posledice bolezni

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Država gori, predsednik je vmes poniknil

02. 07. 2020 08.14

Združene države se utapljajo v novem rekordnem številu dnevnih okužb s koronavirusom, pandemija očitno uhaja izpod nadzora, Bela hiša pa še vedno stoji ob strani in prepušča boj posameznim zveznim državam. Predsednik države je v zadnjih dneh skoraj izginil iz javnosti, njegov urnik sta polnila predvsem igranje golfa in znašanje po Twitterju.

Najmlajša prejemnica, 11-letna Kaja, pomagala fantu, ki mu je zdrsnilo s sedežnice

26. 06. 2020 15.12

Pred dnevom policije je na Policijski akademiji v Tacnu potekala osrednja slovesnost. Dan policije zaznamujemo 27. junija - v spomin ta dan leta 1991, ko so se policisti v osamosvojitveni vojni na mejnem prehodu Holmec spopadli z JLA. Slovesnosti sta se udeležila generalni direktor policije Anton Travner in notranji minister Aleš Hojs, ki sta podelila medalje za hrabrost in požrtvovalnost. Te je prejelo 29 policistov in 22 občanov, tudi 11-letna Kaja Bavec Žumer, ki je februarja na Krvavcu pomagala sošolcu, ki mu je zdrsnilo s sedežnice.

Belokranjska črna človeška ribica: eden najbolj ogroženih vretenčarjev na planetu

17. 06. 2020 12.45

Na kmetiji Zupančič ob izviru Jelševniščice pri Črnomlju, ki je znan kot eno od treh do zdaj odkritih belokranjskih nahajališč črne človeške ribice, so predstavili novonastali infocenter. Pripravili so tudi strokovno srečanje, na katerem so opozorili, da je črna človeška ribica med najbolj ogroženimi vretenčarji na planetu.

Bolezen, ki lahko v nekaj urah vzame življenje

16. 06. 2020 13.48

Zdravniki pozivajo k cepljenju proti meningokoknemu meningitisu, ki so mu še posebej izpostavljeni otroci in nekateri mladostniki. Bolezen ima hiter in agresiven potek, življenje lahko vzame v nekaj urah. Pediater Denis Baš jo je označil za nočno moro za vsakega pediatra, saj je redka, začne se nenadoma in z nespecifičnimi simptomi. Zavzel se je za to, da bi bilo cepljenje vključeno v shemo brezplačnih cepljenj za otroke.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Ograja na meji med Goricama 'padla' že drugič

15. 06. 2020 08.28

Prebivalci obeh Goric so dočakali dan, ki so ga nestrpno pričakovali več mesecev. Ograja, ki je v času epidemije koronavirusa, na Trgu Evrope ločevala prijatelje, sorodnike in znance, je 'padla'. Predmete in sporočila, ki so se na ograji v času karantene nabirali na ograji, pa so predali Goriškemu muzeju.

Nihče ne bi smel v stiski biti sam in nihče ne bi smel biti sojen za svoje okoliščine

14. 06. 2020 07.02

Tisto sobotno jutro, ko se je družina zbrala pri zajtrku, Urške ni bilo. Ni je bilo niti v svoji sobici. Vsa družina jo je iskala. Po nekaj urah so jo našli. Nihče od njih ne bo izbrisal iz spomina tistega trenutka. Urška je odšla. K babici, dedku, stricu. Odšla je za vedno …

Pevec legendarnih Sex Pistolsov spregovoril o ženinem boju z Alzheimerjevo boleznijo

13. 06. 2020 14.21

John Lydon je v intervjuju za britanski Mirror povedal, da je brezpogojno predan ženi Nori, za katero skrbi zaradi njene bolezni. Pevec punk skupine Sex Pistols je soprogo spoznal pred več kot štiridesetimi leti in je zanj bila zmeraj edina ljubezen, čeprav jima nihče ni napovedoval svetle prihodnosti. Življenja brez nje si ne predstavlja in upa, da se bosta od življenja poslovila skupaj, ob istem času.

