posledic

Zahteve po Kopačevem odstopu

21. 08. 2001 00.00

Člani murskosoboške območne enote Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije zahtevajo odstop ministra za okolje in prostor Janeza Kopača.

Dodatni stroški bodo podražili meso

13. 07. 2001 00.00

Če bo obveljala v četrtek sprejeta sprememba uredbe o toplotni obdelavi klavničnih odpadkov, bo klavno-predelovalna industrija zaradi povišanih stroškov obratovanja in poslovanja prisiljena dvigniti cene mesa, podražitev pa naj bi se po prvih ocenah gibala med sedmimi in desetimi odstotki, je povedal predsednik GIZ Meso in izdelki ter direktor novogoriškega MIP Jože Testen. Kot je pojasnil, naj bi se v začetku prihodnjega tedna sestali predstavniki klavno-predelovalne industrije ter skušali, tudi v dogovoru s predstavniki pristojnih ministrstev, poiskati ustrezno rešitev.

Delovna brigada mariborskih študentov

13. 07. 2001 00.00

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) letos že tretje leto zapored organizira študentsko delovno brigado, ki bo tokrat pomagala prebivalcem Loga pod Mangartom. Brigado, ki z delom pričenja danes in ga bo zaključila 22. julija, sestavlja 43 študentov, ki bodo pomagali predvsem pri odpravi posledic lanskega zemeljskega plazu.

Ameriški senatorji o smislu sankcij

05. 07. 2001 00.00

Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Rudarska nesreča dobila epilog

03. 07. 2001 00.00

Strokovna ocena inšpektorja temelji zgolj na izjavah in dokumentaciji, saj dostop do mesta, kjer je udarila židka masa, še vedno ni mogoč. Inšpektor Marko Kavčič ugotavlja, da so rudarji ravnali neustrezno tako pri samem odkopu kot tudi saniranju posledic predhodnega, manjšega vdora, opozarja pa še na odgovornost nadrejenih pri nadzoru, saj nepravilnosti niso odkrili pravočasno.

Konoplja.org v Celju

02. 07. 2001 00.00

Nad Mladinskim centrom v Celju so danes odprli informacijsko pisarno Konoplje.org., ki kot nevladna organizacija deluje na področju zmanjševanja škodljivih posledic drog. Ob tej priložnosti so predstavili dve novi zloženki: za starše in varno uporabo konoplje, ki sta izšli v nakladi 5.000 izvodov. Obe zloženki je pregledal tudi Urad RS za droge, ki je soglašal z njihovo izdajo. Ob začetku novega šolskega leta bodo zloženki distribuirali prek šol in centrov za socialno delo. Aleksander Urbančič pa je kot samozaložnik predstavil slovensko izdajo Velike knjige o konoplji, ki ponuja številne informacije o tej rastlini. Na novinarski konferenci je sodelovala tudi Andreja Jezernik, urednica konopljine spletne strani, ki je poudarila, da njihovo spletno stran, ki je bila postavljena pred šestimi meseci, mesečno obišče 15.000 internetnih obiskovalcev.

28. 06. 2001 00.00

V Ljubljani se je začelo dvodnevno srečanje strokovnjakov za podporo pri odločanju v realnem času v primeru jedrske nesreče. Udeležuje se ga 50 predstavnikov iz zahodne in vzhodne Evrope, ter japonske in Združenih držav Amerike. Pomočnik direktorja v upravi za jedrsko varnost Igor Grlicarov je za 24ur radijske novice povedal, da se bodo na tem srečanju strokovnjaki, ki delajo na področju napovedi posledic morebitne jedrske nesreče, seznanili z novejšimi dogodki in razvojem na področju teh programov, obenem pa si bodo izmenjali tudi informacije o zadnji mednarodni vaji, ki je potekala v maju, na kateri so si države odigrale scenarij v primeru jedrske nesreče.

