posegi

Zorčič: V stiski nismo samo kot država, temveč tudi kot družba

23. 12. 2021 19.46

Predsednik DZ Igor Zorčič je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo "v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti". Kot je še dejal, pa je nujno zavedanje, da lahko ustvarjanje delitev koristi posameznikom, zagotovo pa ne družbi. Premier Janez Janša je medtem na osrednji državni proslavi poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev inovacija, Slovenci pa nismo zgodovinsko nikomur nič dolžni.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Trend povečevanja ustnic

14. 12. 2021 16.28

V oddaji Preverjeno sledimo dekletom, ki so si z estetskim posegom povečala ustnice. V Sloveniji lahko poseg opravljajo vsi zdravstveni profili, tudi zobozdravniki, dermatologi in celo ginekologi. Še vedno pa krožijo govorice, da nekateri tuji zdravniki posege opravljajo kar po hotelskih sobah.

Zaradi botoksa in drugih popravkov z lepotnega tekmovanja izključili 43 kamel

09. 12. 2021 17.37

Iz letošnjega lepotnega tekmovanja kamel v Savdski Arabiji je bilo zaradi injekcij botoksa in drugih kozmetičnih popravkov diskvalificiranih več kot 40 kamel. Lastniki živali to počnejo, da bi jih polepšali in z njimi zaslužili, a pravila to strogo prepovedujejo.

Francoz na poti do preobrazbe v 'črnega nezemljana' prestal ekstremni poseg

26. 11. 2021 13.32

33-letni Anthony Loffredo, ki v želji po popolni preobrazbi telesa posega po ekstremih, pravi, da je po zadnjem posegu šele na tretjini svoje začrtane poti. Projekt Črni nezemljan, kot ga je poimenoval, na Instagramu spremlja kar 797 tisoč sledilcev, ki z grozo opazujejo rezultate njegovih nenavadnih odločitev.

3144 novih okužb: 'Trenutno ne moremo ustrezno poskrbeti niti za večjo prometno nesrečo'

24. 11. 2021 09.43

V torek so pristojni opravili 8618 testiranj PCR in potrdili 3144 novih okužb, pozitivnih je bilo 36,48 odstotka PCR testov. V bolnišnicah se zdravi 1168 oseb, od tega jih je 283 na intenzivni negi, kar je dve osebi manj kot dan prej. Kadra v bolnišnicah medtem še vedno primanjkuje. Državni sekretar Franc Vindišar je dejal, da v tem trenutku ne moremo več ustrezno poskrbeti za večjo naravno ali prometno nesrečo, kjer bi imeli večje število ponesrečencev.

Pink okreva po operaciji kolka

18. 11. 2021 10.13

Pevka Pink je na družbenem omrežju Instagram s svojimi sledilci delila ganljiv zapis, v katerem se je zahvalila možu, da ji pomaga pri okrevanju po operaciji kolka. Objavila je tudi svojo fotografijo, na kateri se smeji, oblečena pa je v športna kratka oblačila. Kaj je bil povod, da je morala pevka pod nož v Koloradu, ni znano.

V torek potrjenih 4276 okužb, delež pozitivnih testov 42,6-odstoten

17. 11. 2021 08.28

V torek je bilo potrjenih 4276 okužb z novim koronavirusom. Ob odvzetih 10.046 brisih s PCR-testi to predstavlja 42,6-odstoten delež pozitivnih testov. V bolnišnicah zdravijo 1095 covidnih bolnikov, 251 jih potrebuje intenzivno nego, 19 jih je umrlo. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, so že v ponedeljek opozarjali v obeh največjih slovenskih bolnišnicah, UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma

17. 11. 2021 06.00

Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra

09. 11. 2021 09.49

V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti

03. 11. 2021 13.43

V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju

29. 10. 2021 09.22

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti

29. 10. 2021 07.00

Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

'Potrdile so se govorice, da je bila politika v času protestov prisotna v operativnih štabih'

18. 10. 2021 06.36

Pooblaščena skupina Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je izvedla nadzor na Generalni policijski upravi, zanimalo jo je dogajanje na preteklih protestih v Ljubljani. Predsednik komisije Matjaž Nemec je sporočil, da so se potrdile govorice, da je bila politika 5. oktobra prisotna v operativnih štabih na dveh lokacijah. "Govorimo o državnem sekretarju na MNZ Francu Kanglerju, ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu, državnem sekretarju za nacionalno varnost Žanu Mahniču in direktorju Policije Antonu Olaju," je pojasnil.