V BiH zabeležili prvi primer stekline po šestih letih

12. 06. 2020 09.34

Konec maja so v referenčnem državnem laboratoriju v BiH po šestih letih potrdili primer stekline pri lovskem psu z območja Srebrenice. Z inštituta za zdravje in varnost hrane Zenica so sporočili, da je treba preprečiti širjenje bolezni, ki ima smrtonosne posledice, tudi za človeka. Iz BiH so sicer v zadnjih letih poročali, da so s pomočjo uspešnega programa cepljenja onemogočili prenos bolezni z divjih na domače živali.

Pozabljena pandemija opozarja, da še ni končana

12. 06. 2020 07.33

Ameriški epidemiologi so dolgo opozarjali, da nekatere zvezne države preveč hitijo z opuščanjem ukrepov proti širjenju koronavirusa. Zdaj se te države spoprijemajo s skokovitim naraščanjem novih primerov okužb. Hladen piš realnosti je nemudoma usahnil napihovanje borznega trga.

Na Pogačarjevem trgu znova zaživela Odprta kuhna, letos vabi dvakrat tedensko

11. 06. 2020 17.00

V Ljubljani se je začela kulinarična tržnica Odprta kuhna. V osmo sezono na Pogačarjevem trgu priljubljena prireditev vstopa s skoraj štiridesetimi stojnicami, pa tudi z ukrepi, ki naj bi zagotovili varnost obiskovalcev po epidemiji bolezni novega koronavirusa. Odprta kuhna bo po novem vabila dvakrat tedensko.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

10. 06. 2020 14.41

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

Satelitski posnetki razkrivajo, da se je virus v Vuhanu hitro širil že avgusta 2019?

09. 06. 2020 09.37

Strokovnjaki medicinske fakultete univerze Harvard so pod drobnogled vzeli satelitske posnetke, ki prikazujejo parkirišča bolnišnic v Vuhanu. Kot pravijo, je mogoče na podlagi analize teh posnetkov sklepati na to, da se je novi koronavirus v mestu širil že avgusta lani – torej veliko prej, kot so kitajske oblasti priznale obstoj virusa, ki je kasneje povzročil padnemijo in ob številnih življenjih terjal tudi velik gospodarski davek.

Z omejevalnimi ukrepi v Evropi preprečili več kot tri milijone smrti

08. 06. 2020 16.37

Zaradi koronavirusa je življenje obstalo, gospodarske posledice so hude, a kot kaže študija Imperialnega kolidža v Londonu omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele države, niso bili zaman. V 11 evropskih državah, ki jih je zaobjela raziskava, so na ta način preprečili 3,1 milijona smrti. Da so ljudje ostajali doma, je pomembno vplivalo na to, da je pandemija koronavirusa v Evropi bolj ali manj pod nadzorom, so ocenili britanski znanstveniki.

Covid-19: bolezen dveh obrazov

04. 06. 2020 15.39

Obsežna analiza medicinskih podatkov z različnih žarišč covida-19 je pokazala, da veliko okuženih s koronavirusom ni razvilo znakov okužbe. Avtorja nove študije ocenjujeta, da je delež teh oseb celo med 40 in 45 odstotki, prav ti 'tihi' prenašalci pa so ključni pri širjenju okužb. Kot pravita, je zato zelo pomembno, da se testiranja in druge raziskave razširijo tudi na osebe, ki ne kažejo znakov okužbe s koronavirusom. Prav tako opozarjata, da ima bolezen dva obraza. Za nekatere je lahko usodna, pri nekaterih pa mine povsem brez znakov.

Perez potrdil v pismu navijačem: Real do konca sezone na Di Stefanu

02. 06. 2020 11.47

Nogometaši madridskega Reala bodo sezono 2019/20 zaključili na pomožnem stadionu. Kot je v pismu navijačem potrdil predsednik kluba Florentino Perez, bo Real preostale tekme odigral v klubskem centru na stadionu Alfredo di Stefano v Valdebebasu na robu mesta.