Kmalu rezultati prvega aids cepiva

27. 06. 2001 00.00

Predsednik Mednarodne pobude za cepivo proti aidsu (IAVI) Seth Berkley je v New Yorku dejal, da naj bi bili do konca tega leta znani rezultati uspešnosti prvega cepiva proti aidsu, ki ga razvija farmacevtsko podjetje VaxGen iz kalifornijskega Brisbana, imenuje pa se AIDSVAX. Trenutno naj bi potekala zadnja faza preizkusov na ljudeh. Omenjeno cepivo sestavlja protein, ki se nahaja na zunanji plasti virusa HIV, z njim pa naj bi vzpodbudili človeško telo, da razvije protitelesa. Berkley je novico sporočil na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN o aidsu, ki naj bi se s sprejemom sklepne deklaracije končala v sredo.

Ustavnost obveznega cepljenja otrok

21. 06. 2001 00.00

Društvo za svobodno odločanje (SVOOD) in 12 staršev posameznikov je prejšnji teden na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti določb o obveznem cepljenju otrok v zakonu o nalezljivih boleznih. Vlagatelji pojasnjujejo, da je glavni razlog za pobudo prekomerno poseganje v človekove pravice, ki so zagotovljene v slovenski ustavi, poleg tega pa obveznost cepljenja pomeni, da starši največkrat niso seznanjeni s cepljenjem in morebitnimi negativnimi posledicami, so na današnji novinarski konferenci pojasnili vlagatelji pobude.

Spet na referendum

19. 06. 2001 00.00

Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Za izgrede krivi policisti

19. 06. 2001 00.00

Na demonstracijah v Goeteborgu, kjer je bil v uličnih spopadih med policijo in protestniki ubit en protestnik, ranjenih pa okoli 50 ljudi, so bili tudi predstavniki slovenskega Neodvisnega sindikata. Kot so povedali za POP TV so nad tem, kar so med protesti videli zgroženi, predvsem zato, ker so spopade izzvali policisti in ne demonstranti. Po nekaterih podatkih naj bi za red skrbelo 30. 000 policistov, medtem ko je bilo protestnikov okrog 100.000.

Toča najbolj prizadela Posavje

18. 06. 2001 00.00

V Posavju je nedeljsko eurje s z točo, najbolj prizadelo vzhodni del brežiške občine ob slovensko-hrvaški meji, v Krškem pa območje okrog Leskovca in Stare vasi, kjer ima najobsežnejše nasade jablan in hrušk največje slovensko zasebno podjetje Evrosad Krško. Ta območja je spomladi prizadela že pozeba, letos pa je tudi že klestila toča. Po včerajšnjem katastrofalnem neurju so zlasti na Dobovskem polju povsem uničene poljščine ter trajni nasadi, okrog Krškega pa je toča oklestila še tisto, kar je ostalo od prejšnjih dveh naravnih ujm.

Velika škoda zaradi toče in pozebe

07. 06. 2001 00.00

Prva ocena škode, ki sta jo pozeba in toča povzročili kmetom, znaša več kot 8,3 milijard tolarjev. Tako znaša škoda zaradi spomladanske pozebe 5,3 milijarde, škoda zaradi toče pa dobre 3 milijarde. Največ škode je bilo povzročeno v zelenjavarstvu in sadjarstvu, kjer je letošnja pozeba uničila skoraj 70 odstotkov vseh jabolk in hrušk. Posledice toče so občutili tudi pridelovalci jagod, kjer je toča uničila od 30 do 40 odstotkov pridelka.

20 let od razkritja AIDS-a

05. 06. 2001 00.00

Danes mineva 20 let, odkar so v javnosti razkrili prve primere in podrobnosti skrivnostne bolezni, ki so jo poimenovali AIDS. Že aprila leta 1984 so v Združenih državah Amerike razglasili, da bodo cepivo proti AIDS-u začeli preizkušati v roku dveh let, ustreznega cepiva pa do danes še ni.

