poslancem

Minister Rupel v Bruslju

05. 02. 2001 00.00

Slovenija je odločena, da bo do konca leta 2002 polno pripravljena na članstvo v EU, pogajanja pa želi končati do konca tekočega leta, je v Bruslju pred člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve izjavil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in v tem kontekstu opozoril, da unijina širitvena strategija, ki sklep pristopnih pogajanj z najbolj pripravljenimi predvideva v 2002, ni popolnoma skladna s slovenskimi cilji. Strategija za Slovenijo ni dovolj ambiciozna, saj država napreduje hitreje, kot narekuje dokument, je povedal članom parlamentarnega odbora, ki so se z ministrom sestali na izmenjavi mnenj o slovenskem vključevanju v Unijo.

Seleznjov nagovoril poslance DZ

30. 01. 2001 00.00

Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je srečala s predsednikom ruske dume Genadijem Seleznjovom, s katerim se je pogovarjala o možnostih povečanja obsega blagovne menjave in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Rusijo. V okviru srečanja je Seleznjov Petrinovi predal povabilo ruskega ministra za industrijo, znanost in tehnologijo Aleksandra Dondukova na delovno srečanje, ki bo konec marca v Moskvi.

Zasedanje kmetijskih ministrov

29. 01. 2001 00.00

Izvajanje ukrepov za zajezitev širjenja bolezni norih krav in finančni ukrepi za pomoč prizadetim kmetovalcem bodo ena osrednjih tem današnjega zasedanja kmetijskih ministrov EU v Bruslju. Ministri se bodo v tem kontekstu seznanili tudi z načrti Evropske komisije, ki namerava jutri uradno predlagati namenjanje dodatnih sredstev iz skupnega proračuna, verjetno 971 milijonov evrov, za odpravljanje posledic BSE. Evropska komisarka za proračun Michaele Schreyer je te načrte evropskim poslancem, članom odbora za proračun, predstavila že minulo sredo. Kot je razložila, bi 700 milijonov evrov namenili za odkup nad 30 mesecev starega goveda, ki ni bilo testirano glede morebitne okuženosti z BSE. Na ta način bi omejili možnosti, da bi meso okužene živine zašlo v prehrambene izdelke. 238 milijonov bi zaradi skokovitega padca povpraševanja po govedini v nekaterih članicah namenili za intervencijski odkup živine, ostalih 33 milijonov evrov pa za sofinanciranje testiranja goveda.

Zasedanje srbske skupščine

25. 01. 2001 00.00

Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Pahor pisal poslancem

22. 01. 2001 00.00

Pred začetkom januarskega zasedanja državnega zbora je predsednik parlamenta Borut Pahor (ZLSD) v pismu vodje poslanskih skupin pozval, da skupaj storijo vse, kar je v njihovi moči, da na tem zasedanju dokončno in soglasno zaključijo oblikovanje delovnih teles in stalnih delegacij. Za takšno dejanje je po mnenju predsednika DZ potrebno veliko politične modrosti in volje.

Kacin s predstavniki stranke Naprej

21. 01. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je bil danes v Milanu, kjer se je srečal s poslancem v italijanskem parlamentu Dariom Rivolto, vodjo poslanske skupine stranke Naprej, Italija v odboru za zunanjo politiko, s katerim sta govorila o obravnavanju globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu, ki se bo začela v prihodnjem tednu. Rivolta je v imenu italijanske opozicijske stranke Naprej, Italija zagotovil, da bo njihova stranka pri sprejemanju zakona konstruktivna, je povedal Kacin. Na sestanku je sodeloval tudi predstavnik Naprej, Italija Andrea di Teodoro, ki je v stranki zadolžen za manjšinska vprašanja. Kacin je z italijanski predstavniki govoril tudi o sodelovanju med državama, med parlamentoma in o zadnjih razmerah v ZRJ.

Moratorij na uporabo spornega streliva

17. 01. 2001 00.00

Poslanci Evropskega parlamenta so danes sprejeli odlok, s katerim zvezo Nato pozivajo naj uvede moratorij na uporabo streliva z osiromašenim uranom, ki pa za članice severnoatlantskega zavezništva ni obvezujoč. Poslanci so se zavzeli tudi za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi ugotovila učinke osiromašenega urana na zdravje ljudi in posledice za okolje.