Jamie Lee Curtis o lepotnih posegih: To je takšna goljufija

12. 10. 2021 06.00

Igralka Jamie Lee Curtis vedno brez dlake na jeziku pove, kaj si misli. Tokrat je v novem intervjuju spregovorila proti plastičnim operacijam in trendovskim lepotnim posegom ter o pretiravanju s filtri in priznala, kaj vse je preizkusila na svojem telesu.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Ameriški boj na požiralniku denarja

02. 10. 2021 14.47

Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

V Angliji botoks in polnjenje ustnic prepovedali za osebe mlajše od 18 let

01. 10. 2021 16.55

Glede na novo zakonodajo v Angliji osebe, mlajše od 18 let, ne morejo več dobiti injekcij botulinskega toksina, bolj znanega kot botoks, prav tako so zanje prepovedana dermalna polnila za ustnice. "Noben otrok ne potrebuje kozmetičnega botoksa ali polnil," je dejala poslanka Laura Trott, številni podporniki pa pozivajo, da zakonodaja še vedno ni dovolj stroga.

Za 8,7 milijona evrov se prodaja hiša tik ob domu Charlesa in Camille

01. 10. 2021 06.00

47 hektarjev velika posest, ki meji na Highgrove, domovanje Charlesa in Camille, je na voljo za manj kot devet milijonov evrov. Neverjetna hiša Elmestree ima bogato zgodovino in je primerna za petičneže, ki bi cenili mir in tišino podeželja ob nekdanjem domovanju princese Diane.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

DZ prenovo gradbeno-prostorske zakonodaje pošilja v nadaljnji postopek

24. 09. 2021 18.59

DZ je ocenil, da sta predloga novega gradbenega zakona in zakona o urejanju prostora primerna za nadaljnjo obravnavo. Z novima zakonoma se bo po napovedih vlade postopke gradnje objektov in umeščanja v prostor poenostavilo in pospešilo. Med ključnimi rešitvami je minister Vizjak naštel možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v instrukcijskem roku 30 dni, če ima investitor vso potrebno dokumentacijo in dokazila o pravici graditi ter nihče od stranskih udeležencev gradnji ne nasprotuje.

Poklukar: Če se bodo razmere slabšale, bomo sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse

24. 09. 2021 11.55

Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil aktivnosti v zvezi z nacionalnim razpisom za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Ministrstvo je do zdaj podpisalo pogodbo s 57 izvajalci, ki bodo opravili določene posege, na katere pacienti čakajo nedopustno dolgo. Opozoril je, da trenutne razmere v zdravstvu, povezane z epidemijo, čakalne dobe še podaljšujejo, številni posegi in pregledi pa so odpovedani. Napovedal je tudi, da bodo – če se bodo epidemiološke razmere slabšale – sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse.

Odsotnost vizije in vakuum, ki ga (še) ne znajo zapolniti

24. 09. 2021 10.32

Nemci bodo konec tedna z odhodom na volišča začrtali prihodnje obdobje države, pa tudi Evropske unije. To nikakor ni nepomembno – glede na to, kaj za slovensko gospodarstvo predstavlja Nemčija, bo njihova odločitev vplivala tudi na nas. Na volišča se bodo podali po kampanji, ki je, namesto da bi predstavila nacionalno, evropsko in geopolitično strategijo kandidatov po dolgi vladavini Angele Merkel, prinesla bledo debato. Ta se je pravzaprav izognila večini resnih izzivov, evropsko in globalno politiko pa pustila skoraj povsem ob strani.

'Strah, da bi imela katera od strani v svetu zavoda večino, je odveč'

20. 09. 2021 21.10

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na seji DZ odgovorila na poslansko vprašanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta med drugim predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja, a po besedah Kustečeve je vsakršen strah, da bi imela katera od treh strani v svetu večino, odveč. V primerjavi s sestavo svetov zavodov na področju vzgoje in izobraževanja v drugih državah po Evropi je slovenski sistem svojevrsten unikum, je še dodala.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Zelena luč za montažne objekte za tuje delavce v Orehku

16. 09. 2021 10.02

Postojnski občinski svet je na seji z 11 glasovi za in enim proti potrdil lokacijsko preveritev za omogočanje začasne rabe prostora na območju Orehka za potrebe začasnega nastanitvenega centra za zaposlene pri gradnji drugega tira, je povedal župan Igor Marentič.

Žaberl: Širitve policijskih pooblastil je treba sprejemati s tresočo roko

07. 09. 2021 06.00

"Kadar koli pristojno ministrstvo predlaga širjenje policijskih pooblastil, se moramo najprej vprašati, ali je to v demokratični družbi res nujno," je dejal Miroslav Žaberl s Fakultete za varnostne vede in poudaril, da je Slovenija med najbolj mirnimi državami na svetu. Čeprav meni, da je prav, da Policija dobi možnost izkoriščanja tehničnih virov, je prepričan, da mora biti pri tem ustrezno zamejena.