisnih nočnih sejah, pod okriljem boja proti novemu koronavirusu, demontirajo institucije in pravni red države.

Od udarcev in aretacij do župana: kdo je mladenič, ki je Dodiku zadal največji poraz?
17. 11. 2020 09.21
Glasen, pogumen, provokatorski. Javnosti znan kot goreč podpornik skupine Pravda za Davida, zaradi izražanja svojih stališč večkrat v rokah policije, človek, ki je v skupščini Republike Srbske prejel celo udarec notranjega ministra. Tisti, ki ga poznajo, pravijo, da ne dela drugega, kot spi in se ukvarja s politiko. Kdo je mladenič, ki bo v prihodnje vodil Banjaluko in zaradi katerega bo Milorad Dodik ustavil vso finančno pomoč temu mestu?

Obdukcija trupla na prizorišču volilnega zločina
12. 11. 2020 16.30
V ZDA še vedno preštevajo glasovnice, v Georgii se jih bodo lotili znova, z ročnim štetjem. Toda velika večina Američanov – razen Donalda Trumpa in njegovih največjih pristašev – že priznava zmago Joeja Bidna in ne verjame v veliko volilno zaroto. Začenja pa se razprava, zakaj je šlo tako na tesno, oziroma zakaj so ankete znova tako zgrešile razpoloženje volilnega telesa.

EU: dosegli politični dogovor o financiranju za obdobje 2021–2027
10. 11. 2020 15.50
Pogajalci evropskega parlamenta, evropske komisije ter držav članic so dosegli preliminarni politični dogovor o financiranju EU med letoma 2021 in 2027. Celotni proračun je sicer skupaj z denarjem za okrevanje po pandemiji covida-19 vreden 1824,3 milijarde evrov, pogoj za koriščenje evropskih sredstev pa bo spoštovanje vladavine prava.

Previdna ljubezen republikancev do padlega angela stranke
09. 11. 2020 14.30
Donald Trump je konec tedna igral golf in razširjal tvite, ki so serijsko dobivali opozorila, da gre za širjenje zavajajočih trditev. Poraženec ameriških volitev še vedno zavrača rezultate in napoveduje oster pravni boj. Vprašanje je, kako dolgo bo republikanska stranka stala ob strani predsedniku, ki izgublja stik z realnostjo.

Prva Bidnova zmaga, medtem se država pripravlja na nemire
03. 11. 2020 14.30
Delavci so včeraj zbijali lesene okvirje za izložbena okna slovite trgovine Saks na newyorški Peti aveniji. Kladiva in žage so odmevali po vsem mestu, podobni prizori pa prihajajo tudi iz Washingtona in Los Angelesa. Po ZDA hitijo, da bi do večera z velikimi lesenimi paneli zaščitili pritličja stavb. Vezane plošče so postale nov simbol razrahljane ameriške demokracije.

Zelo drugačen Trump, izklapljanje mikrofona in vprašanje – kam je gledal Biden?
23. 10. 2020 02.33
Ameriški predsednik Donald Trump in njegov demokratski izzivalec Joe Biden sta se še zadnjič pred volitvami pomerila na predvolilnem soočenju. Po debati bodo lahko zadovoljni v obeh taborih, oba sta trdno stala vsak na svojem bregu. A po drugi strani sta bila kandidata – tokrat sicer zelo civilizirana – le povprečna, kar je, če pogledamo ankete, slaba novica za Trumpa, ki bi na tem soočenju potreboval preboj, zamudil pa je tudi nekaj priložnosti, da bi izboljšal svojo podobo državnika. Povedano drugače: najbrž mu ni uspelo bistveno obrniti poteka tekme, ki naj bi se za zdaj odvijala v prid Bidnu, ki pa je imel (spet) kar nekaj sreče z vprašanji.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'
22. 10. 2020 15.12
Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