But o odpravi posledic neurja

04. 06. 2001 00.00

O posledicah nedeljskega neurja s točo, ki je hudo prizadelo tudi kmetijska zemljišča na območju Novega mesta, se je danes prepričal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, ki si je skupaj s tamkajšnjim županom Antonom Starcem ogledal škodo na Cikavi, v vinogradih na Ruperč Vrhu ter na posestvu Srednje kmetijske šole Grm. Najbolj so prizadete poljščine in trajni nasadi, še posebej vinogradi, ki bodo zaradi neurja s točo in vetrom imeli manjši pridelek vsaj še v prihodnjem letu. Na osnovi grobe ocene škode, ki se pripravlja, se bo But zato zavzel, da skupaj z okoljskim ministrom Janezom Kopačem vladi čimprej predlagata sklep o prvi, vsaj minimalni pomoči za odpravo škode. Kmetijski minister je izrazil pričakovanje, da bo vlada o škodi zaradi nedavnih neurij s točo razpravljala že na seji ta četrtek in da bo, ko bo višina škode znana, v okviru proračunskih zmožnosti tudi pomagala prizadetim.

Razlitje radioaktivne vode

31. 05. 2001 00.00

Iz češke jedrske elektrarne Temelin je, zaradi napake tehničnega osebja med testnim zagonom reaktorja, izteklo več kubičnih metrov radioaktivne vode. Vodstvo nuklearke zatrjuje, da razlitje ne bo imelo hujših posledic, saj je voda ostala v notranjosti reaktorja, stopnja radioaktivnosti pa je bila nizka in ni ogrozila zdravja zaposlenih.

Odpravljanje posledic toče

31. 05. 2001 00.00

Močan naliv v popoldanskih urah je znova povzročil precej škode. Vse enote ljubljanskih gasilcev so posredovale pri odpravljanju posledic poplavljenih stanovanj, kleti in predvsem cestnih podvozov. Zalilo je podvoze na Celovški Drenikovi in Vilharjevi cesti.

Evropa celovita le s Slovenijo

30. 05. 2001 00.00

Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

ZDA poklonile Cad-Cam opremo

25. 05. 2001 00.00

Združene države Amerike so prek Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) slovenskemu Inštitutu za rehabilitacijo poklonile najsodobnejšo Cad-Cam opremo, ki bo znatno izboljšala in olajšala rehabilitacijo. Gre za trenutno najsodobnejšo opremo v svetu, ki omogoča natančno odvzemanje mer pri izdelavi manjkajočih delov telesa. Natančni podatki zagotavljajo večjo zanesljivost pripomočka, natančnost izdelave, s tem pa tudi njegovo hitrejšo aplikacijo. Sistem je prenosljiv in ga je zato možno uporabljati tudi pri triažiranju na terenu.

Javna razprava o telekomunikacijah in medijih

14. 05. 2001 00.00

Podjetje Infos d.o.o. iz Ljubljane in Elektrotehniška zveza Slovenije sta na Gospodarski zbornici Slovenije organizirala javno razpravo z naslovom Konvergenca telekomunikacij in medijev. Razprava je bila uvod v teden telekomunikacij, ki bo potekal od 14. do 18. maja.

MSi bo zahtevala odstop ministra Kebra

14. 05. 2001 00.00

V primeru, da bo večina volivk in volivcev na junijskem referendumu zavrnila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo bo Mlada Slovenija (MSi), podmladek Nove Slovenije - Krščanske ljudske stranke (NSi), zahtevala odstop ministra za zdravje Dušana Kebra, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik aprila ustanovljene MSi Jernej Pavlin.

Dvajset let po Bobu Marleyu

11. 05. 2001 00.00

11. maja 1981 je v bolnišnici Cedars Of Lebanon v Miamiju za rakom umrl jamajški glasbenik Bob Marley. Kralj reggaeja je umrl na višku priljubljenosti, star 36 let, bojda zaradi posledic poškodbe na palcu noge, ki je nastala zaradi igranja nogometa in se je razvila v rakavo tvorbo. Rak je nato napredoval na pljuča, možgane in trebuh. Nesta Robert Marley, prepričan rastafarijanec, ostaja dvajset let po smrti nepozaben, na Jamajki in drugod se ga še vedno spominjajo s portreti, ki so odtisnjeni na mnogih predmetih, od obeskov za ključe do pivskih kozarcev. Prav tako pa je še vedno močen njegov glasbeni vpliv. Bob Marley se je 6. februarja 1945 rodil temnopolti materi in nekdanjemu britanskemu vojaku.

