poslanec EU

Pahor začel posvetovanja o sodnikih na Splošnem sodišču EU in Sodišču EU

09. 12. 2020 16.01

Predsednik republike Borut Pahor je začel posvetovanja o kandidatih za sodnika na Splošnem sodišču EU in Sodišču EU. V LMŠ in SD sledijo predlogu Sodnega sveta, to je pomembno tudi za SMC, ki pa poudarja, da se vendarle išče tudi zadostna podpora v DZ. Predsednik lahko predlog Sodnega sveta sprejme ali pa tudi ne, pa poudarjajo v SDS.

Iskanje novega ustavnega sodnika: Teršku podpora LMŠ, ostali molčijo

09. 12. 2020 14.08

Na posvetovanjih predsednika republike Boruta Pahorja z vodji poslanskih skupin so spregovorili tudi o tem, kdo uživa podporo poslanskih skupin za ustavnega sodnika. V opozicijski LMŠ so znova podprli Andraža Terška, ki sicer v prvo zadostne podpore ni dobil. Medtem v koalicijskih SDS in SMC ter opozicijski SD svoje izbire ne razkrivajo.

Minister Logar je vzpostavil odnose z ZDA

08. 12. 2020 13.45

"Pred osmimi meseci praktično ni bilo odnosov z ZDA, danes smo ob začetku strateškega dialoga," je slovenski minister Anže Logar ob obisku ZDA poudaril menda diplomatski razcvet med Ljubljano in Washingtonom. Hkrati pa preslišal vprašanje, ali bo jasno izraženo mnenje predsednika slovenske vlade o prihodnjem predsedniku ZDA slana, ki bo posmodila to diplomatsko cvetje.

Madžarski mediji: Za razkritjem Szajerja stoji nemška obveščevalna služba

03. 12. 2020 09.23

Konservativni madžarski politik Jozsef Szajer nekaj dni po razkritju, da se je v času prepovedi druženja v Bruslju udeležil gejevske zabave, še vedno sproža številne odzive po Evropi. Medtem pa madžarski mediji pod nadzorom Viktorja Orbana skušajo pozornost preusmeriti drugam s kovanjem teorije zarote, da za razkritjem Szajerja stoji Nemčija.

Na kocki milijoni in okrevanje: bo 25 članic EU zaobšlo uporni Poljsko in Madžarsko?

02. 12. 2020 15.41

Očitno je spor med večino članic EU ter upornima Poljsko in Madžarsko tako velik, da države razmišljajo, kako zaobiti veto teh dveh držav, ko gre za ustanovitev sklada za okrevanje povezave po pandemiji covida-19. Kaj takšnega se v zgodovini povezave ne bi zgodilo prvič. Uporni državi medtem vztrajata – pravilo o spoštovanju vladavine prava je politično orožje.

Hrvaška in Italija napovedali izključno gospodarsko cono v Jadranu. Kaj to pomeni za nas?

01. 12. 2020 21.56

Vladajoča HDZ je v hrvaškem saboru napovedala, da bodo do konca jesenskega zasedanja razglasili izključno gospodarsko cono v Jadranu. S tem bodo sledili Italiji, ki je prav tako razkrila takšno namero. To bo tudi ena od tem obiska zunanjega ministra Logarja prihodnji teden v Rimu. Kaj pa takšni potezi sosednjih držav pomenita za Slovenijo?

Policija vdrla na gejevsko zabavo, madžarski evropski poslanec skušal pobegniti

01. 12. 2020 13.49

Policisti so v petek zvečer v središču Bruslja vdrli na zabavo s 25 udeleženci, večinoma golimi moškimi, med katerimi je bil tudi član Evropskega parlamenta. Med poskusom pobega so ga ujeli, zato se je skliceval na imuniteto. Šlo je za madžarskega poslanca Jozsefa Szajera, ki je eden izmed ustanovnih članov stranke Fidesz. Ta je kot EP odstopil v nedeljo, v odzivu pa se je opravičil in prevzel odgovornost za kršenje covid predpisov.

Madžarska vztraja pri vetu, stranka Fidezs povzročila nova trenja v EPP

26. 11. 2020 16.55

Madžarska vlada bo vztrajala pri vetu na prihodnji večletni proračun EU in sveženj za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 zaradi pogojevanja izplačila evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava, je dejal vodja kabineta madžarskega premierja Viktorja Orbana. Med razpravami v največji evropski parlamentarni skupini EPP pa so se znova razvnele ostre razprave glede članstva madžarske stranke Fidezs.

The Wall Street Journal: Težki časi za vzhodnoevropske populiste

24. 11. 2020 08.18

Vzhodnoevropski populisti se pripravljajo na spremembe v politiki mednarodnih odnosov, potem ko je po zmagi Joeja Bidna na ameriških volitvah pričakovati, da bo ta zavzel bolj kritično držo do Trumpovih zaveznikov na evropskih tleh, piše The Wall Street Journal, ki omenja tudi Slovenijo in javne objave njenega premierja Janeza Janše.

