posegi

Pacient mora biti vedno na prvem mestu

02. 09. 2021 00.15

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo

18. 08. 2021 08.53

Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt

15. 08. 2021 08.00

Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Slovenija in Avstrija pomemben korak naprej pri napovedovanju poplav in snežnih plazov

07. 08. 2021 14.10

Podnebne spremembe prinašajo več vremenskih ekstremov, neurij in poplav. Velike količine dežja in snega so v Sloveniji in južni Avstriji pogost pojav, ki ogroža ljudi in povzroča škodo. Doslej ni bilo na voljo enotnih napovedi in opozoril za omenjeno čezmejno območje. Da bi se to spremenilo, se je povezalo sedem organizacij iz Slovenije in Avstrije ter razvilo nove sisteme, s katerimi učinkoviteje in natančneje napovedujejo poplave, sneženje, nevarnost snežnih plazov in taljenje snega. Vse te informacije in opozorila so zdaj ljudem dostopna na enem spletnem portalu.

Korče: Ko SDS govori o korupciji in klientelizmu, govori o sami sebi

23. 07. 2021 12.30

Da je več kot očitno, da sta Janša in SDS jedro t. i. globoke države, je v odzivu na razkritja o dolgoletnih stikih premierja Janeza Janše z največjimi zaslužkarji v slovenskem zdravstvu poudarila Jerca Korče in pozvala KPK ter Računsko sodišče, da opravita svoje delo. LMŠ pa bo na to temo sklicala komisijo za nadzor javnih financ. Da je šla tudi nabava opreme v času epidemije prek ljudi, ki so blizu premierju, pa je dejala Violeta Tomić.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka

05. 07. 2021 06.49

Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

'Ključne spremembe novega gradbenega zakona so izjemno škodljive'

05. 07. 2021 15.20

Potem ko je vlada sredi junija sprejela predlog novega gradbenega zakona, ki naj bi skrajšal in poenostavil gradbeno birokracijo, zdaj stroka v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije poziva k dodatni javni obravnavi. Ključne konceptualne spremembe so bile namreč po njihovih besedah pripravljene po zaključeni javni razpravi in bi lahko bile "izjemno škodljive za kakovost našega grajenega bivalnega okolja".

Težavno nadevanje uzd prvakom spletnega razmaha

03. 07. 2021 10.12

Tehnološki velikani so po desetletjih potiskanja sveta skozi informacijsko revolucijo prodrli tako globoko v pore vsakodnevnega življenja, da je njihovo krotenje postalo nevaren poseg. Vse bolj odločno se ga loteva še vedno sveža ameriška vlada, ki hkrati lovi ravnotežje na spolzkem robu, kako nadeti jarem digitalnim velikanom, ne da bi zdivjane vlečne žrebce gospodarstva spremenila v brezvoljna kljuseta.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije

26. 06. 2021 08.34

Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev

21. 06. 2021 14.13

Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

Janša bo 2. julija zaslišan pred Pavšičevo parlamentarno komisijo

15. 06. 2021 16.33

Poslanec LMŠ Robert Pavšič je za petek, 2. julija, ob 14. uri sklical prvo sejo Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Na njej bo zaslišan tudi premier Janez Janša.

Število okuženih je padlo. Zakaj še vedno ne sledimo stikom?

11. 06. 2021 10.07

Sledenje stikom je učinkovit ukrep v boju proti epidemiji. Uporabljali smo ga do jeseni, ko je to zaradi skokovitega porasta števila okužb postalo neizvedljivo. Od takrat epidemiologi računajo na vestnost in odgovornost posameznikov, ki morajo svoje stike o okužbi obvestiti sami. Tako je še danes, čeprav je okužb manj in bi sledenje lahko spet potekalo. Ponudbe, da bi na pomoč priskočila vojska, niso sprejeli.

Dončić Maverickse popeljal do tretje zmage v Los Angelesu

03. 06. 2021 08.19

"Ob koncu sem igral obupno, toda zmagali smo, to je vse, kar šteje," je dejal Luka Dončić, potem ko je z 42 točkami skoraj lastnoročno premagal Clipperse (105:100). Obnesla se je taktika Dallasa, ki se je nizki postavi domačih uprl z izjemno visoko zasedbo. Sedaj imajo dva poskusa, da se uvrstijo v polfinale zahodne konference.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'

29. 05. 2021 17.13

Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Najnovejši poseg: operacija krčnih žil z mikrovalovi

28. 05. 2021 19.47

Če zdaj že nestrpno pričakujemo bolj sončne in toplejše dni, pa se marsikdo kljub temu zgrozi ob misli na kratke hlače ali krilo. Vsak drugi odrasli Slovenec ima namreč težave, ki so posledica nepravilnega delovanja ven in sčasoma pripeljejo do nastanka krčnih žil. V okviru Centra za kronične rane Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana te zdravijo z različnimi malo invazivnimi posegi. Zdaj so nam pokazali še najnovejšega – gre za operacijo krčnih žil z mikrovalovi, primerna pa je tudi za najtežje paciente, ki imajo zaradi te bolezni razjede goleni.

