poslanske

Je besedilo male ustave že dokončno?

03. 10. 2001 00.00

Državni zbor je končal z odločanjem o številnih vloženih dopolnilih k predlogu poslovnika - t.i.mali ustavi. V nadaljevanju bo parlamentarna pravna služba pripravila poročilo o tem, ali so sprejete spremembe porušile skladnost predlaganega besedila.

Oprostilna sodba Ruparju

02. 10. 2001 00.00

Na kranjskem okrožnem sodišču se je z oprostilno sodbo končalo sojenje tržiškemu županu, sicer tudi poslancu SDS v državnem zboru, Pavlu Ruparju.

Letalska nesreča v Indiji

30. 09. 2001 00.00

Privatno letalo na katerem je bil vodja glavne indijske opozicijske stranke Madhavrao Scindia je strmoglavilo 250 kilometrov severno od New Delhija.

Članstvo Slovenije v EPP je pozitivno

28. 09. 2001 00.00

Po mnenju predsednika SLS+SKD Francija Buta je bilo izjemno slabo, da Slovenija ni imela nobene predstavnice v Evropski ljudski stranki, saj je to najmočnejša politična skupina v Evropskem parlamentu.

O ustavni komisiji prihodnji teden?

27. 09. 2001 00.00

Po besedah predsednika komisije Jožefa Školča bo KVIAZ na predloge poslanskih skupin SDS in NSi za popolnitev ustavne komisije počakal do prihodnjega petka.

Slovenija vodilna za vstop v EU

26. 09. 2001 00.00

Ker je Slovenija najbolj pripravljena na EU, v Evropski liberalno demokratski in reformistični stranki (ELDR) ne pristajajo na to, da bi Slovenija na vstop čakala zaradi nepripravljenosti drugih kandidatk.

Jelinčič brez imunitete

26. 09. 2001 00.00

Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Koalicija bolj usklajena?

25. 09. 2001 00.00

Sestali so se vodje poslanskih skupin in generalni sekretarji koalicijskih strank in ugotovili, da koalicijsko usklajevanje kljub nekaterih šibkim točkam poteka večinoma dobro. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pravi, da so zato sprejeli "nekaj operativnih dogovorov", ki pomenijo bolj dosledno spoštovanje koalicijske pogodbe.

Začela se jesenska seja

25. 09. 2001 00.00

Državni zbor je sklenil zasedanje ter poslanske pobude in vprašanja, med katerimi je nastopilo nekaj manj kot 30 poslank in poslancev. Zaradi zadržanosti se seje ni mogel udeležiti premier Janez Drnovšek. Na vprašanja opozicijskih poslancev bo predvidoma odgovarjal prihodnji teden.

Anderličev odziv na Pečetovo izjavo

25. 09. 2001 00.00

Po besedah vodje poslanske skupine LDS Antona Anderliča je poslanec SNS Sašo Peče z današnjo izjavo za javnost grobo zlorabil delovni pogovor pri predsedniku državnega zbora, ki je bil posvečen dogovorom pred začetkom osme redne seje DZ.

NSi o privatizaciji NLB

21. 09. 2001 00.00

Andrej Bajuk, predsednik stranke NSi je v zvezi s prodajo dveh največjih slovenskih bank dejal, da je koncept, po katerem bi največji kreditojemalci postali hkrati tudi lastniki bank, nesprejemljiv.

Kviaz: 24 članov ustavne komisije

20. 09. 2001 00.00

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je sprejela odlok o ustanovitvi 24-članske parlamentarne ustavne komisije, v kateri bodo zastopane poslanske skupine po t. i. proporcionalnem ključu, ki ga je predlagal predsednik Kviaza Jožef Školč.

ZLSD za spremembe ustave

14. 09. 2001 00.00

V Združeni listi socialnih demokratov soglašajo z začetkom razprave o spremembah ustave, saj je v slednji nekaj vprašanj, ki jih kaže preveriti in ob soglasju morda spremeniti.

Proti Jelinčičevi imuniteti

12. 09. 2001 00.00

Mandatno-imunitetna komisija bo državnemu zboru predlagala, da poslancu in predsedniku Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagu Jelinčiču ne prizna poslanske imunitete.

200 milijonov za prenovo parlamenta

11. 09. 2001 00.00

Večino denarja so porabili za prenovo velike parlamentarne dvorane in telekomunikacijske infrastrukture, za izgradnjo novega video studia in za manjše tiskovno središče. Prenovili so tudi nekaj poslanskih stanovanj.