Vrstijo se tudi domači odzivi: 'Izdaja nacionalnih interesov, hlapčevstvo Orbanu'

18. 11. 2020 11.45

Vrstijo se tudi domači odzivi na Janševo pismo. Predsednica SD Tanja Fajon je zapisala, da Janševo pismo prihaja v času, ko je zdravstveni sistem na robu kolapsa, bolnišnice, v katerih ljudje umirajo, pa so brez nujne opreme. Predsednik koalicijske NSi Matej Tonin je dejal, da pismo predstavlja mnenje predsednika vlade ter da vlada o njegovi vsebini ni odločala. Vsebino pisma pa so ostro zavrnili tudi v SMC. "Na volitvah leta 2014 smo zmagali pošteno," so sporočili iz stranke.

Slovenija se ne bo pritožila na odločitev sodišča EU glede terana

16. 11. 2020 16.47

Slovenija se ne bo pritožila na odločitev Splošnega sodišča EU, da zavrne njeno tožbo glede terana. Tako so se odločili po preučitvi septembrske sodbe sodišča EU, ki tudi Hrvaški dovoljuje uporabo imena teran. Rok za pritožbo se sicer izteče v četrtek, odločitev sodišča bo tako v petek postala pravnomočna. Odzivi na odločitev glede pritožbe v zadevi teran pa že prihajajo in mnenja so deljena.

Kaj poraz Donalda Trumpa pomeni za Slovenijo?

14. 11. 2020 07.00

Novi 46. predsednik Združenih držav Amerike (ZDA) je Joe Biden. Demokratu in dolgoletnemu politiku je uspelo premagati narcisoidnega Donalda Trumpa, slovenskega zeta in verjetno največjega lažnivca v zgodovini politike ZDA. Trumpov poraz oziroma Bidnova zmaga je prvi v nizu korakov k celjenju razklane ameriške družbe.

EU: dosegli politični dogovor o financiranju za obdobje 2021–2027

10. 11. 2020 15.50

Pogajalci evropskega parlamenta, evropske komisije ter držav članic so dosegli preliminarni politični dogovor o financiranju EU med letoma 2021 in 2027. Celotni proračun je sicer skupaj z denarjem za okrevanje po pandemiji covida-19 vreden 1824,3 milijarde evrov, pogoj za koriščenje evropskih sredstev pa bo spoštovanje vladavine prava.

Se je notranji minister Hojs glede dogodka na NPU zlagal poslancu Bakoviču?

23. 10. 2020 06.02

Poslanec Predrag Bakovič, SD, je na notranjega ministra Aleša Hojsa naslovil poslansko vprašanje glede domnevnih nepravilnosti pri navideznem odkupu prepovedanih drog, ki naj bi se nanašale na kriminalista Nacionalnega preiskovalnega urada. Odgovor Policije kaže, da si je odgovor Aleš Hojs izmislil.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita

16. 10. 2020 13.16

Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

'S svojo žensko energijo bom Slovenijo vodila med deset najbolj razvitih držav'

10. 10. 2020 10.04

Tanja Fajon je na 13. kongresu SD postala predsednica stranke. Z 276 glasovi je premagala Janija Prednika, ki jih je prejel 107. S tem je postala prva ženska na čelu SD. Za podpredsednico stranke so delegati na kongresu, ki je zaradi novega koronavirusa prvič potekal na daljavo, izbrali Dominiko Švarc Pipan. "Naš cilj je uresničiti veliko vizijo majhnega naroda," je ob zmagi na kongresu dejala Fajonova.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov

24. 09. 2020 12.46

Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

'V novem migracijskem paktu ni obveznih kvot za premeščanje'. Slovenijo moti obvezna solidarnost

23. 09. 2020 06.29

Evropska komisija je predlagala nov migracijski in azilni pakt, ki naj bi obnovil zaupanje med članicami EU in odpravil zastoj pri nujni reformi sistema. Opira se na načelo obvezne solidarnosti s prožnimi prispevki članic, ki vključuje premeščanje prebežnikov v tesni povezavi z vračanjem nezakonitih migrantov.

Plačni sistem: Janša napoveduje izločitev storitvenih delov javnega sektorja

21. 09. 2020 13.35

Premier Janez Janša je v začetku septembrske seje DZ v odgovoru na poslansko vprašanje Andreja Rajha iz SAB, ki se je zavzel za dostopnost zdravstvenih storitev tudi v času več okuženih z novim koronavirusom, napovedal peti protikoronski paket ukrepov, v katerem bodo tudi sredstva za krajšanje čakalnih vrst. Vlada bo paket obravnavala še ta teden. Prav tako je napovedal začetek pogajanj za izločitev storitvenih delov javnega sektorja iz administrativnega dela plačnega sistema.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?

19. 09. 2020 07.00

Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

Knovs soočil Hojsa in Žaberla, Nemec objavil Hojsove usmeritve direktorju policije

17. 09. 2020 16.07

Predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec je objavil usmeritve in obvezna navodila, ki jih je notranji minister Aleš Hojs izdal generalnemu direktorju policije. Javno je objavil tudi mnenje, ki so ga glede tega pridobili od Fakultete za varnostne vede, je sporočil po seji Knovsa.

