posledice bolezni

Pinterest bo iskalcem vsebin o cepljenju prikazoval le preverjene objave
29. 08. 2019 17.56
Uporabniki družbenega omrežja Pinterest, ki na tej aplikaciji iščejo informacije o cepljenju, bodo odslej videli le objave javnih zdravstvenih organizacij. S tem se želijo izogniti širjenju lažnih informacij in teorij zarote.

Trump na obisku v Ohiu, na ulicah so ga pričakali protestniki
07. 08. 2019 17.42
Ameriški predsednik se mudi na obisku Daytona in El Pasa, ki sta je nedavno pretresla strelska napada. Kritike na račun njegovega obiska se medtem že vrstijo. V Daytonu so se zbrali tudi protestniki, ki Trumpu sporočajo, da ni dobrodošel. "Predsednik naj končno že razume, da imajo njegove besede posledice," je ob tem dejala demokratska kongresnica Veronica Escobar.

So prebivalci svoje fekalije speljali kar do bližnjega hudournika?
05. 08. 2019 15.25
Na koprski komunali sumijo, da bi pri onesnaženju vode v kopališču Žusterna lahko šlo za sabotažo. V zamašenem jašku so namreč našli pulover in stiropor, kar zagotovo ni prišlo prek domačega omrežja, pač pa je jašek nekdo odprl in to vrgel noter. Sumijo, da so na kakšnem delu hudournika tudi črni priključki.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50
Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

'Ni prenesel stalnih očitkov, da ne zasluži za družino, da je lenuh'
04. 08. 2019 16.09
Navsezgodaj preberem sporočilo: "Nujno moram do vas, nujno. Danes! Ker je moje življenje odvisno le še od vaše pomoči. Če me ne sprejmete, me ne bo več." Besede, ki nam jih v tem poletju praktično vsak dan namenjajo uporabniki, ki so v stiski. Vsakič me takšni stavki presunejo in tudi tokrat so me.

Nekdanji ameriški diplomati na Kubi utrpeli posledice na možganih
24. 07. 2019 09.50
Posnetki možganov okoli 40 ameriških diplomatov, ki so bili na še neznan način poškodovani na Kubi, so razkrili, da se njihovi možgani vidno razlikujejo od posnetkov kontrolnih skupin, so sporočili strokovnjaki. Slikanje z magnetno resonanco potrjuje, da se je "nekaj zgodilo z možgani teh ljudi".

Brezplačno se bo lahko cepilo okoli 55.000 oseb
18. 07. 2019 12.01
ZZZS je za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu namenil več kot milijon evrov in pol. Odraslim, starim 49 let, in triletnikom tako letos omogoča brezplačno osnovno cepljenje, medtem ko so poživitveni odmerki še vedno samoplačniški.

'Želim postati močna, čudovita in neustrašna ženska'
15. 07. 2019 06.00
26-letna Ariana Grande je v intervjuju za avgustovsko številko revije Vogue čustveno spregovorila o svojem otroštvu in poti, ki jo je prehodila do svojega uspeha. Čeprav je ena najuspešnejših izvajalk na glasbeni sceni, njeno življenje ni bilo vedno rožnato, saj so jo zaznamovale pretresljive prelomnice.

Koga komarji najraje napadejo?
02. 07. 2019 21.14
Sezona komarjev v Evropi je trenutno na vrhuncu. Tudi pri nas sta deževen maj in suh oziroma zelo topel junij komarjem dala odlične pogoje za življenje. Že tako izjemno nadležne žuželke so v nekaterih primerih lahko tudi smrtonosne, saj prenašajo številne bolezni. Na našem območju se srečujemo le z virusom Zahodnega Nila. Lani smo v Sloveniji zabeležili pet primerov, na Hrvaškem več kot 60.

