populacije

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10
Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Golob pozval k zamrznitvi odločb za odstrel divjih zveri iz narave
18. 04. 2023 15.31
Predsednik vlade Robert Golob je ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave. Po njegovem je treba ponovno preučiti, ali je odvzem zveri, kot je predviden, dejansko najbolj ustrezen.

'Slovenija s tako obsežnim odstrelom medvedov krši evropsko zakonodajo'
17. 04. 2023 09.01
Odločitev ministrstva za naravne vire in prostor, ki je v četrtek izdalo odločbo z dovoljenjem za odvzem 230 rjavih medvedov iz narave, predstavlja kršitev slovenske in evropske zakonodaje, so prepričani v slovenskih nevladnih organizacijah. Na to so v javnem pismu opozorili tudi Evropsko komisijo in Evropski parlament.

Kmetje po dveh tednih obupali nad vlado, v torek s traktorji v Ljubljano
18. 04. 2023 12.42
Predstavniki organizacij s področja kmetijstva so opustili pogajanja z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Kot so pojasnili, je bil "kaplja čez rob" predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Prihodnji torek bodo v Ljubljani pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Tako hiter odhod predstavnikov kmetov s pogajanj z vlado daje po mnenju premierja Roberta Goloba misliti, da je morda zadaj kak drug interes, in to političen.

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
16. 04. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Ministrstvo izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov
13. 04. 2023 13.48
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je spregovoril o izdaji dovoljenj za odvzem medvedov iz narave in razlogih, zakaj je poseg v populacijo rjavega medveda trenutno edina možna rešitev. Kot je pojasnil, je ministrstvo za letošnje leto izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov, osnovni namen pa je preprečitev resne škode in zagotavljanje varnosti ljudi.

Medvedka, ki je ubila italijanskega tekača, potomka slovenskih medvedov
12. 04. 2023 13.12
Medved, ki je prejšnji teden v italijanski deželi Trentinsko - Zgornje Poadižje napadel 26-letnega tekača, je bil identificiran kot samica z imenom Jj4. Gre za medvedko, ki je junija lani na območju gore Monte Peller že napadla očeta in sina. Njena starša sta bila v Italijo prepeljana iz Slovenije.

Medvede iz Trentina naj bi zaradi varnosti preselili na druga območja
11. 04. 2023 19.15
Po smrti tekača Andrea Papija, ki ga je prejšnji teden do smrti napadel medved, so italijanske oblasti napovedale, da bodo medvede iz Trentina morda preselile v druge dele Italije, so sporočili z italijanskega ministrstva za okolje.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'
08. 04. 2023 08.00
Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

'Srce parajoči' podatki: zaradi vojne delfinom v Črnem morju grozi izumrtje
06. 04. 2023 11.27
Vojna v Ukrajini ne terja le človeških žrtev. Vse bolj je zaradi spopadov grožen tudi živalski svet. Zaradi vojaških operacij, ki že več kot leto dni potekajo v v vodah Črnega morja, je poginilo več deset tisoč kitov in delfinov. Situacija je kritična, izpostavljajo raziskovalci, saj delfinom v regiji grozi izumrtje.

Slovenci svoje zdravje ocenjujemo slabše od evropskega in svetovnega povprečja
05. 04. 2023 10.00
Slovenci smo zelo slabo ocenili svoje zdravje. Pozitivno ga ocenjujeta manj kot dve tretjini prebivalcev. Svoje zdravje so Slovenci ocenili slabše od svetovnega in evropskega povprečja, kažejo rezultati raziskave javnega mnenja.

Nepremičninskega davka (še) ne bo, protest zamrznjen za tri tedne
03. 04. 2023 19.08
Kmetje se vsaj še tri tedne s svojimi traktorji ne bodo podali proti središču Ljubljane, da bi protestirali. Premier, kmetijska ministrica in minister za prostor so namreč na maratonskem – in za javnost zaprtem sestanku – s predstavniki kmetov prvič letos zbližali stališča.

Minister Felda za zgodnejše učenje jezikov in več digitalizacije
03. 04. 2023 08.54
Minister za izobraževanje Darjo Felda je na predstavitvi mnenj o šolstvu glede na že potekajočo kurikularno prenovo in pripravo programa šolstva do leta 2033 dejal, da bo treba dati večji poudarek digitalizaciji. V tretjem razredu bi spet uvedli nacionalno preverjanje znanja, prvega tujega jezika bi se učili že v prvem razredu in drugega v sedmem.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova
27. 03. 2023 12.03
Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

Aktivni kisik - naravna rešitev za glivice na nohtih
27. 03. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Ali se pod Jadranskim morjem skrivajo starodavne naselbine?
26. 03. 2023 12.27
V hrvaški Split bosta prispela dva britanska arheologa s posebno misijo: da s pregledom dna Jadrana odkrijeta skrivnosti pokrajine, ki jo je pred več tisoč leti prekrila morska voda. Odprava je posebna tudi zato, ker bosta prva, ki bosta morsko dno opazovala več kot 500 metrov stran od jadranske obale.

