pomoč. mednarodni

Diplomatski spor: začelo se je z 'odstranitvijo' turistov iz hotela
26. 09. 2018 10.59
Nenavaden, predvsem pa nepričakovan diplomatski spor med Švedsko in Kitajsko buri duhove v mednarodni skupnosti. Vse se je začelo z "odstranitvijo" treh kitajskih turistov iz nekega hotela v Stockholmu, kar so kitajske oblaste zgroženo obsodile. Odnosi med državama pa so se še poslabšali, potem ko je švedska televizija objavila satirično oddajo o "nevzdržnih" kitajskih turistih.

V nosečnosti ni varne alkoholne pijače
09. 09. 2018 07.30
V Sloveniji že peto leto zapored obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom. Datum fetalnega alkoholnega sindroma simbolizira devet mesecev nosečnosti, saj ves čas nosečnosti obstaja tveganje za dosmrtne posledice zaradi izpostavljenosti alkoholu še nerojenega otroka.

Grčija se po osmih letih in 274 milijardah evrov pomoči postavlja na lastne noge
20. 08. 2018 06.09
Za Grčijo, najšibkejši člen območja evra, ki je bila v minulih osmih letih pogosto na robu bankrota in izstopa iz območja skupne evropske valute, je danes zgodovinski dan. Še vedno prezadolžena država namreč končuje tretji program finančne pomoči in se bo lahko postopoma ob nemalo izzivih in še vedno strogem nadzoru postavila na lastne noge.

Več deset otrok mrtvih v letalskem napadu na šolski avtobus
09. 08. 2018 14.04
Več deset ljudi, večinoma otrok, mlajših od deset let, je bilo ubitih v letalskem napadu na šolski avtobus v Jemnu, ki ga je izvedla koalicija pod vodstvom Savdske Arabije. Ta napada hutijske upornike v pozabljeni jemenski vojni, ki je sprožila najhujšo humanitarno krizo na svetu.

Trump izpogajal koncesije: EU naj bi uvozila več ameriške soje
25. 07. 2018 07.49
Ameriški predsednik Donald Trump je z besedami, da si želi obojestransko koristne trgovine med ZDA in EU, v Beli hiši sprejel predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja. Čeprav so mnogi dvomili v to, sta voditelja dosegla sporazum. EU bo uvažala več ameriške soje in utekočinjenega plina.

Kriza v Venezueli se poglablja: do konca leta bo inflacija dosegla milijon odstotkov
25. 07. 2018 15.51
Ko je Mednarodni denarni sklad v začetku leta napovedal, da bo hiperinflacija presegla 13.000 odstotkov, so mnogi domnevali, da bi bilo stanje težko slabše. A zgodilo se je prav to. Nove napovedi kažejo, da bo do konca leta hiperinflacija dosegla kar milijon odstotkov. IMF situacijo primerja s stanjem v Nemčiji po prvi svetovni vojni.

Sodnica čestitala Mamiću. Tožilka: ni pogojev za izročitev
17. 07. 2018 12.27
Na sodišču v Sarajevu so soglasno ugotovili, da ni temelja za izročitev prvega moža nogometnega kluba Dinamo iz Zagreba, Zdravka Mamića, ki ga Hrvaška bremeni finančnih malverzacij v zagrebškem klubu. Oviri za izročitev sta Mamićevo državljanstvo BiH in neobstoj možnosti, da bi dvostransko pogodbo o izročitvi izvajali retroaktivno.

Airbus predstavil novo letalo A220
10. 07. 2018 15.45
Evropsko podjetje Airbus je danes predstavilo novo letalo Airbus A220. Letalo je pravzaprav preimenovana serija letal CSeries kanadskega podjetja Bombardier, ki mu zaradi spora z Boeingom ni uspelo letal spraviti na mednarodni trg. Airbus je tako s strateškim nakupom serije CSeries prehitel Boeing pri gradnji in prodaji letal med 100 in 150 sedeži, ki razmišlja o prevzemu brazilskega letalskega giganta Embraer.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso
29. 06. 2018 06.35
Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.

