poraba

DZ potrdil državna proračuna z novo rekordno porabo

23. 11. 2022 11.36

DZ je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti. Poraba bo leta 2023 s 16,69 milijarde evrov najvišja doslej, nato se bo nekoliko znižala. Ob visoki rezervi za financiranje ukrepov za blaženje posledic energetske krize se bo primanjkljaj prihodnje leto povzpel na 5,3 odstotka BDP. Leta 2024 naj bi ostal pod tremi odstotki.

Gospodarska dejavnost se umirja, smo na pragu recesije?

17. 11. 2022 12.45

Gospodarska dejavnost v tretjem četrtletju se je po treh trimesečjih izrazito visoke rasti umirila. Glavni razlog je močan padec domače porabe. Na četrtletni ravni se je BDP celo znižal, tako da je v primeru vnovičnega padca v zadnjem trimesečju možen zdrs v tehnično recesijo. Na statističnem uradu opozarjajo, da je za napovedi tega še prezgodaj.

Slovenija v tretjem četrtletju s 3,4-odstotno gospodarsko rastjo

15. 11. 2022 11.16

Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju medletno realno povečal za 3,4 odstotka, kar je bistveno manj od prvih dveh četrtletij. V drugem četrtletju je bila gospodarska rast na letni ravni 8,3-odstotna, v prvem četrtletju pa 9,7-odstotna. Na četrtletni ravni pa se je BDP v minulem trimesečju po desezoniranih podatkih skrčil za 1,4 odstotka.

Porast uporabe antidepresivov po Evropi: Slovenija v zgornji polovici držav

13. 11. 2022 15.10

Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) se je uporaba antidepresivov v zadnjih dvajsetih letih v evropskih državah močno povečala. Leta 2020 so povprečno največ dnevnih odmerkov na tisoč prebivalcev zabeležili na Islandiji, in sicer 153, najmanj pa v Latviji – 20. V Sloveniji je povprečna dnevna poraba antidepresivov na tisoč prebivalcev znašala 65, kar državo uvršča na 11. mesto med 24 državami.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Slavospevi vinski kapljici po vsej Sloveniji; za volan le trezni

11. 11. 2022 06.00

Po dveh letih premora zaradi covidnih omejitev bodo na svoj račun prišli vinarji, vinogradniki in vsi, ki jim je žlahtna kapljica pri srcu. Ta konec tedna bo ponovno na sporedu množično praznovanje martinovega, ki v vinorodnih okoljih predstavlja pomemben čas. Takrat se namreč po starih šegah mošt s krstom spremeni v vino. Čeprav praznovanje pomeni nadaljevanje tradicije, pa naj čast zlati pijači izkazujejo zgolj tisti, ki ne bodo sedli za volan, so spomnili policisti voznike na odgovorno ravnanje. Kako bo Slovenija obeležila martinovo?

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Gospodarstvo zaradi energetske krize zaprosilo za 6,4 milijona evrov pomoči

08. 11. 2022 15.11

Javna agencija Spirit Slovenija je v tednu dni od odprtja spletne aplikacije za dodelitev nepovratnih sredstev za strošek nakupa elektrike in zemeljskega plina za pomoč gospodarstvu prejela 162 vlog v skupni vrednosti 6,4 milijona evrov. V postopku priprave in oddaje je še 1440 vlog, za to pa je rezervirana okvirna višina 25,1 milijona evrov.

Fiskalni svet: Sprejeti rebalans je nerealističen

07. 11. 2022 12.32

Realizacija letošnjega proračuna do oktobra potrjuje oceno fiskalnega sveta, da z rebalansom niso bile ustrezno prilagojene nerealistično visoke redne pravice porabe, določene v oktobra lani sprejetem proračunu. "Realizacija dodatno potrjuje oceno, da je sprejeti rebalans nerealističen," so zapisali v fiskalnem svetu. Primerjava dosedanje realizacije in sprejetega rebalansa proračuna nakazuje, da naj bi bilo v zadnjih dveh mesecih leta realiziranega kar 1,76 milijarde evrov primanjkljaja, od tega 1,16 milijarde evrov nepovezanega z ukrepi za blažitev posledic epidemije in draginje.

