poslanske

Kučan predlagal kandidate

17. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Kučan končal posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank posvetoval o izboru kandidatov za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice. Kandidatov je pet, in sicer Silvo Devetak, Peter Jambrek, Arne Mavčič, Anton Perenič in Boštjan M. Zupančič. Predsednik države mora državnemu zboru do jutri predlagati najmanj tri kandidate, ki pa morajo vsak posamično dobiti večino.

Kučan začel posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

Janez Podobnik o delovanju koalicije

12. 01. 2001 00.00

Na redni tedenski novinarski konferenci poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je njen vodja Janez Podobnik med drugim dejal, da je bil parlamentarni teden v znamenju odločitve DZ o imenovanju štirih ministrov in s tem popolnitve vlade, veliko presenečenje pa je neuspešno dokončanje dogovora, po katerem bi DZ odločil o imenovanju in sestavi vseh preostalih delovnih teles DZ.

Prošnja ZLSD italijanskim Levim demokratom

12. 01. 2001 00.00

Vodstvo ZLSD se je odločilo, da zaprosi kolege v sestrski italijanski stranki Levih demokratov, sicer največji stranki vladne koalicije v sosednji državi, naj v senatu odločno pripomorejo k čimprejšnjemu sprejetju zaščitnega zakona za Slovence. Predsednik Združene liste Borut Pahor je tako v pismu vodjo Levih demokratov Walterja Veltronija opozoril, da se izteka čas za obravnavo in sprejetje omenjenega zakona. Enako opozorilo je na Gavina Angiusa, vodjo senatorjev Levih demokratov v italijanskem parlamentu, naslovil vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

Kongres potrdil Busha

07. 01. 2001 00.00

Podpredsednik Al Gore, demokratski kandidat za predsednika ZDA, je po uradni dolžnosti Georga W. Busha včeraj proglasil za zmagovalca predsedniških volitev. Ameriški kongres je na posebnem zasedanju tako tudi uradno potrdil republikanca Georgea W. Busha za zmagovalca ameriških predsedniških volitev avgusta lani. Dva meseca po volitvah sta oba domova kongresa po pričakovanjih potrdila glasovanje elektorskega kolidža, na katerem so delegati političnih strank v prestolnicah posameznih zveznih držav in okrožju Kolumbija 18. decembra Bushu (in podpredsedniškemu kandidatu Dicku Cheneyu) namenili zanesljivo večino 271 elektorskih glasov, Goreu (in Liebermanu) pa 266.

O rešitvi krize na češki televiziji

02. 01. 2001 00.00

K političnemu kompromisu za rešitev spora na češki javni televiziji, ki je izbruhnil zaradi imenovanja Jirija Hodaca za novega generalnega direktorja, je danes pozval tudi predsednik češke poslanske zbornice Vaclav Klaus. Klaus je po srečanju z voditelji treh poslanskih skupin predstavil načrt v osmih točkah, s katerim naj bi spet zagotovili normalno delovanje televizije.

Bo Hodac odstopil?

28. 12. 2000 00.00

Novi generalni direktor češke javne televizije Jiri Hodac, katerega imenovanje prejšnjo sredo je izzvalo množične proteste čeških novinarjev, ni izključil možnosti, da bi odstopil, čeprav po njegovem mnenju ta korak ne bi spremenil sedanje krize na televiziji.

Rusija zavrača mirovna pogajanja

28. 12. 2000 00.00

Rusko državno vodstvo je po najnovejšem samostojnem prizadevanju nekaterih ruskih poslancev, ki so minuli konec tedna s čečenskimi parlamentarci preučevali možnosti za začetek mirovnih pogajanj, zavrnilo vse možnosti, da bi konflikt v Čečeniji lahko rešili s pogajanji. "Tovrstna pogajanja so nesmiselna in nelegitimna," je danes v Moskvi za rusko tiskovno agencijo Interfax izjavil namestnik predstavnika ruskega predsednika za južno Rusijo, general Vladimir Bokovikov.

Nemcov o pogajanjih s čečenskimi uporniki

27. 12. 2000 00.00

Vodja poslanske skupine ruskih liberalcev (SPS) v dumi Boris Nemcov je sinoči poročal predsedniku države Vladimirju Putinu o izidih srečanja s čečenskimi predstavniki v Ingušiji minuli konec tedna. Po polurnih pogovorih s Putinom je Nemcov dejal, da je bil Putinov odziv na pogovore s Čečeni "povsem normalen", poroča ruska tiskovna agencija RIA. Poslanska skupina SPS je sporočila, da so s Čečeni podpisali protokol v petih točkah, vendar pa se je uradni Kremelj od tega dejanja ogradil, češ da parlamentarci SPS nimajo mandata za pogajanja z uporniki.

