pomemben

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje
19. 06. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Nepravilno poslovanje v letu 1999
19. 06. 2001 00.00
Računsko sodišče je opravilo revizijo poslovanja ministrstva za gospodarstvo v letu 1999. V dokončnem poročilu ugotavljajo, da je bilo poslovanje ministrstva nepravilno, zato je računsko sodišče izdalo negativno mnenje za izkazovanje odhodkov in tudi za izvrševanje proračuna. Odgovorna v tem letu sta bila v prvi tretjini leta takratni minister Metod Dragonja, v preostalih osmih mesecih pa njegova naslednica in sedanja ministrica Tea Petrin. Omenjeno poročilo je dokončno.

Spopadi kljub premirju
17. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes v Jeruzalemu dejal, da premirje med Izraelci in Palestinci ni namenjeno samo sebi, temveč je dobro začetno izhodišče in pomemben element v mirovnem procesu. Poudaril je, da je nujno treba določiti datum za začetek uresničevanja Mitchellovega poročila.

Stavka farmacevtov
15. 06. 2001 00.00
Sindikat farmacevtov Slovenije (SIFARM) je pripravil stavko. Med 10. in 12. uro so delovale le dežurne službe za izdajo zdravil na recepte, napisanih na današnji dan. Sindikat in predstavniki ministrstva namreč na četrtkovih pogajanjih, ki se jih je prvič udeležil tudi minister Dušan Keber, niso dosegli dogovora.

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore
14. 06. 2001 00.00
Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

195144inđić na obisku v Sarajevu
12. 06. 2001 00.00
Predsedujoči predsedstvu BiH Živko Radišić je v Sarajevu sprejel srbskega premiera Zorana 195144inđića, ki je na čelu vladne in gospodarske delegacije na enodnevnem delovnem obisku v BiH. Radišić je podprl napore oblasti ZRJ in Srbije pri obrambi državne suverenosti in ozemeljske celovitosti, še posebej pa prizadevanja za ureditev razmer na Kosovu in jugu Srbije. Srbske predstavnike je sprejela tudi delegacija zunanjega ministrstva BiH na čelu z ministrom Zlatkom Lagumdžijo.

Načrt varovanja je pripravljen
12. 06. 2001 00.00
Varnostni načrt sobotnega srečanja Busha in Putina v Ljubljani je praktično že pripravljen, podrobnosti pa so iz varnostnih razlogov strogo varovana skrivnost. Načrt je usklajen tako z ameriško tajno službo, ki varuje predsednika Busha, kot tudi z rusko službo za varovanje predsednika Putina.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Pred kongresom ZLSD
07. 06. 2001 00.00
Po besedah predsednika stranke ZLSD Boruta Pahorja je za 4. kongres ZLSD, ki bo konec tedna zasedal v koprski dvorani Bonifika, vse pripravljeno, stranka pa je v njegovo pripravo vložila veliko energije in znanja ter tako oblikovala poglede na prihodnost stranke in države, do katerih se bodo opredeljevali delegati. Pahor je za zdaj tudi edini kandidat za vodenje stranke po koprskem kongresu.

Nove hidroelektrarne na Savi
06. 06. 2001 00.00
Vlada je sklenila pomemben del dogovora, ki se nanaša na izgradnjo verige šestih hidroelektrarn na spodnji Savi, in sprejela sklepe, s katerimi se je končal dolgoletni spor v zvezi z investiranjem tega projekta. Po napovedih se bodo pripravljalna dela izgradnje prve hidroelektrarne HE Boštanj lahko začela že septembra letos

Rusi pripravljajo protiraketni sistem
06. 06. 2001 00.00
Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Sovretova nagrada Štefanovi in Avanzu
06. 06. 2001 00.00
Letošnjo Sovretovo nagrado sta prejela Rozka Štefan za življenjsko delo - opus prevodov iz poljske književnosti in Miha Avanzo za prevod romana Hanifa Kureishija Buda iz predmestja. Nagrado, ki so jo Štefanovi in Avanzu slovesno izročili v Društvu slovenskih pisateljev, vsako leto podeljuje Društvo slovenskih književnih prevajalcev v sodelovanju z založbami in ministrstvom za kulturo. O nagradi za največje prevajalske dosežke je letos odločala komisija v sestavi Jože Stabej, Branko Madžarevič, Niko Jež, Štefan Vevar in predsednik Marko Marinčič.