Vzpostavljanje zračne povezave z ZRJ

10. 01. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko se je danes soglasno strinjal z vladno pobudo za sklenitev dvostranskega sporazuma o rednem zračnem prometu med Slovenijo in ZR Jugoslavijo. Da bi do zračne povezave čimprej prišlo, je odbor dovolil začasno uporabo sporazuma že z dnem podpisa in ne šele z uveljavitvijo, za katero bo nujna ratifikacija sporazuma v parlamentih obeh držav. Po pričakovanju slovenske strani naj bi se pogajanja o sklenitvi sporazuma začela še ta mesec.

Otroci ne zaupajo politikom

21. 12. 2000 00.00

Otroci v ZRJ najbolj zaupajo svojim staršem, najmanj pa politikom, strankam in poslancem, je o rezultatih projekta Pravice otrok v medijih povedal predstavnik nevladne organizacije Prijatelji otrok Srbije Prvoslav Plavšić. Po njegovih besedah otroci najbolj zaupajo tistim, ki so jim najbližji. Otroci ne pričakujejo veliko od večine jugoslovanskih ustanov in mediji pri tem prav tako niso visoko uvrščeni. Na začetku omenjenega projekta je samo približno 11 odstotkov otrok poznalo konvencijo Združenih narodov o pravicah otrok, ob koncu projekta pa se je njihovo število potrojilo, je povedal Plavšić. Projekt je pod pokroviteljstvom Sklada ZN za pomoč otrokom (UNICEF) potekal v treh jugoslovanskih mestih

Sprejeta dopolnitev zakona o javnih financah

20. 12. 2000 00.00

Državni zbor je po hitrem postopku sprejel vladno dopolnitev zakona o javnih financah, ki naj bi omogočala čimbolj nemoteno financiranje države v obdobju začasnega financiranja v letu 2001, pomeni pa povečan možen obseg odhodkov državnega proračuna v prvem trimesečju prihodnjega leta v višini 35 milijard tolarjev. Obseg možne porabe je za prve tri mesece prihodnjega leta tako dvignjen na 264 milijard tolarjev. To pomeni, da bo država lahko pokrila za 32 milijard obveznosti, ki nastopijo v začetku leta, dejanska poraba pa bo praktično na istem nivoju dejanske porabe v letu 2000 oziroma nominalno le za tri milijarde večja.

Danes izredno zasedanje DZ

19. 12. 2000 00.00

Na izrednem zasedanju DZ bodo poslanci po odhodu novoimenovanih ministrov iz poslanskih klopi potrdili mandate njihovim nadomestnim poslancem, zatem pa bodo odločali o predlogih predsednika države Milana Kučana za izvolitev Cirila Ribičiča na položaj ustavnega sodnika in Darje Lavtižar-Bebler za varuhinjo človekovih pravic. DZ naj bi končal zakonodajne postopke za vse tiste zakonske predloge, ki so jih predlagali poslanci minulega sklica in niso bili ponovno izvoljeni v DZ. Po obravnavi predlogov za ratificiranje sedmih mednarodnih sporazumov pa naj bi poslanci prešli na hitri postopek pri obravnavi zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih ter zatem na enak način odločali še o predlogu za noveliranje zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Sestal se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko, ki bo obravnaval predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnih financah ter zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih - oba sta v parlamentarno proceduro vložena po hitrem postopku.

Prihodnji teden v DZ

16. 12. 2000 00.00

Prihodnji teden se bosta v parlamentu sešla tako državni zbor kot državni svet, sestal pa se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko. Izredna seja DZ se bo po napovedih začela v torek, državni svetniki pa se bodo sešli že v ponedeljek.

Pet nadomestnih poslancev LDS

14. 12. 2000 00.00

Mandatno-imunitetna komisija je na podlagi podatkov Republiške volilne komisije pripravila predloge za potrditev mandatov petim nadomestnim poslancem, ki bodo v državnem zboru nadomestili konec novembra imenovane ministre iz vrst Liberalne demokracije Slovenije (LDS). Po potrditvi na bližnjem izrednem zasedanju se bodo tako v DZ vrnili poslanci iz prejšnjega sklica, in sicer: Aleksander Merlo, Richard Beuermann, Mario Gasparini, Roman Jakič in Jožef Školč - v prejšnjem mandatu sicer minister za kulturo, ki pa je bil leta 1996 prav tako izvoljen za poslanca.