Direktor prekinil jutranji program

27. 12. 2000 00.00

Spor na češki javni televiziji (CT) je danes dosegel nov vrhunec. Novoimenovani generalni direktor Jiri Hodac je danes ukazal prekinitev jutranje oddaje na prvem programu, ki bi bila v celoti posvečena krizi na CT. Namesto te oddaje so predvajali spored drugega programa. Novinarji, ki so oblikovali krizni štab in od nedelje protestno zasedajo studije, Hodacu očitajo politično pristranskost, saj naj bi bil blizu predsedniku poslanske zbornice Vaclavu Klausu iz Demokratske državljanske stranke.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Odpustili 20 novinarjev

26. 12. 2000 00.00

Spor na češki javni televiziji CT se je še zaostril. Novo vodstvo televizije je danes odpustilo 20 novinarjev, ki so iz protesta proti novemu generalnemu direktorju televizije konec tedna zasedli televizijske studie.

Spor na češki javni televiziji

25. 12. 2000 00.00

Spor na češki javni televiziji je dosegel vrelišče in se prenesel kar na male ekrane, potem ko je vodstvo zavoda zagrozilo, da bo iz studijev izgnalo novinarje, ki nasprotujejo novemu generalnemu direktorju Jiriju Hodacu.

NSi bo obeležila desetletnico plebiscita

23. 12. 2000 00.00

Nova Slovenija (NSi) - Krščanska ljudska stranka bo popoldne v ljubljanskem hotelu Lev pripravila slavnostno prireditev ob desetletnici plebiscita za samostojno Slovenijo, na kateri bo osrednji govornik poslanec Lojze Peterle, sicer predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade. V NSi pričakujejo, da se bo prireditve poleg vodstva in poslancev stranke udeležilo tudi večje število njenih članov in privržencev.

Jutri inavguracija velike dvorane

22. 12. 2000 00.00

Prihodnje plenarno zasedanje DZ se bo začelo v četrtek, 25. januarja, ob 14. uri, prva točka pa bodo poslanske pobude in vprašanja. V skladu s prakso iz prejšnjega parlamentarnega sklica,naj bi tudi v tem mandatu na prva tri vprašanja opozicije odgovarjal predsednik vlade.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov

21. 12. 2000 00.00

Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Ustanovna seja parlamenta Republike srbske

16. 12. 2000 00.00

Poslanci parlamenta Republike srbske so na današnjem ustanovnem zasedanju v Banja Luki za predsednika parlamenta izvolili Dragana Kalinića, predsednika Srbske demokratske stranke (SDS). Zanj je glasovalo 54 poslancev, 24 jih je bilo proti, dva pa ste glasovanja vzdržala. Pred poslanci je prisegel tudi novi predsednik Republike srbske Mirko Šarović. Za podpredsednika parlamenta sta bila izvoljena Zoran Djerić, poslanec Demokratske stranke in Sulejman Tihić, poslanec Stranke demokratične akcije, za generalnega sekretarja pa je bil imenovan Mirko Stevanović iz Socialistične stranke. Poleg tega so poslanci še potrdili poslanske mandate, imenovali parlamentarna delovna telesa in prisegli. Poslanci strank iz Federacije BiH sicer niso želeli priseči, saj so želeli, da bi ta potekala po zakonih BiH. Sicer so imeli poslanci prvič možnost izbirati med versko in laično prisego. Nesrbski poslanci že v prejšnjih sklicih niso želeli prisegati, saj je prisega temeljila na pravoslavnih verskih simbolih, na svetem pismu in križu.

Protest slovenskih policistov

15. 12. 2000 00.00

Predstavniki Sindikata državnih in družbenih organov ( SDDO) in udeleženci skupščine Sindikata slovenskih policistov (PSS), so se danes opoldne protestno odpravili pred poslopje slovenske vlade. Vzrok za njihov protest je neuresničevanje zahtev in neodzivanje vlade na njihova opozorila. Sindikata namreč zahtevata spremembe in dopolnitve uredbe o količnikih za določitev osnovne plače in dodatkih zaposlenim v službah vlade in v upravnih organih.

Obnovljena dvorana že skoraj nared

08. 12. 2000 00.00

Prenovljena parlamentarna dvorana je v veliki meri že pripravljena za sprejem poslancev. Kot je med današnjim ogledom novinarjem pojasnila generalna sekretarka DZ Jožica Velišček, je bil tehnični pregled velike dvorane in obeh preddverij opravljen 5. decembra, po odpravi še nekaterih manjših pomanjkljivosti in dokončni montaži nekaterih delov telekomunikacijske opreme pa se bo DZ izdalo tudi uporabno dovoljenje. Predvidoma naj bi bila otvoritev 22. ali 23. decembra, tako da se bo državni zbor prvič v prenovljeni dvorani sešel na slavnostni seji ob dnevu samostojnosti oziroma deseti obletnici plebiscita.

