poraba

Dirkači se bodo pomešali v promet: 'Eco Rally letos prestopa meje'

03. 09. 2023 07.25

September bo v Novi Gorici, že tradicionalno, bi lahko rekli, obarvan v dirkaške barve. Zato naj vas prihodnji vikend ne preseneti, če boste v prometu opazili tudi kakšno dirkalno vozilo. Takrat bodo namreč "zabrneli" motorji 20 dirkalnikov, ki se bodo v že šesti ediciji Mahle Eco Rally Nova Gorica podili po primorskih cestah. Pot jih bo letos prvič vodila tudi prek Italije. Dva tedna kasneje sicer dirkaške navdušence čaka še ena poslastica – tradicionalen 11. Rally Nova Gorica.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Popoplavni rebalans uspešno čez sito DZ

31. 08. 2023 18.57

DZ je soglasno z 82 glasovi potrdil rebalans proračuna, ki za pomoč prizadetim in odpravo posledic poplav namenja 520 milijonov evrov. Iz opozicije je bilo sicer med razpravo slišati kritike, da dokument ni dovolj ambiciozen in da bi moral prinesti rešitve, skladno s katerimi ne bi bilo treba dodatno obremeniti prebivalstva in gospodarstva.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Gospodarska rast v Sloveniji v drugem četrtletju višja od povprečja OECD

31. 08. 2023 11.00

Slovenski BDP se je lani po prvi letni oceni statističnega urada realno zvišal za 2,5 odstotka, medtem ko je dosedanja ocena, ki je temeljila na združevanju četrtletnih podatkov, govorila o 5,4-odstotni rasti. Lanska rast je bila tako bistveno nižja od prvotnih ocen, pa tudi močno počasnejša od pokoronske 8,2-odstotne rasti v 2021.

Podražitev elektrike: letni strošek do 62 odstotkov višji

28. 08. 2023 22.02

Septembra bo elektrika znova dražja. Obdobje znižane prispevne stopnje za obnovljive vire se namreč izteka. Konec leta bodo prenehali veljati tudi ostali ukrepi za gospodinjstva. Če vlada do takrat ne bo poiskala novih rešitev, bo letni strošek elektrike za štiričlansko družino višji za najmanj 62 odstotkov oziroma za več kot tisoč evrov. Ne verjamem, da bomo elektriko še kdaj kupovali po cenah, kot so bile pred pandemijo, ko je bila za več kot polovico cenejša kot danes, ocenjuje prvi može Elesa, ki opozarja tudi na možnost še dodatnih podražitev v primeru ekstremno mrzle zime.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Ana Praznik: Ljudem je treba pomagati celostno

15. 08. 2023 09.30

Ana Praznik je kot voditeljica naše priljubljene oddaje Delovna akcija prepoznaven obraz brezpogojne pomoči. Sama najbolj zaupa Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje in akciji Veriga dobrih ljudi, kjer skušajo čim več družinam, tudi tistim, ki so zaradi poplav utrpele veliko stisko, pomagati celostno.

'Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju'

01. 08. 2023 14.38

Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju, je v okviru posebnega dogodka pred dnevom svetovnega dneva ekološkega dolga, ki je letos 2. avgusta, izpostavil pristojni minister Bojan Kumer. K bolj ambicioznim politikam za prilagajanje na podnebne spremembe pa je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar.

Se s klimo izplača hladiti celo stanovanje? Kako bo s cenami energentov letos?

12. 07. 2023 06.00

Klimatske naprave te dni delujejo vse dneve, brez njih je težko. In hlajenje prostorov pri dragih energentih drago stane. Pričakujete torej lahko višje položnice za elektriko. Cene elektrike so se sicer umirile, nekatere države beležijo celo negativne cene megavatne ure, tudi v Sloveniji je za trenutek bilo tako. A to še ni zagotovilo, da bomo plačevali bistveno manj, niti da bodo prihodnjo ogrevalno sezono cene energentov nižje. Je pa na morebitno krizo letos precej bolje pripravljen politični aparat v Bruslju. Evropska komisija države članice poziva, naj prihodnjo zimo ne znižujejo DDV. Zakaj?

Vlada sprejela proračunski razrez za leti 2024 in 2025

10. 07. 2023 13.10

Vlada je potrdila razrez proračunskih odhodkov po posameznih proračunskih uporabnikih za leti 2024 in 2025 ter pri tem še nekoliko znižala zgornjo mejo dovoljenih odhodkov. Finančni minister Klemen Boštjančič je opozoril, da financiranje vseh želja ne bi bilo dolgoročno javnofinančno vzdržno, prav tako ne v dobrobit države in državljanov.

'Evropa se spopada s preveliko zalogo zemeljskega plina'

03. 07. 2023 08.41

To so ugotovitve raziskovalnega centra za energetsko politiko na ameriški univerzi Columbia. Ta med drugim izpostavlja še, da je velika zaloga plina v luči inflacije in energetske krize presenetljiva, a da bo morebiti znižala cene energenta. "Treba bo najti dodatna skladišča," pa opozarjajo raziskovalni centri v Evropi. Se bo plin shranjeval v Ukrajini?

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?

