poslanske

Valentić bo vodil vlado, če zmaga HDZ

04. 12. 1999 16.33

Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) je nekdanjega premiera Nikico Valentića izbrala za mandatarja nove vlade, če bi HDZ na parlamentarnih volitvah, ki bodo 3. januarja prihodnje leto, zmagala, danes poročajo hrvaški mediji.

Skupno zastopstvo Slovencev v Italiji

03. 12. 1999 20.19

Sprejem zaščitnega zakona je dejanje, s katerim bi italijanska država uresničila osnovno merilo civilizacijskih zahtev, ki jih je Evropa postavila kot pogoj, s katerim svojim prebivalcem zagotavlja varnost, demokratičnost in spoštovanje človekovih pravic, je v izjavi vodilnim slovenskim in italijanskim politikom zapisalo skupno zastopstvo Slovencev v Italiji.

OMO o EU in odnosih s Hrvaško

01. 12. 1999 15.20

Odbor DZ za mednarodne odnose se je na današnji seji seznanil s potekom in doseženim rezultatom v pogajanjih z Evropsko unijo, ki ga je članom odbora predstavil vodja slovenske pogajalske skupine Janez Potočnik. Odbor je opravljeno delo visoko ocenil in celotni pogajalski ekipi pod vodstvom Potočnika soglasno izrekel priznanje. OMO je tudi pozval vse poslanske skupine, naj pri svojem delu v DZ vložijo dodatna prizadevanja za polno uresničitev državnega programa in ohranijo dinamiko harmonizacije slovenske zakonodaje z evropsko. OMO je še poudaril splošno spoznanje, da bo leto 2000 ključno za pristop Slovenije k EU.

Delegacija FJK v Rimu

01. 12. 1999 07.59

Delegacija članov deželnega sveta Furlanije-Julijske krajine se je danes v Rimu sešla s predsednikom italijanske poslanske zbornice Lucianom Violantejem in predsedniki poslanskih klubov vladajoče leve sredine. Violante je delegaciji zagotovil, da je zakon o zaščiti slovenske manjšine eden od štirih najpomembnejših zakonov, s katerimi se bo poslanska zbornica ukvarjala do deželnih volitev marca prihodnje leto, je nocoj poročal Radio Slovenija.

V Rimu razstavili eksplozivno napravo

26. 11. 1999 12.43

V bližini poslopja poslanske zbornice v Rimu je italijanska policija davi razstavila doma narejeno eksplozivno napravo. Odgovornost za poskus napada je prevzelo neko neonacistično gibanje.

Novo vodstvo študentskega parlamenta

25. 11. 1999 20.54

Na ustanovni seji študentskega parlamenta Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani so v sredo izvolili novo vodstvo parlamenta. Predsednik je postal študent Fakultete za družbene vede Tomo Juvan iz poslanske skupine Neodvisni, podpredsednik parlamenta za zakonodajo študent Fakultete za strojništvo Andrej Žužek iz poslanske kupine ŠTOS, podpredsednik parlamenta za nadzor pa študent Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Marjan Domjan iz poslanske skupine ŠKIS.

Imenovanje štiričlanske skupine

24. 11. 1999 07.45

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji seji imenovala štiričlansko skupino strokovnjakov za področje volilnih sistemov ter zavrnila predlog za noveliranje zakona o volitvah v DZ, ki ga je vložil državni svet. Po daljši razpravi so se člani komisije tudi dogovorili, da bodo ob pomoči omenjene skupine strokovnjakov pripravili nov volilni zakon, in sicer na podlagi izhodišč, ki naj bi jih do konca naslednjega tedna pripravile poslanske skupine ter ob upoštevanju referendumske volje in odločbe ustavnega sodišča.

Slovenska skupnost za dober manjšinski zakon

20. 11. 1999 17.34

Deželno tajništvo stranke Slovenske skupnosti je na redni seji 18. novembra obravnavalo zastoje in nesporazume v zvezi z zakonskim osnutkom za zaščito slovenske narodnostne skupnosti, ki živi v Italiji. Zaradi zastoja postopka zaščitnega zakona predlagajo, da bi politični predstavniki slovenske manjšine januarja 2000 ob začetku parlamentarnega dela javno demonstrirali v Rimu, ter da bi njihova delegacija zaprosila za sprejem pri predsedniku poslanske zbornice.

Spor med Strutzom in Jerajem

19. 11. 1999 18.30

Vodja poslanske skupine svobodnjakov (FPOe) v koroškem deželnem zboru Martin Strutz je slovenskemu generalnemu konzulu v Celovcu Jožetu Jeraju danes očital, da ogroža dobrososedske odnose med Koroško in Slovenijo. Povod za kritiko je bila včerajšnja novinarska konferenca v Celovcu, na kateri je Jeraj izrazil kritiko glede odnosa Koroške in Avstrije do Slovenije.

