poslanec EU

Pahor nastopil pred poslanci nemške SPD

21. 02. 2000 14.13

Na povabilo vodje socialdemokratske frakcije (SPD) Petra Strucka se danes v nemškem zveznem parlamentu mudi prvak ZLSD Borut Pahor, ki ga spremlja strankin poslanec Feri Horvat. Predsedniki oziroma predstavniki socialdemokratskih strank Slovenije, Madžarske, Češke, Poljske in Estonije so namreč dopoldne, po uvodnem nagovoru predsednika bundestaga Wolfganga Thiersija, predstavili poglede svojih strank in držav na institucionalne reforme EU.

Otto Von Habsburg za hitro širitev EU

16. 02. 2000 20.34

- Predsednik Panevropske unije Otto von Habsburg se je v današnjem predavanju v Ljubljani zavzel za hitro širitev Evropske unije, saj je razširjena unija edini porok za ohranitev mednarodnega miru. Vstop Slovenije v EU je pri tem ključnega pomena, saj so ''možnosti za mir večje, bolj kot je njegova meja porinjena na Vzhod'', je poudaril.

FPOe o pravicah nemške manjšine v Sloveniji

10. 12. 1999 17.33

Poslanec avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Martin Graf je ob današnjem mednarodnem dnevu človekovih pravic dejal, da v luči širitve EU proti Vzhodu Avstrija ne bi smela pozabiti na nemško govoreče prebivalce v Sloveniji.

O datumu vstopa Slovenije v EU

07. 12. 1999 20.44

Po zatrjevanju uradne politike bo Slovenija postala polnopravna članica Unije leta 2003. Britanski tednik The Economist je pred nekaj tedni podvomil, da bomo v Unijo vstopili med prvimi. Danes pa je poslanec Zmago Jelinčič predstavil študijo, ki Sloveniji napoveduje vstop šele leta 2005. Študija je bila pripravljena ob zasedanju skupščine Zahodnoevropske unije, ki je vojaška organizacija Evropske unije. Dokument predvideva, da naj bi se širitev začela, ko bodo izpolnjeni pogoji in pogajanja končana - ne pred letom 2003. Slovenija naj bi v članstvo vstopila leta 2005. Uradnih odzivov zaenkrat še ni. Pri vsej zgodbi pa ne gre pozabiti, da država postane dejanska članica unije šele, ko pogodbo med njo in evropsko komisijo ratificirajo parlamenti vseh držav članic. To pravijo tudi na evropskem ministrstvu - Slovenija bo pripravljena leta 2003, ko pričakuje tudi podpis.

V Bruslju zasedanje parlamentarnega odbora

23. 11. 1999 19.02

Na tretjem zasedanju se bo jutri in pojutrišnjem v Bruslju sestajal skupni parlamentarni odbor Slovenije in Evropske unije. Delegaciji slovenskega in Evropskega parlamenta bosta osrednjo pozornost namenili pripravam Slovenije na članstvo v EU ter se dotaknili tudi priprav same unije.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope

03. 11. 1999 16.05

Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?

02. 11. 1999 21.50

Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Poročevalec za Slovenijo v EP obžaluje pomanjkanje napredka

14. 04. 1999 15.53

Evropski poslanci bodo jutri na seji v Strasbourgu zavzeli stališča do novembra lani objavljenih poročil Evropske komisije o napredku, ki ga je pri vključevanju v Evropsko unijo opravilo šest kandidatk, ki se o članstvu v povezavi že pogajajo. V resoluciji o Sloveniji, ki jo je predložil v potrditev Evropskemu parlamentu, je poročevalec za Slovenijo, poslanec Roberto Speciale, izrazil obžalovanje nad pomanjkanjem napredka pri prevzemanju unijinega pravnega reda, zaradi česar je Evropska komisija državi izrekla kritiko.

Seminar o vključevanju Slovenije v EU

24. 05. 1998 11.15

V Kranjski Gori se nadaljuje tridnevni seminar Evropska unija in vključevanje Slovenije, ki ga prireja Kalandrovo društvo iz Ljubljane v sodelovanju z Združeno listo socialdemokratov, inštitutom Karl Renner z Dunaja in Fondacijo Friedrich Ebert iz Nemčije. Na seminarju sodeluje 40 udeležencev.

V Kranjski Gori tridnevni seminar o EU in vključevanju Slovenije

23. 05. 1998 11.45

V Kranjski Gori se je poteka tridnevni seminar Evropska unija in vključevanje Slovenije, ki ga prireja Kalandrovo društvo iz Ljubljane skupaj z Združeno listo socialdemokratov, inštitutom Karl Renner z Dunaja in Fondacijo Friedrich Ebert iz Nemčije. Na seminarju sodeluje 40 udeležencev.

Zaradi Janše in Peterleta Jelinčič protestira pri Martinezu

11. 05. 1998 16.33

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) in poslanec Zmago Jelinčič je na predsednika Interparlamentarne unije (IU) Miguela Angela Martineza naslovil pismo oziroma uradno prijavo na pristojni odbor za človekove pravice parlamentarcev pri IU v zvezi s poskusi preprečevanja njegovega članstva v slovenskem delu Pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v Evropsko unijo (EU) s strani Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD).

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?

23. 12. 1997 09.43

Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Delegacija poslanskega kluba LDS na obisku v Amsterdamu

21. 11. 1997 12.58

Delegacija poslanskega kluba Liberalne demokracije Slovenije je danes odpotovala na obisk v Amsterdam. Tridnevni obisk, ki ga je v sodelovanju z nizozemsko liberalno stranko D66, sicer tudi članico vladne koalicije, pripravil poslanec v slovenskem parlamentu in vodja službe LDS za mednarodne odnose Roman Jakič, je namenjen predvsem obravnavi vključevanja Slovenije v polnopravno članstvo v Evropski uniji in strukturnim spremembam v EU.