poslanec EU

Portugalci ratificirali pogodbo iz Nice

26. 10. 2001 00.00

Poslanci portugalskega parlamenta so včeraj s prepričljivo večino ratificirali pogodbo iz Nice, ki EU med drugim pripravlja na širitev.

Ocena pripravljenosti kandidatk za EU

18. 10. 2001 00.00

Evropska komisija kandidatk za članstvo v EU ne bo razvrščala po stopnji pripravljenosti, pač pa bo ocenjevala pripravljenost posamezne kandidatke, sporočajo iz Bruslja. V Nemčiji in Veliki Britaniji pa se nadaljuje postopek ratifikacije pogodbe iz Nice.

Za vladni predlog zakona o suši

27. 09. 2001 00.00

Odbor DZ za infrastrukturo in okolje je podprl predlog poslanca Geze Džubana (LDS), s katerim odbor državnemu zboru predlaga, naj zavrne predlog zakona o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, pozebe in neurij, ki ga je v parlamentarni postopek vložil poslanec Alojz Sok (NSi).

Jelinčič brez imunitete

26. 09. 2001 00.00

Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Obisk francoskega poslanca

10. 09. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji se mudi francoski poslanec Jean-Claude Lefort, ki je v delegaciji francoske narodne skupščine za Evropsko unijo poročevalec o procesu širitve EU.

Juri podpira sporazum o meji

10. 09. 2001 00.00

Poslanec v parlamentu in član odbora DZ za zunanjo politiko Aurelio Juri je izrazil podporo sporazumu o meji s Hrvaško.

O napredku Slovenije

05. 09. 2001 00.00

Evropski parlament je v resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji ob pohvalah o napredku na vrsti področij na državo naslovil tudi več pozivov o čimprejšnji ureditvi stanja, predvsem na politično-ekonomskem področju.

NSi o problematiki suše

22. 08. 2001 00.00

O zaostrenih razmerah v kmetijstvu so danes spregovorili tudi v stranki Nova Slovenija, ki zahteva sprejem interventnega zakona za odpravo posledic letošnje suše.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Italija za vstop Slovenije v EU

22. 06. 2001 00.00

Italijanska vlada namerava podpreti vstop držav Srednje Evrope v EU, Slovenija pa je v prvi skupini držav kandidatk za članstvo, je med obiskom v Trstu napovedal podpredsednik italijanske vlade Gianfranco Fini.

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

DZ tudi o starševskem varstvu

22. 06. 2001 00.00

Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Obstrukcija širitve bi bila napaka

18. 05. 2001 00.00

Morebitna odločitev Berlusconijeve vlade za blokiranje širitve EU na Vzhod, zlasti na Slovenijo, utegne imeti hud protiudarec za Trst, Furlanijo - Julijsko krajino in za celotno Italijo, je v pogovoru za današnjo izdajo tržaškega časnika Il Piccolo dejal nekdanji tržaški župan in novoizvoljeni poslanec v italijanskem parlamentu Riccardo Illy. Izjave Giulia Tremontija, kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vladi, da bo Italija izbrala previdno politiko, kar zadeva širitev EU na Vzhod, je označil za "izredno hude" in dodal, da je bila širitev, zlasti na Slovenijo, tudi ena od točk njegovega političnega programa. Kot je dejal, se je že med volilno kampanjo bal, da bi v primeru zmage Doma svoboščin utegnilo priti do upočasnitve širitvenega procesa.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Teden v znamenju Evrope

07. 05. 2001 00.00

Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo

30. 04. 2001 00.00

Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Senator Volčič pri Drnovšku in Pahorju

12. 04. 2001 00.00

Evropski poslanec in italijanski senator Demetrio Volčič se je drugi dan obiska v Sloveniji sestal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ter delegacijo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina.

Siloviti spopadi na območju Tetova

19. 03. 2001 00.00

Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Kacin sprejel Davida Allina

20. 11. 2000 00.00

Nekdanji predsednik odbora DZ za mednarodne odnose, poslanec Jelko Kacin, je danes sprejel namestnika direktorja oddelka za jugovzhodno Evropo na kanadskem zunanjem ministrstvu Davida Allina, pristojnega za Bolgarijo, Romunijo in Slovenijo. Allina je zanimala predvsem slovenska ocena političnih sprememb v državah jugovzhodne Evrope po volitvah, in sicer v BiH, na Hrvaškem in v ZRJ. Zanimalo ga je tudi, kakšna bo nova slovenska vlada glede na napovedano zmanjševanje

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

Človeških zarodkov ne bodo klonirali

07. 09. 2000 00.00

Evropski parlament (EP) je danes v Strasbourgu z 237 glasovi za in 230 proti sprejel resolucijo, v kateri poudarja, da je kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene v nasprotju s "spoštovanjem človekovega dostojanstva".

