poraba

Akcija 40 dni brez alkohola z geslom Smej se

02. 03. 2022 08.10

Po pustnih dneh se v Katoliški cerkvi s pepelnično sredo začenja 40 dni posta pred veliko nočjo. V sodobnosti to ne pomeni le odpovedovanja mesnim jedem, ampak tudi razvadam. Ena od teh je tudi alkohol, zato se začenja tudi akcija 40 dni brez alkohola. Ta tokrat poteka z geslom Smej se. Tudi letošnja akcija je v znamenju solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, so izpostavili udeleženci novinarske konference.

Znani nutricionist odkriva novo metodo hitrega hujšanja

17. 02. 2022 00.15

Znani nutricist odkriva novo metodo hujšanja, s katero je shujšala nekdanja hrvaška predsednica Kolinda!

Zaloge krvi v Sloveniji na spodnjih mejah, poziv vsem krvodajalcem

16. 02. 2022 16.09

Zaloge krvi so na spodnjih mejah, sporočajo z Zavoda za transfuzijsko medicino. Zaradi dobrega odziva krvodajalcev so sicer še obvladljive, a vseeno prosijo za pomoč. Potrebujejo krvodajalce vseh krvnih skupin, razen skupine AB+. Zaloge krvi so se zaradi velike porabe občutno znižale na začetku tedna, imeli so denimo izjemno situacijo, ko so za obravnavo enega samega bolnika izdali več kot tretjino dnevne celotne porabe krvi. Poraba krvi je trenutno povečana, saj obravnavajo težko bolne bolnike, hkrati pa zdravstveni sistem postopno prehaja v normalno delovanje.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Pred Bidnovim obiskom se je v Pittsburghu zrušil most

28. 01. 2022 18.46

V petek zjutraj se je v Pittsburghu le nekaj ur, preden naj bi mesto zaradi pogovorov o infrastrukturi obiskal ameriški predsednik Joe Biden, zrušil most. Na mostu so bila v času nesreče štiri vozila, med njimi tudi avtobus, vendar smrtnih žrtev ni bilo. Vzrok nesreče pristojni še preiskujejo, je pa bil most po podatkih Ministrstva za promet v slabem stanju.

Redko sneženje pobelilo Jeruzalem in Bližnji vzhod

27. 01. 2022 13.09

Zimska nevihta je s snežno odejo prekrila Izrael, palestinska ozemlja in širši Bližnji vzhod. Izraelska meteorološka služba je sporočila, da je čez noč v Jeruzalemu zapadlo od 15 do 25 centimetrov snega, kar je omogočilo redke posnetke belih streh nad starim mestom. V regiji so tudi prevladovale nenavadno nizke temperature.

Energetska vojna med ministrstvom, upravniki in dobavitelji plina se nadaljuje

25. 01. 2022 19.40

Vsak dan prihajajo novi primeri vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. S Ptuja denimo poročajo, da so se cene ponekod podvojile. Drugod prihajajo položnice za sto, dvesto, tristo evrov samo za ogrevanje. In ne le gospodinjstva, tudi manjša podjetja s petkrat višjimi položnicami. Nadaljuje pa se tudi energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov. Ministrstvo s prstom kaže na upravnike. Upravniki pa udarjajo nazaj: "Ministrstvo očitno sploh ne razume vloge upravnika."

Na Jesenicah na protestu zaradi visokih položnic posredovala tudi Policija

19. 01. 2022 19.15

Jeseničani so po številnih apelih županu, naj kaj ukrene v zvezi z visokimi položnicami za ogrevanje in toplo vodo, protestirali s sprehajanjem čez prehod za pešce na najbolj prometnem krožišču na Jesenicah. Župan je namreč že povedal, da denarja v letošnjem proračunu za morebitno subvencioniranje visokih položnic vsem občanom ni, le socialno ogroženim bo namenil 40 tisoč evrov, energetskih vavčerjev ministra za infrastrukturo tudi še ni na vidiku, zato so se obupani občani pred sestankom župana s podjetjem ENOS, ki dobavlja toplo vodo in plin, zbrali in od njih zahtevali rešitve.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Pri novoletnih zaobljubah vam lahko pomaga statistika

03. 01. 2022 12.48

Ste tudi vi med tistimi, ki si ob prehodu iz starega v novo leto obljubijo, da bodo v novem letu v čem spremenili svoje ravnanje? Novoletnih zaobljub je veliko, a le nekaterim uspe, da jih uresničijo. Ne le zato, ker številnim zmanjka motivacije, ampak tudi zato, ker se nekaterih zaobljub lažje, drugih pa težje držimo.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov

30. 12. 2021 10.20

Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko

29. 12. 2021 08.36

Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin

28. 12. 2021 00.15

Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Izberite gorivo MOL EVO in sodelujte v veliki nagradni igri za Audi Q3!