Zastoj razprave o zamejskih Slovencih

10. 11. 1999 18.27

Italijanski parlament bo o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine v Italiji razpravljal šele po končani razpravi in sprejetju državnega proračuna.

Kviaz za širitev Pukšičeve preiskovalne komisije

04. 11. 1999 13.47

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) je podprla spremembe odloka o sestavi parlamentarne preiskovalne komisije o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, v kateri naj bi imeli poslanski skupini SDS in SKD odslej namesto enega po dva člana.

Majhen odziv parlamenta na probleme informatike

27. 10. 1999 07.42

Podjetje Infos d.o.o. je vsem poslanskim skupinam v slovenskem parlamentu poslalo povabilo, z namenom, da bi jih v času prireditve Infos '99 seznanilo s problematiko razvoja slovenske informatike in računalništva. Povabilu se je včeraj odzvala le poslanska skupina LDS.

Jelko Kacin sprejel italijanskega veleposlanika

21. 10. 1999 16.44

Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora (DZ) Jelko Kacin je danes sprejel italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Cappello, so sporočili z oddelka za informiranje DZ.

Združevanje SLS in SKD

20. 10. 1999 21.21

Svet Slovenskih krščanskih demokratov se je nocoj zbral na seji, na kateri med drugim razpravlja o poteku združevanja s Slovensko ljudsko stranko. V SKD priznavajo, da je prišlo med njihovo in ljudsko stranko do velikega razhajanja. Najbolj jih je razburil zadnji predlog SLS, po katerem bi bilo razmerje v vodstvenih organih nove stranke ena proti 2,2. Predsednik SKD Lojze Peterle je to ob današnjem zasedanju sveta imenoval poskus sovražnega prevzema. Krščanskim demokratom ne ustreza model, ki ga ponuja ljudska stranka, je povedal Peterle, saj pomeni priključitev, ne pa združitev, obenem pa pomeni tudi vstop v vlado.

Cossutta vohunil za KGB

11. 10. 1999 20.03

Armando Cossutta, 73-letni vodja stranke italijanskih komunistov, naj bi vohunil za rusko obveščevalno službo KGB, je izjavil član komisije italijanske poslanske zbornice, ki vodi preiskavo arhivov Mitrohine.

Nezadovoljni z Masellijevim besedilom

11. 09. 1999 21.27

Slovenska skupnost iz Trsta ocenjuje, da sedanje t.i. Masellijevo besedilo zaščitnega zakona za Slovence v zelo pomembnih delih bistveno odstopa od dolgoletnih zahtev in pričakovanj Slovenske skupnosti.

Danes začetek indijskih parlamentarnih volitev

05. 09. 1999 08.20

V Indiji se bodo danes v 146 okrožjih začele parlamentarne volitve, na katerih bodo približno 160 volilnih upravičencev izvolilo 145 predstavnikov v spodnji dom zveznega parlamenta Lok Sabha. Za poslanske sedeže se poteguje 1068 kandidatov, od tega le 69 žensk.

Razrešitev spora o mandatu Evropske komisije?

02. 09. 1999 20.46

Vodja poslanske skupine Ljudske stranke (PPE) v Evropskem parlamentu Hans-Gert Poettering je skušal danes nekoliko pomiriti spor z bodočim predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem v zvezi s trajanjem prihodnjega mandata komisije.

Prenova poslopja DZ

18. 08. 1999 20.44

Obnova poslopja državnega zbora je približno na polovici. Do konca meseca naj bi tako dokončali nekatera manjša vzdrževalna dela, obnovo fasade - prvo, odkar stavba stoji - bodo končali do oktobra.

Putin začel zadnje posvete s predstavniki poslanskih skupin

16. 08. 1999 11.19

Vršilec dolžnosti ruskega premiera Vladimir Putin se je sestal na še zadnjih posvetih s predstavniki poslanskih skupin pred izrednim zasedanjem dume o njegovi kandidaturi, ki naj bi se začelo ob 12. uri.

Putin nadaljuje pogovore

15. 08. 1999 12.01

Vršilec dolžnosti ruskega premiera Vladimir Putin je dan pred glasovanjem o svoji kandidaturi v dumi danes nadaljeval pogovore s predstavniki poslanskih skupin. Putin se je davi najprej sestal z vodjo poslanske skupine komunistično usmerjenih agrarcev Nikolajem Haritanovom, so poročale ruske tiskovne agencije. Glasovanje o kandidaturi Putina v dumi je določeno za ponedeljek popoldne.

Začetek razprave o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine

23. 07. 1999 10.51

V dvorani italijanske poslanske zbornice v palači Montecitorio v Rimu se je začelo zasedanje, v okviru katerega naj bi začeli razpravljati tudi o besedilu zakonskega osnutka za zaščito slovenske manjšine v Italiji, ki ga je v parlamentarni komisiji za ustavna vprašanja pripravil poročevalec, poslanec leve sredine Domenico Maselli.

