pomoč. mednarodni

V Ljubljani letos uradno Poti ob žici ni, a številni so se kljub temu podali na tradicionalni pohod
09. 05. 2020 08.55
Mestna občina Ljubljana obeležuje svoj praznik. Tega tradicionalno zaznamujejo s slavnostno sejo na Ljubljanskem gradu, s katerega so 9. maja 1945 so sirene naznanile svobodo. Na seji podelijo tudi občinska priznanja, a te zaradi aktualnih razmer danes ne bo. Prav tako ne bo tradicionalne Poti ob žici.

Novo sproščanje ukrepov šele čez slaba dva tedna?
08. 05. 2020 09.27
Epidemiološka slika v Sloveniji je ugodna, prebivalci so zaradi bolezni covid-19 vse manj zaskrbljeni, pristojni pa se ukvarjajo predvsem z vprašanji nadaljnjega rahljanja ukrepov. A po besedah infektologinje in vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović se učinki tako uvedbe kot tudi sproščanja ukrepov kažejo z zamikom med 11 in 13 dni. Majhno število novopotrjenih okužb z novim koronavirusom je, kot je poudarila, tako še posledica delujočih ukrepov.

Dirka po Sloveniji slavi 25. obletnico: Vsako leto vrednost projekta narašča
08. 05. 2020 15.34
Dirka po Sloveniji praznuje 25. obletnico prve kolesarske dirke pri nas za poklicne kolesarje, od prve izvedbe pa te dni mineva 27 let. Njen direktor Bogdan Fink v pogovoru za STA poudarja, da je slovenska pentlja v tem času zrasla v očeh tako slovenskih kot tujih kolesarjev.

Ob 1. maju opozorila o pomenu delavskih pravic. 'Virus nas je resnično vrnil h koreninam'
01. 05. 2020 11.09
Praznik dela obeležujemo že 130 let, letošnje praznovanje pa je zaradi epidemije okrnjeno. Ob mednarodnem prazniku dela tudi iz političnih strank prihajajo opozorila o pomenu delavskih pravic in vrednot dela ter poštenega plačila, sploh v času krize zaradi epidemije novega koronavirusa. Jerkičeva je ob tem dejala, da smo v 130 letih pridobili številne pravice, kot so 40-urni delovnik, volilna pravica žensk, uvedba pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja. "Težko pa smo zadovoljni, zato teh 130 let predstavlja le osnovo za vse, kar nas v prihodnje še čaka."

Ponoven zagon vrhunskega športa, a sprva v nekontaktnih disciplinah
30. 04. 2020 13.17
4. maja se lahko ponovno začnejo športni treningi v nekontaktnih disciplinah, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Pristojno ministrstvo podrobnosti zagona vrhunskega športa še ni sporočilo, infektologinja Bojana Beović pa je pojasnila, da so po strokovni plati možni tudi individualni treningi v ekipnih športih.

Nadal o bližnji teniški prihodnosti: Na najvišji ravni vidim resno težavo
28. 04. 2020 06.00
Španski teniški igralec Rafael Nadal je zelo pesimističen o možnostih za nadaljevanje vrhunskega tenisa v bližnji prihodnosti pod "normalnimi pogoji" zaradi pandemije novega koronavirusa. Trenutno številka 2 svetovnega moškega tenisa je svoje videnje teniške prihodnosti predstavil v video pogovoru v organizaciji španske teniške zveze.

Na Otoku rekordnih 980 žrtev covida-19, v Italiji vedno več ozdravelih
10. 04. 2020 06.56
Število žrtev po svetu zaradi novega koronavirusa je preseglo 100.000, potrjenih je več kot 1,6 milijona okužb, kažejo podatki Univerze Johns Hopkins. Najtežji teden preživljajo v ZDA, kjer je virus zahteval 18.034 smrtnih žrtev, eden od desetih prebivalcev ZDA pa je ostal brez dela. Velika Britanija je zabeležila rekordnih 980 smrtnih žrtev, na Hrvaškem pa so vstopili v najbolj kritično fazo epidemije. Spobudne novice pa prihajajo iz Italije, kjer se povečuje število ozdravelih.

