poslancem

Rusija za odločen boj proti terorizmu

25. 09. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je pozval k sistematičnemu boju proti terorizmu, ob tem pa opozoril, da bi se morali osredotočiti predvsem na vire, s katerimi se terorizem financira.

Sobranje o ustavnih spremembah

20. 09. 2001 00.00

Makedonski parlament je začel razpravo o spremembah ustave, s katerimi bi albanskemu prebivalstvu v Makedoniji dali več kulturnih in političnih pravic.

Posredno ogrožena tudi Slovenija

20. 09. 2001 00.00

Predsednik parlamentarne komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Jožef Jerovšek je poudaril, da po napadih v ZDA Slovenija ni neposredno ogrožena, da pa je lahko posredno ogrožena.

Tudi SNS za interpelacijo

13. 09. 2001 00.00

Trije poslanci Slovenske nacionalne stranke: Sašo Peče, Bodgan Barovič in Sonja Areh Lavrič, so napovedali, da bodo podprli interpelacijo proti ministru Janezu Kopaču, če bo do nje prišlo.

Pozivi k enotnosti in strpnosti

31. 08. 2001 00.00

V Durbanu v Južnoafriški republiki poteka svetovna konferenca proti rasizmu, rasni diskriminaciji, ksenofobiji in nestrpnosti. Udeležuje se je tudi slovenska delegacija na čelu z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Sobranje o ustavnih spremembah

31. 08. 2001 00.00

Kot poroča naš dopisnik, je makedonski parlament kljub protestom le začel s sejo, na kateri obravnavajo ustavne spremembe, ki dajejo več pravic albanski skupnosti.

General Ademi se bo predal

12. 07. 2001 00.00

Hrvaški general Rahim Ademi, ki se po mnenju hrvaških medijev nahaja na zapečateni in tajni obtožnici Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je nocoj v izjavi za hrvaško televizijo dejal, da se je pripravljen odzvati pozivu haaškega sodišča, ko ga bo dobil. V izjavi je poudaril, da obtožnice še ni videl oziroma dobil, temveč je o obtožbi izvedel iz medijev. Ademi, ki je trenutno na počitnicah, je izrazil obžalovanje, da mu je nekdanja hrvaška vlada leta 1998 prepovedala, da preiskovalcem haaškega sodišča poda izjavo o akciji Medački žep. Pred haaškim sodiščem naj bi ga branil zagrebški odvetnik Čedo Prodanović.

Kršitev koalicijske pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

ZRJ brez vlade

04. 07. 2001 00.00

Jugoslovanski parlament je danes sprejel odstop zveznega premiera Zorana Žižića in njegove vlade. Odstop je bil znak protesta proti izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića haaškemu sodišču. Žižić je poslancem obeh domov zvezne skupščine na izrednem zasedanju predstavil razloge za svoj odstop. Ponovil je, da je srbska vlada z izročitvijo Miloševića kršila ustavo, in menil, da bo morala nova zvezna vlada znova premisliti o sodelovanju s haaškim sodiščem. Ponovil je tudi, da je izročitev destabilizirala politične razmere v državi.

Pahor v Strasbourgu

27. 06. 2001 00.00

Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Schröder naj bi nagovoril poslance

07. 06. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor bo nemškega kanclerja Gerharda Schröderja povabil, da bo 25. junija ob deseti obletnici slovenske samostojnosti spregovori poslankam in poslancem DZ. Predlog, da bo Schröder ob obisku v Sloveniji spregovoril poslancem pred začetkom slavnostnega zasedanja, so vodje poslanskih skupin sprejele enotno.

Prihodnji teden v parlamentu

28. 05. 2001 00.00

Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Sprejet zakon o industrijski lastnini

23. 05. 2001 00.00

Državni zbor je s 40 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o industrijski lastnini, ki bo nadomestil sistemski zakon iz leta 1992. Cilj predlaganega zakona je predvsem uskladitev z evropsko zakonodajo. S tem bo dosežena večja učinkovitost varstva pravic industrijske lastnine in poenostavitev postopkov za pridobitev teh pravic.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Za prost pretok delovne sile

25. 04. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Prihodnji teden v parlamentu

21. 04. 2001 00.00

Državni zbor bo v torek prihodnji teden po napovedih nadaljeval aprilsko redno sejo, na kateri naj bi poslanke in poslanci najprej opravili nekaj volitev in imenovanj, zatem pa se vrnili na večkrat prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o medijih. Državni svet se prihodnji teden predvidoma ne bo sešel, v sodelovanju z Društvom Rastoča knjiga pa bo v ponedeljek pripravil pogovor ob svetovnem dnevu knjige.

Putin za spremembe

03. 04. 2001 00.00

V današnjem nagovoru poslancem ruske dume je ruski predsednik Vladimir Putin opozoril na znake upočasnjevanja gospodarske rasti in poudaril nujnost nadaljevanja reform. V več ur trajajočem govoru je Putin poudaril, da se v Rusiji ne bi smeli bati sprememb, temveč bi se morali zakopati v težko in dolgotrajno delo.

Pahor odgovarja na očitke

02. 04. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v odprtem pismu vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na očitke o slabi organizaciji dela v parlamentu odgovoril s predlogom o oblikovanju delovne skupine, v kateri bi bile z enim poslancem zastopane vse poslanske skupine. Namen delovne skupine bi bil, da skupaj z vodstvom in generalno sekretarko DZ Jožico Velišček ter njenimi sodelavci pripravi osnutek organizacijskih sprememb delovanja v parlamentu.