Pahor: Prizadevanja ZDA za spodbujanje človekovih pravic po svetu bodo šibkejša
20. 06. 2018 06.46
Združene države Amerike se uradno umikajo iz Sveta Združenih narodov za človekove pravice, ki mu trenutno predseduje Slovenija. Borut Pahor je dejal, da je "umik ZDA iz Sveta ZN za človekove pravice slaba novica za to institucijo, ZN, ZDA in vsakogar, ki mu je mar za človekove pravice." Medtem ko Izrael pozdravlja odločitev ZDA, so do nje kritične Kitajska, Rusija in palestinske oblasti.

Srbski novinar spregovoril: Ugrabile so me tri osebe, ena je imela na sebi znak, podoben policijskemu
19. 06. 2018 16.39
Srbska policija sumi, da je preiskovalni novinar Stefan Cvetković prejšnji teden uprizoril svojo ugrabitev. V primeru je namreč več nelogičnih stvari. Cvetković naj bi celo lagal na poligrafu. Novinar je medtem na konferenci zanikal, da je ugrabitev uprizoril ter pozval k mednarodni preiskavi svojega primera.

Svet pozdravlja dogovor med Trumpom in Kimom: 'Ustvarila sta novo zgodovino'
12. 06. 2018 14.43
Prvi odzivi na zgodovinsko srečanje ter dogovor med severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom so večinoma pozitivni. Dogovor so doslej pozdravile Japonska, Južna Koreja, Kitajska, Rusija in Evropska Unija.

Poslanec stane 12-krat več kot migrant, 23.716 evrov mesečno
30. 05. 2018 06.00
Demokracija stane. Če migrant stane 1963 evrov mesečno, potem po enakem ključu damo za poslanca 23.716 evrov.

ANALIZA: Spet obvezno služenje vojaškega roka?
18. 05. 2018 06.00
Slovenija je, čeprav velja za varno državo, v zadnjih letih postavljena pred številne varnostne izzive. Slovenska vojska je spet dobila nezadostno oceno. Število prosilcev za mednarodno zaščito se povečuje. Z digitalizacijo in razvojem umetne inteligence pa se je povečala tudi kibernetska ogroženost.

ANALIZA: Nasvidenje v naslednji krizi
17. 05. 2018 06.00
Leta 2017, ob močni gospodarski rasti, je bilo po še nepopolnih podatkih Banke Slovenije tujih investicij za 13,4 milijarde evrov, kar je le dobrih 500 milijonov ali slabe štiri odstotke več kot leto prej.

Mednarodni dan družin: na Karitas prihaja po pomoč prek 20.000 družin z otroki
15. 05. 2018 12.23
Obeležujemo mednarodni dan družin. Letošnji je namenjen osveščanju o vlogi družin in družinskih politik pri doseganju bolj vključujočih družb. ZPMS začenja teden družin, v katerem bodo muzeji in galerije družinam nudili prost vstop. S Slovenske karitas so sporočili, da k njim po pomoč prihaja prek 20.000 družin z otroki.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'
12. 05. 2018 07.29
Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Upokojeni sodnik Busacca prepričan: Sistem VAR bo pozitivno presenečenje mundiala
09. 05. 2018 13.15
Direktor sodniške organizacije Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Massimo Busacca je pred začetkom svetovnega prvenstva v Rusiji prepričan, da bo video nadzor pozitivno presenečenje mundiala, kjer ga bodo v 88-letni zgodovini prvenstev uporabili sploh prvič.

S svojim delom zadovoljna nekaj več kot polovica zaposlenih Slovencev
01. 05. 2018 06.00
Statistični urad je ob letošnjem prazniku dela zbral nekaj najnovejših podatkov, povezanih z delom, delavci, delodajalci in njihovim položajem v državi. Od leta 2013 se predvsem povečuje število zaposlenih v rednem delovnem razmerju.

Časovnica razvijanja severnokorejskih jedrskih preizkusov
21. 04. 2018 14.18
Kim Džong Un je odločil, da Severna Koreja konča jedrske preizkuse in preizkuse medcelinskih balističnih raket. Če bo odločitev uresničena, to pomeni zaključek dolgega seznama njenih jedrskih poskusov. Sledijo ključni datumi v severnokorejskem razvoju raket in jedrskega orožja.

Trump zaostruje: 'Rusija, pripravi se'
11. 04. 2018 07.27
Donald Trump je prek Twitterja Rusiji sporočil, da bo izvedel raketni napad na Sirijo. Po najnovejših podatkih je v napadu, ko naj bi helikopter odvrgel bombo s kemičnim orožjem nad mestom Duma v Vzhodni Guti, umrlo več kot 70 ljudi.