Duševnih stisk otrok in mladostnikov je vse več
30. 06. 2019 07.00
Glasne ptice v jutro družno in glasno pošiljajo odo radosti. Prisluhnem ptičjemu žgolenju in poskušam prepoznavati posamične ptice. Kako čisti zvoki teh majhnih kljunčkov, ki jih sem in tja preglasijo vrane. Mož napove, da ga bo danes zaposlil zeleni program (košnja trave, urejanje vrta, oskrba zajčkov), sama pa se znova opravičim, ker se bom vrnila domov zelo pozno.

Kaj bi se zgodilo, če bi komarji izumrli?
29. 06. 2019 07.00
V poletnih mesecih, ko se ne moremo znebiti pikov nadležnih komarjev, verjetno vsi kdaj pomislimo, zakaj se jih nihče ne znebi. Izumrtje te vrste bi seveda imelo velike posledice na ekosistem, a znanstveniki ugotavljajo, da ne bi predstavljalo ekološke katastrofe. Zaradi bolezni, ki jih prenašajo komarji, sicer letno umre okoli milijon ljudi.

Vlada za uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke z letom 2020
27. 06. 2019 13.58
Vlada ne podpira predloga spremembe zakona, ki bi za tri leta zamaknila uvedbo enotne tobačne embalaže in uvedbo tobačnega sklada. V Sloveniji imamo sodoben zakon, ki celovito ureja področje nadzora nad tobakom, predlagani odlog uveljavitve enotne embalaže pa bi pomenil rušenje celovitega nabora uveljavljenih in učinkovitih ukrepov, so prepričani.

V Sloveniji se zdravi vse več odvisnikov od konoplje
26. 06. 2019 15.42
Leta 2017 je zaradi drog po svetu umrlo več kot pol milijona ljudi. Število v zadnjih letih samo narašča, tudi v Evropi in Sloveniji. Pri nas strokovnjaki opažajo tudi vse več odvisnikov od konoplje, ki se vključujejo v zdravljenje. Medtem je proizvodnja kokaina dosegla novo rekordno raven.

V San Franciscu prepovedali prodajo elektronskih cigaret in 'vejpov'
26. 06. 2019 09.54
V San Franciscu so prepovedali prodajo elektronskih cigaret in tako imenovanih 'vejpov'. "Prepoved bo na eni strani povzročila razcvet črnega trga, na drugi strani pa kadilce dobesedno potisnila nazaj h kajenju klasičnih tobačnih izdelkov," opozarjajajo proizvajalci tovrstnih izdelkov. Ti se nanjo sicer lahko še pritožijo.

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'
25. 06. 2019 08.10
Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

Zaupanje v cepljenje najnižje v Franciji, Slovenija blizu povprečja
19. 06. 2019 14.45
Zaupanje v cepljenje je najmanjše v Franciji, kjer 33 odstotkov vprašanih v mednarodni raziskavi meni, da cepiva niso varna. V Sloveniji ta delež znaša 13 odstotkov, kaže raziskava, izvedena v 144 državah. Od več kot 140.000 vseh vprašanih ljudi jih sicer zgolj sedem odstotkov meni, da cepljenje ni varno.

Turistom, ki se odpravljajo v Grčijo, grozi virus Zahodnega Nila
17. 06. 2019 10.56
Turisti, ki se to poletje na oddih odpravljajo v Grčijo, naj bodo še posebej pozorni na zaščito pred komarji, saj obstaja velika možnost okužbe z virusom Zahodnega Nila, ki je lahko za človeka usoden.

Nenadna smrt: rak vzel zvezdnico mehiških telenovel
13. 06. 2019 18.13
Umrla je Edith González, ki se nam je zasidrala v srca z vlogo Esperanze v telenoveli Ne pozabi me nikdar, kjer je bil njen TV-partner Fernando Colunga. Slavni igralki so leta 2016 odkrili raka na jajčnikih, a je bitko s to zahrbtno boleznijo po treh letih žal izgubila.

Tri leta in pol zapora za 52-letnika, ki je povzročil eksplozijo plina v Mariboru
12. 06. 2019 13.14
52-letnik, ki je novembra lani namenoma povzročil eksplozijo v stanovanjskem bloku v Mariboru, je bil obsojen na tri leta in pol zaporne kazni. Krivdo je priznal in obžaloval svoje dejanje, do pravnomočnosti sodbe pa ostaja v priporu.