Zapatisti zapustili mehiško prestolnico

30. 03. 2001 00.00

Vodja Zapatistične nacionalne osvobodilne armade (EZLN) poveljnik Marcos je v petek v spremstvu drugih voditeljev gibanja zapustil Ciudad de Mexico in se napotil v provinco Chiapas na jugu Mehike. Konvoj devetih avtobusov, ki jo je iz prestolnice pospremila množica privržencev, naj bi v Chiapas prispel v dveh dneh. Predstavniki EZLN so pred dvema dnevoma prvič nastopili v mehiškem kongresu ter poslancem in senatorjem predstavili več predlogov za zakonsko zaščito mehiških Indijancev.

Rusija obsoja srečanje ZDA s Čečeni

27. 03. 2001 00.00

Rusija je označila za "nemoralno" srečanje med visokim ameriškim vojaškim predstavnikom in poslancem uporne čečenske vlade. Do srečanja je prišlo dva dni po bombnih eksplozijah, v katerih je umrlo 23 ljudi, po mnenju Kremlja pa so jih zakrivili upornike, še posebej pa med zaostritvijo z vohunskimi zgodbami in izgnanimi diplomati. Ilias Ahmadov, zunanji minister separatističnega vodstva se je srečal z ameriškim posebnim svetovalcem za nove neodvisne države Johnom Beyrlejem.

Brejc znova podpredsednik DZ

21. 03. 2001 00.00

Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Prihodnji teden v državnem zboru

03. 03. 2001 00.00

Državni zbor bo prihodnji teden začel obravnavo predloga letošnjega državnega proračuna. Na izredni seji 6. marca bosta poslankam in poslancem dokumente predstavila predsednik vlade Janez Drnovšek in finančni minister Tone Rop. Delovna telesa pa bodo pripravljala zadeve za obravnavo na marčni redni seji.

Veleposlanik Vajgl o širitvi EU

01. 03. 2001 00.00

Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl se je na vabilo poslanske skupine Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ) na Dunaju udeležil pogovora o širitvi Evropske unije, na katerega so povabili še veleposlanike Madžarske, Češke, Slovaške in Poljske. Veleposlaniki so poslancem največje avstrijske parlamentarne frakcije predstavili stališča svojih vlad o širitvi EU in glavne dosežke na različnih področjih. Veleposlanik Vajgl je poudaril, da Slovenija pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU, nenazadnje zaradi tesnih gospodarskih vezi.

Danes v DZ

28. 02. 2001 00.00

Državni zbor je v prvi obravnavi podprl novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija, nato pa to točko prekinil, saj bo o nekaterih dodatnih sklepih odločal, ko se bo do njih opredelila vlada. Zakonska novela je potrebna zaradi zaokrožitve medijske zakonodaje oziroma zaradi sprememb, ki jih predvideva predlog zakona o medijih, pa tudi zaradi harmonizacije z evropsko zakonodajo. Obenem pa novela, ki dopolnjuje zakon o RTVS iz leta 1994 in novelo tega zakona iz leta 1999, zagotavlja tudi minimalen upravni nadzor nad delovanjem javnega zavoda in rešuje vprašanje njegove programske avtonomije, je poslancem uvodoma pojasnila ministrica za kulturo Andreja Rihter.

Matjaž Hanžek novi ombudsman

21. 02. 2001 00.00

Državni zbor je s 73 glasovi proti trem (82 navzočih poslancev) za varuha človekovih pravic za šestletni mandat izvolil Matjaža Hanžka, sociologa in znanega borca za človekove pravice v osemdesetih letih ter poznavalca slovenske družbe in njene socialne problematike. Njegovo kandidaturo so v razpravi podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD, DeSUS, SDS, NSi, SNS in SMS, poslanska skupina SLS+SKD pa bi se o podpori lažje odločala, če bi se kandidat predstavil poslancem na seji. DZ se je v nadaljevanju lotil sprejemanja sprememb poslovnika po hitrem postopku.

Zavržena pobuda za oceno ustavnosti

20. 02. 2001 00.00

Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude Mirana Ivana Kneza iz Ljubljane na seji dne 1. februarja sklenilo, da se pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti poročila o izidu rednih volitev poslancev v državni zbor zavrže. Poleg tega so se ustavni sodniki odločili zavreči tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti sklepa o potrditvi mandata vsem poslancem DZ, izvoljenim na volitvah lanskega 15. oktobra.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo

15. 02. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Brezposelni poslanci

14. 02. 2001 00.00

Po lanskih volitvah, se 46 poslankam in poslancem nekdanjega sklica ni uspelo uvrstiti v državni zbor oziroma sploh niso več kandidirali. 28 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo za poslansko plačo, do katerega so upravičeni največ eno leto po izteku mandata.

Program Evropske komisije za leto 2001

13. 02. 2001 00.00

Članice EU in evropske insitutcije so v nekem trenutku izgubile rdečo nit, ki naj bi ji sledile pri izgradnji unije, je danes v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Prodi je v parlamentu predstavljal program komisije za leto 2001.

Rupel v Trstu

10. 02. 2001 00.00

Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel se je v Trstu srečal s kandidatom za predsednika italijanske vlade in evropskim poslancem skupine LDR Francescom Rotellijem, na srečanju pa je bil prisoten tudi Pierro Fassino, minister za pravosodje in kandidat za podpredsednika vlade. Minister se je s svojim italijanskim sogovornikom pogovarjal o slovensko-italijanskih odnosih, o katerih sta se strinjala, da so dobri in razvejani. Soglašala sta, da jih je potrebno še krepiti predvsem na gospodarskem področju. Pozornost je bila usmerjana h globalnemu zaščitnemu zakonu za slovensko manjšino, ki je trenutno v potrditvi v senatu. Rotelli je izrazil prepričanje, da bo zakon potrjen.