Program Nafta za hrano še en mesec
01. 06. 2001 00.00
Varnostni svet ZN je danes soglasno sprejel resolucijo, ki omogoča revizijo sankcij proti Iraku v roku enega meseca. Z resolucijo, ki so jo sprejeli tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa, so izvajanje humanitarnega programa ZN nafta za hrano podaljšali le za mesec dni in ne za pol leta, kot je bilo v navadi doslej. Program nafta za hrano Iraku omogoča prodajo nafte pod nadzorom ZN, v zameno za to pa lahko kupuje hrano, zdravila ter nekatere druge civilne potrebščine.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Dosegli dogovor o nasledstvu
27. 05. 2001 00.00
Tako mednarodno pogajalski posrednik sir Arthur Watts kot predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritch, ki je bil tokrat navzoč pri pogajanjih, sta 25. maj, nekdanji dan mladosti, označila za zgodovinski. Arthur Watts je dejal: "To je prvi sporazum vseh petih držav po razpadu nekdanje skupne države. Gre za pomemben korak, ki vodi k izboljšanju medsebojnih odnosov."

ZDA poklonile Cad-Cam opremo
25. 05. 2001 00.00
Združene države Amerike so prek Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) slovenskemu Inštitutu za rehabilitacijo poklonile najsodobnejšo Cad-Cam opremo, ki bo znatno izboljšala in olajšala rehabilitacijo. Gre za trenutno najsodobnejšo opremo v svetu, ki omogoča natančno odvzemanje mer pri izdelavi manjkajočih delov telesa. Natančni podatki zagotavljajo večjo zanesljivost pripomočka, natančnost izdelave, s tem pa tudi njegovo hitrejšo aplikacijo. Sistem je prenosljiv in ga je zato možno uporabljati tudi pri triažiranju na terenu.

Pogodba med PCX Computers in VIA Technologies
25. 05. 2001 00.00
PCX Computers, ena največjih slovenskih distributerskih hiš za računalniško opremo, je z izdelovalcem procesorjev za osebne računalnike VIA Technologies podpisal pogodbo o distribuciji procesorjev za slovenski in hrvaški trg. Kot edini pooblaščeni distributer bo PCX Computers vzpostavil mrežo pooblaščenih prodajalcev, ki jih bo na osnovi posebnega ključa izbral med 500 podjetji, s katerimi sodeluje.

Zeman o strateškem povezovanju
25. 05. 2001 00.00
Češki premier Miloš Zeman je z obiskom Krškega zaključil- po njegovih besedah- zelo uspešen dvodnevni obisk v Sloveniji.

Češko-slovenska poslovna konferenca
24. 05. 2001 00.00
Prijateljstvo je temelj, na katerem se gradi poslovanje in gospodarsko sodelovanje ter ustvarja dobiček, glavna naloga politike pa je, da odstrani politične ovire pri poslovanju in spodbuja prijateljstvo, je danes v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) - ob otvoritvi češko-slovenske poslovne konference povedal češki premier Miloš Zeman. Poslovna konferenca, ki so se je udeležili predstavniki 17 čeških podjetij ter približno 60 slovenskih, je priložnost za slovenske in češke gospodarstvenike, da okrepijo in navežejo nove poslovne stike in s tem v prihodnje povečajo obseg trgovanja med državama, ki je glede na potencialne možnosti še vedno preskromen.

Solana poziva k miru
22. 05. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pozno sinoči Izrael in Palestince pozval h končanju nasilja. Po pogovorih s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je Solana dejal, da Mitchellovo poročilo predstavlja pomemben korak za zaustavitev nasilja. Po njegovem mnenju obstaja sedaj nova priložnost za mir. Arafat pa je poudaril, da so Palestinci sprejeli Mitchellovo poročilo in da so sedaj palestinske avtonomne oblasti na poti k miru.

Pogajanja o mali delavski ustavi
21. 05. 2001 00.00
Socialni partnerji danes nadaljujejo pogajanja o predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki bo povsem na novo uredil pogodbeno razmerje med delodajalci in zaposlenimi ter tudi raven delavskih pravic. Doslej so obdelali 91 od 238 členov predloga t.i. male delavske ustave.

Debelost je bolezen
20. 05. 2001 00.00
Čezmerna telesna teža in debelost sta v svetu in pri nas v stalnem porastu, enako velja za sladkorno bolezen tipa II, ki se večinoma pojavi po 50. letu starosti in je pogosto povezana z debelostjo. Pri omenjenem diabetesu kljub normalni ali povečani koncentraciji insulina v obtoku ostanejo tkiva odporna proti njemu, zato se koncentracija glukoze v krvi poveča. Diabetes tipa II je pomemben dejavnik tveganja za številne smrtno nevarne bolezni, vključno s koronarno boleznijo srca, možgansko kapjo, okvaro in odpovedjo ledvic, slepoto in okvaro živcev. Skupno tveganje za pojav diabetesa tipa II je pri debelih bolnikih skoraj trikrat večje kot pri tistih, ki imajo normalno telesno težo.

