poslanske

Blair presenetil s spremembami

09. 06. 2001 00.00

Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

SLS+SKD vložila resolucijo o meji

07. 06. 2001 00.00

Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

Demokrati z večino v senatu

06. 06. 2001 00.00

V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Potrč o privatizaciji bank

01. 06. 2001 00.00

Pomembno je, da je program privatizacije obeh državnih bank, Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki ga je včeraj potrdila vlada, "odprt" in da zagotavlja postopnost odločanja, hkrati pa je bil z njim dosežen sprejemljiv koalicijski dogovor, je poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je dejal, program omogoča sodelovanje več strateških investitorjev, tudi domačih, predkupna pravica pa ni vsebina razpisa oz. ni vnaprej obljubljena. Ob tem je poslanec ZLSD Feri Horvat izrazil zadovoljstvo, ker so pri oblikovanju programa privatizacije dveh največjih slovenskih bank vendarle prevladali narodno-gospodarski interesi. Po njegovih besedah program upošteva zlasti "občutljivost" NLB kot pomembnega stebra domačega gospodarstva. "Potrebujemo konkurenčnost v bančništvu, potrebujemo močne banke, potrebujemo pa tudi vlečnega in ne trojanskega konja," pripominja Horvat.

SDS o zakonu o tajnih podatkih

30. 05. 2001 00.00

Predlog zakona o tajnih podatkih, ki naj bi ga državni zbor najverjetneje obravnaval v četrtek, je protiustaven, so prepričani v poslanski skupini Socialdemokratske stranke Slovenije. Omenjeni zakon, ki ga potrebujemo za vključevanje v Nato, naj bi uredil ravnanje z zaupnimi podatki in določil, kdo ima dostop do njih. Po mnenju socialdemokratov pa je šla vlada v nekaterih določbah vendarle predaleč.

Izbrali tajnico leta

24. 05. 2001 00.00

Ob koncu prvega dne 9. Dnevov strokovnega izobraževanja tajnic sta revija Tajnica in Zveza klubov tajnic Slovenije razglasili Jožico Trobec Gračanin z ljubljanske Fakultete za elektrotehniko za tajnico leta 2001. Za ta častni naziv se je potegovalo 21 tajnic, ki so se pomerile v znanju pisarniškega dela, slovenskega in enega tujega jezika. V finalni izbor sta se poleg Jožice Trobec Gračanin uvrstili še Sonja Cimerman iz ljubljanskega Leka in tajnica poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Helena Rupar.

Izbrali tajnico leta

24. 05. 2001 00.00

Ob koncu prvega dne 9. Dnevov strokovnega izobraževanja tajnic sta revija Tajnica in Zveza klubov tajnic Slovenije razglasili Jožico Trobec Gračanin z ljubljanske Fakultete za elektrotehniko za tajnico leta 2001. Za ta častni naziv se je potegovalo 21 tajnic, ki so se pomerile v znanju pisarniškega dela, slovenskega in enega tujega jezika. V finalni izbor sta se poleg Jožice Trobec Gračanin uvrstili še Sonja Cimerman iz ljubljanskega Leka in tajnica poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Helena Rupar.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča

23. 05. 2001 00.00

Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Janez Janša ostaja predsednik

20. 05. 2001 00.00

Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

SDS pred kongresom

17. 05. 2001 00.00

Sobotni kongres socialdemokratske stranke se bo začel z dokumentarnim filmom o zgodovini stranke. Glede prihodnosti pa v stranki računajo, da bodo novo priložnost dobili prihodnje leto, še posebej če bo prišlo do načrtovanih ali nenačrtovanih sprememb na vrhu vladne koalicije. Sicer Janez Janša na kongresu računa na sedanje, preverjene kadre, ki so se izkazali na volitvah, pa tudi na nekatera nova imena iz strankinega podmladka.

Prve težave za Berlusconija

16. 05. 2001 00.00

Tri dni po zmagi na parlamentarnih volitvah v Italiji je kandidat za mandatarja italijanske vlade Silvio Berlusconi doživel prvo zavrnitev. Predsednik Ferrarija Luca di Montezemolo, ki naj bi postal minister za gospodarstvo v novi italijanski vladi, je po poročanju italijanskih medijev zavrnil ponujeni položaj. 53-letni Montezemolo v Italiji velja za simbol podjetniškega uspeha.