DZ ni izglasoval predloga ustavne obtožbe premierja Janše

26. 05. 2021 08.02

Državni zbor predsednika vlade Janeza Janše ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj predlog na seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi

19. 05. 2021 09.58

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

V sojenju zaradi preskakovanja čakalnih vrst sodišče oprostilo vse obdolžene

10. 05. 2021 14.52

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je z oprostilno sodbo za vse obdolžene sklenilo sojenje v tako imenovani aferi preskakovanja čakalnih vrst v UKC Ljubljana.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Poročilo platforme za zaščito novinarjev kritično tudi o stanju v Sloveniji

28. 04. 2021 11.22

Platforma Sveta Evrope za zaščito novinarstva in varnost novinarjev je objavila letno poročilo o stanju na področju svobode medijev v Evropi za leto 2020. V njem izpostavlja, da je bila svobodnemu in neodvisnemu novinarstvu lani storjena izredna škoda. Slovenija pri tem ni bila izjema, saj ji poročilo namenja več kritik. Skrb vzbujajoč je tudi porast fizičnega nasilja, nadlegovanja in ustrahovanja novinarjev, v nekaterih državah pa so se okrepili verbalni napadi od predstavnikov oblasti, opozarjajo v poročilu.

Po požaru: pouk poteka na daljavo, gasilci reševali tudi živali

22. 04. 2021 08.31

Zaradi požara v kemijski učilnici OŠ Franceta Prešerna v Kranju so evakuirali pet oseb, ki sicer niso poškodovane, je pa ogenj dosegel tudi učilnico za biologijo, kjer je imela šola manjše živali. Čeprav so jih nekaj uspeli rešiti, jih je žal nekaj tudi poginilo. Do preklica bo šola zaprta, pouk pa bo potekal na daljavo. Nastalo naj bi za nekaj deset tisoč evrov materialne škode, suma, da bi šlo za namerno dejanje, pa ni.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem

20. 04. 2021 08.00

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Na mestu, kjer bo na Gvamu stala nova ameriška vojaška baza, našli starodavno grobišče

18. 04. 2021 14.30

Na Gvamu so na lokaciji, kjer je predvidena gradnja novega ameriškega vojaškega oporišča, našli starodavne človeške ostanke. Zdaj bodo tam potekale dodatne raziskave terena. Strokovnjaki predvidevajo, da gre za sledi prazgodovinske vasice.

Državni svetniki o vetu na sporno novelo zakona o vodah

03. 04. 2021 20.45

DS je za torek sklical izredno sejo, na kateri bo odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o vodah. Predlog za veto je vložila interesna skupina negospodarskih dejavnosti, ki se pridružuje oceni strokovnih institucij in civilne družbe, da novela strokovno ni primerno utemeljena in ne dosega skupnih ciljev celostnega upravljanja voda.

Takole je 4339 Slovencev odstranilo žile na nogah

01. 04. 2021 00.15

Bliža se poletje, ko tudi ženske rade zaradi vročine ali estetike odkrijemo svoje noge. A kaj, ko na teh nekoč lepih nogah zdaj izstopajo grde modro-vijolične krčne žile. V kratkem članku vam bomo opisali zakaj krčne žile sploh nastanejo, kako se lahko borimo proti njim, na koncu članka pa vam izdamo še en trik, ki vam lahko hitro pomaga!

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum

30. 03. 2021 17.30

DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

V drugi polovici aprila bi lahko zasedli že 200 intenzivnih postelj

29. 03. 2021 19.59

S sprejetimi ukrepi rešujemo celoten problem zdravstva, ne le covidnih bolnikov, pravijo v strokovni skupini. Ozko grlo so namreč tudi tokrat intenzivne postelje, ki pa se polnijo bistveno hitreje kot v drugem valu. Če je takrat intenzivno nego potrebovalo 15 odstotkov sprejetih v bolnišnico, je v tretjem valu na intenzivnem oddelku že vsak četrti hospitalizirani bolnik. Le v zadnjem tednu je število najtežje bolnih poskočilo z 92 na 112. Če bi tako nadaljevali, bo že v drugi polovici aprila zasedenih 200 intenzivnih postelj, kar bi pomenilo ponovno odlaganje nenujnih pregledov in posegov.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah

29. 03. 2021 12.02

Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'

27. 03. 2021 09.34

Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.