Pandemija v ZDA: drugačen način vodenja kampanj in dokaz, da ni vse politično
19. 10. 2020 07.27
Leto 2020, ki smo si ga predstavljali, ko je ura odbila polnoč in smo nazdravili z najbližjimi, zagotovo ni vključevalo scenarijev o koncu življenja, kot ga poznamo. V letu 2020, ki smo ga pričakovali, v sredini oktobra glavna tema ne bi bil nek virus, temveč ameriške predsedniške volitve. A pandemija je seveda, tako kot na vse ostalo, vplivala tudi na kampanji demokratskega in republikanskega predsedniškega kandidata, Josepha Bidna in aktualnega predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?
18. 10. 2020 19.18
Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Lažne novice kot politično orodje za dosego cilja
15. 10. 2020 09.36
V ZDA poteka boj za bivanje v Beli hiši, kot ga ne pomnimo že dolgo. Če je večina mislila, da je bila afera Watergate, v katero se je zapletel Richard Nixon, vrhunec podlosti politične igre, je v dobi lažnih novic ta dosegla novo raven. Če v nadzorovanih medijih veljajo pravila za objavljanje in nadzor le teh, so družbena omrežja prinesla nenadzorovana nebesa za tiste, ki sledijo vodilu da je za dosego cilja dovoljeno uporabiti vsa sredstva.

Antijanšizem kot politična platforma
20. 09. 2020 09.45
Pričakovanja javnosti od opozicijskih strank, ki naj bi predstavljale programsko alternativo aktualni vladi, s skrajno desno SDS na čelu, rastejo iz dneva v dan. V opozicijskih strankah se počasi, predvsem v stranki SD (prihajajoči kongres), vzpostavlja občutek, da antijanšizem ni zadostna politična platforma, na kateri bi lahko opozicijske stranke gradile kampanjo za naslednje volitve. To je sicer na mestu, ampak ali je zares tako?

KOMENTAR: Zakaj nisem feministka
12. 09. 2020 08.08
Pred nekaj leti so v Srbiji delali anketo, koga bi ljudje imeli najraje za soseda v bloku in koga bi se najbolj otepali. Nabor je bil širok, ljudje so se lahko odločali med Hrvatom, Albancem, Romom, anarhistom, okuženim s HIV, homoseksualcem, feministko, lezbijko, muslimanom, narkomanom in tako naprej. Kar me je presenetilo takrat, danes pa me ne bi več, da se je zelo visoko med najmanj zaželene uvrstila feministka.

Brutalno pretepli ruskega opozicijskega blogerja
31. 08. 2020 19.05
Uglednega ruskega opozicijskega blogerja Egorja Žukova sta v Moskvi pretepla dva neznana moška, zaradi česar so ga morali odpeljati na zdravljenje v bolnišnico. Policija je zaradi napada začela kazensko preiskavo.

Elektronska komunikacija razkriva podrobnosti ministričinega obiska na Krasu
25. 07. 2020 17.38
Potem ko je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec z družino pred dnevi odpotovala na Kras, kjer je obiskala tudi podjetje Vinakras in nastopila v promocijskem videu podjetja, smo pridobili elektronsko komunikacijo, ki razkriva nove podrobnosti njenega obiska. Pivčeva je na dan snemanja v vinogradu – poleg družine – ob sebi želela še dva vidna člana Desusa. Računov za domnevno zasebni del obiska pa še vedno ni pokazala.

Rumeni jopiči: 'domoljubi', ki so v resnici neonacisti?
01. 07. 2020 12.51
Pojav zamaskirancev v rumenih jopičih, ki so na Prešernov trg prišli izrazit svoje nasprotovanje antiproslavi, je sprožil številna ugibanja. Del javnosti je takoj začel opozarjati na njihove povezave z neonacističnimi gibanji, drugi so bili mnenja, da gre za spontan odziv državljanov, ki se jim zdi delo aktualne vlade dobro. Kot vse kaže, pa so imeli prav prvi – številni med njimi so namreč res povezani z neonacističnimi skupinami.

