populacije

Vojna proti terorizmu – primer Afganistan

07. 10. 2023 16.54

Že več kot 22 let je minilo od terorističnega napada na dvojčka v ZDA. 11. september 2001 je prav gotovo datum, ki je za vedno spremenil mednarodno politiko. Kljub temu da sta od navedenega terorističnega napada minili že več kot dve desetletji, je ravno nedavni teroristični napad v Turčiji pokazal, da je problematika terorizma še vedno živa, vojna proti terorizmu pa še vedno aktivna.

Chris Hemsworth: Začutil sem, da sta za zdravje pomembna mir in tišina

07. 10. 2023 09.29

Chris Hemsworth je pred slabim letom dni izvedel, da ima zaradi genske predispozicije od osem- do desetkrat večjo možnost, da zboli za Alzheimerjevo bolezen. Zaradi tveganja se je odločil, da si bo vzel odmor od igranja. Poleg tega je zvezdnik nekaj sprememb uvedel tudi v svojem življenju. Kot je priznal, se je končno naučil, da si je treba vzeti čas za mir in tišino ter spanje. 40-letni igralec sicer slovi po tem, da je izredno discipliniran pri treningih.

Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj

02. 10. 2023 10.34

Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki je bil sprejet zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči, so pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov

21. 09. 2023 09.49

Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Japonska se stara: narašča število starih 80 in več, rodnost pada

19. 09. 2023 09.09

Japonsko prebivalstvo se stara. Prvič je več kot eden na deset prebivalcev star 80 let ali več. Kar 29,1 odstotka od 125-milijonske populacije je starih 65 ali celo več, kar je na Japonskem rekord.

Papež Pij XII. je zelo zgodaj vedel za nacistične 'tovarne smrti'

18. 09. 2023 11.46

'Vojni papež' Pij XII. je že zelo zgodaj vedel za nacistične načrte, ki so predvidevali iztrebljanje judovske populacije. To naj bi dokazovalo pismo, ki so ga našli v vatikanskih arhivih, ki je v nasprotju s takratnim uradnim stališčem Svetega sedeža, da so bile informacije, ki jih je imel, nejasne in nepreverjene.

Po pokolu treh ovac v bližini Krnice iz narave odvzeli konfliktno volkuljo

18. 09. 2023 10.12

Pred tednom dni se je v bližini naselja Krnica zgodil nov napad volka. V noči z nedelje na ponedeljek je volkulja napadla ter ubila tri ovce, ki so bile v električni ogradi. Še tri druge ovce so potrebovale oskrbo veterinarja, so nam povedali v Triglavskem narodnem parku, kjer so dodali, da so konfliktno žival že v ponedeljek zjutraj odvzeli iz narave. Ob tem naj bi se le nekaj dni kasneje na območju zgodil še en napad. Kot so nam pojasnili na Zavodu za gozdove je tudi tokrat volk ubil eno ovco.

Vlada bo občinam povrnila 95 milijonov evrov intervencijskih stroškov

17. 09. 2023 19.35

Vlada je odločila, da 138 občinam povrne 95 milijonov intervencijskih stroškov. Službe zaščite in reševanja bodo prejele do 11,5 milijona, gasilske enote pa bodo za stroške intervencije prejele do 2,5 milijona evrov. Država je tudi Rdečemu križu in Slovenski Karitas nakazala pet milijonov evrov, ki sta jih organizaciji začeli razdeljevati v torek. Za pomoč so prejeli več kot 8500 vlog, večino sredstev pa so že izplačali.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Poletja je konec! Sedaj gre zares!

15. 09. 2023 00.15

Patricia Pangeršič: "Fit akademija 11 je vmesna postojanka' po poletju in pred novim letom. Po mojem mnenju tudi najpomembnejša.Točno to obdobje je pri vračanju nazaj na prava pota, ključnega pomena!"

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja

12. 09. 2023 15.00

Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Tožilec Jože Kozina: Zakon dovoljuje 20 načinov ubijanja

08. 09. 2023 10.03

Jože Kozina je tisti tožilec, ki je za zapahe prvi spravil tajkune, tožilec, ki je pred sodiščem dokazal, da so lahko menedžerski prevzemi kazniva dejanja. Naš gost Popkasta je bil na dan, ko so v Strasbourgu izrekli razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v enem izmed primerov, kjer je bil tožilec. Na sodišče se je obrnil Igor Bavčar, ki je bil zaradi zadeve Istrabenz obsojen na zaporno kazen.

Vlada glede pobude Vzajemne: Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom

04. 09. 2023 21.39

Vlada je na dopisni seji podala mnenje o pobudi družbe Vzajemna za začetek postopka za oceno ustavnosti glede določitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in drugih uredb glede kontrole cen. "Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom in ni arbitraren," je prepričana vlada, ki je predlagala, da Ustavno sodišče odloči, da pobuda Vzajemne ni utemeljena.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov

01. 09. 2023 15.17

Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

V nekaterih delih Hrvaške letos štirikrat več komarjev kot lani

29. 08. 2023 15.19

Notranjost Hrvaške se letos spopada s štirikrat večjim številom komarjev kot lani. Največ jih je na območju Osijeka in Zagreba, kjer so na povečano število vplivali visok vodostaj Drave ter nepokošena trava in odpadki, ocenjuje profesor biologije z univerze v Osijeku Branimir Hackenberger Kutuzović.

