populacije

40 let kasneje Bono še vedno obžaluje svoj videz na Live Aidu
15. 07. 2025 07.54
Bono štiri desetletja po enem izmed največjih koncertov njegove uspešne glasbene kariere še vedno močno obžaluje svoj takratni videz. Glasbenik skupine U2 si želi, da bi takrat nosil drugačno frizuro, saj meni, da je bila tistega dne njegova pričeska izjemno slaba. "Iskreno, eden najbolj znanih trenutkov vašega življenja in vašega aktivizma in imate tako pričesko," je med drugim dejal zvezdnik.

Upravno sodišče zadržalo odstrel 206 rjavih medvedov
10. 07. 2025 13.56
Upravno sodišče je zadržalo odločbo za odstrel medvedov, ki jo je ministrstvo za naravne vire in prostor izdalo konec maja. Upravni spor je sprožila okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green. Na ministrstvu pojasnjujejo, da bo v vseh nujnih primerih odvzem kljub temu še vedno mogoč na podlagi posebnega dovoljenja.

Zakaj so tiskane knjige dragocene za starejše?
23. 06. 2025 00.15
Starejši berejo, kar so radi prebirali vse življenje. Bralne navade v zlatih letih pa niso zgolj osebna izbira, ampak so odvisne tudi od dostopnosti knjig in telesnih zmožnosti. Ta članek poudarja, zakaj je pomembno starejšim omogočiti branje, saj jim predstavlja ključno vez s skupnostjo, s svetom in z dostojanstvom.

'Ne prenesemo jih več, morajo oditi. Kriki so nevzdržni, povsod ležijo iztrebki!'
20. 06. 2025 06.00
Uničujejo strehe in vrtove, brezglavo tekajo čez cesto in ogrožajo promet, se jezijo v mestecu južno od Los Angelesa. Število prostoživečih pavov je tam drastično poskočilo, po letih pritožb domačinov pa jih bodo oblasti – kot vse kaže – končno uslišale. Populacijo bodo zmanjšali za približno tretjino. Kako? In kam bodo poslali pisane in elegantne ptiče?

Župani o romskih vprašanjih: Vlada, ni več časa
13. 06. 2025 14.53
Župani Jugovzhodne Slovenije in Posavja so obiskali Ribnico in podprli tamkajšnjega župana Sama Pogorelca, ki je bil v soboto deležen fizičnega napada. Župani so napad ostro obsodili, ob tem pa sprejeli tudi tri sklepe, s katerimi so državo pozvali, naj se z resnimi, sistemskimi ukrepi nemudoma loti reševanja romskih vprašanj.

V bližini šole v Kočevju opazili medvedko z mladiči
11. 06. 2025 14.38
V okolici ene od šol v Kočevju so opazili medvedko s tremi mladiči. Ravnateljica je zato starše pozvala k previdnosti in jim predlagala, naj otroke jutri, če je le mogoče, pripeljejo v šolo. Za preprečevanje konfliktov s človekom je sicer po mnenju stroke ključna regulacija njihove številčnosti. Ob tem opozarjajo, da se bo populacija medvedov zaradi aktualne odločbe o odvzemu 206 medvedov do konca prihodnjega leta še povečala.

Središče hrvaškega mesta preplavili ščurki
10. 06. 2025 14.23
Mesto Osijek se sooča s pravo nadlogo. To niso komarji, ki so jih prebivalci že vajeni, pač pa ščurki. Mestno središče jih je polno. Prihajajo z območij, kjer ljudje ne živijo, in se selijo v prostore, kjer živijo. Nekateri so se nanje že povsem navadili, drugi jih poskušajo iztrebiti sami. V akcijo pa so že stopile tudi mestne oblasti.

Izraelski vojaki znova streljali na civiliste med razdeljevanjem hrane v Gazi
09. 06. 2025 19.08
Po poročanju palestinskih zdravstvenih oblasti so izraelski vojaki znova streljali na množico ljudi, ki se je zbrala pred točko za razdeljevanje pomoči v Gazi. V zadnjih 24 urah so tako med razdeljevanjem hrane izraelski vojaki ubili najmanj 14 Palestincev. V bolnišnici v Han Junisu je medtem zaradi hude podhranjenosti umrl otrok, oblasti pa ocenjujejo, da v Gazi tretjina otrok, mlajših od dveh let, trpi zaradi akutne podhranjenosti.

Uro pred napadom na 59-letnico medvedka opraskala moškega
29. 05. 2025 07.43
Približno eno uro, preden je medvedka v okolici Škofljice napadla 59-letno žensko, se je z živaljo na istem območju srečal še en občan. Medvedko je srečal v gozdu, skušal zbežati, a ga je dohitela in lažje poškodovala. Po torkovem napadu so sicer na Občini Škofljica zagotovili dodaten organiziran prevoz občanom, ki jih vsakodnevne poti vodijo čez gozd. Na ministrstvu za naravne vire in prostor so ravno v teh dneh izdali dovoljenje za odstrel 206 medvedov do konca leta 2026.

Prinaša nepogrešljiva zver Slovencem prestižno nagrado?
28. 05. 2025 21.01
Čeprav velja za samotarja, se rad druži, ko je za to čas, včasih celo z boljšo polovico podeli plen. Čeprav ga nekateri imenujejo morilski stroj, je lovec šibkejših in bolnih, zato pa tudi nepogrešljiv člen ekosistema. In medtem ko smo ga pred stoletjem iztrebili, se je okrepljen z novo krvjo vrnil. Zdaj se Slovenci lahko pohvalimo, da po naših gozdovih poleg 18 doseljenih risov hodi tudi več kot 30 njihovih potomcev, za uspešno izveden projekt LIFE Lynx, ki je združil lovce, gozdarje, znanstvenike in naravovarstvenike iz petih evropskih držav, pa smo prejeli tudi nominacijo LIFE 2025, ki je ena najprestižnejših okoljevarstvenih nagrad. Nam bo uspelo zmagati? Z uspešno naseljenimi risi smo pravzaprav že.

Naj vas slab zadah ne spravi v zadrego
28. 05. 2025 21.21
Ali veste, da imamo v ustih več kot 300 različnih vrst bakterij, ki so največkrat vzrok za slab zadah? Čeprav je največkrat vzrok slaba ustna higiena, pa lahko neprijeten vonj pogosto kaže tudi na resno zdravstveno stanje. Slab zadah iz ust naj bi imela kar četrtina populacije, najpogosteje moški v starejših letih.

'Medved jo je vrgel na tla in lomastil po njej'
28. 05. 2025 10.32
Življenje 59-letne ženske, ki jo je napadel medved pri Škofljici, je še vedno ogroženo. Policija je po napadu okrepila prisotnost na širšem območju, na terenu je tudi več lovcev. Prebivalstvo širšega območja Škofljice pozivajo, da se v naslednjih dneh izogiba gibanju v gozdu. O nesrečnem dogodku je spregovorila tudi mama napadene.

Odstrelili bodo 206 medvedov: odlok razburil aktiviste
23. 05. 2025 16.21
Ministrstvo je izdalo dovoljenje za odstrel 206 rjavih medvedov. To je razburilo društvo Alpe Adria Green. Odstrel 206 medvedov ni ukrep varstva narave. Je znanstveno neutemeljena, trajnostno sporna in nevzdržna praksa, ki zavaja javnost in služi interesom, ki z ohranjanjem naravne dediščine nimajo nič skupnega, pozivajo.

Na obisku pri letečih farmacevtkah
22. 05. 2025 06.25
Njena zgodba se je začela že pred 40 milijoni let. Takrat je živela še samotarsko življenje. Potem pa je po desetih milijonih let ugotovila, da je ključ do uspeha povezovanje. In danes lahko na njen račun živi tudi človek. Čebele so za človeka življenjskega pomena, ne le ker so t. i. leteči farmacevti, saj naj bi njihovi izdelki pomagali pri več kot 500 zdravstvenih težavah, ampak tudi zato, ker so pomembni opraševalci. Ker brez čebel ni rastlin, ni hrane in posledično ni tudi človeka. Se ljudje tega dovolj zavedamo?

'Indijski kralj' v ZOO Ljubljana: Dobrodošel, lev Raman!
14. 05. 2025 08.43
V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili novega člana živalske ekipe, azijskega leva Ramana. Devetletni samec je k nam prispel iz Francije, pridružil pa se bo levinji Živani, ki se je pri nas že dodobra udomačila. Nov levji parček druži tudi podobna usoda.

Evropski parlament prikimal manjši zaščiti volkov
08. 05. 2025 14.13
Evropski parlament je potrdil spremembe statusa zaščite volka v EU iz strogo zaščitenega v zaščitenega, da bi ga uskladili z mednarodno konvencijo o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov. Kot so poudarili, bodo lahko države članice zdaj bolj fleksibilno upravljale s populacijo volkov.