Štirje mlinski kamni dušijo največje gospodarstvo sveta
25. 06. 2020 08.06
Združene države se prebujajo iz pandemične ohromelosti, napovedi o hitrosti okrevanja pa so izjemno raznolike. Bela hiša optimistično trdi, da prihaja V-okrevanje, kar naj bi pomenilo hiter vzpon. Nekoliko bolj previdni omenjajo U-okrevanje s počasnejšo rastjo gospodarske dejavnosti in zaposlovanja. Centralna banka Fed napoveduje počasno krevsljanje na nekdanjo raven, z njo se strinja veliko ekonomistov.

Kim Džong Un se je po dvajsetih dneh spet pojavil v javnosti
02. 05. 2020 07.00
Kim Džong Un se je po dvajsetih dneh spet pojavil v javnosti, poroča severnokorejska tiskovna agencija. Severnokorejski voditelj je imel operacijo srca ali ožilja, a naj ne bi bil huje bolan. Nedavni satelitski posnetki premikov severnokorejskih luksuznih jaht sicer nakazujejo, da se je voditelj umaknil v obalno letovišče Vonsan. Tudi Južna Koreja zavrača poročila o njegovem domnevno slabem zdravstvenem stanju, pa vendar se mnogi sprašujejo: kdo bi vodil Severno Korejo, če ne bi bilo Kima?

Odzivi, analize, ozadja: poraz Erjavca prelom za politiko, poteze Pivčeve še neznanka
19. 01. 2020 08.05
Zmaga Aleksandre Pivec, ki je Karlu Erjavcu vodenje stranke DeSUS iztrgala iz rok po 15 letih, po nekaterih ocenah pomeni prelom v političnem prostoru. Dolgoročno je Pivčeva še politična neznanka, za obstoj vlade pa trenutno prinaša manj negotovosti. Erjavčeva napoved, da bo odstopil kot obrambni minister, sicer odpira vprašanje sprememb v vladi.

Pivčeva premagala Erjavca, ta napovedal odstop z mesta obrambnega ministra
18. 01. 2020 10.54
Na čelo stranke DeSUS stopa Aleksandra Pivec. Kmetijska ministrica je na kongresu v Ljubljani po napetem boju za vodenje stranke namreč premagala dolgoletnega predsednika Karla Erjavca, ki je stranko vodil od leta 2005. Pivčevo je podprlo 143 delegatov, Erjavec je dobil 80 glasov. Slednji je po porazu napovedal odstop z mesta ministra za obrambo.

O družbi spektakla
04. 01. 2020 10.30
Ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja je ameriški komunikolog Murray Edelman politično komunikacijo definiral kot neprekinjeno obveščanje o novitetah in stalno konstruiranje in rekonstruiranje družbenih problemov, kriz, nasprotnikov in vodij, kar ustvarja zaporedni niz groženj in upanja.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03
"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Kdo je nova ministrica Angelika Mlinar
20. 12. 2019 00.19
Koroška Slovenka Angelika Mlinar, ki se je politično uveljavila v avstrijski in evropski politiki, vstopa še v slovenski politični prostor. Na položaj ministrice za razvoj, strateške projekte in evropsko kohezijo prihaja z ne ravno spodbudno popotnico, saj je bila podpora pri njenem imenovanju izjemno tesna.

Kaj je to politična sredina?
23. 11. 2019 07.17
Model strankarskega tekmovanja, imenovan levo–desno, izhaja iz predpostavke, da je tekmovanje političnih strank utemeljeno na programih, katerih vsebino je mogoče opisati z eno samo ideološko dimenzijo.

Kongres NSi: 'Ob vladni tragikomediji človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal'
17. 11. 2019 13.32
Programski kongres NSi v Mariboru je z govorom predsednika NSi Mateja Tonina doživel enega prvih vrhuncev. Tonin je v nagovoru krščanske demokrate opredelil kot sredino tako po vrednotah kot po načinu delovanja. Aktualno vladajočo politiko pa je opisal kot "vladno tragikomedijo", ob kateri "človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal".