pop

Kje bo pokopan Tuđman?
30. 11. 1999 21.29
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Tuđmana je še naprej zelo resno. Potem, ko se zdravniški konzilij včeraj sploh ni oglasil, je zjutraj izdal enako sporočilo kot pred dvema dnevoma. Medtem pa hrvaški tednik Nacional že piše o gradnji Tuđmanove grobnice.

Izpad omrežja zaradi programske napake
30. 11. 1999 21.25
Tehnične motnje v omrežju Mobitel GSM na območju Ljubljane so minuli četrtek in petek povzročile pravo zmedo. Izpad so mnogi jezni uporabniki GSM storitev povezovali z govoricami o preobremenjenosti omrežja. Na Center za pomoč naročnikom je v dveh dneh poklicalo kar 100.000 ljudi. Na Mobitelu pojasnjujejo, da je prišlo do napake v programski opremi in da so jo, kljub temu, da vzroka zanjo še ne vedo, odpravili.

Druga turbina na poti
30. 11. 1999 21.23
Dobre tri tedne za prvo je sinoči iz koprske luke krenila na pot še druga turbina za plinsko elektrarno v Brestanici. Ker se je odhod prve turbine zaradi birokratskih zapletov zavlekel za mesec dni, bo drugi konvoj potoval v času, ko že lahko pričakuje težave zaradi vremena. Vendar bo prevoznikom, kot kaže, vsaj v prvih dneh še šlo na roko.

Minister Marušič ne upošteva kadrovske službe
30. 11. 1999 21.21
Pravosodni minister Tomaž Marušič je včeraj vladi predlagal, naj za vodjo skupine tožilcev za posebne zadeve imenuje Jožico Boljte Brus. To ne ustreza tožilcem, saj je personalna komisija državnega tožilstva za to mesto predlagala Antona Ribnikarja, ki zdaj vodi skupino kot vršilec dolžnosti. Z ministrovim postopkom pa se ne strinja tudi vladna kadrovska služba.

Intelektualci proti sporazumu med Slovenijo in cerkvijo
30. 11. 1999 21.17
Zgodbi o sporazumu med Slovenijo in Svetim sedežem ni videti konca. Potem, ko je domnevne nepravilnosti v osnutku besedila v javnosti razgrnil nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, se je s pismom predsednikoma vlade in države oglasilo še 140 podpisnikov, med njimi so nekateri vidni intelektualci predvsem liberalne provenience. Pismo je očitno naletelo na odziv; nekatere podpisnike je danes predsednik vlade povabil na kosilo.

Ali bo Bruselj zadovoljen?
30. 11. 1999 21.12
Trinajsti december je datum, ko naj bi inšpektorji evropske unije zdaj že drugič pregledali slovenske mesno-predelovalne obrate. Ali bodo razmere v njih takšne, da se bomo izognili embargu na izvoz mesa v unijo, pa je po mnenju direktorja veterinarske uprave Zorana Kovača nemogoče z gotovostjo zatrditi.

Pijanski maček ogrožena vrsta?
29. 11. 1999 21.24
Neka ruska destilerija je na trg poslala novo vrsto vodke, ki naj ne bi povzročala težav z želodcem in glavo. Pijanski maček tako postaja ogrožena vrsta.

Politična in ustavna kriza
29. 11. 1999 21.18
Bolezen hrvaškega predsednika Tuđmana je spravila Hrvaško v resno politično in ustavno krizo. Če so ustavno razrešili z razglasitvijo začasne opravilne nesposobnosti predsednika države in za vršilca dolžnosti imenovali predsednika Sabora, pa se politična, pred parlamentarnimi volitvami, vse bolj poglablja.

Na Severnem Irskem zgodovinsko zasedanje
29. 11. 1999 21.14
Na Severnem Irskem se je začelo zgodovinsko zasedanje parlamenta, na katerem naj bi v nekaj dneh imenovali protestantsko-katoliško vlado. Ta naj bi že v četrtek prevzela velik del upravljanja Severne Irske, ki je bila v preteklih skoraj 30-ih letih pod tako imenovano neposredno upravo britanske vlade v Londonu.

Jelcin v bolnišnici
29. 11. 1999 21.10
Vse več težav s svojim zdravjem ima tudi ruski predsednik Boris Jelcin. Danes so ga ponovno sprejeli v bolnišnico, kjer se zdravi zaradi akutnega bronhitisa in virusne infekcije. Diagnozo so Jelcinovi zdravniki postavili že pred štirimi dnevi, ko je 68-letni predsednik nenadoma odpovedal podpis združitvenega sporazuma z Belorusijo.

Na Brdu pri Kranju konferenca v okviru pakta stabilnosti
29. 11. 1999 21.07
Na Brdu pri Kranju se je danes začela dvodnevna konferenca v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo, katere osrednje teme so ustavnopravni vidiki za stabilnost v tej regiji. Konference v organizaciji slovenskega zunanjega ministrstva se udeležuje prek sto predstavnikov iz 30 držav in mednarodnih organizacij, med njimi koordinator pakta Bodo Hombach.