Države napovedujejo opuščanje ukrepov. WHO svari, da čas za to še ni nastopil
08. 04. 2020 14.47
Svetovna zdrastvena organizacija opozarja, da v Evropi še ni čas za opuščanje ukrepov za zajezitev širjenja epidemije koronavirusa, saj so razmere še vedno zaskrbljujoče: "Ni pravi čas, da dvignemo vizirje, v tem maratonu je pred nami še dolga pot." Nekatere evropske države medtem napovedujejo omilitev ukrepov, med njimi tudi ena izmed najhuje prizadetih držav, Španija.

ZDA po številu okuženih prehitele Italijo in Kitajsko ter se uvrstile na sam vrh
26. 03. 2020 06.46
Evropa je s preko 15.000 smrtnimi žrtvami najhuje prizadeta celina zaradi pandemije koronavirusa. Najhuje je v Španiji in Italiji, število smrtnih žrtev pa strmo narašča tudi v Franciji. ZDA pa so medtem po številu potrjenih okužb prehitele celo Kitajsko. Po vsem svetu je število okuženih preseglo pol milijona. Virus je v ZDA terjal davek v gospodarstvu, saj je za nadomestilo za brezposelnost je zaprosilo rekordnih 3,28 milijona Američanov.

Število mrtvih znova naraslo: 743 smrti v Italiji, 514 v Španiji
24. 03. 2020 08.09
Iz Italije znova poročajo o povečanju števila umrlih. Skupno jih je od izbruha bolezni umrlo že 6820. Črna statistika tudi v Španiji. V zadnjih 24 urah je umrlo 514 ljudi. Zaskrbljujoč je tudi podatek o številu okuženih med zdravstvenim osebjem. Medtem pa se razmere na Kitajskem vračajo v normalo. Popolne izolacije Vuhana, kjer je virus izbruhnil, bo konec 8. aprila. Razmere pa se slabšajo drugod po svetu.

Luka Špik o OI in razmerah na Otoku: V Londonu imaš občutek, kot da panike ni
21. 03. 2020 10.41
Mednarodni olimpijski komite je pred dnevi sporočil, da o prestavitvi letošnjih OI še ne razmišlja, čeprav največji športni dogodek poletja zaradi pandemije koronavirusa visi na nitki. Slovensko navijaško odpravo bo v Tokiu spremljal veslač Luka Špik, ki je nastopil kar na petih olimpijskih igrah in osvojil tri odličja. Po koncu športne poti se je posvetil karieri osebnega trenerja v enem od londonskih studiev, o trenutnih razmerah v športu in na Otoku pa je spregovoril tudi za 24ur.com.

120 turistov tik pred zdajci pripotovalo iz Istanbula
16. 03. 2020 15.08
Letalo s 120 turisti, večinoma upokojenci, ki jih je agencija pretekli teden opozorilom navkljub odpeljala v Istanbul, je le nekaj ur pred zaprtjem zračnega prometa pristalo na Brniku. Andrej Šter z MZZ pa tistim, ki so "rinili" na drugi konec sveta, ko je zunanje ministrstvo to že odsvetovalo, svetuje, naj raje ostanejo tam, kjer se imajo lepo, kot da obtičijo na pol poti.

Stroka: Da bi preprečili širjenje virusa, moramo popolnoma prekiniti socialne stike
13. 03. 2020 06.24
V Sloveniji smo uradno potrdili že 141 primerov okužbe z novim koronavirusom, testiranih je bilo 4346 oseb, je vlada potrdila na novinarski konferenci. Največji porast okuženih so zabeležili v ljubljanski regiji. Epidemiologi opozarjajo, da moramo ravnati pošteno in družbeno odgovorno, da tako zaščitimo najšibkejše člene družbe. To vključuje tudi to, da ne kličete številke za klic v sili 112, če ne potrebujete nujne medicinske pomoči. Številka za informacije o koronavirusu je 080 1404.

