poslanske

ZLSD predlaga sklic kolegija predsednika DZ

01. 06. 2000 11.37

Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je predsedniku DZ Janezu Podobniku danes poslal pobudo za sklic seje kolegija predsednika DZ. Po Potrčevem mnenju je namreč predsednik državnega zbora v včerajšnjem odgovoru vrhovnemu sodišču v zvezi z izdajo začasne odredbe in podaljšanjem roka za vlaganje liste kandidatov za ministre prekoračil svoja pooblastila in deloval v nasprotju s poslovnikom DZ.

Prekinjena razprava

31. 05. 2000 15.31

Navkljub nedavni načelni podpori pobudi skupine 28 poslancev na čelu z Miranom Potrčem (ZLSD) za natančnejšo določitev volilnega sistema v ustavi, je komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe ob obravnavi pripravljenega osnutka ustavnega zakona o dopolnitvi 80. člena ustave do nadaljnjega prekinila razpravo. Razprava je bila prekinjena zaradi nasprotujočih si stališč med poslanci

Javno glasovanje o imenovanju ministrov

30. 05. 2000 18.35

DZ je z dvotretjinsko večino sprejel spremembe poslovnika, v skladu s katerimi bo glasovanje o imenovanju ministrov odslej javno in ne več tajno. Za spremembe, ki jih je predlagala poslanska skupina ZLSD, je glasovalo 71, proti pa en poslanec.

O zaščitnem zakonu konec julija

30. 05. 2000 11.16

Predsedniki poslanskih skupin so obravnavo zaščitnega zakona za slovensko manjšino uvrstili na dnevni red zasedanja italijanske poslanske zbornice v torek, 27. junija, ter v sredo, 28. junija. To po navedbah Primorskega dnevnika izhaja iz dnevnega reda, ki ga je včeraj popoldne objavilo predsedstvo spodnjega doma italijanskega parlamenta.

Pismo predsedniku DZ Podobniku

26. 05. 2000 18.00

Poslanska skupina LDS se pridružuje predsednici odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje Darji Lavtižar Bebler (LDS), ki je v današnjem pismu predsedniku DZ Janezu Podobnika in vodjem poslanskim skupin opozorila na nesklepčnost sej odbora. Kot so sporočili s poslanske skupine LDS, bi morali nedavna opozorila predstavnikov Evropske komisije o počasnem delu DZ vzeti resno.

Predsednik DS na obisku v Luksemburgu

24. 05. 2000 21.50

Predsednik slovenskega državnega sveta Tone Hrovat, ki je na štiridnevnem uradnem obisku v Luksemburgu, se je danes srečal z najvišjimi luksemburškimi predstavniki. Glavni temi pogovorov sta bili dvostransko sodelovanje med državama in vključevanje Slovenije v Evropsko unijo. Kot so za STA povedali na slovenskem veleposlaništvu v Bruslju, so gostje seznanjeni s trenutno vladno krizo v Sloveniji. V pogovorih so med drugim tudi omenili, da je v demokratičnih državah to normalen pojav, da pa Slovenija s tem izgublja čas pri vključevanju v EU.

Odmevi strank na neuspelo glasovanje

24. 05. 2000 13.07

Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade

24. 05. 2000 07.23

Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.

Razprava o imenovanju nove vlade

23. 05. 2000 22.05

Do predlagane liste kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev sedanje vladne krize. DZ bo po uvodnih napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika danes zasedal do 22. ure.

Poslanci koalicije Slovenija za, ostali proti

23. 05. 2000 17.59

Do predloga kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev iz sedanje vladne krize. Za nadaljnjo razpravo je pisno prijavljenih 16 poslancev.

Informacijska družba kot izziv Sloveniji

19. 05. 2000 14.07

V državnem zboru so predstavili zbornik Informacijska družba kot izziv Sloveniji, ki je dostopen tudi na zgoščenki, v njem pa so predstavljeni vsi prispevki z javne predstavitve mnenj na to temo, ki jo je konec marca organiziral parlamentarni odbor za znanost in tehnologijo pod vodstvom predsednika odbora Sama Bevka.