Sava odnesla rekordno kolonijo breguljk

29. 08. 2023 10.29

Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je z urejanjem peščenih brežin uspelo vzpostaviti rekordno kolonijo breguljk ob reki Savi. Kolonijo so ocenili na 1300 gnezdečih parov. A žal so tudi breguljke prizadele poplave in jim odnesle na novo nastalo gnezdilno steno.

Na leto v požarih pri nas umre 10 ljudi: se nam lahko zgodi Grenfell?

26. 08. 2023 10.00

Ob vse hujših požarih v naravi, ki so vse bolj uničujoči in se vse bolj približujejo naseljem, statistika kaže, da so v Evropi za življenja najbolj usodni požari doma, zlasti v enodružinskih hišah. Tveganja so vedno nova, baterije, fotovoltaika, novi, umetni materiali. In tudi pri nas se lahko zgodi takšna katastrofa, kot se je leta 2017, ko je v požaru v stolpnici v Londonu umrlo 72 ljudi.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Župan izgublja bitko s hitro rastočo travo, prebivalci pa s komarji

22. 08. 2023 14.24

Zagrebški župan Tomislav Tomašević je odgovoril na kritike o nepokošenih zelenih površinah v prestolnici. Razlog za to je pripisal tropski klimi v letošnjem poletju, zaradi katere trava "raste kot nora". Nepokošena trava pa ni edina nevšečnost, ki te dni pesti Zagreb. Prebivalce z bivanja na prostem odganja tudi izjemno veliko komarjev.

V majhni himalajski kraljevini močno naraslo število divjih tigrov

29. 07. 2023 16.16

Po rezultatih nove raziskave se je v Butanu občutno povečala populacija divjih tigrov, v tej majhni himalajski kraljevini namreč živi 131 tigrov, kar je 27 odstotkov več kot pri zadnjem štetju leta 2015.

'Znanstvenike prizadene, če so očitki izpostavljeni na tak lahkoten način'

28. 07. 2023 06.00

Hubert Potočnik na obtožbe Tine Gaber, partnerke predsednika vlade, da je študija, katere soavtor je, temelj za morebitno sistemsko korupcijo, odgovarja, da so zelo korektno opredelili vse aspekte invazivnosti nutrije na mokriščne ekosisteme ter tudi stroške zmanjševanja populacije. Po njegovih besedah je celoten znesek – torej 539.000 evrov – predstavljal tako upravljanje in spremljanje populacij kot učinkov in je bil delež, ki je bil namenjen le odstranjevanju oziroma odlovu nutrij, "le nekaj odstotkov oziroma morda 10 do 20 odstotkov tega zneska".

Predstavniki društev pozivajo k razglasitvi moratorija na odlov nutrij

24. 07. 2023 14.20

Predstavniki 20 društev in organizacij so ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predali več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero izražajo nasprotovanje odlovu nutrij na območju Ljubljanskega barja. Ministrstvo so med drugim pozvali, naj razglasi takojšen moratorij na odlov, ki naj bi se začel konec meseca oz. v začetku avgusta.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca

13. 07. 2023 08.53

Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

V slovenskih zaporih tretjina tujcev, večina zaradi tihotapljenja ljudi

13. 07. 2023 06.00

Delež tujcev v slovenskih zaporih od leta 2019 skokovito narašča, trenutno jih je že slabih 37 odstotkov. Prihajajo iz 60 različnih držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi razlog za napetosti, konflikte, predvsem verbalne, saj se znotraj ene sobe srečajo različne narodnosti in veroizpovedi. So tujci, večina je priprtih ali obsojenih zaradi tihotapljenja ljudi čez mejo, razlog za hudo prostorsko in kadrovsko stisko v slovenskih zaporih? Zakaj se polnijo s tujci? Jih lažje kaznujemo?

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov

10. 07. 2023 13.13

Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

Zaporniki v Guantanamu: 'Psihološke bolečine, prisilno hranjenje, grozna mučenja'

06. 07. 2023 18.23

Predsednik Joe Biden je dovolil obisk neodvisne preiskovalke ZN v ameriškem centru za pridržanje v zalivu Guantanamo. To se je zgodilo prvič od odprtja objekta. Vendar pa so zaporniki, znani le po svojih serijskih številkah, ki so prišli na srečanje v okovih, imeli za povedati le eno stvar: "Prišli ste prepozno."

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'

29. 06. 2023 18.42

Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

V lekarnah znova pomanjkanje zdravil

26. 06. 2023 20.11

Je vaš otrok v zadnjih dneh zbolel za angino ali škrlatinko, je morda alergičen na cvetni prah? Vso srečo, sporočajo starši, ki so v zadnjih dneh v lekarnah zaman iskali zdravila za svoje bolne otroke, kot so sirupi Ospen, Claritin ali Calpol. Že tretjič letos se slovenske lekarne spoprijemajo z velikim pomanjkanjem določenih zdravil. Sirupa Ospen na primer ni mogoče naročiti že od konca maja, pojasnjujejo v lekarnah, a hkrati mirijo, da za skoraj vsako zdravilo obstaja primerna alternativa, nove zaloge pa pričakujejo konec julija.