Juri podpira sporazum o meji

10. 09. 2001 00.00

Poslanec v parlamentu in član odbora DZ za zunanjo politiko Aurelio Juri je izrazil podporo sporazumu o meji s Hrvaško.

ZLSD o Kopačevi interpelaciji

07. 09. 2001 00.00

Združena lista poudarja, da interpelacija proti ministru Kopaču ne more reševati vsebinskih problemov holdinga Slovenskih elektrarn.

Gantar bo nadomeščal Presečnika

03. 09. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek bo kmalu za nadomeščanje ministra za promet Jakoba Presečnika, ki po operaciji okreva v Kliničnem centru, pooblastil ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja.

Prvi mož slovenske energetike

26. 08. 2001 00.00

Trg z energijo v Sloveniji se vse bolj odpira in s tem tudi spreminja. Ena gonilnih sil sprememb na tem področju je državni sekretar za energetiko <strong>Robert Golob</strong>, ki smo ga tokrat izbrali za ime tedna.

Tudi v opoziciji za Nato

22. 08. 2001 00.00

Nova Slovenija ima vstop v EU in zvezo Nato za prioriteti, vendar opozarjajo na premalo poudarjene koristi vstopa v Nato. Podobnega mnenja so tudi v SLS+SKD, ki pa zagovarjajo predhodne referendume.

NSi o problematiki suše

22. 08. 2001 00.00

O zaostrenih razmerah v kmetijstvu so danes spregovorili tudi v stranki Nova Slovenija, ki zahteva sprejem interventnega zakona za odpravo posledic letošnje suše.

Začetek praznovanja 1. obletnice

14. 07. 2001 00.00

Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka (NSi) je pred letom dni nastala sredi hude krize v slovenskem političnem prostoru in zapolnila vrzel, ki je zavladala na pomladni strani. Stranka je vselej gradila od spodaj navzgor, temu načelu pa bo ostala zvesta tudi v prihodnje, je na novinarski konferenci ob obisku NSi v Slovenskih Konjicah poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk, sicer tudi vodja njene poslanske skupine. Kot je dejal, bo Nova Slovenija vselej podpirala tisto, kar je po njeni presoji pametnega in dobrega v slovenski politiki, hkrati pa opozarjala na vse nepravilnosti in napake. "Slednjega pa je v naši politiki bistveno več, kot si želimo," meni Bajuk.

Bolgarski kralj bo premier

12. 07. 2001 00.00

Bolgarski kralj Simeon II. bo prevzel vodenje nove bolgarske vlade, potem ko je njegova stranka Nacionalno gibanje Simeon II. zmagala na junijskih parlamentarnih volitvah v Bolgariji. To je po srečanju s predsednikom države Petrom Stojanovom sporočil vodja poslanske skupine Nacionalnega gibanja Simeon II. Plamen Panaiotov.

Za zakon v prid motoristom

09. 07. 2001 00.00

Skupina poslancev s prvopodpisanim Maksimiljanom Lavrincem (LDS) je konec minulega tedna v obravnavo državnemu zboru vložila predlog za spremembe zakona o varnosti cestnega prometa. Predlagajo, da se odpravi "neživljenjska" določba veljavnega zakona, na podlagi katere morajo vozniki kategorije A za pridobitev neomejenega vozniškega dovoljenja kar dvakrat ali celo trikrat opravljati vozniški izpit. S spremembo zakona želijo poslanci tako odpraviti nelogičnost in neenakost med vozniki ter uskladiti določila zakona s smernico EU, so sporočili iz poslanske skupine LDS.

Zaostrovanje odnosov v koaliciji

06. 07. 2001 00.00

Razmere v vladni koaliciji so se s podpisom štirih poslancev SLS+SKD pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva in vrnitvi gozdov v Triglavskem narodnem parku cerkvi ponovno zaostrila. Predsednik Združene liste Borut Pahor je predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj zaradi političnih razmerah v koaliciji še ta mesec skliče sestanek koalicijskih partnerjev.

Kršitev koalicijske pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

SLS+SKD o obmejnem sporazumu

02. 07. 2001 00.00

Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

ZLSD za čimprejšnjo ratifikacijo

29. 06. 2001 00.00

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) se zavzema za čimprejšnjo ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS), saj po odločitvi ustavnega sodišča, da sporazum ni v neskladju z ustavo, za odlog ratifikacije ni več nobenega razloga. V ZLSD zavračajo predlog resolucije SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o določitvi mejne črte, saj menijo, da je nepotrebna in otežuje pogajanja o meji s Hrvaško.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

O imuniteti za Pavla Ruparja

20. 06. 2001 00.00

Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.