Španci enotni v boju proti terorizmu

08. 12. 2000 00.00

Predstavniki španske vladajoče desno-usmerjene Ljudske stranke in opozicijske Socialistične stranke so po večdnevnih pogajanjih danes dosegli dogovor, ki predvideva načine boja proti terorističnim akcijam v "baskovski državi". K dogovoru naj bi povabili tudi druge španske politične stranke.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Koalicija ponuja kompromis

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

Demonstracije proti novem proračunu v Avstriji

05. 12. 2000 00.00

Številni avstrijski demonstranti, ki se ne strinjajo s spremembami v prihodnjem proračunu, ki jih je najavila desnosredinska vlada na Dunaju, so zgodaj zjutraj v okviru akcije "Checkpoint" na Dunaju in v nekaterih drugih večjih avstrijskih mestih postavili cestne zapore. Jutri naj bi namreč avstrijski parlament sprejel proračun, ki v prihodnjih dveh letih predvideva zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, demonstranti pa menijo, da bi spremembe prizadele predvsem šibkejše sloje prebivalstva.

Hrvaška policija prijela sedem oseb

05. 12. 2000 00.00

Zagrebška policija je včeraj v povezavi z "medijsko afero", ki jo je razkril dnevnik Republika, prijela sedem oseb, je po zaslišanju na policiji novinarjem povedala odvetnica založniške hiše EPH Vesna Alaburić. Prijeti so osumljeni združevanja za storitev kaznivega dejanja, zlorabe v gospodarskem poslovanju ter zlorabe položaja in oblasti, ne pa tudi oblikovanja zločinske organizacije, kar sicer trdi Republika.

Gore ni pripravljen priznati poraza

05. 12. 2000 00.00

Odvetnik ameriškega demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora David Boies je takoj po odločitvi okrožnega sodnika v Tallahasseeju Sandersa Saulsa, ki je zavrnil vse pritožbe Gorove strani na volilne izide na Floridi, vložil pritožbo na državno prizivno sodišče s prošnjo, naj to sodišče primer takoj prepusti floridskemu vrhovnemu sodišču. Boies se seveda ni strinjal s Saulsovo razsodbo in je novinarjem zatrdil, da je bila napačna, ker ni omogočil pregleda dokazov oziroma 14.000 spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade. "Izgubili smo, oni so zmagali, vendar se bomo pritožili," je dejal Boies.

200 zakonov v zakonodajnem postopku

04. 12. 2000 00.00

Na obravnavo v novem parlamentarnem sklicu trenutno čaka približno 200 zakonskih predlogov v različnih fazah zakonodajnega postopka in 14 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb, vendar se bo to število v prihodnje precej skrčilo, saj bo med drugim DZ že eni od prvih sej končal postopke v vseh tistih primerih, ko njihovi predlagatelji niso bili ponovno izvoljeni. Za dodatno krčenje pa bo v novem mandatu vsekakor poskrbela vladna večina, ki bo glede na veljavni koalicijski sporazum med obravnavo zavrnila ali iz zakonodajnega postopka umaknila približno 100 zakonskih predlogov. Po uveljavljeni praksi lahko vse t.i. poslanske zakone, ki nimajo več predlagateljev, seveda povzamejo in ponovno vložijo poslanci novega sklica. V zvezi z že vloženimi vladnimi zakonskimi predlogi pa velja, da jih nova vlada seveda lahko posvoji, lahko pa jih tudi umakne iz postopka&nbsp

Nov vodja poslanske skupine DeSUS

01. 12. 2000 00.00

Novi vodja poslanske skupine Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS) je Ivan Kebrič, ki je na tem mestu zamenjal Antona Delaka, so sporočili iz omenjene poslanske skupine.

SSK proti ukinitvi komisije DZ

30. 11. 2000 00.00

Svetovni slovenski kongres (SSK) je v pismu predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izrazil presenečenje v zvezi z nameravano ukinitvijo komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. "Prepričani smo, da bi s predlogom o ukinitvi tako pomembne komisije predsednik DZ povzročil politično vprašljivo dejanje, ki bi odmevalo od Ljubljane do Bruslja in Washingtona," so zapisali pri SSK.

Ion Iliescu dobil večino

27. 11. 2000 00.00

Nekdanji komunist Ion Iliescu je po preštetju 39 odstotkov glasovnic v prvem krogu nedeljskih predsedniških volitev v Romuniji dobil največ glasov, vendar pa se bo v drugem krogu, 10. decembra, pomeril z drugouvrščenim, skrajnim nacionalistom Corneliem Vadimom Tudorjem. Ionesca naj bi po prvih podatkih podprlo 36,5 odstotka volilcev, Tudorja pa 29,5 odstotka. Dokončni uradni izidi predsedniških volitev najverjetneje ne bodo znani pred torkom. V boju za položaj predsednika države so kandidatu liberalcev, nekdanjemu premieru Theodorju Stolojanu, sedanjemu predsedniku vlade Mugurju Isarescuju in zunanjemu ministru Petru Romanu že pred volitvami pripisovali le malo možnosti. Za štiriletni predsedniški mandat se je sicer potegovalo še sedem manj znanih imen, med njimi ena ženska in trije neodvisni kandidati.