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu
08. 06. 2019 07.00
Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

Ponujajo jim 37 ur dela na teden in 100.000 evrov: Ne krivite zdravnikov, če želijo oditi
07. 06. 2019 06.00
V času, ko sistem slovenske družinske medicine razpada, zdravniki skupinsko pišejo odpovedi in rotijo za spremembe, so številni slovenski družinski zdravniki v poštni nabiralnik prejeli vabilo, da to soboto preživijo v Ljubljani, na predavanju o možnostih dela v Veliki Britaniji.

Kmetijske površine namočene, od 70- do 100-odstotni izpad pridelka češenj
03. 06. 2019 16.54
Dež in nizke temperature v aprilu in maju so močno prizadele kmetijsko pridelavo, prizadeti so posevki koruze, krompirja, zelenjave, pa tudi zgodnjega sadja. Zaradi nizkih temperatur je rast kmetijskih rastlin upočasnjena, rastline pa so oslabljene in bolj občutljive na napade bolezni in škodljivcev, k čemur močno pripomore stalna vlaga.

Zaradi tobaka vsake štiri sekunde umre ena oseba
31. 05. 2019 06.00
V svetovnem merilu zaradi kajenja umre vsako leto osem milijonov ljudi, od tega milijon zaradi pasivnega kajenja. Med slednjimi je kar 165.000 otrok, mlajših od pet let. Tudi zato mora biti nadzor nad tobakom prednostna naloga vseh vlad in skupnosti po vsem svetu.

'Danes preživi cel razred, iznakaženih pa ne srečujemo na hodniku'
24. 05. 2019 07.57
"Ljudjem gre zelo slabo od rok ocenjevanje razmerja med tveganjem in koristmi, ocenjevanje verjetnosti, soočanje z negotovostjo, izbiranje med več možnostmi in presejanje nasprotujočih si informacij. A prav pred vse to nas postavijo inovacije v medicini in znanosti nasploh," pravi dr. Andrea Grignolio, avtor knjige Kdo se boji cepiv, ki je te dni na obisku v Ljubljani.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir
18. 05. 2019 07.00
Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

Eden od junakov Tottenhama šokiral: Preverjali so me, ali sem nor
17. 05. 2019 12.37
Nogomet ima po mnenju angleškega reprezentanta Dannyja Rosa pred seboj še dolgo pot v odnosu do psihičnih obolenj. 28-letni nogometaš Tottenhama, ki ga 1. junija čaka finale Lige prvakov proti Liverpoolu (prenos na Pop TV in VOYO), je lani odkrito spregovoril o depresiji in posledice nato občutil na lastni koži.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23
Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Afriška prašičja kuga le vprašanje časa
14. 05. 2019 06.00
Začelo se je v Keniji. Dolga leta je bil virus prašičje kuge prisoten le v Afriki, zato so ga tako poimenovali. S človekom se je virus prenesel v Gruzijo. Od tam se je selil v Rusijo. Hitro se je razširil proti vzhodu na Kitajsko in tudi proti zahodu v Evropsko unijo. Kuga je zdaj prisotna v vzhodnh članicah in verjetno zaradi človeškega faktorja tudi na zahodu v Belgiji. Sicer je glavni prenašalec bolezni divji prašič.

Prizadene 4000 ljudi letno, stroški za nego in zdravljenje pa izredno visoki
14. 05. 2019 07.41
Možgansko-žilne bolezni ter njihove posledice so pomembno družbeno breme v vseh razvitih državah sveta, vključno s Slovenijo. Možganska kap je vodilni vzrok tako telesne, kot tudi kognitivne oviranosti, poleg tega pa so stroški za nego in zdravljenje zelo visoki. Je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu in samo v Sloveniji prizadene okoli 4000 ljudi letno.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati
07. 05. 2019 08.42
Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.