Policisti bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov

07. 11. 2022 06.32

Začenja se vseslovenska akcija Slovenija piha 0,0, v kateri bodo policisti poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov, preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku in izvajali tudi preizkuse za ugotavljanje prisotnosti drog v organizmu. Preverjali bodo tudi upoštevanje določil zakona o omejevanju uporabe alkohola v gostinskih lokalih.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

Tudi z zaposlenimi je treba ravnati trajnostno

05. 11. 2022 13.32

Če bi vsi ljudje na svetu živeli kot Slovenci, bi za preživetje potrebovali več kot tri planete Zemlja. Trajnost tako ne sme biti več zgolj floskula. In čeprav lahko marsikaj naredimo sami, pa bo pri spremembah, potrebnih za naše preživetje, ključna vloga podjetij. Ne gre zgolj za okolju prijazno delovanje, pač pa tudi družbeno odgovorno in ekonomsko. In v Sloveniji imamo na tem področju veliko znanja, pa tudi dobrih praks.

Alkohol razlog za vsako tretjo smrtno prometno nesrečo

04. 11. 2022 12.23

Nadzorni centri možganov se z višanjem stopnje alkohola druga za drugim izklapljajo, nadzor pa prevzemajo avtonomni centri. To pomeni, da se pijani osebi slabšajo vid, ravnotežje in reakcijski čas, kar ima za volanom številne posledice, ki so lahko usodne. V letu 2021 je bila v Sloveniji registrirana poraba alkohola 10,62 litrov čistega alkohola na prebivalca, starega 15 let in več – v primerjavi z letom 2020 se je zvišala za skoraj en liter, so opozorili na Agenciji za varnost prometa in ob tem najavili, da se v ponedeljek začne nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom opojnih substanc. Policisti bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov.

Leta 2024 več denarja za cestno in športno infrastrukturo

04. 11. 2022 16.35

Vlada je na dopisni seji sprejela dopolnjen predlog državnega proračuna za leto 2024, v katerem je zagotovila dodatnih 21 milijonov evrov sredstev za investicije v cestno in športno infrastrukturo. Skupni prihodki in odhodki kljub temu ostajajo nespremenjeni.

Po zagonu spletne aplikacije: na uro prejmejo okoli 100 vlog za pomoč

02. 11. 2022 13.15

Na gospodarskem ministrstvu opozarjajo, da so mali poslovni odjemalci upravičeni do pomoči zaradi visokih povišanj cen energentov le za obdobje od junija do avgusta letos. Od septembra dalje so namreč deležni regulirane cene električne energije. Vloge so sicer na agenciji Spirit začeli sprejemati v torek. Trenutno prispe okoli 100 vlog na uro, pri čemer mnogo vlagateljev sodi med male poslovne odjemalce.

Ste že preverili stanje vašega akumulatorja?

27. 10. 2022 00.15

Večini voznikov je nemoteno delovanje akumulatorja samoumevno in sploh tisti, s starejšimi vozili, jesenskega pregleda avtomobila velikokrat ne opravijo.

Pasti cenovne kapice na plin

26. 10. 2022 10.16

Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina

25. 10. 2022 14.06

Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Električna vozila naj bi poskrbela za razcvet sončne in vetrne energije

25. 10. 2022 15.13

Do leta 2030 naj bi se po evropskih cestah vozilo na milijone električnih avtomobilov, samo na nemških cestah naj bi jih bilo do takrat enajst milijonov. Strokovnjaki poudarjajo, da bomo z vsakim takšnim vozilom manj odvisni od nafte, pa tudi od zemeljskega plina in jedrske energije. Zaradi revolucije na cestah bosta sončna in vetrna energija neizogibno postali prevladujoča vira energije, ocenjujejo.

Električni mrki v Ukrajini: voditeljica ob svečah v studiu brala novice

21. 10. 2022 12.36

V Ukrajini so ta teden prvič po ruski invaziji omejili porabo električne energije. Zaradi ruskih napadov na energetsko infrastrukturo se pripravljajo tudi na možnost daljšega pomanjkanje električne energije. Ukrajinci se zato morajo znajti po svoje, številni so za osvetljavo in gretje svojih domov prižgali sveče. Ob plamenih sveč je v studiu delala tudi televizijska voditeljica.