Za večjo precepljenost odraslih pripravili predlog za cepljenje v lekarnah
16. 04. 2025 16.25
Precepljenost odraslih je v Sloveniji nizka, so pred svetovnim tednom cepljenja izpostavili sogovorniki na okrogli mizi. V lekarniški zbornici so zato pripravili pilotni projekt, ki bi omogočil cepljenje proti gripi v lekarnah, s čimer bi povečali dostopnost in ozaveščenost o pomenu cepljenja. Ministrstvo za zdravje je predlogu naklonjeno.

Splet preplavile šale: pingvini 'protestirajo', Trump deli točke na Evroviziji
07. 04. 2025 11.16
Medtem ko so nedavne odločitve Donalda Trumpa o carinah povzročile hud padec na borzah, pa so hkrati poskrbele za razcvet memov. Družbena omrežja so preplavljena s pingvini, saj je Trump 10-odstotne carine uvedel tudi na ves izvoz z neposeljenih Heardovih in McDonaldovih otokov, kjer živi le na tisoče pingvinov.

V Sloveniji od 700 do 800 rjavih medvedov
30. 03. 2025 08.50
V Sloveniji je konec leta 2023 na podlagi ocen genetskega štetja živelo od 695 do 797 rjavih medvedov, kar glede na zadnje genetsko štetje iz leta 2015 pomeni, da se je populacija v tem času povečala za približno četrtino. Populacija se je v tem času tudi nekoliko prostorsko razširila, je pred dnevi objavila Lovska zveza Slovenije.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'
29. 03. 2025 06.00
Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Vlada v odgovoru na interpelacijo: Gre za zlorabo sicer legitimnega instrumenta
28. 03. 2025 15.28
Vlada v odgovoru na interpelacijo, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše vložila SDS, zavrača vse očitke. Menijo, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost ter odpira vprašanja o političnih motivih njenega vlagatelja.

Pogled na rise sredi dneva: 'Živijo skrivno življenje, človeku se izogibajo'
30. 03. 2025 17.00
V okolici Loškega Potoka so pred tednom dni redi belega dneva opazili trojico risov, kar je, kot poudarjajo na Zavodu za gozdove, redko. "Risi so namreč večinoma aktivni ponoči. Živijo namreč zelo skrivno življenje in se človeku izogibajo," so poudarili. Predvidevajo sicer, da je na fotografiji samica z mladičema, saj je trenutno čas, ko se mladiči še osamosvajajo.

V Kopru dva shoda: eden proti splavu, drugi za pravico do tega
23. 03. 2025 17.39
V Kopru sta se odvila Pohod za življenje in feministični shod pod geslom Branimo reproduktivne pravice. Na prvem je bilo po navedbah Zavoda mreža za življenje in enakopravnost zbranih več kot 1000 ljudi, na drugem pa se je po navedbah Socialistrskega bralnega krožka zbralo okoli 100 ljudi.

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'
16. 03. 2025 10.27
Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem
15. 03. 2025 19.40
Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

V Planici smo vsi enaki
14. 03. 2025 00.15
Prostovoljci invalidi se lahko pridružijo ekipi in soustvarijo slovenski športni praznik.

Serijski morilec: posmrtne ostanke ženske našli na smetišču
08. 03. 2025 10.16
V Kanadi so našli posmrtne ostanke ene izmed žrtev serijskega morilca Jeremya Skibickega. Po preiskavi odlagališča v kanadski provinci Manitoba so našli posmrtne ostanke 39-letne domorodke Morgan Harris. Krvnik je ubil najmanj štiri domordke in njihove posmrtne ostanke odvrgel na dveh odlagališčih odpadkov.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?
20. 02. 2025 06.00
Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Zimska depresija: kakšni so znaki in kdaj poiskati pomoč?
16. 02. 2025 18.30
Od štiri do šest odstotkov populacije se v teh mesecih sreča s takoimenovano sezonsko razpoloženjsko motnjo, znano tudi kot zimska depresija. Zanjo je značilno vsakoletno doživljanje depresivne epizode v zimskih mesecih, ki pa se ponavadi konča spomladi ali poleti. Najpogostejša je v skandinavskih državah, kjer za njo trpi kar desetina ljudi.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39
Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.