Barak zaprosil za novo pomoč

21. 07. 1999 08.05

Izraelski premier Ehud Barak je ameriške poslance zaprosil, naj ugodijo zahtevi Bele hiše glede povišanja finančne pomoči Izraelu.

Poslanske plače višje le za 6,5 odstotka

20. 07. 1999 13.47

Ob obravnavi finančnega načrta državnega zbora (DZ) za leti 2000 in 2001 na kolegiju predsednika DZ Janeza Podobnika je generalna sekretarka Jožica Velišček med drugim posebej opozorila, da se v nasprotju z ''zavajajočimi komentarji v medijih'' plače poslancev in funkcionarjev v primerjavi z lanskim letom ne bodo zvišale za četrtino - temveč le za t.i. indeks rasti 106,5.

Italija namerava sofinacirati železniško povezavo s Slovenijo

19. 07. 1999 19.30

Novoimenovani italijanski veleposlanik v Sloveniji Norberto Cappello je v pogovoru s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom poudaril namero Italije, da sofinancira izgradnjo nove hitre železniške povezave med Slovenijo in Italijo.

Začetek obravnave predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

15. 07. 1999 18.40

Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je začel večdnevno obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, saj ga čaka odločanje o približno 400 vloženih dopolnilih. Kot je uvodoma dejala predsednica odbora Majda Zbačnik bodo člani odbora po današnji celodnevni obravnavi sejo nadaljevali v torek, 20. julija popoldne in po potrebi tudi v sredo 21. julija ves dan. Poslanke in poslanci namreč želijo pripraviti predlagani zakon, ki je v drugem zakonodajnem branju za 38. izredno sejo parlamenta, ki se bo začela predvidoma 22. julija. Jeseni pa naj bi ga državni zbor obravnaval v tretjem branju in sprejel, da bi pokojninska reforma začela veljati s 1. januarjem 2000. Na zakon s 417 členi je vlada vložila nekaj več kot dvesto dopolnil, s približno enakim številom so dokument amandmirali tudi poslanci in poslanske skupine. Danes dopoldne so se člani odbora ''prebili'' in obdelali dopolnila do 37. člena zakona, obravnavo pa bodo nadaljevali tudi popoldne.

Glasovanje šele septembra

14. 07. 1999 10.14

Komisija za ustavna vprašanja v poslanski zbornici slovenski manjšini včeraj ni namenila velike pozornosti, vendar je nadaljevala razpravo o zaščitnem zakonu in sicer o drugem členu Masellijevega osnutka. Predsednik poslanske zbornice Luciano Violante pa je objavil razpored razprave na plenarnem zasedanju zbornice, ki bo 23. julija, nadaljevala pa se bo med 26. in 29. julijem. Glasovanje bo zaradi obširnega dnevnega reda, kot kaže, sredi septembra.

Anderlič: Janša izdajal zaupne podatke

12. 07. 1999 16.58

Vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič je na Jožefa Jerovška, predsednika preiskovalne komisije DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, naslovil protest zaradi ravnanja Janeza Janše na četrtkovi seji omenjene komisije. Janša, ki je bil nadomestni član komisije, je namreč, tako Anderlič, sejo med zasedanjem zapustil in novinarje obvestil o sklepih, ki jih je komisija sprejela na za javnost zaprtem delu seje.

Jelinčič predlaga ukinitev embarga zoper Irak

08. 07. 1999 17.44

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je danes poslal pisno poslansko pobudo slovenski vladi, v kateri predlaga, da naj Slovenija v Varnostnem svetu Združenih narodov (ZN) kot nestalna članica tega sveta predlaga v razpravo sklep o ukinitvi embarga zoper Irak in tudi glasuje zanj.

Masellijev zaščitni zakon šele danes

08. 07. 1999 11.19

Sinočnja seja komisije za ustavna vprašanja italijanske poslanske zbornice, na kateri naj bi obravnavali zakon za zaščito Slovencev v Italiji, je trajala le nekaj minut. Poslanec Nacionalnega zavezništva Roberto Menia je dejal, da ni nobenih novosti, zaradi katerih bi se Finijeva stranka odpovedala dosedanji obstrukciji. Pred njim pa sta Domenico Maselli in levi demokrat Antonio Di Bisceglie kratko predstavila novo oblikovani prvi člen zakonskega predloga. V novem predlogu prvega člena zakonskega zaščitnega predloga je zapisano, da Italija priznava in ščiti pravice italijanskih državljanov slovenskega jezika, kulture in narodnosti, ki pripadajo tozadevni jezikovni manjšini, prisotni v tržaški, goriški in videmski pokrajini. Država, dežela Furlanija-Julijska krajina in organi na lokalni ravni sprejmejo ustrezne ukrepe, s katerimi zagotovijo italijanskim državljanom, ki so pripadniki slovenske manjšine, uresničevanje vseh njihovih pravic in svoboščin brez kakršnekoli diskriminacije in ob popolni enakopravnosti.