Najboljši nasveti za nakup mobilnega telefona

20. 10. 2022 10.39

V zadnjih letih se je priljubljenost mobilnih telefonov povečala do te mere, da jih danes uporabljamo za številne vsakodnevne potrebe.

Če boste pretiravali in se greli minimalno, boste za to celo plačali

19. 10. 2022 20.08

Zaradi energetske krize je cilj EU zmanjšati porabo plina in elektrike za 10 oz. 15 odstotkov. Da lahko to jesen še nekaj prihranimo npr. pri ogrevanju, gre ta hip predvsem na račun nadpovprečno toplega oktobra. Bi se dalo v blokih s skupnim ogrevanjem še prihraniti? Po Pravilniku o načinu delitve in obračunu stroškov, ki velja za večstanovanjske stavbe, težko. Namreč, strošek ogrevanja ni le, koliko sami porabimo za ogrevanje, ampak je del tega tudi strošek glede na ogrevalno površino. In če boste pretiravali in se greli minimalno, boste za to celo plačali.

'Ne drži, da imamo v Sloveniji najvišjo ceno električne energije v EU'

19. 10. 2022 13.13

Slovenija bo po novih izračunih upravičena do skupno 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev iz mehanizma za okrevanje in odpornost. Ker je imela država v letu 2021 boljši BDP od predvidenega, smo upravičeni do 300 milijonov evrov nižjega zneska, je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer pa je zavrnil navedbe, da imamo v Sloveniji najvišjo ceno električne energije EU. Infrastrukturno ministrstvo analizira tudi, kaj bi ukrepi, ki jih za zamejitev cen plina predlaga Evropska komisija, pomenili za cene v Sloveniji.

Kljub poslabšanju vremena proti koncu tedna se bo topla jesen nadaljevala

19. 10. 2022 06.53

Te dni imamo toplo jesensko vreme, ki se bo kljub manjšemu poslabšanju vremena proti koncu tedna še nadaljevalo. Doslej je sicer meteorološka jesen prinesla dva večja odmika od povprečja za ta čas, in sicer je bil september nadpovprečno namočen, oktober pa je nadpovprečno topel, je povedal meteorolog Blaž Šter z Agencije RS za okolje.

Spletna dražba ZD Ormož: Oškodovanje javnih sredstev ali predvolilni boj?

19. 10. 2022 06.00

Lani oktobra je ZD Ormož na spletni javni dražbi kupil vilo, ki bo pomagala rešiti prostorsko stisko. A nekateri občinski svetniki pravijo, da je ZD nepremičnino preplačal, saj naj bi dražil proti sebi. Zaradi suma oškodovanja javnih sredstev je omenjena zadeva pristala na tožilstvu, kjer pa so ovadbo zavrgli. Župan in direktorica ZD Ormož trdita, da je bil nakup zakonit, denar pa porabljen namensko in da gre pri zgodbi za nabiranje predvolilnih političnih točk, Lista GPS, ki je omenjen dogodek javno izpostavila, pa pravi, da jih moti nesmotrna poraba javnega denarja.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven

18. 10. 2022 11.44

Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Jeseni porabili manj elektrike in zemeljskega plina

18. 10. 2022 09.45

Večina podjetij je septembra pričakovala zmanjšanje proizvodnje do konca leta. To se odraža tudi pri porabi elektrike, ki je bila prejšnji mesec precej nižja kot v enakem obdobju lani. V zadnjih mesecih je bila varčnejša tudi poraba zemeljskega plina, kar na Umarju tako kot pri elektriki povezujejo s podražitvami in manjšo rabo energentov.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

V rovinjski bolnišnici se bodo ogrevali kar z morsko vodo

13. 10. 2022 11.51

Specializirana bolnišnica za ortopedijo in rehabilitacijo v Rovinju bo uvedla nov sistem ogrevanja s toplotno energijo iz morja. Za pilotni projekt, vreden skoraj milijon evrov, so prejeli 85 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev, cilj projekta pa sta večja energetska učinkovitost in prihranek pri ogrevanju.