Hrvaška policija prijela sedem oseb

05. 12. 2000 00.00

Zagrebška policija je včeraj v povezavi z "medijsko afero", ki jo je razkril dnevnik Republika, prijela sedem oseb, je po zaslišanju na policiji novinarjem povedala odvetnica založniške hiše EPH Vesna Alaburić. Prijeti so osumljeni združevanja za storitev kaznivega dejanja, zlorabe v gospodarskem poslovanju ter zlorabe položaja in oblasti, ne pa tudi oblikovanja zločinske organizacije, kar sicer trdi Republika.

Barak privolil v predčasne volitve

29. 11. 2000 00.00

Izraelski premier Ehud Barak je v govoru v izraelskem parlamentu sredi razprave o predlogu zakona o razpustitvi kneseta in sklicu predčasnih volitev dejal, da se strinja z razpustitvijo parlamenta in razpisom predčasnih parlamentarnih volitev. Dodal je, da bodo datum predčasnih volitev določili v prihodnjih dneh. Barak je presenečenim poslancem pojasnil, da se ne boji predčasnih volitev. Poudaril je, da sicer meni, da sklic predčasnih volitev ni pametna odločitev, vendar je priznal, da se zanje zavzema večina poslancev.

195144inđić v Sloveniji

28. 11. 2000 00.00

Na povabilo predsednika republike Milana Kučana se je na neuradni enodnevni delovni obisk v Sloveniji odzval predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić z delegacijo Demokratične opozicije Srbije (DOS).

Delegacija DOS v Ljubljani

27. 11. 2000 00.00

Na povabilo predsednika republike Milana Kučana bo na neuradnem enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić z delegacijo Demokratične opozicije Srbije (DOS). Ob gostitelju Kučanu se bo srbska delegacija sestala tudi s predsednikom DZ Borutom Pahorjem, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom ter s poslancem LDS Dimitrijem Ruplom, ki ga je odbor DZ za zunanjo politiko danes podprl kot kandidata za novega zunanjega ministra.

V DZ začeli tajno glasovanje

16. 11. 2000 00.00

Državni zbor je prešel na tajno glasovanje o predlogu predsednika države Milana Kučana za izvolitev predsednika LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade.

Prekinjena seja KVIAZ

16. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je po polemični razpravi v zvezi z ustanovitvijo preostalih parlamentarnih delovnih teles in razdelitvijo vodilnih položajev v njih sejo prekinila in bo z njo nadaljevala po tem, ko bo državni zbor na popoldanskem izrednem zasedanju odločil o predlogu za izvolitev prvaka LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade in z obravnavo novega zakona o vladi. Prekinitev je povzročilo nezadovoljstvo prihodnjih opozicijskih strank SDS in NSi s ponujeno delitvijo predsedniških položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter s tem povezana grožnja obeh omenjenih strank z obstrukcijo dela komisije in umikom poslancev iz vseh delovnih teles.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Poslanci na ustanovni seji

27. 10. 2000 00.00

Po Zdravljici je vodenje seje prevzel najstarejši poslanec Jože Bernik iz Nove Slovenije. Predsednik države Milan Kučan pa je novim poslancem povedal, da so jim volivci za štiri leta zaupali vodenje države in jim prepustili odločitve, ki bodo določale vsebino in kakovost življenja ljudi v Sloveniji.

Danes uradni izidi volitev

24. 10. 2000 00.00

Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Postojna za ukinitev poligona Poček

16. 10. 2000 00.00

Po uradnih izidih svetovalnega referenduma, ki je včeraj sočasno z državnozborskimi volitvami potekal na območju občine Postojna, je za ukinitev vojaškega poligona Poček glasovalo 5586 volilnih upravičencev oz. 69,64 odstotka, proti pa 2142 oz. 26,70 odstotka. Svetovalnega referenduma se je udeležilo 72,18 odstotkov oz. 8021 od 11.121 volivcev v občini, so povedali v postojnski občinski volilni komisiji.