Slovesnost v Pekrah
18. 05. 2001 00.00
Ob dnevu Slovenske vojske in 10. obletnici dogodkov v Pekrah, ki so bili povod za kasnejšo osamosvojitveno vojno, je vrh Slovenske vojske v Pekrah, za Slovenijo zgodovinskem kraju, pripravil slovesnost. Ko so pripadniki Teritorialne obrambe zajeli dva jugoslovanska vojaka je namreč v Pekrah, kjer se je urila prva generacija slovenskih vojakov, prišlo do prve resne napetosti med pripadniki Teritorialne obrambe in Jugoslovanske ljudske armade.

Young odločil tekmo
17. 05. 2001 00.00
Hokejisti St. Louisa so v prvi domači tekmi zahodnega konferenčnega finala v severnoameriški ligi NHL dosegli prvo zmago proti Coloradu in skupni izid v zmagah zmanjšali na 1:2. Odločilni zadetek za zmago s 4:3 je v drugem podaljšku dosegel Scott Young.

Ustavni okvir za volitve na Kosovu
15. 05. 2001 00.00
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Hans Haekkerup je podpisal ustavni okvir za prehodno samoupravo Kosova in to označil za zelo pomemben korak za prihodnost pokrajine. Ustavni okvir bo omogočil izpeljavo parlamentarnih volitev na Kosovu, ki so napovedane za 17. november letos. Haekkerupov koncept namreč predvideva, da bi ta jugoslovanska pokrajina postala parlamentarna demokracija z lastnim predsednikom. Beograd in srbski voditelji na Kosovu so ustavni okvir označili kot nesprejemljiv, saj bodo Srbi izključeni iz političnega življenja v pokrajini, je poročal beograjski časnik Blic. Dokumentu nasprotuje tudi vodja kosovskih Albancev Hashim Thaqi.

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

IBM s hitrejšimi PowerPC procesorji
14. 05. 2001 00.00
Razvojna skupina podjetja IBM razvija nov, hitrejši procesor za računalnike PowerPC z delovnim imenom Sahara, ki naj bi do konca leta 2002 dosegel hitrost 2 GHz, kar bo podjetju pomagalo ohraniti korak z Motorolo na trgu računalnikov PowerPC. IBM Microelectronics se zanaša na lastne razvojne zmogljivosti in načrtuje uporabo različnih tehnologij, ki bodo pomagale dvigniti kakovost prihodnjih PowerPC čipov.

Ljudje so najprej gojili koze
13. 05. 2001 00.00
Ko so se ljudje v pradavnini odpravili na osvajanje novih ozemelj, so bile koze - ker so manjše od goveda in pri prehranjevanju niso izbirčne - človekove prve najboljše prijateljice. Genski zapisi DNK koz z različnih območij po svetu so veliko bolj enotni kot DNK goveda in drugih domačih živali, kar bi utegnilo pomeniti, da so ljudstva med preseljevanji s seboj vodila tudi koze, so ocenili francoski in švicarski znanstveniki.

Jan de Bock v Sloveniji
11. 05. 2001 00.00
Na povabilo vodje pogajalcev z EU Janeza Potočnika se na enodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar belgijskega zunanjega ministrstva Jan de Bock. Gre za pomemben obisk, saj bo Belgija 1. julija prevzela polletno predsedovanje EU. Janez Potočnik je o pomenu obiska za 24 ur povedal: "Na pogajanjih pričakujemo, da bomo v času belgijskega predsedovanja uspeli zaključiti pogajanja na vseh področjih, razen na tistih, ki so povezana s finančnimi posledicami, to so kmetijstvo, regionalna politika in proračun."

Infond Zlat o prevzemu DZS
11. 05. 2001 00.00
Vodstvo pooblaščene investicijske družbe Infond Zlat je predstavilo podrobnosti nameravanega prevzema DZS. S prevzemom bi imel Infond Zlat pomemben delež v nekaterih slovenskih časnikih, vendar vodstvo PID-a zagotavlja, da gre pri vsem skupaj le za ekonomski interes. O višini ponudbe v Infondu še nočejo govoriti, vendar bodo za napovedani prevzem po ocenah poznavalcev morali odšteti približno 6 milijard tolarjev.