Srečanje predstavnikov treh vej oblasti

15. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja so se pozno popoldne v parlamentu sestali predstavniki treh vej oblasti. Poleg gostitelja sta se sestanka udeležila še predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Mitja Deisinger s sodelavci. Vsakoletno rečanje je bilo za javnost zaprto, osrednji temi srečanja pa sta bili kakovostna priprava predvidenih ustavnih sprememb, ki naj bi na poslanske klopi prišle predvidoma še julija, ter dolgoletni in številni sodni zaostanki.

Visoka volilna udeležba v Italiji

13. 05. 2001 00.00

V Italiji, kjer so potekale parlamentarne volitve, še niso zaprli volišč, saj so poleg visoke volilne udeležbe zmanjšali število volišč, tako da so morali volivci ponekod čakati tudi do dve uri, da so lahko oddali svoj glas.

Obradović odstavljen

12. 05. 2001 00.00

Predsedništvo Demokratske opozicije Srbije je v petek zvečer z večino glasov odločilo da z mesta podpredsednika srbske vlade odstavi Vuka Obradovića, zaradi obtožb, da je spolno vznemirjal sodelavke v Vladi in stranki. Premier Djindjić je sporočil, da Obradović ni želel odstopiti in dodal, da bodo na eni od naslednjih sej odločali, kdo bo prevzel njegovo funkcijo šefa komusije za boj proti korupciji.

Našli še zadnjega rudarja

04. 05. 2001 00.00

Po tem, ko je v jamo Ojstro Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH) v torek 24. aprila v jamo na koto 97 (97 m nad morjem) vdrla žitka masa, je reševalcem davi okrog 6. ure štiri do pet metrov pred koncem vpadnika na koto 66 uspelo najti truplo še zadnjega ponesrečenega rudarja Antona Jančiča z Brdc. V vpadniku na koti 66 so beležili stalen dotok vode 600 litrov na minuto, ki so jo sproti izčrpavali. Rudarji so si pri odstranjevanju nanosa pomagali z nakladalcem.

Miloševiću podaljšali pripor

27. 04. 2001 00.00

Po objavi srbske državne televizije, da so Slobodanu Miloševiću pripor podaljšali še za dva meseca, je njegov odvetnik Toma Fila za 24ur povedal, da se bo o podaljšanju odločalo šele v ponedeljek, ko namreč Miloševiću poteče prvih 30 dni pripora.

Negotova koalicijska usoda SLS+SKD

24. 04. 2001 00.00

Pozno popoldne se je v Ljubljani sestal Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, že prej pa se je vodstvo stranke pogovarjalo s poslansko skupino. Tema obeh sestankov je odločitev stranke o položaju v koaliciji, potem ko je vlada Marjana Podobnika razrešila z mesta predsednika uprave Telekoma.

Polemično o umetnih oploditvah

18. 04. 2001 00.00

Državni zbor je začel razpravo o predlogu poslancev LDS, Cvete Zalokar Oražem in Jelka Kacina, za noveliranje lani sprejetega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo, v katerega naj bi med drugim vključili tudi možnost za umetno oploditev samskih žensk brez moškega partnerja. Podobno kot je omenjena rešitev razdelila strokovno javnost, je razdelila tudi parlamentarne stranke, med katerimi so hitri postopek in predlagane spremembe podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD in DeSUS, odločno so jim nasprotovali v SDS, NSi in SNS, vladna SLS+SKD se je zavzela za redni zakonodajni postopek, poslanci SMS pa se bodo odločali "po svoji vesti".

