poraba

Na motornih vozilih obvezna zimska oprema

15. 11. 2024 06.16

Vozila morajo imeti ustrezno zimsko opremo, torej zimske pnevmatike z dodatno oznako M+S ali letne pnevmatike s snežnimi verigami. Ta je za motorna in priklopna vozila v cestnem prometu po zakonu v Sloveniji obvezna od 15. novembra do 15. marca, so sporočili z Agencije za varnost prometa (AVP).

V Volčjem Potoku bo znova zasijalo več kot dva milijona lučk

14. 11. 2024 20.15

Arburetum Volčji Potok se je že tradicionalno odel v praznično podobo. V prazničnem času bo od petka znova mogoč sprehod po parku, ki je osvetljen z več kot dvema milijonoma lučk. Različne svetlobne okrasitve so razporejene na 35 hektarjih površine, kar obiskovalcem omogoča raziskovanje čarobnega parka.

Gospodarska rast se je nekoliko okrepila

14. 11. 2024 12.26

Gospodarska rast se je v tretjem letošnjem četrtletju nekoliko okrepila. Realna medletna rast BDP je dosegla 1,4 odstotka, potem ko je bila v drugem četrtletju pri 0,7 odstotka, je objavil državni statistični urad. Tudi v devetih mesecih skupaj je bil BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji za 1,4 odstotka. Po oceni Banke Slovenije rast pri nas zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje gradbeništva.

Na takšnem prenosniku je igranje iger pravi užitek

14. 11. 2024 00.15

Gaming prenosnik ali namizni gaming računalnik? Večno vprašanje, na katerega si morate odgovoriti sami.

Do petka imate čas, da 'preobujete' svoje avtomobile

13. 11. 2024 06.00

S petkom se na cestah uradno začenja zimska sezona, ko morajo biti vozila temu primerno opremljena. Še posebej je pomembno, da imate dobre pnevmatike, saj slabše razmere na cestah podaljšajo zavorno pot vozila, neustrezne pnevmatike pa lahko pripomorejo k izgubi nadzora nad vozilom in celo k prometni nesreči. Ali je profil zimskih pnevmatik dovolj globok (najmanj tri milimetre), lahko preverite s kovancem za en ali dva evra. Tlak v njih preverjajte vsaj enkrat mesečno. Preverite tudi zavore, svetlobne naprave in drugo opremo.

Zakaj uporaba toplotnih črpalk in klimatskih naprav obstoječim imetnikom ne bo vplivala na višji obračun omrežnine?

12. 11. 2024 08.52

Z začetkom oktobra 2024 je v Sloveniji začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine za uporabo električne energije, ki uvaja pomembne spremembe za uporabnike. Njegov prvotni cilj je, da spodbudi uporabnike k optimizaciji porabe električne energije, kar bi privedlo do razbremenitve omrežja v tistih časovnih intervalih, ko je to trenutno najbolj obremenjeno.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Zaradi opitih voznikov letos umrlo 13 ljudi

02. 11. 2024 13.32

Alkohol je eden od glavnih dejavnikov tveganja za udeležbo v prometnih nesrečah. Letos so do 15. oktobra opiti vozniki povzročili 1190 nesreč oziroma en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 13 udeležencev, kar je dva manj kot v enakem obdobju lani, a hkrati tudi za polovico manj kot v 2020, kažejo podatki Agencije za varnost prometa.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?

24. 10. 2024 10.20

Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Muskova strategija, da bi pridobil volivce na Trumpovo stran: Podarja milijon evrov

20. 10. 2024 21.11

Tehnološki milijarder Elon Musk bo do novembrskih volitev v ZDA, vsak dan podaril milijon dolarjev oziroma nekaj več kot 900.000 evrov, enemu registriranemu volivcu v zvezni državi Pensilvanija. Zmagovalec bo izbran naključno, prvi ček pa je bil že podeljen.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih

17. 10. 2024 17.13

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju

15. 10. 2024 13.10

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Toplota je kul

14. 10. 2024 00.15

Kakšna temperatura se vam zdi primerna za dom? Ne glede na to, ali sodite med tiste, ki prisegajo na pulover in debelejše copate ter imajo tudi v notranjosti raje malo bolj hladen zrak, ali pa med zmrzljivce, ki se v hladnejših mesecih doma razvajajo s toploto, se boste v prihajajočih mesecih doma morali ogrevati. Tu so nasveti, zakaj za to izbrati dobro toplotno črpalko.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'

12. 10. 2024 07.00

Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

04. 10. 2024 06.00

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'

01. 10. 2024 07.23

Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Na referendum o Jeku 2 predvidoma 24. novembra

27. 09. 2024 10.58

Posvetovalni referendum, na katerem bodo volivci odločali o postavitvi nove nuklearke v Krškem (Jek 2), bo predvidoma v nedeljo, 24. novembra. Ta datum je zapisan v delovnem gradivu za sejo odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, ki bo v sredo pripravil besedilo odloka o razpisu referenduma, ki ga bo moral nato potrditi še DZ.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Najpogostejši glasovni ukazi so POP TV, MasterChef in Skrito v raju

11. 09. 2024 17.52

Glasovne ukaze uporablja več kot 90 odstotkov uporabnikov TV platforme NEO. Njihovi uporabniki namreč TV-vsebine primarno iščejo tako, da v slovenščini izgovorijo, kar želijo gledati. Iščejo lahko, na primer, po imenu igralca oziroma igralke, naslovu filma ali oddaje, po ključni besedi, športu ali dogodku, ki ga želijo gledati ... Največkrat uporabljen glasovni ukaz za menjavo programa je POP TV, uporabniki pa so največkrat z glasovnim ukazom zahtevali predvajanje oddaje MasterChef Slovenija, med serijami pa Skrito v raju.

40 teravatnih ur električne energije letno: Abu Dabi dobil jedrsko elektrarno

07. 09. 2024 14.02

Združeni arabski emirati, z nafto bogata zalivska država, so dokončali prvo jedrsko elektrarno v arabskem svetu, kar so označili za pomemben korak. Jedrska elektrarna Barakah v Abu Dabiju bo ob polnem delovanju zadostila četrtini potreb po električni energiji v državi.

Za plastenko toliko denarja kot za 'navadno' vodo za 15 mesecev

31. 08. 2024 14.26

To poletje smo bili priča pravemu viharju v kozarcu vode. Zveza potrošnikov je vlado namreč pozvala, naj uzakoni brezplačno vodo iz pipe ob obroku v gostilnah in zdraviliščih. Ponekod jo gostinci namreč zaračunavajo ali pa sploh ne strežejo. V Sloveniji imamo ta privilegij, da imamo kakovostno pitno vodo iz javnega vodovoda, ki je bolj trajnostna in veliko cenejša kot tista v plastenkah. Vendar pa potrebujemo tudi ustekleničeno vodo, pri čemer nastane velika težava zaradi embalaže.

Levica nasprotuje referendumu, podporniki opozarjajo: elektrike je premalo

26. 08. 2024 19.41

Novembra bomo državljani odločali o gradnji drugega bloka nuklearke. Kdaj konkretno še ni znano, predvidoma naj bi bil referendum tretjo nedeljo v novembru. Opozicijske stranke SDS in NSi ter koalicijski SD in Gibanje svoboda se z referendumom strinjajo, nasprotujejo pa mu v Levici. Podporniki jedrske energije medtem opozarjajo: elektrike imamo že zdaj premalo, odvisni smo od uvoza, poraba energije pa se iz leta v leto povečuje.

Največ alkohola porabijo Latvijci in Čehi, najmanj Turki. Koliko ga Slovenci?

24. 08. 2024 16.38

Zdi se, da so vsakdanje navade v Evropi v veliki meri spremenile tudi odnos Evropejcev do alkohola. Zadnja raziskava namreč razkriva, da se je povprečna poraba alkohola v EU med letoma 2010 in 2020 zmanjšala za 0,5 litra, a ne v vseh državah. Letna poraba alkohola na posameznika je v Sloveniji sicer enaka povprečju držav EU.