poslanske

Konferenca o širitvi EU

09. 03. 2001 00.00

V švedskem parlamentu se danes začenja dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Švedsko predsedstvo in širitev EU - krščansko demokratska perspektiva, ki se je bo udeležilo okrog 60 predstavnikov evropskih konzervativnih strank, v imenu SLS+SKD Slovenske ljudske stranke tudi predsednik glavnega odbora stranke in vodja poslanske skupine Janez Podobnik ter predstavnik strankinega odbora za mednarodne odnose Peter Svetina, so sporočili iz SLS+SKD.

Predstavljen predlog proračuna

06. 03. 2001 00.00

Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.

Prvi redni kongres SLS+SKD

03. 03. 2001 00.00

Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

Redni kongres SLS + SKD

03. 03. 2001 00.00

Po izvolitvi delovnih organov prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki zaseda v Murski Soboti, so delegati sprejeli kongresni poslovnik, nato pa so poslušali poročila o delu stranke v obdobju po združitvenem kongresu nekdanje ljudske stranke in krščanskih demokratov, ki sta jih poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič. Vsi trije so pozvali delegate, naj prispevajo k enotnosti SLS+SKD, ki je nujna za ponovno krepitev stranke.

Podprli zakon o višini otroškega dodatka

02. 03. 2001 00.00

Zakon o družinskih prejemkih iz leta 1993 je med drugim uvedel otroški dodatek, ki naj bi z letošnjim 1. majem postal univerzalen. Ker pa bi univerzalni otroški dodatek občutno znižal doseženo raven socialne varnosti zlasti v družinah z nizkimi dohodki, v ZLSD podpirajo vladni predlog zakona o višini otroškega dodatka, ki bo še naprej zagotavljal višjo družbeno pomoč otrokom, zlasti v družinah z večjim številom otrok in nizkimi dohodki, je na novinarski konferenci poslanske skupine te stranke poudarila Silva Črnugelj. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je pojasnil, da naj bi zakon, ki naj bi ga DZ sprejemal na marčni seji, podaljšal veljavnost sedanje ureditve na tem področju.

O slovenskem medijskem prostoru

02. 03. 2001 00.00

Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.

Novi val o problematiki ŠOUM

01. 03. 2001 00.00

Poslanska skupina Novi val v mariborskem študentskem parlamentu je danes predsednika državnega zbora Boruta Pahorja seznanila z razmerami v Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM). Predala mu je sporni statut ŠOUM in 1835 podpisov pod Deklaracijo za pravice študentov, ki predstavlja njihove težnje po demokratični ureditvi ŠOUM. Novi val je sicer včeraj Pahorju poslal pismo s pobudo, da bi DZ razpravljal o ureditvi razmer v ŠOUM. Kot je povedal vodja poslanske skupine Novi val Mladen Vukadinovič, je predsednik DZ študentom povedal, da sam ne more sprožiti razprave v DZ. To lahko storijo posamezni poslanci s poslanskimi vprašanji, je dejal Pahor, ki pa je izrazil zadovoljstvo, da se je seznanil s problematiko.

Veleposlanik Vajgl o širitvi EU

01. 03. 2001 00.00

Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl se je na vabilo poslanske skupine Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ) na Dunaju udeležil pogovora o širitvi Evropske unije, na katerega so povabili še veleposlanike Madžarske, Češke, Slovaške in Poljske. Veleposlaniki so poslancem največje avstrijske parlamentarne frakcije predstavili stališča svojih vlad o širitvi EU in glavne dosežke na različnih področjih. Veleposlanik Vajgl je poudaril, da Slovenija pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU, nenazadnje zaradi tesnih gospodarskih vezi.

Potrdili zakon o odškodninah optantom

27. 02. 2001 00.00

Komisija za proračun italijanske poslanske zbornice je danes potrdila zakon o odškodninah italijanskim optantom, ki so zapustili svoje premoženje na območju nekdanje Jugoslavije. Zakon predvideva odškodnine v višini 400 milijard lir, ki jih bodo 350.000 italijanskim optantom izplačali do leta 2004, ter nadaljnjih 40 milijard lir, ki bodo izplačane po letu 2004, poroča italijanska agencija Ansa. Zakon je pred dvema tednoma že potrdila senatna komisija za finance in zakladnico.

Minimalne spremembe novele ZRLI

23. 02. 2001 00.00

Na redni tedenski novinarski konferenci je vodja poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč predstavil predlagane rešitve v noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI), ki jih je v začetku tedna v obliki dopolnil sprejela vlada. V zvezi s četrtkovim različnim glasovanjem koalicijskih partneric pri odločanju o soglasju k imenovanju Janeza Čadeža za generalnega direktorja RTV Slovenija pa je dejal, da to vprašanje nikoli ni bilo koalicijsko vprašanje

Eksplozija avto-bombe

22. 02. 2001 00.00

V baskovskem pristaniškem mestu San Sebastian na severu Španije je davi eksplodirala avto-bomba. Umrla sta najmanj dva človeka, po navedbah reševalcev naključna mimoidoča, štirje pa so ranjeni.

ŠOUM zavrača očitke

22. 02. 2001 00.00

Študentska organizacija Univerze v Mariboru je na novinarski konferenci predstavila dokaze, ki naj bi pričali, da so glavni krivci za študentske razprtije predstavniki Študentskega sveta Univerze v Mariboru. Slednji očitajo vodstvu mariborske študentske organizacije nezakonito porabo sredstev za subvencioniranje študentske prehrane, neustrezno porabo koncesijsko pridobljenih sredstev za financiranje obštudijskih dejavnosti, nezakonito financiranje Stranke mladih Slovenije in druge nepravilnosti. Predstavniki ŠOUM obtožbe zavračajo, hkrati pa so kritični do vodstva Univerze, češ da izvaja čistke rektorju nepokornih ljudi.

Kučan za ombudsmana predlaga Hanžka

20. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je po včerajšnjih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin in drugimi predstavniki slovenskega parlamentarnega življenja o izbiri kandidata za varuha človekovih pravic odločil, da državnemu zboru za to funkcijo predlaga Matjaža Hanžka. Podporo Hanžku kot strankarsko nevezanemu kandidatu so zagotovile vse poslanske skupine razen SLS+SKD, ki vztraja zgolj pri svojih kandidatih.

Sprožili preiskavo proti Fischerju

19. 02. 2001 00.00

Frankfurtsko tožilstvo je danes uradno uvedlo preiskavo proti nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju zaradi domnevnega lažnega pričanja v procesu proti teroristu Hans-Joachimu Kleinu, ki ga je sodišče obsodilo na devet let zapora zaradi napada na konferenci Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) na Dunaju pred 25 leti. Nemški zunanji minister je sicer danes odpotoval na dvodnevni obisk v ZDA, kjer se bo srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Drnovšek danes v Rimu

19. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je na povabilo italijanskega kolega Giuliana Amata odpotoval na dvodnevni uradni obisk v Rim, kjer ga spremlja tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Poleg srečanja z Amatom ima Drnovšek na programu pogovore s predsednikom republike Carlom Azegliom Ciampijem, s predsednikoma poslanske zbornice in senata Lucianom Violantejem in Nicolo Mancinom, pa tudi z državnim tajnikom Svetega sedeža Angelom Sodanom.

Rotar zanika Jelinčičeve obtožbe

17. 02. 2001 00.00

Podjetje Mirage iz Novega mesta se je danes odzvalo na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča, vodje poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS) in predsednika te stranke, v zvezi z izdelavo novih potnih listin. "Sicer običajno dobro obveščeni poslanec Jelinčič je s tem, ko je podjetje označil za strankarsko podjetje, ki se ukvarja s kriminalnimi dejanji, nedopustno oblatil ime podjetja Mirage. Slednje takšne trditve odločno zanika," je pojasnil direktor tega podjetja Robert Rotar.

SLS+SKD o aktualnih vprašanjih

16. 02. 2001 00.00

V imenu poslanske vrste ljudsko-krščanske stranke SLS+SKD sta Janez Podobnik in Franc Kangler izrazila veselje ob nedavnem sprejetju zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, med aktualnimi zakonodajnimi temami pa pred bližnjim drugim branjem zakona o medijih napovedala, da se bodo še posebej zavzeli za primerno ureditev problematike sistemskega financiranja oziroma statusa lokalnih in regionalnih radijskih in televizijskih postaj. V zvezi z omenjeno problematiko je Podobnik posebej izpostavil območje Posočja in Slovenskih Goric, ki si zaradi specifičnih pogojev po njegovem zaslužita tudi ustrezno medijsko pokritje.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona

16. 02. 2001 00.00

Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

Pogajanja na mrtvi točki

12. 02. 2001 00.00

V Izraelu so pogajanja o vzpostavitvi velike vladne koalicije na mrtvi točki. Pogajalci desno usmerjene stranke Likud novega izraelskega premiera Ariela Šarona se z levo-sredinskimi laburisti Ehuda Baraka po večurnih pogajanjih niso uspeli dogovoriti o skupnem vladnem programu.

Na obisku delegacija iz FJK

12. 02. 2001 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor bo danes sprejel delegacijo deželnih poslancev Levih demokratov Furlanije Julijske krajine pod vodstvom Renze Travanuta, vodje poslanske skupine te stranke v sosednji italijanski pokrajini. V delegaciji bodo še generalni sekretar Levih demokratov te pokrajine Sandro Maran ter deželna poslanca Furlanije Julijske krajine Miloš Budin in Lodovico Sonego.