Bohinc o reformi javne uprave

17. 04. 2001 00.00

Na današnjem posvetovalnem sestanku na Brdu pri Kranju je notranji minister Rado Bohinc županom slovenskih občin predstavil potek reforme javne uprave ter nekatere nove zakonske predpise, s katerimi bo vlada skušala sistemsko urediti to področje oz. premostiti nekatere slabosti ter pomanjkljivosti, ki so se pokazale v dosedanjem delovanju lokalne samouprave. Tako je v načrtih tudi posebna reforma lokalne samouprave ter oblikovanje najprej izhodišč in nato nekaterih novih zakonov, sistemskega o lokalni samoupravi, o občinah, o pokrajinah in o financiranju občin, s katerimi naj bi decentralizirali oblast. Ob tem je minister Bohinc napovedal, da bo predlog zakona o javnih uslužbencih, sicer eden najpomembnejših stebrov potekajoče reforme, ki prinaša številne novosti tudi na lokalni ravni, predvidoma že na četrtkovi seji obravnavala vlada.

US zavrnilo Merlovo pobudo

17. 04. 2001 00.00

Ustavno sodišče je zavrnilo pobudo poslanca LDS Aleksandra Merla za začetek postopka za oceno ustavnosti 12. in 13. člena zakona o poslancih (ZPos) in 5. člena zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcijo s pridobitno dejavnostjo (ZNJOF). Merlo je v pobudi navajal, da je zaradi nejasnih zakonskih določb ogrožena njegova funkcija poslanca v državnem zboru oz. mu je onemogočeno opravljanje dela direktorja bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo v Postojni.

Besedilo brez soglasja ZLSD

14. 04. 2001 00.00

V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

ZLSD o invalidih in sporazumu

06. 04. 2001 00.00

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) si bo v parlamentu prizadevala za sprejem enotne klasifikacije invalidov, v kateri bi pravice dobili tudi ljudje s telesnimi okvarami, ki do sedaj niso imeli priznanega statusa invalida.

Pahor odgovarja na očitke

02. 04. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v odprtem pismu vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na očitke o slabi organizaciji dela v parlamentu odgovoril s predlogom o oblikovanju delovne skupine, v kateri bi bile z enim poslancem zastopane vse poslanske skupine. Namen delovne skupine bi bil, da skupaj z vodstvom in generalno sekretarko DZ Jožico Velišček ter njenimi sodelavci pripravi osnutek organizacijskih sprememb delovanja v parlamentu.

Se pripravlja aretacija na Miloševića?

30. 03. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Socialistične stranke Srbije (SPS) v srbskem parlamentu Branislav Ivković je danes na zasedanju srbskega parlamenta sporočil, da so pred hišo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića v beograjski mestni četrti Dedinje enote srbske policije. Po besedah poslanca nekega SPS naj bi policisti nameravali aretirati Miloševića. Poslanci SPS so zapustili srbski parlament in se napotili k Miloševićevi hiši. Pred njo naj bi bila poleg policijskih avtomobilov tudi vozila prve pomoči. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN pa je policija zaprla celotno območje.

Putin zamenjal varnostna ministra

28. 03. 2001 00.00

Ruski predsednik Putin je zamenjal najpomembnejša ministra na varnostnem področju. Novi obrambni minister je postal Sergej Ivanov, dosedanji sekretar za nacionalno varnost, novi notranji minister pa Boris Grizlov, vodja poslanske skupine stranke Enotnost.

Različna mnenja o vatikanskem sporazumu

28. 03. 2001 00.00

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in njena poslanska skupina soglašata z vsebino sicer spornega 1. člena v sedanjem besedilu predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki govori o odnosu med slovenskim ustavnim redom in kanonskim pravom, je poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik. Po njegovih besedah določba, ki omenja spoštovanje neodvisnosti in avtonomnosti Rimskokatoliške cerkve, ni v ničemer sporna.

Zaplet okoli vatikanskega sporazuma

23. 03. 2001 00.00

Med združeno listo in liberalno demokracijo je glede vatikanskega sporazuma prišlo do novega zapleta, saj po mnenju združene liste koalicija o tej temi še ni usklajena. Po mnenju vodje poslanske skupine ZLSD194160 Mirana Potrča zato ni mogoče pričakovati, da bi vlada vatikanski sporazum sprejela že prihodnji četrtek. Predsedniki koalicijskih strank so se na nedavnem sestanku v vili Podrožnik dogovorili, da Vatikanski sporazum preložijo na naslednji četrtek, s čimer pa se v poslanski skupini ZLSD ne strinjajo.

Potrč o vatikanskem sporazumu

23. 03. 2001 00.00

Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.