Bush ustanovil protiteroristični urad

09. 05. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v okviru Zvezne agencije za izredne razmere (FEMA) ustanovil nov protiteroristični urad, ki bo usklajeval dejavnosti, povezane z bojem proti terorizmu in odpravljanju posledic tovrstnih napadov. FEMA se sicer ukvarja predvsem z naravnimi nesrečami, kot so potresi, poplave in orkani, po novem pa se bo preko "Urada za nacionalno pripravljenost" ukvarjala še s protiteroristično dejavnostjo. Podpredsednik ZDA Dick Cheney je od šefa poleg ostalih nalog prejel tudi zadolžitev za vodenje delovne skupine, ki bo ugotavljala teroristične grožnje. Omenjena delovna skupina bo skušala najti najboljše odgovore na odpravljanje posledic terorističnih napadov in bo morala o svojih ugotovitvah do 1. oktobra letos poročati kongresu.

Diplomatski poraz ZDA

04. 05. 2001 00.00

ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

15 let po jedrski katastrofi

27. 04. 2001 00.00

V četrtek je minilo 15 let od jedrske katastrofe v Černobilu. V ukrajinski prestolnici Kijev se je spominu na žrtve doslej najhujše jedrske nesreče na svetu poklonilo več sto ljudi. Papež Janez Pavel drugi pa je ob tej priložnosti v Vatikanu daroval mašo, v kateri se je zavzel predvsem za pomoč otrokom, ki še danes trpijo posledice katastrofe.

Alcatel bo preoblikoval proizvodnjo GSM aparatov

26. 04. 2001 00.00

Francoski proizvajalec mobilnih telefonov Alcatel, je objavil vest, da bo preoblikoval svojo evropsko proizvodnjo GSM telefonov in jo združil v eno samo podjetje. S tem ukrepom načrtuje francosko podjetje prihranek stroškov v višini ene milijarde evrov. V podjetju pa v isti sapi zatrjujejo, da omenjeno prestrukturiranje ne bo pustilo socialnih posledic, kot je odpuščanje delavcev.

Britanci se bojijo onesnaženja zraka

24. 04. 2001 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije v Luksemburgu sporočili, da se bolezen slinavke in parkljevke ne širi več, iz Velike Britanije pa prihaja vest, da je za to boleznijo zbolel človek. Bolj kot to pa Britance skrbi onesnaženje zraka z dioksini.

Morija na slovenskih cestah

07. 04. 2001 00.00

Osrednji smoter nacionalnega programa varnosti cestnega prometa v Republiki Sloveniji, ki ga je vlada vložila v prvo parlamentarno branje, je opredeliti ključne nosilce in časovne roke za izvedbo konkretnih nalog in aktivnosti v naslednjem štiriletnem obdobju, s katerimi se bo zmanjšalo število prometnih nesreč in njihovih posledic. V letu 2005 število mrtvih na slovenskih cestah ne sme biti večje od 210, je glavni cilj tega programa, ki med drugim predvideva medresorsko sodelovanje več pristojnih ministrstev ter oblikovanje krovne nacionalne organizacije za varnost cestnega prometa.

Smrt indonezijskega boksarja

03. 04. 2001 00.00

Indonezijski boksar Mohamed Faridzi je danes umrl zaradi posledic poškodb, ki jih je dobil v dvoboju s Tajcem Kongtawatom Orom.

Protesti kmetov se nadaljujejo

02. 04. 2001 00.00

Kmetje, pridelovalci mleka, stopnjujejo svoje proteste. Potem ko so v soboto zaprli dostop do kočevskega obrata Ljubljanskih mlekarn, so včeraj zaprli še zbiralnico mleka v Novem mestu ter obrat v Kranju. Zaradi tega se že pojavljajo viški mleka, ki so ga kmetje v Kočevju danes delili prvič, kasneje pa ga bodo delili po vseh zbiralnicah.