Scheibner o vstopu Slovenije v EU

28. 08. 2000 00.00

Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner je v pogovoru za današnjo izdajo dunajskega političnega tednika Format znova potrdil, da Slovenija in Češka ne moreta vstopiti v EU, dokler ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibnerjeva izjava tako ni v skladu z uradno izjavo, v kateri je avstrijsko zunanje ministrstvo v sredo sporočilo, da članstva Slovenije in Češke v EU ne bodo povezovali z vprašanjem odprave Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibner je poudaril, da države kandidatke za vstop v EU ob vstopu v unijo ne bi smele imeti predpisov, ki so bili podlaga za izgon in pobijanje več sto tisoč ljudi. Pojasnil je, da ti predpisi niso v skladu z načelom EU, ki hoče biti skupnost humanističnih, demokratičnih držav. Avstrijski obrambni minister je še dodal, da v primeru, da Slovenija in Češka ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, ti dve državi nista zreli za sprejem v EU. Avstrijski svobodnjaki (FPOe) so pooblaščencu vlade za širitev EU (OeVP) Erhardu Buseku očitali, da ni primeren za položaj, ki ga opravlja. Pojasnili so, da pri državah kandidatkah zbuja napačna pričakovanja in tako dolgoročno otežuje realistično razpravo z njimi. Poslanec FPOe Matin Graf pa je Busekovo izjavo, da svobodnjaki povezujejo odpravo Beneševih dekretov z vstopom Češke v EU, kar ne ustreza vladnim smernicam, označil za napačno. Predstavnik narodnostnih skupin in nekdanji pravosodni minister Harald Offner je opozoril na manjšinske standarde in zaščito narodnostnih skupin v EU in ob tem dejal, da ni prav, da bi bodoče članice teptale te standarde. Ocenil je še, da zato ne gre zgolj za "dvostranski" problem, kot ga je označil Busek, temveč za problem celotne EU. Busek je v pogovoru za sredino izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung zavrnil Haiderjeve grožnje, da bo Avstrija preprečila vstop Češke in Slovenije v EU, če ne bosta odpravili Beneševih dekretov oz. Avnojskih sklepov.

Burno o Ebnerjevem pismu

26. 07. 2000 20.28

Zunanji minister Lojze Peterle se je moral na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) soočiti s številnimi očitki na račun njegovega dela in predstavljanja Slovenije v tujini. Burno razpravo je sprožilo pismo sopredsedujočega skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanca Michla Ebnerja, štirim predsednikom - slovenske države, DZ, vlade in ustavnega sodišča. V pismu Ebner opozarja, da na letošnje parlamentarne volite v Sloveniji ne bi smela pasti niti senca dvoma zaradi neuveljavitve referendumske odločitve in razsodbe ustavnega sodišča glede volilnega sistema. Več članov OMO je menilo, da je pismo nenavadno. Zunanji minister je na očitke odgovoril, da zanj pismo ni nenavadno in da je v povezavi s političnimi kriteriji za vstop v EU iz koebnhavnskega svežnja, ki zadevajo spoštovanje človekovih pravic in delovanje demokracije.

Mednarodni kongres evroskeptikov

07. 07. 2000 13.59

V Ljubljani bo ta konec tedna, v soboto in nedeljo, potekal mednarodni Kongres evropske prihodnosti, na katerem bo približno sto udeležencev različnih političnih usmeritev iz vse Evrope govorilo o možnostih za boljšo prihodnost v Evropi in zanjo iskalo realne alternative, predvsem pa alternativo razvoju, kot ga ponuja Evropska unija. Kongres, ki bo pod sloganom K bolj demokratični, mirni in boljši Evropi potekal v dvorani Dijaškega doma Tabor, pripravljajo skupina Neutro, finska organizacija Alternativa EU ter skandinavske ženske organizacije Ženske za mir.

Portugalska za napredek pri reformi EU

15. 06. 2000 16.18

Portugalski zunanji minister Jaime Gama in predsedujoči EU se je danes pred Evropskim parlamentom v Strasbourgu zavzel, da je potrebno razprave, ki trenutno potekajo na temo reforme EU, uspešno končati, tako da bo načrtovana širitev EU lahko uspešna. Po besedah Gaime naj bi vrh EU na Portugalskem, ki bo 19. in 20. junija, prinesel razločne signale.

Italijanska poslanca kritično o Kučanovem govoru

18. 05. 2000 19.54

Italijanski evropski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke Rocco Buttiglione, ki ga je podprl tudi njegov kolega Antonio Tajani, je po včerajšnjem govoru slovenskega predsednika Milana Kučana v Evropskem parlamentu predsednico parlamenta Nicole Fontaine pozval, naj predsedniku Slovenije posreduje nezadovoljstvo, po besedah Buttiglioneja več italijanskih poslancev, s Kučanovim govorom. Kot je za STA dejal Buttiglione, je Fontainova na poziv pozitivno odgovorila.

Bo rok za zaprtje PCP podaljšan?

16. 03. 2000 13.43

Pred četrto skupno sejo Pridružitvenega parlamentarnega odbora (PPO) slovenskega državnega zbora in Evropskega parlamenta, ki bo 27. in 28. marca v Bruslju, je slovenski del odbora na današnji seji največ pozornosti namenil zapiranju prostocarinskih prodajaln, prostotrgovinskim sporazumom, ki jih ima Slovenija z nekaterimi državami na območju nekdanje SFRJ, ne ugajajo pa EU, ter vprašanju denacionalizacije, ki so jo že na prejšnji skupni seji odprli avstrijski člani PPO, čeprav ni del acquisa.