Delegacija FJK pri vodstvu ZLSD

12. 02. 2001 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je sprejel delegacijo deželnih poslancev Levih demokratov pod vodstvom vodje poslanske skupine te stranke v deželi Furlaniji-Julijski krajini (FJK) Renza Travanuta. Srečanje je bilo namenjeno krepitvi stikov med vodstvi obeh socialdemokratskih strank. Ena od osrednjih tem pogovora pa je bilo tudi sprejemanje zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu. Travanut je menil, da bo zakon sprejet najpozneje v sredo.

Janez Podobnik za predsednika stranke

11. 02. 2001 00.00

Občinski odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Cerkno je na nedeljskem prvem rednem občnem zboru SLS+SKD po združitvi ljudske stranke in Slovenskih krščanskih demokratov soglasno za kandidata za novega predsednika stranke, ki ga bo stranka volila na marčevskem kongresu v Murski Soboti, predlagal vodjo poslanske skupine in predsednika glavnega odbora stranke Janeza Podobnika. Podobnik se je zahvalil za podporo, ob tem pa ponovil stališče, da je njegov osnovni cilj poenotenje stranke o kandidatih za predsednika in druge pomembne funkcije v stranki. Po njegovem mnenju je to osnovni in nujni pogoj, če želi SLS+SKD ponovno pritegniti volivce in stopiti po poti uspeha.

Posvet vodstva SLS+SKD

07. 02. 2001 00.00

Pred marčevskim volilnim kongresom se je v Ljubljani sestalo vodstvo združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Glavni odbor ter svet stranke sta odločala o pravilih kandidiranja za volitve v organe stranke. Znani so tudi najresnejši kandidati za predsednika stranke.

Potrdili generalno sekretarko DZ

31. 01. 2001 00.00

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je z osmimi glasovi proti enemu (Sašo Peče, SNS) podprla predlog predsednika DZ Boruta Pahorja za imenovanje Jožice Velišček na mesto generalne sekretarke DZ. Ob glasovanju je bilo navzočih 14 od skupaj 24 članov omenjene komisije, odsotna je bila večina članov iz vrst LDS. Vodja omenjene poslanske skupine Tone Anderlič je doslej večkrat izrazil nasprotovanje kandidaturi Veliščkove za omenjeno mesto.

Poslanska skupina SLS+SKD

26. 01. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik in njegov poslanski kolega Vili Trofenik sta na novinarski konferenci osrednjo pozornost namenila sklepnemu delu prvega kroga koalicijskih usklajevanj za pripravo finančnih načrtov proračunskih uporabnikov za letošnji in prihodnji državni proračun

Jelinčič gre na Kubo

26. 01. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič se bo kot predstavnik slovenskega parlamenta udeležil mednarodnega srečanja o globalizaciji in razvojnih vprašanjih, ki bo od 29. januarja do 2. februarja potekal v kubanski prestolnici Havani.

Zaščitni zakon pred novo oviro

25. 01. 2001 00.00

Ustavna in šolska komisija italijanskega senata bosta prihodnji torek začeli nov krog pogovorov s predstavniki lokalne skupnosti z območja, kjer živi slovenska manjšina. To je predsedniku senata Nicoli Mancinu predlagal senator Severne lige Francesco Moro, predsednik pa je predlog sprejel.

Nesodelovanje SDS pri vodenju delovnih teles?

24. 01. 2001 00.00

Izvršilni odbor Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji seji na predlog poslanske skupine SDS sprejel sklep, da njihovi poslanci ne bodo sodelovali pri vodenju parlamentarnih delovnih teles, če vladajoča koalicija do jutri ne bo sprejela dogovora in predlogov poslanske skupine SDS glede nadzora opozicije pri vodenju določenih delovnih teles državnega zbora.

Kacin s predstavniki stranke Naprej

21. 01. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je bil danes v Milanu, kjer se je srečal s poslancem v italijanskem parlamentu Dariom Rivolto, vodjo poslanske skupine stranke Naprej, Italija v odboru za zunanjo politiko, s katerim sta govorila o obravnavanju globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu, ki se bo začela v prihodnjem tednu. Rivolta je v imenu italijanske opozicijske stranke Naprej, Italija zagotovil, da bo njihova stranka pri sprejemanju zakona konstruktivna, je povedal Kacin. Na sestanku je sodeloval tudi predstavnik Naprej, Italija Andrea di Teodoro, ki je v stranki zadolžen za manjšinska vprašanja. Kacin je z italijanski predstavniki govoril tudi o sodelovanju med državama, med parlamentoma in o zadnjih razmerah v ZRJ.

Koalicija pri dogovarjanju korektna

19. 01. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik je na redni tedenski novinarski konferenci poudaril, da je parlamentarni teden poleg priprav na redno sejo DZ, ki bo prihodnji teden, zaznamovalo tudi nadaljevanje zaključne faze dogovarjanj o ustanovitvi preostalih delovnih teles DZ. Poudaril je, da je bila koalicija pri usklajevanjih korektna