Zaradi novega koronavirusa v več kot 20 državah zaprli vse šole
12. 03. 2020 11.06
Ker so na koronavirus posumili pri ženi kanadskega premierja Justina Trudeauja sta oba v samoizolaciji. Na Hrvaškem so potrdili pet novih primerov, v Braziliji zboleli tiskovni predstavnik predsednika Bolsonara pa je bil v stiku tudi s Trumpom. V Italiji je število mrtvih preseglo 1000, a vlada vseeno trdi, da ukrep splošne karantene učinkuje. V izolaciji je tudi norveški kralj, šole pa so po podatkih Unesca zaprte v več kot 20 državah.

10 ur čakanja na Obrežju: 'Ni prvič, da Slovenija Hrvaško kritizira zaradi meje'
12. 03. 2020 07.16
Na meji ob poostrenem nadzoru zaradi širjenja koronavirusa nastajajo zastoji. Na Obrežju čakajo vozniki tovornjakov več kot 10 ur. Ne sme se nam zgoditi, da Slovenija postane 'žep' za tovornjake, poudarja Šarec, hrvaški notranji minister pa o slovenskih očitkih pravi: "Ni prvič, da Slovenija Hrvaško kritizira zaradi meje". Šabeder je podpisal odredbo o zaprtju meje z Italijo za tovorni in potniški promet.

Kontrola na šestih mejnih prehodih z Italijo, zapora vseh drugih cestnih povezav
11. 03. 2020 06.09
Po sklepu vlade se bo na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo, in sicer na prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Zaprti so mejni prehodi na Goriškem ter tudi več maloobmejnih prehodov. Načrt za izvajanje kontrole še pripravljajo. Potniki iz Italije bodo morali pokazati potrdilo o negativnem izvidu na koronavirus, ki jim ga je izdal pristojni organ in ni starejšo od treh dni. Ustavljen je tudi avtobusni promet med Slovenijo in Italijo.

Mia, Tanja in Vildana: 'Pri moških nikoli ne komentiramo, kako je lep in ima 10 otrok'
08. 03. 2020 10.52
Na mednarodni dan žensk smo k pogovoru povabili tri srčne, odločne in uspešne ženske – dve inženirki, ki sta bili tudi med nominirankami za inženirko leta, in zdravnico, ki se že 20 let posveča skrbi za starejše. S sogovornicami smo spregovorile o njihovi življenjski poti, o stvareh, ki jih ženejo dalje, življenjskih lekcijah, pa tudi o odnosih med moškimi in ženskami v družbi. Kot so poudarile, tukaj nismo zato, da bomo bili bitko med spoloma, ampak da bomo sodelovali.

Z rdečimi baloni opozarjajo na enakovrednost otrok z redkimi boleznimi
29. 02. 2020 08.53
Ob mednarodnem dnevu redkih bolezni v 13 slovenskih mestih in ponekod po svetu potekajo pohodi z rdečimi baloni, ki opozarjajo na enakovrednost otrok z redkimi boleznimi. Organizatorji letos posebej poudarjajo pomen psihološke pomoči za matere teh otrok.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Računalničar, ki kljub prestani kazni, trepeta pred izročitvijo ZDA
31. 01. 2020 18.00
Matjaž Škorjanc je verjetno najbolj znan računalničar v Sloveniji, ki je bil obsojen, ker je prodajal zlonamerni računalniški program mariposa. Prestal je zaporno kazen štiri leta in deset mesecev. Zdaj sedi v münchenskem zaporu in čaka na morebitno izročitev ZDA.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'
29. 01. 2020 14.22
Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

Vidimo se v osmrtnici: neusmiljena vojna črnogorskih klanov se nadaljuje
23. 01. 2020 06.00
Klani so stoletja zaznamovali črnogorsko družbeno ureditev. Stratifikacija družbe je potekala od plemen, ki so imela v času osmanske oblasti status pretežno neodvisnih geopolitičnih enot, do klanov, ki so bili nekakšna podskupnost znotraj velikih plemenskih občestev. Tovrstna povezovanja in vezi so bili antropološka posledica zgodovinskega trenutka. A ko danes govorimo o črnogorskih klanih, imamo v mislih predvsem eno. Organizirani kriminal.