Marušič za Brusovo
29. 11. 1999 21.04
Izvedeli smo, da je pravosodni minister Tomaž Marušič v petek na vlado poslal predlog o imenovanju vodje skupine tožilcev za posebne zadeve. S svojo odločitvijo pa je mnoge močno presenetil. Ministrom v imenovanje namreč ni predlagal Antona Ribnikarja, ki ga je podprla personalna komisija državnega tožilstva, temveč Jožico Boljte Brus.

Incidenti na Kosovu
29. 11. 1999 20.51
Na Kosovu se je sinoči in danes pripetilo več incidentov. V Prištini je skupina Albancev ponoči linčala nekega srbskega univerzitetnega profesorja in hudo ranila njegovo ženo in taščo, neznanci so ponoči napadli dve nadzorni točki ruskih vojakov KFOR na severu pokrajine, KFOR pa je sinoči v Orahovcu zaradi posedovanja orožja aretiral dva Srba.

Mednarodni festival risanega filma v Zagrebu
27. 11. 1999 18.18
V Zagrebu te dni poteka mednarodni festival risanega filma, v okviru katerega si je mogoče ogledati številne risane filme, ki so nastali na podlagi stripov. Obiskovalci pa lahko obiščejo številne razstave bolj ali manj starih stripov. Med nagrajenci omenjenega festival je tudi slovenski avtor Damijan Sovec.

Aretacija ponarejevalcev nemških mark
26. 11. 1999 20.57
Policija je danes uradno potrdila informacije o ponarejevalcih nemških mark. Aretirali so dvanajst domnevnih ponarejevalcev in razpečevalcev ponarejenega denarja, ki so se najverjetneje ukvarjali tudi s prodajo mamil.

Finančne nepravilnosti v RTV hiši
26. 11. 1999 20.56
Nadzorni odbor RTV-ja je danes pregledal odgovor vodstva na očitke sindikatov. Ti, kot je znano, vodstvu očitajo številne finančne nepravilnosti, zaradi česar se je v zgodbo vmešala tudi kriminalistična policija.

Pariz zavrnil obtožbe o poskusu atentata na Miloševića
26. 11. 1999 20.54
Beograjske oblasti so danes francosko obveščevalno službo obtožile, da je pripravljala atentat na jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, potem ko so včeraj v Beogradu priprli pet domnevnih sodelavcev francoske obveščevalne službe, ki je delovala pod skrivnim imenom Pajek.

Najsilovitejši napad doslej
26. 11. 1999 20.50
Ruske sile včeraj zvečer izvedle najsilovitejši napad na čečensko prestolnico Grozni v osmih tednih ofenzive. Letalskemu bombardiranju je sledilo obstreljevanje zahodnega dela mesta s topovskimi granatami. Ruske sile še vedno sklepajo obroč okoli mesta, kjer kopičijo vedno več artilerije. Po besedah enega izmed ruskih vojakov topovske granate in drugo orožje v Čečenijo tovorijo kar z vlakom. Po trditvah ruskih vojaških virov so bili zadnji napadi usmerjeni izključno na industrijsko cono Staroprimoslovsky.

Se želi Jelcin izogniti odločanju?
26. 11. 1999 20.47
Zdravniki ruskega predsednika so sporočili, da se bo moral Boris Jelcin, ki ima virusno infekcijo, zdraviti dva tedna. Na Jelcina, ki se je dobro počutil še včeraj dopoldne, pa se je danes v parlamentu vsul plaz kritik. Poslanci namreč menijo, da se predsednik le izgovarja na bolezen, da bi se tako izmaknil velikim političnim odločitvam glede krize v Čečeniji in združevanja z Belorusijo.

Drnovšek o sporazumu z Vatikanom
26. 11. 1999 20.25
Slovenski premier Janez Drnovšek je na današnji novinarski konferenci največ pozornosti namenil zunanjepolitičnim temam, med notranjimi pa se je posvetil predvsem gospodarskim vprašanjem.

Drnovšek zaščitil Frleca
26. 11. 1999 20.22
Minister Frlec je med nedavnim obiskom na Kitajskem izjavljal, da je vprašanje Tibeta in kršenja človekovih pravic kitajska notranja zadeva. Danes je o tem spregovoril tudi premier Drnovšek. Frleca je za zdaj zaščitil, toda usoda zunanjega ministra vendarle ni tako gotova.