KVIAZ o predlogu za razrešitev Kacina pozneje

04. 05. 2000 15.12

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na eno prihodnjih sej preložila nadaljevanje razprave o predlogu poslanskih skupin SDS in SKD za razrešitev Jelka Kacina (LDS) s funkcije predsednika odbora za mednarodne odnose.

Pomladniki zadovoljni, ostali presenečeni

03. 05. 2000 20.32

Pomladne parlamentarne stranke so izvolitev Andreja Bajuka za predsednika vlade zadovoljno pozdravile, za ostale stranke pa je pomenila neprijetno presenečenje. Pomladniki so prepričani, da s sestavo nove vlade ne bo večjih težav, medtem pa preostali še vedno računajo na predčasne volitve in izražajo dvom, da bo nov vladni kabinet v parlamentu v kratkem tudi potrjen.

Tretji krog mandatarskih volitev 3. maja

28. 04. 2000 21.35

Državni zbor je po odločitvi za izvedbo tretjega kroga oziroma vnovičnega poskusa za izvolitev mandatarja za sestavo prehodne vlade do jesenskih rednih parlamentarnih volitev določil, da bo novo izredno sejo in glasovanje o kandidatu oziroma kandidatih za predsednika vlade začel v sredo, 3. maja, ob 10. uri. S tem je DZ tudi sklenil 46. izredno sejo.

Kučan začel tretji krog posvetovanj

28. 04. 2000 21.35

Predsednik republike Milan Kučan je začel tretji krog posvetovanj s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin o nastalih razmerah v državi in o možnosti, ki mu jo daje ustava, da kot predsednik republike v času do volitev predlaga kandidata za predsednika vlade. Nocoj se je že srečal s predstavniki LDS. Kot je povedal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, so predsedniku Kučanu povedali, da se zavzemajo za čimprejšnje volitve in s tem za ''razbistritev razmer v državi''. V LDS namreč za dolgoročnejšo politično stabilnost v državi ne vidijo druge možnosti kot volitve.

Težaven začetek za italijansko vlado

26. 04. 2000 21.54

Nova italijanska vlada premiera Giuliana Amata (61) je danes prisegla pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem. Pred predsednikom pa ni prisegel Edo Ronchi, član Zelenih, ki bi moral prevzeti ministrstvo za evropske zadeve. Težave se obetajo tudi pri glasovanju v parlamentu; poslanska zbornica bo razpravo o zaupnici novi vladi začela jutri.

Znova o večinskem volilnem sistemu

25. 04. 2000 13.09

Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

Presenečenja ni bilo

20. 04. 2000 13.28

Andrej Bajuk, skupni kandidat pomladnih strank za novega mandatarja prehodne vlade ni dobil podpore večine poslanskih glasov.

Bo Demšar mandatar nove vlade?

15. 04. 2000 15.58

Opolnoči se izteče rok, v katerem je možno v parlamentu vložiti kandidature za mandatarja za sestavo nove vlade. O kandidatu naj bi DZ po veljavnih poslovniških določbah odločal najpozneje v sedmih dneh.

Rupel sprejel Ranierija

12. 04. 2000 16.07

V.d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je danes v Ljubljani sprejel državnega podsekretarja v italijanskem zunanjem ministrstvu Umberta Ranierija, s katerim sta se strinjala, da so odnosi med državama dobri, obenem pa je Rupel gostu ponovil pričakovanja Slovenije, da bo globalni zaščitni zakon za Slovence v Italiji čimprej sprejet, saj je, kot je poudaril, skrb za manjšino ena od prednostnih nalog slovenske zunanje politike. Ranieri je zagotovil, da si bo italijanska vlada še naprej prizadevala za uvrstitev zaščitnega zakona na dnevni red poslanske zbornice in za njegovo sprejetje.

Srečanje Kučana s Podobnikom

11. 04. 2000 14.35

Prvak SLS in v.d. podpredsednika vlade Marjan Podobnik je po današnjem pogovoru s predsednikom države Milanom Kučanom - udeležil se ga je tudi predsednik glavnega odbora SLS in vodja njene poslanske skupine Franc Zagožen - za STA povedal, da bi bila za ljudsko stranko ''najboljša rešitev'' čimprejšnja sprememba volilnega sistema in izvedba predčasnih volitev; to naj bi Podobnik in Zagožen poudarila tudi v tokratnem pogovoru s predsednikom države.