Na Madžarskem slavil Orban, v Bruslju izpostavili obrambo skupnih vrednot
09. 04. 2018 07.00
Madžarski premier Viktor Orban po zmagi na nedeljskih parlamentarnih volitvah prejema čestitke iz Evrope. Med drugim so mu čestitali predsednik SDS Janez Janša, Angela Merkel, več vodij skrajno desnih strank ter politična skupina Evropska ljudska stranka v Evropskem parlamentu. Opazovalci Ovseja pa so kritični do enakopravnosti na volitvah.

Katičeva pri Mattisu o sodelovanju z ZDA na obrambnem področju
07. 04. 2018 09.22
Obrambna ministrica Andreja Katič in James Mattis sta na srečanju izmenjala stališča glede varnostnih razmer v širši evropski regiji, vključno z Zahodnim Balkanom. Kot je povedala ministrica, je krepitev varnosti na Zahodnem Balkanu za Slovenijo strateškega pomena, zato tudi največji delež pripadnikov Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in misijah ohranjamo prav v tej regiji.

Med škatlami v tovornjaku novomeški policisti odkrili 11 prebežnikov
05. 04. 2018 12.55
Policisti so na Obrežju med tovorom iz Makedonije našli šest državljanov Iraka, ki so poskušali nelegalno vstopiti v Slovenijo. Za tem so pet prebežnikov iz Afganistana odkrili še pri vozniku iz Bolgarije. Letos so policisti sicer obravnavali že več kot 600 nezakonitih prestopov meje.

Trump bi na mejo z Mehiko poslal vojsko
04. 04. 2018 16.59
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da bo na meji z Mehiko namestil vojsko. Za ta oster ukrep se je odločil zaradi skupine okoli tisočih beguncev, ki pod okriljem organizacije Ljudje brez meja preko Mehike potujejo do meje z ZDA, kjer bodo zaprosili za azil. Postavitev vojske na mejo bo po Trumpovih besedah velik korak.

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?
22. 03. 2018 12.35
Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.

Splošna plovba: Ne vemo, kako dolgo bomo še vztrajali v Sloveniji
24. 03. 2018 13.11
Nedavna zavrnitev predloga novele zakona o davku na tonažo je slaba za slovensko pomorstvo, saj je posodobitev zakona predpogoj za to, da bo Slovenija zanimiva kot ladjarsko okolje, ocenjuje Borut Grgič iz Splošne plovbe. Ob tem je priznal, da ne ve, kako dolgo bodo še vztrajali v Sloveniji.

'Šport nas je združil, nam pomagal, da smo preživeli vojno'
24. 03. 2018 09.13
Mirsad Mirojević je leta 1994 v obleganem Sarajevu stopil na mino, ki mu je odtrgala nogo. Po boleči rehabilitaciji je uteho našel v športu. Z nekaj prijatelji je ustanovil klub za sedečo odbojko in izkazalo se je, da je bila to rešilna bilka za številne žrtve zemeljskih min, ki jih je vojna za vedno zaznamovala. Žal te bilke mnogi niso našli.

FOTO in VIDEO: Prebežnikom računali od 3000 do 4000 evrov za prestop meje, nato pa jih tudi 10 ur pustili na mrazu
23. 03. 2018 10.43
Koprski kriminalisti so pojasnili delovanje kriminalne združbe, ki je v daljšem časovnem obdobju tihotapila ljudi po tako imenovani balkanski tihotapski poti v države Evropske unije. Prijeli so štiri osebe – tri tuje državljane in eno državljanko Slovenije, ki so nezakonitim prebežnikom za pomoč pri prestopu meje zaračunavali od 3000 do 4000 evrov.

Kirurg verjame, da so mu med operacijo vdrli v računalnik in pridobili podatke za razstrelitev bolnišnice
22. 03. 2018 10.15
Zdravnik David Nott je prepričan, da je bil njegov računalnik tarča hekerjev. Britanec je namreč na daljavo dajal navodila sirskim kolegom v podzemni bolnišnici, kako operirati zgornjo čeljust. Nekaj tednov za tem so sicer skrivno dvorano podzemne bolnišnice zadele bombe domnevno ruskih letal.