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
26. 03. 2023 00.15
Glivice na nohtih so pogosta dermatološka bolezen, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje
19. 03. 2023 18.03
Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Na cesti pogine tudi polovica lokalne populacije dvoživk
14. 03. 2023 09.38
Toplejši večeri so prebudili dvoživke, ki spomladi zapustijo svoja prezimovališča in se napotijo proti vodam, kjer bodo odložile nov zarod. A prečkanje ceste je za številne lahko usodno. Pod avtomobilskimi kolesi namreč pogine tudi polovica lokalnih populacij. Prostovoljci se zato že zbirajo in pomagajo koristnim dvoživkam varno prečkati ceste.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica
11. 03. 2023 07.42
Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Vihar, ki je pretresel svet: 'Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas'
08. 03. 2023 15.31
Jaz tudi in Nisem prijavila. Kampanji, s katerima se je Inštitut 8. marec podal v boj za pravice žensk. Prva kampanja je že prinesla konkretne rezultate – redefinicijo spolnega nasilja. Upajo pa, da bodo lahko te dosegli tudi z drugo. Čeprav so od začetka ključnika #nisemprijavila zbrali že številne težke zgodbe žrtev spolnega nasilja, pa stopnja prijav ostaja nizka. Zaradi nezaupanja v institucije, zaradi dolgotrajnih postopkov, zaradi strahu ... Razlogov je več. Tudi zaradi prepogostega prelaganja krivde na žrtve. A temu je treba narediti konec, so jasne strokovnjakinje na tem področju. Potrebne so sistemske rešitve, izboljšano delovanje institucij, zaščita žrtev in tudi zgodnje učenje empatije – ne le kurativa, temveč tudi preventiva.

'Za številne ženske 8. marec ni praznik': raziskava o nasilju in neenakosti
07. 03. 2023 09.40
Kar 70 odstotkov prebivalk Slovenije v anketi Mediane, sicer izvedeni v 36 državah sveta, ocenjuje, da imajo v Sloveniji ženske pri zaposlovanju in karieri manjše možnosti kot moški. Odstotek je primerljiv z evropskim povprečjem, ki znaša 67 odstotkov, a občutno višji od globalnega povprečja, ki je dosegel 53 odstotkov. Kakšno pa je mnenje o plačni vrzeli, otrocih, nasilju nad ženskami? "Zavedamo se, da marsikatera ženska ne zmore poklicati na pomoč in da zanje 8. marec ni praznik. Poslušajmo. Ne obsojajmo. Ukrepajmo," pozivajo tudi v Društvu SOS telefon, kjer opozarjajo, da je nasilje nad ženskami ena najpogostejših kršitev človekovih pravic na svetu.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15
V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Vesna, Vitek, Vlašek, Štefa, Arpad, Reška: pred 50 leti so se k nam vrnili risi
02. 03. 2023 06.00
Pred natanko 50 leti so lovci in gozdarji v naše gozdove ponovno naselili rise. Šest živali so pripeljali iz Slovaške in jih v večernih urah 2. marca 1973 izpustili iz obore v kočevske gozdove, kamor so se risi vrnili po kar sto letih. Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, pravijo pri projektu Life Lynx. Potem pa se je začel nov zaton ...

'S cepljenjem proti HPV bi lahko izkoreninili virus iz populacije'
01. 03. 2023 18.51
Eno najpogostejših spolno prenosljivih okužb, s katero se okuži skoraj vsak spolno aktiven človek, bi lahko izkoreninili iz populacije. Zdravstvena stroka ocenjuje, da bi se to zgodilo, če bi se za prostovoljno cepljenje otrok odločilo še več staršev. V cepljenje se že drugo leto poleg deklic vključijo tudi dečki do 15. leta starosti, saj okužbo lahko prenašata oba spola. Da bi svojo odločitev o cepljenju svojega sina ponovila, pravi tudi Tadeja Kahrimanovič. Ozaveščenost pa se očitno širi tudi med mladimi. Več kot 164 študentk in študentov se je namreč predhodno naročilo na cepilni dan proti HPV-ju.

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23
Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Boj za prihodnost največje žabe na svetu – goliatke
26. 02. 2023 13.13
Žaba goliatka je največja žaba na svetu, ki je na robu izumrtja. Kamerunski okoljevarstvenik Cedrick Fogwan se s posebnim projektom trudi, da bi 250 milijonov let stara živalska vrsta preživela.

Pogum ima več obrazov: junak tekme kljub hudemu jecljanju stopil pred kamere
21. 02. 2023 18.08
Besede nogometašev po tekmah, tudi velikih zmagah, so prepogosto predvidljive. V želji, da nikogar ne užalijo in z obveznim intervjujem opravijo čim prej in čim manj boleče, na površje privrejo vsi klišeji in ustaljeni izrazi iz bogatega nogometnega leksikona. Tisti bolj uspešni se z novinarji srečujejo redno in ti pogovori so postali že del njihovega vsakdana, to še posebno velja za glavne trenerje. A nekaterim tak dogodek, preprost pogovor s sočlovekom vpričo kamer, predstavlja najhujšo moro.

'Država naj pove, ali je interes volk ali poseljeno podeželje'
21. 02. 2023 17.52
V državnem svetu so predstavniki različnih strok predstavili raznovrstna mnenja glede problematike upravljanja z zvermi. Med drugim so kmetje ob pretresljivih posnetkih opozorili tudi na veliko negmotno škodo zaradi napadov na pašne živali, minister Uroš Brežan pa je ob stališču varovanja zveri napovedal ustanovitev posebne skupine.

Staroselci Yanomami zaradi zdravstvene krize napolnili brazilske ulice
11. 02. 2023 17.11
Od daleč bi lahko majhno skupino, ki leži na pločniku pred brazilsko mestno tržnico, zamenjali z brezdomci. V resnici gre za amazonske staroselce, imenovane Yanomami. V brazilsko mesto Boa Vista so prišli zaradi zdravstvene krize, ki se je še poslabšala po tem, ko so ozemlje staroselcev zasedli nezakoniti rudarji.