LDS ne bo podprla kandidata za mandatarja

11. 04. 2000 11.37

Liberalna demokracija Slovenije (LDS) nesporno ne bo podprla nobenega kandidata za novega mandatarja, je po današnjem pogovoru s predsednikom države Milanom Kučanom za STA povedal vodja poslanske skupine LDS Tone Andrelič. Z v. d. premiera Janezom Drnovškom sta na posvetovanju Kučanu tudi pojasnila, da Drnovšek ne bo ponovno kandidiral niti zahteval ponovnega glasovanja o zaupnici.

Violante sprejel nasprotnike zaščitnega zakona

10. 04. 2000 19.57

Predsednik italijanske poslanske zbornice Luciano Violante je danes sprejel nasprotnike predloga globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino, med njimi predsednika tržaške Nacionalne lige Paola Sardosa Albertinija in predsednika tržaške pokrajine Renza Codarina.

Podobnik odgovarja na protestno izjavo

08. 04. 2000 18.46

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je v odgovoru vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na protestno izjavo zaradi nekorektnega načina vodenja izrednega zasedanja med drugim zapisal, da je sejo vodil korektno. Poslanska skupina LDS je predsedniku DZ očitala kršitev ustave ter kršitev in zlorabo poslovnika DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov SLS ni potekalo tajno; Janez Podobnik poudarja, da je o podanem predlogu skupine dvanajstih poslancev za javno glasovanje odločal DZ in ga zatem tudi sprejel.

Vprašljiva zakonitost nezaupnice

08. 04. 2000 17.31

Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

SNS zahteva odstop ministra Smrkolja

31. 03. 2000 19.14

Slovenska nacionalna stranka (SNS) ponovno zahteva, naj kmetijski minister Ciril Smrkolj, državni sekretar na ministrstvu Maksimiljan Mohorič in direktor zavoda za gozdove Andrej Kermavnar odstopijo, ker naj bi reševanje problematike rjavega medveda na Slovenskem pripeljali do kritične točke in je tudi niso sposobni rešiti, so sporočili iz poslanske skupine SNS.

SEP podpira pakt stabilnosti

25. 03. 2000 20.23

Predsedniki parlamentov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so na popoldanskem delu srečanja v Varšavi izrazili podporo Paktu stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. Več udeležencev je ob tem kritiziralo počasnost izvajanja projektov v okviru pakta in posvarilo pred prevelikimi pričakovanji. Predstavnika Slovenije, predsednika državnega zbora in državnega sveta Janez Podobnik in Tone Hrovat, pa sta na srečanju poudarila zavezanost Slovenije paktu stabilnosti.

Alkotest v črnogorskem parlamentu?

25. 03. 2000 15.13

Na prvem spomladanskem zasedanju črnogorske skupščine je bilo zaradi prepira med poslanci iz vrst opozicijske SNP in poslanci iz vladajoče koalicije slišati predlog o uvedbi ''obveznega alkotesta za poslance'', poročata podgoriška Pobjeda in Vijesti.

DZ volil in imenoval

24. 03. 2000 15.07

DZ je v nadaljevanju zasedanja v trajni sodniški mandat izvolil pet sodnic ter spremenil sestavo delegacije DZ v parlamentarni skupščini Sveta Evrope.

O zaščitnem zakonu šele aprila

22. 03. 2000 07.41

Italijanska poslanska zbornica je včeraj na predlog njenega predsednika Luciana Violanteja nadaljevanje obravnave zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji preložila za mesec dni, na čas po deželnih volitvah, ki bodo 16. aprila. Sicer so italijanski poslanci danes ratificirali sporazum med vladami Italije, Slovenije in Madžarske o ustanovitvi mednarodne trilateralne brigade, ki so ga predstavniki treh držav podpisali aprila 1998 v Vidmu.