Izbirali najlepšega transvestita
25. 11. 1999 21.44
V Južni Afriki so prvič izbirali najlepšega transvestita. Južnoafriški Miss Gay je postal 27-letni Bernalee Ribeira. Pogoji za nastop so bili strogi, pa tudi nekoliko nenavadni, saj kandidati niso smeli imeti umetnih prsi, tekmovali pa so lahko tudi heteroseksualno usmerjeni. Namen organizatorjev je bil opozoriti na krivičen odnos južnoafriške družbe do istospolno usmerjenih. Sam izbor pa so spremljale grožnje in protesti desničarskih in verskih skupnosti.

Cisterne z gorivom iz EU še na makedonski meji
25. 11. 1999 21.43
V Srbiji se ukvarjajo z zimskimi težavami. V Beogradu imajo težave z ogrevanjem, saj ruskega plina ni dovolj. Mnogi se zato ogrevajo z elektriko, kar povzroča še dodatne težave, ker prihaja do električnih mrkov. Medtem pa srbske oblasti v državo ne spustijo tovornjakov z nafto, ki jo pred zimo v mesta, kjer vlada opozicija, pošilja Evropska unija.

Odkupovanje starih zdravstvenih izkaznic
25. 11. 1999 21.43
S celjske območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje so sporočili, da se je v Žalcu pojavila skupina oseb, ki odkupuje stare zdravstvene izkaznice. Hodili naj bi po domovih in za izkaznico zavarovancem ponujali 2000 tolarjev. Dogodek je Zavod prijavil policiji.

Potrdili Ocalanovo smrtno obsodbo
25. 11. 1999 21.40
Turško vrhovno sodišče je danes potrdilo smrtno obsodbo zoper Abdullaha Ocalana. Sodišče je torej odločilo, da je bilo junijsko sojenje Ocalanu, ki so ga turške posebne enote prijele v Keniji, pravično. Ocalanova usoda kljub temu še ni zapečatena. Odločitev sodišča morata potrditi še turški parlament in predsednik države. Če bi obsodbo, ki jo države EU ostro zavračajo, izvršili, bi to gotovo pomenilo zaustavitev procesa približevanja Turčije EU. Turčijo naj bi po nekaterih napovedih na vrhu EU prihodnji mesec v Helsinkih sprejeli kot formalno kandidatko za vstop v unijo. Organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International pa je zahtevala, naj turški parlament ustavi izvršitev smrtne kazni kurdskega voditelja Abdulaha Oecalana. Po mnenju organizacije bi Turčija po brezdvomno nepravičnem procesu z izvršitvijo smrtne kazni kršila obveznosti do mednarodnega prava. Organizacija je zahtevala ustavitev izvršitve smrtne kazni za voditelja Kurdske delavske stranke in za vse ostale na smrt obsojene osebe ter vnovič pozvala k popolni prepovedi smrtne kazni v Turčiji.

Tuđmana razglasili za začasno nesposobnega
25. 11. 1999 21.08
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tuđmana je še naprej resno, vendar se stabilizira. Takšno je današnje sporočilo zdravniškega konzilija.

SLS proti nekdanji finančnici
25. 11. 1999 20.46
Nadzorni svet Slovenske ljudske stranke je proti nekdanji finančnici Boži Grešovnik vložil kazensko ovadbo. Na ljubljanskem sodišču pa se je končalo sojenje v civilni tožbi, v kateri nastopa trojica krščanskih demokratov. Nekdanja tajnica stranke Vida Čadonič Špelič je vložila tožbo proti prvaku stranke Lojzetu Peterletu ter vodji novomeškega odbora Alojzu Turku. To pa zato, ker je po vrnitvi iz porodniškega dopusta izgubila delovno mesto, po njenih besedah pa ji stranka ni ponudila drugega in zaradi blatenja njenega imena.

Strah pred zloglasno bakterijo
25. 11. 1999 20.45
Slovenska obala te dni živi v strahu pred zloglasno bakterijo hemofilus influenza. Zaradi nje se v izolski bolnišnici zdravi 4 in pol letni otrok, novice o njegovem stanju pa so dobre. Če v prihodnjih dveh, treh dneh ne pride do kakih zapletov, se bo malček izvlekel. Medtem pa vse več ljudi sprašuje, zakaj otroci niso obvezno cepljeni proti tej, očitno nevarni bakteriji.

10. obletnica ustanovitve Demosa
25. 11. 1999 20.43
Ob deseti obletnici ustanovitve Demosa so se na tiskovni konferenci zbrali trije politični veljaki LojzePeterle (SKD), Janez Janša (SDS) in Janez Podobnik (SLS). Nastop treh strank pa, sodeč po izjavah udeležencev, ne pomeni nič več kot zgolj obeležitev obletnice.

Postavitev Slovenske vasi na Kosovu
25. 11. 1999 20.41
V Đakovici na Kosovu so končali s postavitvijo takoimenovane Slovenske vasi. Brezdomce bodo v bivalnike začeli vseljevati prihodnji teden. Sredstva za zgraditev Slovenske vasi na Kosovu so v posebni akciji zbirali slovenski mediji, pri tem pa je sodeloval tudi POP TV.