19. 12. 2021 00.15

Bencinski servisi MOL po vsej Sloveniji svojim strankam poleg celovite ponudbe za postanek na poti nudijo tudi visoko kakovostna goriva MOL EVO. Pozimi še posebej priporočajo premium goriva MOL EVO Plus. Prednosti slednjih so namreč odličen učinek in ohranjanje čistosti motorja, daljša življenjska doba, večja moč motorja in več prevoženih kilometrov. Ob tem pa za gorivo MOL EVO Diesel Plus velja tudi, da omogoča zanesljiv zagon v ekstremnih vremenskih razmerah, do – 40 ˚C.

Nizke temperature kličejo po kvalitetni ogrevalni napravi

13. 12. 2021 00.15

Ko smo že mislili, da se zime, o katerih pripovedujejo starejši ne morejo več ponoviti, se je zgodilo prav nasprotno. V preteklem tednu je preko noči zapadlo nekaj deset centimetrov snega! Velikokrat debelo snežno odejo spremljajo tudi nizke temperature. In takrat se komaj zavemo, koliko je naša ogrevalna naprava kvalitetna.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

V ponedeljek potrdili 2482 okužb

30. 11. 2021 09.38

V ponedeljek smo po podatkih NIJZ v Sloveniji potrdili 2482 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6287 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 39,5 odstotka. Na intenzivni negi je 280 bolnikov, najmlajši med njimi je star 27 let. V UKC Maribor imajo občutek, da življenje trenutno teče v dveh vzporednih svetovih. Ljudje prihajajo bolni v bolnišnice in potrebujejo pomoč osebja, ki je povsem izčrpano, hkrati pa so v mestnih središčih ljudje veseljačijo.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

V Evropi vlada papirniška kriza, pandemija povzročila motnje v oskrbovalni verigi

29. 11. 2021 19.19

Papir je povsod okoli nas, z njim se srečujemo vsak dan, v šoli, službi, pa tudi na stranišču. Treba je posekati kar 384 dreves, da bi povprečnemu človeku zagotovili zalogo toaletnega papirja do konca življenja. Papir so izumili Kitajci, prva papirnica pa je bila postavljena v Rusiji. Povprečen Američan na dan porabi kilogram papirja, kar je 365 kilogramov na leto, Evropejci smo bolj varčni, na leto ga porabimo okoli 75 kilogramov.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Koalicija in opozicija na različnih bregovih glede dviga proračunske porabe

23. 11. 2021 14.28

Poslanci koalicije in večjega dela opozicije so bili razdeljeni glede predloga vlade o 670-milijonskem povišanju zgornje meje izdatkov državnega proračuna v letošnjem letu. Koalicija je izpostavila predvsem potrebo po nadaljnjem financiranju protikoronskih ukrepov, opozicija pa je bila jasna, da bi morala vlada pripraviti rebalans proračuna.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Slovenija bo Hrvaški posodila 40.950 odmerkov Pfizerjevega cepiva

22. 11. 2021 09.23

Slovenija bo v okviru humanitarne pomoči ob epidemiji covida-19 na prošnjo Hrvaške za 40.000 odmerkov cepiva BioNTech/Pfizer proti covidu-19 sosedi posodila 40.950 odmerkov. Na Hrvaškem namreč v zadnjem času beležijo velik porast zanimanja za cepljenje, je odločitev utemeljila vlada.

Je hrana predraga?

20. 11. 2021 07.00

Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Z lokalnim prezračevanjem Orca do prijetne mikroklime doma

16. 11. 2021 00.15

Pred nami so meseci nižjih temperatur, ko se najraje skrijemo v toplo zavetje lastnega doma. Neredno prezračevanje, vlaga in onesnaževalci otežujejo vzdrževanje ugodne mikroklime notranjih prostorov. Preverite, kako do svežega in prijetnega zraka brez povišanja stroškov ogrevanja.

Državni zbor potrdil državna proračuna z visoko rastjo investicij

18. 11. 2021 19.20

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki ju je vlada pripravljala v okoliščinah postopnega okrevanja gospodarstva po epidemiji covida-19, a bo ta še naprej zahtevala visoke stroške. Leta 2022 je načrtovanih za blizu 14 milijard evrov odhodkov, izstopa visoka rast sredstev za investicije. Primanjkljaj se bo postopoma zniževal.

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'

16. 11. 2021 06.00

Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.