Britanski parlament prvič o spornem zakonu, ki krši mednarodno pravo

14. 09. 2020 16.20

Britanski poslanci začenjajo obravnavo kontroverznega predloga zakona o notranjem trgu. Z njim bi namreč kršili sporazum o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Kritiki opozarjajo, da bi Združeno kraljestvo s tem kršilo tudi mednarodno pravo in izgubilo zaupanje v mednarodni skupnosti. Zaradi nestrinjanja je odstopil tudi eden od ministrov Johnsonove vlade.

Sodišče EU zavrnilo tožbo Slovenije glede terana

09. 09. 2020 11.15

Splošno sodišče EU je danes v Luksemburgu zavrnilo tožbo Slovenije za razglasitev ničnosti delegirane uredbe, v skladu s katero je ime teran pod določenimi pogoji lahko navedeno kot sorta vinske trte na etiketi hrvaških vin. Sodišče je tako potrdilo izjemo za Hrvaško, na samo zaščito slovenskega terana v EU pa sodba ne vpliva. Evropski poslanec Bogovič je sodbo označil za "politično zaušnico Židanu". Ta pa pravi, da nam je uspelo, da smo ohranili zaščito terana.

Poljska Slovenijo vabi k odstopu od istanbulske konvencije

02. 09. 2020 13.51

Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je Sloveniji poslal pismo, v katerem preverja, ali bi se pridružila Poljski pri odstopu od istanbulske konvencije. Poljska Sloveniji predlaga, da bi pripravili besedilo nove konvencije, ki bi jo posredovali v podpis in ratifikacijo skupini naslovnikov na mednarodnem parketu. Za SMC bi bil odstop od istanbulske konvencije nesprejemljiv.

'Podpis izjave bo upočasnil uvajanje tehnologije 5G in jo podražil za uporabnike'

13. 08. 2020 14.27

V podjetju Huawei Technologies so prepričani, da podpis skupne izjave z ZDA ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij. "Nasprotno, takšne neutemeljene omejitve bodo imele negativen vpliv na nadaljnji proces uvajanja 5G v Sloveniji," meni njihov predstavnik Radoslaw Kedzia. "Slovenski politiki, ki so za fototermin z ameriškim ministrom podpisali to licemerno izjavo, so še enkrat pokazali, da jim je popolnoma vseeno za interese lastnih državljanov," pa so ob obisku Pompea v Sloveniji ostri v Levici.

V Bejrutu kot na bojišču: v protestih odjeknili streli, umrl policist

09. 08. 2020 09.30

Po uničujoči eksploziji, v kateri je umrlo več kot 150 ljudi, več tisoč je bilo ranjenih, so v Bejrutu vzniknili protesti. Protestniki so vdrli v več vladnih poslopij. V sobotnem divjanju je bilo ranjenih več sto ljudi, umrla je najmanj ena oseba. Libanonski premier Hasan Diab je medtem napovedal, da bo vložil predlog za predčasne volitve, ministrica za informiranje Manal Abdel Samad in okoljski minister Damianos Kattarpa pa sta že odstopila.

Slovenski evroposlanci: 'Zgodovinski dogovor evropskih voditeljev'

21. 07. 2020 16.06

Dogovor vrha EU o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji so pozdravili tudi evropski poslanci iz Slovenije. Več jih je opozorilo na zmanjšanje sredstev za znanost, zdravstvo in okolje. Izpostavili so, da bo morala zdaj slovenska vlada pripraviti programe, ki bodo omogočili hitro in učinkovito črpanje sredstev.

Po vrhu EU: Sloveniji 10,5, Hrvaški 22 milijard evrov

21. 07. 2020 07.26

Slovenija bo v sedmih letih dobila skupno 10,5 milijarde evrov, od tega je 6,6 milijarde nepovratnih sredstev, je po vrhu EU v Bruslju sporočil predsednik vlade Janez Janša. V proračunu naj bi bile tri milijarde za kohezijo in 1,6 milijarde za kmetijstvo. Od skupno 5,7 milijarde iz načrta za okrevanje bo nepovratnih sredstev 2,1 milijarde evrov. "Z vrha EU odhajamo zadovoljni," je ocenil Janša in izpostavil, da je imela Slovenija vselej težave pri črpanju sredstev, zato se tokrat poskušajo bolje pripraviti.

Prvič v hrvaški sabor izvoljena tudi predstavnica slovenske manjšine

06. 07. 2020 05.55

Hrvaške parlamentarne volitve je s prepričljivo zmago dobila stranka HDZ, ki je dobila 68 poslanskih mandatov. Levosredinski koaliciji Restart na čelu s SDP so predvolilne raziskave napovedovale relativno zmago, na koncu pa so dobili le 43 poslancev. Predsednik stranke Davor Bernardić je zato odstopil s svojega položaja. Pripadnica slovenske skupnosti na Hrvaškem Barbara Antolić Vupora pa je kot članica SDP na nedeljskih parlamentarnih volitvah postala prva poslanka iz vrst slovenske manjšine na Hrvaškem v 30-letni zgodovini sabora.