02. 07. 2023 07.00

Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

Eden vodilnih proizvajalcev premijskih goriv razširja program zvestobe

27. 06. 2023 00.15

Slovenski MOL predstavlja program zvestobe in aplikacijo z bogato nagradno igro.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Gospodarstvu do konca leta 258 milijonov evrov povratnih sredstev

16. 06. 2023 14.35

Podjetjem bo do konca leta na voljo za skupno 258 milijonov evrov posojil in finančnih instrumentov SID banke in gospodarskega ministrstva. Od tega je 158 milijonov evrov iz obstoječih instrumentov, še 100 milijonov evrov pa bo predvidoma jeseni na voljo prek novega posojilnega sklada kot pomoč zaradi ukrajinske in energetske krize.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav

13. 06. 2023 13.44

Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Ptičjo gripo potrdili tudi v Medvodah

02. 06. 2023 12.23

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sporoča, da je bila visoko patogena aviarna influenca potrjena na novi lokaciji. Po primerih bolezni na Ptujskem jezeru, kjer je pred dvema tednoma poginilo več kot 200 galebov in čiger, so zdaj bolezen potrdili še v Medvodah, pri navadni čigri.

Položnice bodo od junija višje: vlada ne bo podaljšala znižanja DDV na energente

30. 05. 2023 17.55

Elektrika, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje, les za kurjavo ... Energenti se bodo spet podražili. In to se bo državljanom poznalo že na junijskih položnicah. Po oceni energetskega strokovnjaka bi se pri elektriki lahko poznalo tudi od pet do 10 evrov v povprečju na mesec. Vlada se je namreč odločila, da ne bo podaljšala ukrepa znižanja DDV na energente. Kot so sporočili z ministrstva za finance, je bil ta sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene. Ukrep, ki velja od 1. septembra lani, se bo tako iztekel v sredo.

Kitajska na svojo vesoljsko postajo poslala tri astronavte

30. 05. 2023 07.53

Kitajska je izstrelila novo tričlansko posadko na svojo vesoljsko postajo Tiangong. Posadka, v kateri je tudi prvi kitajski civilni astronavt, bo nadomestila tri člane, ki so trenutno na krovu in se bodo po šestmesečni misiji vrnili na Zemljo.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Poslanci podprli rebalans proračuna

25. 05. 2023 19.55

Rebalans državnega proračuna, ki je potreben zaradi reorganizacije vlade, ob tem pa se poraba zmanjšuje za 609 milijonov evrov, je v glasovanju v DZ podprlo 53 poslancev – poleg koalicijskih tudi oba poslanca narodnosti. Proti je glasovalo 28 navzočih poslancev SDS in NSi. Poslanci so v proračunu zagotovili tudi več sredstev za upokojence.

Ob Ptujskem jezeru poginilo več kot 200 galebov in čiger

19. 05. 2023 08.03

Na Ptujskem jezeru je ob koncu minulega tedna prišlo do množičnega pogina galebov in čiger. Skupno je bilo pobranih več kot 200 poginjenih galebov in čiger. Kot že v začetku tega tedna je bila tudi v tem primeru pri preiskanih pticah ugotovljena visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1. "Sprehajalci naj se izogibajo vodnim površinam, živali naj ne hranijo," opozarjajo pristojni.

Sodišče zavrnilo pritožbo Sarkozyja, na izbiro ima zapor ali 'zapestnico'

17. 05. 2023 09.42

Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy je izgubil sodno bitko, potem ko se je pritožil na odločitev sodišča, ki ga je obsodilo zaradi nezakonitega financiranja kampanje. Sedaj lahko izbira med odhodom v zapor in hišnim priporom.

Potrdili ptičjo gripo pri rečnih galebih na Ptujskem jezeru

16. 05. 2023 13.37

Ptujski gasilci so v ponedeljek zjutraj po pozivu občanov s pomočjo čolna z otoka na Ptujskem jezeru prepeljali okoli 40 poginulih ptic do brežine jezera, kjer jih je nato prevzel higienik veterinarsko higienske službe. Kot so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje je šlo za rečne galebe, vzrok za pogin pa je visoko patogena aviarna influenca.

Bruselj zvišal napoved gospodarske rasti Slovenije za 2023 in 2024

15. 05. 2023 10.17

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti za Slovenijo za letos zvišala z 1,0 na 1,2 odstotka, za prihodnje leto pa z 2,0 na 2,2 odstotka. Zvišala pa je tudi napoved inflacije, za letos z 6,1 na 7,0 odstotka, za leto 2024 pa s 3,5 na 3,8.

Kralj ima dve milijardi evrov, ljudje pa si sami pulijo zobe

14. 05. 2023 07.22

Koliko je kronanje Karla III. stalo, še ni znano, je pa znano, da bodo račun poravnali davkoplačevalci. In to kljub temu, da ima kralj osebnega premoženja kar za dve milijardi evrov, kot so ugotovili v Guardianu. In to kljub temu, da ljudje zelo težko živijo in da je javno zdravstvo praktično razpadlo. Razmere so tako hude, da si nekateri celo sami pulijo zobe, saj bodisi ne pridejo do zobozdravnika bodisi si ga ne morejo privoščiti. Res za to stanje ni kriva monarhija, pač pa vlada, ampak razkazovanje takšnega bogastva v težkih časih se zdi na trenutke neokusno. Navdušence nad kraljevo družino pa to prav nič ne moti.

Za kom in po čigavem naročilu je 'vohljal' Žugelj?

13. 05. 2023 07.00

Portala Necenzurirano in N1 razkrivata novo afero, v kateri naj bi bil udeležen nekdanji direktor Urada za preprečevanje pranja denarja Damjan Žugelj. Ta naj bi namreč stal za več dirigiranimi obsežnimi akcijami zbiranja podatkov o političnih nasprotnikih in nekaterih vodilnih ljudeh v slovenskih in tujih medijih. Bankam je v manj kot treh tednih poslal 238 zahtev za vpogled v 195 transakcijskih računov 107 ljudi in podjetij, transakcije so preverjali tudi za 15 let nazaj. Vsaj del podatkov naj bi se nato "izgubil".