Kacin: Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko

01. 06. 2020 06.17

V nedeljo so opravili 246 testiranj na novi koronavirus, novih okužb pa niso potrdili. Uradni konec epidemije v Sloveniji je prinesel številna nova sproščanja ukrepov, a pristojni opozarjajo, da to ne pomeni, da smo lahko brezskrbni. Nošenje mask je obvezno ob obisku bolnišnic in domov starejših občanov ter v javnih prevoznih sredstvih, pri gospodarski dejavnosti pa lastnik oz. upravitelj ob preveliki gneči lahko od strank zahteva, da si nadenejo maske. "Pametno je, da imate masko gor, ko ne morete ohranjati 1,5 metra razdalje. Tudi, če tega ne zahtevajo od vas, vas to uči zdrava pamet," pravi direktor NIJZ.

Konec epidemije: v šole se vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli bodo hoteli in kopališča

31. 05. 2020 07.22

Preklicana je epidemija covid-19, ki je bila razglašena 12. marca. Čeprav je epidemija uradno preklicana, nekateri ukrepi ostajajo, saj virus ni izkoreninjen. Pomoč samozaposlenim se z majem izteka, subvencioniranje nadomestil plač delavcev na čakanju pa se podaljšuje le še za mesec dni. V šole se postopoma vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli pa bodo lahko večji nastanitveni obrati in kopališča.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek

26. 05. 2020 06.19

V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Poletje topi ameriški strah pred pandemijo

26. 05. 2020 08.22

V nedeljo je New York Times naslovnico zapolnil z imeni tisoč ljudi, stotine vseh žrtev pandemije koronavirusa, Donald Trump si je privoščil partijo golfa, mnogi Američani pa so sklenili, da je čas za vrnitev k običajnemu življenju. Toda število okuženih v slabi polovici zveznih držav še vedno narašča, virus pa se širi na podeželje.

Opuščanje priporočil proti raku ima lahko bistveno hujše posledice kot koronavirus

25. 05. 2020 15.07

Pred začetkom evropskega tedna boja proti raku deležniki izpostavljajo pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku.

Pandemija ogroža zaupanje v cepljenje

22. 05. 2020 22.26

Iskanje cepiva je postalo sveti gral boja proti koronavirusu, toda namesto mednarodnega sodelovanja smo priča geopolitični tekmi, kdo bo prej na cilju. Stranski učinki pandemije so skokovito upadanje cepljenja otrok in še bolj skokovito naraščanje novih teorij zarote, ki jih načrtno širi proticepitvena klika.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Pandemija kaže težavno podobo ameriških zaporov

21. 05. 2020 06.31

Zapiranje ljudi v ZDA je industrija. Ne samo zaradi obsega – imajo okoli 2,3 milijona zapornikov – pač pa dobesedno posel, saj del zaporov deluje kot zasebna podjetja. Pandemija koronavirusa je znova opozorila na temni madež, saj so zapori postali žarišča okužb. Politika množičnega zapiranja že dolgo načenja vezivo družbe, sedaj ogroža tudi javno zdravje.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom

19. 05. 2020 06.19

Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

Tudi ko podpremo male, lahko dosežemo veliko

19. 05. 2020 10.48

Slovenija je dežela podjetnih ljudi. Skoraj polovica vseh delovno aktivnih je zaposlenih v mikro in malih podjetjih – pomembnem stebru gospodarstva –, ki pa bodo najbolj občutila posledice gospodarskega ohlajanja zaradi epidemije koronavirusa. Prav ta podjetja bodo za vnovičen zagon potrebovala največ spodbude, ki jim jo bomo v NLB skupaj s partnerji priskrbeli tudi s projektom Okvir pomoči.

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah

18. 05. 2020 07.58

Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Kdaj drugi val okužb? Zdravstvo se pripravlja na tri scenarije: črnega, sivega in roza

15. 05. 2020 08.47

V zdravstvu se pripravljajo na morebiten drugi val okužb s koronavirusom, a so vsakršne napovedi njegovega začetka po besedah infektologinje Tatjane Lejko Zupanc zgolj špekulacije. Če bo veliko gibanja po Evropi, lahko drug val 'udari' že poleti, lahko pa tudi jeseni. Ob morebitnem novem porastu okužb bo največji izziv za zdravstvo znova kader.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.