Slovenska policija potrdila: eden od umorjenih v Grčiji tudi slovenski državljan
20. 01. 2020 10.21
Storilci, ki so v taverni v predmestju Aten ustrelili domnevna člana kotorske kriminalne združbe Škaljarci, so dobro vedeli, kaj počnejo. Moška sta tam jedla najmanj dvakrat tedensko, hladnokrvni streli iz neposredne bližine pa nakazujejo na naklep. Šlo naj bi za spor s kavaškim klanom, ki se vleče že nekaj let in naj bi terjal najmanj 40 žrtev. Slovenska policija je potrdila, da je bil eden od umorjenih državljan Slovenije, a brez stalnega prebivališča pri nas.

Vedno več držav verjame, da je ukrajinsko letalo 'pomotoma' sestrelil Iran
09. 01. 2020 07.11
Ameriške oblasti verjamejo, da je ukrajinsko letalo pomotoma sestrelil Iran. Evropski varnostni organi so dejali, da se jim te navedbe zdijo "verodostojne", kanadski premier pa je dodal, da imajo dokaz za to. Ukrajinske oblasti so ob tem sporočile, da preučujejo možnost, da je letalo zadela raketa, pri tem pa so za pomoč pri preiskavi zaprosili mednarodne partnerje.

'Uporaba orožja se mora končati in oblikovati prostor za dialog'
08. 01. 2020 10.54
Iz sveta se vrstijo obsodbe iranskega raketnega napada na letalski oporišči v Iraku, ki gostita ameriške in koalicijske vojake. Nemška vlada je zavrnila tovrstno agresijo, iz Londona pa so sporočili, da je zaskrbljujoče poročilo o žrtvah. EU je napade označila za jasno zaostritev.

V BiH prispelo sedem nekdanjih pripadnikov IS z družinami
20. 12. 2019 08.38
Po več mesecih intenzivnega usklajevanja je v BiH prispelo sedem nekdanjih pripadnikov IS, ki jih je Sirija deportirala. Z njimi je na letališče prispelo še šest žensk in 12 otrok. Dva osumljenca so zaradi kriminalistične preiskave prevzeli pripadniki SIPA, pet osumljencev pa čaka zaslišanje.

Skoraj deset milijonov ur opravljenega dela: Prostovoljstvo je vezivo družbe
05. 12. 2019 14.23
Mednarodni dan prostovoljstva je priložnost za vse, da spodbujamo prostovoljstvo, se spomnimo na prispevek prostovoljcev k družbeni blaginji in trajnostnim ciljem na lokalni in mednarodni ravni, pravijo pri Slovenski filantropiji. Mednarodni dan prostovoljstva letos poteka pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo.

Po 25 letih iz zapora: Kako živiš s človekom, ki je pokončal tvojo družino?
01. 12. 2019 11.41
Že mogoče, da je od genocida v Ruandi letos minilo 25 let. A zgodba še zdaleč ni končana, pravzaprav je obletnica odprla novo boleče poglavje. "Iz zapora se vračajo ljudje, ki so bili obsojeni zaradi genocida, vračajo se v stare skupnosti," pravi sogovornica Betty. V skupnosti, kjer se bodo morali žrtve in krvniki spet učiti, kako sobivati.

Madžarska na meji s Srbijo odkrila dva predora in ujela 44 migrantov
29. 11. 2019 15.21
Madžarska policija je na madžarsko-srbski meji, na kateri že štiri leta stoji ograja iz bodeče žice, odkrila dva predora, ki ju je tudi že zasula. Ob enem od predorov je prijela 44 ljudi, ki so skušali nezakonito vstopiti v državo.

Popolna kibernetska varnost ni mogoča, moramo biti pripravljeni na vse
17. 11. 2019 07.00
Hekerski napadi in izsiljevanja so postali naš vsakdan, tarče napadov so lahko vsi, od podjetij, državnih organov do navadnih ljudi. Kibernetska varnost in načini, kako se lahko zavarujemo, pa postajajo del temeljnih državnih struktur in tudi politik. V Ljubljani smo se pogovarjali z ameriško strokovnjakinjo za kibernetsko varnost Liesyl Franz, ki dela v Uradu koordinatorja za kibernetska vprašanja na ameriškem State Departmentu, in vodjo slovenskega SI-CERTA Gorazdom Božičem.