Referendum v Postojni

15. 10. 2000 00.00

Na območju občine Postojna sočasno z državnozborskimi volitvami poteka tudi svetovalni referendum o ukinitvi vojaškega poligona Poček. Približno 11.000 volilnih upravičencev se bo na 28 voliščih na območju te občine, ki so se odprla ob 7. uri, do 19. ure izreklo o tem, ali so "za" ali "proti" ukinitvi vojaškega vadbišča Poček.

Nekdanji premier obsojen

12. 10. 2000 00.00

Nekdanji indijski premier Narasimha Rao je bil danes obsojen na tri leta zaporne kazni in plačilo kazni v višini 100.000 rupij (2175 dolarjev) zaradi podkupovanja poslancev, ki so ga podprli na tajnem glasovanju julija 1993, s tem pa omogočili, da se je njegova vlada obdržala na oblasti. Enako kazen je sodišče izreklo tudi nekdanjemu ministru za notranje zadeve Buti Singhu.

Indonezijski predsednik bo oblikoval novo vlado

07. 08. 2000 11.48

Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes v govoru poslancem posvetovalne ljudske skupščine v Džakarti napovedal oblikovanje nove vlade, ki bo prevzela večino dela na notranjepolitičnem področju, medtem ko se bo sam posvetil zunanji politiki. Wahid v svojem govoru ni omenil, kdaj bo oblikoval novo vlado.

Poslanci polemično o spremembi ustave

25. 07. 2000 21.09

Poslanke in poslanci DZ so danes še vedno razpravljali o predlogu za spremembo 80. člena ustave. V prvem delu so za govornico nastopili predvsem poslanci SDS, ki so navajali razloge za po njihovem prepričanju nesprejemljivost ustavnih sprememb, s katerimi naj bi želeli poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS zaobiti odločbo ustavnega sodišča in referendumsko voljo volivcev. Zagovorniki sprememb ustave pa med drugim poudarjajo, da se bo le tako mogoče na jesenskih parlamentarnih volitvah izogniti dvomu v legitimnost volilnega sistema.

Pučnik o predlogu spremembe ustave

24. 07. 2000 18.32

Odbor za zaščito ustave je zaskrbljen zaradi odločitve ZLSD, DeSUS, LDS in SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o podpori predlogu Mirana Potrča (ZLSD), da se s ''kozmetičnimi popravki'' v ustavo zapiše proporcionalni volilni sistem, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik tega odbora Jože Pučnik. Omenjeni volilni sistem je bil po njegovih besedah na referendumu leta 1996 ''strahotno'' poražen, saj je zanj glasovalo le ''približno deset tisoč volivcev, v nasprotju z večinskim dvokrožnim volilnim sistemom, ki ga je podprlo približno pol milijona volivcev''. Takšen predlog, pravi Pučnik, je torej v nasprotju z referendumsko odločitvijo, ki jo je potrdilo tudi ustavno sodišče. Po prepričanju odbora zato ni dopustno, da bi zakonodajna oblast preglasovala sodno, ko gre za varovanje človekovih pravic, referendumska odločitev pa bi morala biti bistveno napotilo poslancem pri kakršnikoli spremembi ustave.

Slovenija vodilna kandidatka za vstop v EU

18. 07. 2000 21.20

Okno priložnosti za širitev je odprto med letoma 2003 in najkasneje 2005, ni pa pričakovati, da bodo države članice EU pripravljene na določanje konkretnih datumov širitve že konec tega leta, to je v času francoskega predsedovanja Evropski uniji, je danes v Ljubljani dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen po pogovorih s slovenskim zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom. Tudi slednji je na novinarski konferenci po pogovorih ocenil, da je vstop Slovenije v EU med letoma 2003 in 2005 ''realističen''.

Jelinčič pisal poslancem

10. 07. 2000 14.09

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje glede strategije spodbujanja gospodarstva na demografsko ogroženih območjih, v kateri opozarja na ravnanje koprske davčne uprave oziroma njenega direktorja Franca Berganta, ki podjetju Radiel iz Koštabone na demografsko ogroženem območju ne prizna zakonsko določenih davčnih olajšav.