posledice bolezni

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?
10. 12. 2020 16.45
Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

Gospodarstveniki proti dvigu minimalne plače, namesto tega predlagajo krizni dodatek
10. 12. 2020 09.59
Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije opozarjajo, da bi dvig minimalne plače, predviden za leto 2021, pomenil dodatno breme za delodajalce in bi zato verjetno sledilo še več odpuščanja. Hkrati pa so na vlado poslali kompromisni predlog, po katerem bi vsi, ki kljub epidemiji delajo, dobili krizni dodatek, ki bi ga v celoti plačala Republika Slovenija.

Z novo protestniško akcijo nazorno sporočili: 'Situacija je smrtno resna'
09. 12. 2020 14.56
Na Trgu republike v Ljubljani je potekala nova protestniška akcija, s katero so opozorili na katastrofalne razmere glede okuženih in umrlih za boleznijo covid-19. V Protestni ljudski skupščini so vlado pozvali, naj prevzame odgovornost za nastale smrti in nemudoma odstopi. "Njihova nesposobnost, neukrepanje, ignoriranje stroke, igranje političnih igric in dopisovanje po Twitterju je namreč soodgovorno za smrt 1.862 ljudi ter za nepopravljivo izgubo in trpljenje njihovih bližnjih."

Podaljšuje se hospitalizacija, mnogih iz bolnišnic ne morejo odpustiti
09. 12. 2020 10.49
V bolnišnicah po državi ugotavljajo, da so covidni bolniki vse starejši in s številnimi pridruženimi boleznimi, zaradi česar se močno podaljšuje njihova hospitalizacija, vse več pa je takšnih, ki jih niti ni več mogoče odpustiti v domačo oziroma domsko oskrbo. To je tudi razlog, da predlagajo povečanje negovalnih postelj.

'Na nas je, da ohranjamo svoje dostojanstvo. Da nekako ostajamo ljudje'
07. 12. 2020 16.38
V času, ko v Sloveniji zaradi covida-19 na dan umre od 40 do več kot 60 ljudi, ko je stisk zaradi bolezni, smrti, strahu, izgube zaposlitve veliko, smo se za rubriko 24ur Fokus v sredini prejšnjega tedna pogovarjali z nagrajevanim pisateljem in režiserjem Goranom Vojnovićem. O stanju v družbi in kulturi, odnosu politike do ljudi, odgovornosti državljanov ... Objavljamo celoten intervju.

Veliki koralni greben v Avstraliji zdaj v 'kritičnem stanju'
07. 12. 2020 10.16
Znanstveniki že dlje časa opozarjajo na zaskrbljujoče stanje avstralskega Velikega koralnega grebena. Zdaj pa je njegov status tudi uradno iz 'izredno zaskrbljujočega' prvič spremenjen v 'kritičnega', je prejšnji teden sporočila Svetovna zveza za varstvo narave. Sporočili so, da so podnebne spremembe zdaj največja grožnja zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

Vojnović: Ta oblast v velikem delu državljanov vidi nasprotnike
06. 12. 2020 08.55
"Mislim, da premalo razmišljamo o starejših in njihovih potrebah. Že o otrocih in njihovih potrebah premalo razmišljamo. O starejših in njihovih potrebah pa nič. To se mi zdi eno najbolj žalostnih spoznanj te epidemije pri nas. Najbolj ogroženi so in predvsem mislim, da imajo zdaj vsi občutek, da se je družba odločila, da jih ne bo na vsak način zaščitila," pravi Goran Vojnović. To je grozljiv občutek, da ti daje država s svojimi ukrepi občutek, da so zanjo druge stvari pomembnejše od tvojega lastnega preživetja. "Tega si ne želi nihče od nas, ko bo toliko star."

Za šolanje na daljavo ni pravne podlage. Pirnat: To je odraz odnosa te vlade do vladavine prava
03. 12. 2020 20.55
Vlada je podaljšala ukrepe, saj se epidemiološka slika ni spremenila, da bi lahko začeli z njihovim sproščanjem. Med te ukrepe sodi tudi pouk na daljavo, a ustavno sodišče zdaj pravi, da za to pravzaprav ni pravne podlage - na podlagi primera, vezanega na šole s prilagojenim programom. Krive so neobjave v uradnem listu. Pravni strokovnjak Rajko Pirnat meni, da gre za hudo napako vlade, ki pa odraža pravzaprav njen odnos do vladavine prava. Ocenjuje, da je zdaj najbolj pomembno, da vlada napake odpravi, saj so ukrepi glede na situacijo potrebni.

2429 novih okužb: 'Višji delež pozitivnih lahko pripišemo uvedbi hitrih testov'
02. 12. 2020 09.11
Po podatkih vlade so pristojni v torek opravili 7178 testov in potrdili 2429 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova precej višji, in sicer znaša več kot 33 odstotkov. Torkov višji delež pozitivnih testov lahko pripišemo uvedbi hitrih testov, je ocenila Nuška Čakš Jager z NIJZ. Hospitaliziranih je 1285 pacientov, umrlo pa je 57 bolnikov, kar je drugo največje število v posameznem dnevu doslej.

Po več kot desetih letih v Sloveniji HIV pozitiven otrok
01. 12. 2020 20.34
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu sicer znova beležimo spodbudno statistiko, kar se tiče novih okužb, a žal tudi podatek, da imamo po več kot 10 letih v Sloveniji tudi HIV pozitivnega otroka. Primer, ki se po mnenju infektologov v tem času ne bi smel zgoditi, bo morda spodbuda, da se uresniči že večletna želja, da bi na HIV testirali vse nosečnice. Bo pa v kratkem možno test na virus kupiti tudi v naših lekarnah, stal naj bi okoli 25 evrov.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji
01. 12. 2020 11.03
Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'
28. 11. 2020 14.30
Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma
27. 11. 2020 10.21
Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16
Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Mladi s pljučno hipertenzijo: 'Covid-19 je za nas res lahko usoden'
24. 11. 2020 11.08
Kot je že znano in kot opozarjajo tudi strokovnjaki pri ljudeh s pridruženimi kroničnimi boleznimi, pri okužbi z novim koronavirusom, pogosteje nastanejo resnejši zapleti in se lahko poslabša stanje obstoječe bolezni. Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob tem, skupaj s članicami krovnega evropskega združenja, s kampanjo Koronavirus je lahko usoden tudi za mlade osebe ozavešča o pomembnosti preventivnih ukrepov. Študije kažejo, da je bilo kar 33 odstotkov bolnikov s pljučno hipertenzijo, ki so zboleli za novim koronavirusom, hospitaliziranih.

V Zagrebu začenjajo z množičnim testiranjem, v Italiji bodo zaprli vse farme minkov
23. 11. 2020 08.25
Zaradi novega navala covidnih bolnikov v zagrebške bolnišnice se je mestna oblast odločila, da uvede množično testiranje prebivalstva. Italija ne bo uvedla obveznega cepljenja proti koronavirusu. V Italiji so iz strahu pred mutacijo virusa, kot se je to zgodilo na Danskem, zaprli vse farme minkov. V Avstriji pa dijaki, ker so šole že dlje časa zaprte, zahtevajo olajšave pri opravljanju mature.

Italijanske srednje šole predvidoma zaprte do januarja, na Hrvaškem v veljavi strožji ukrepi
22. 11. 2020 09.28
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili okoli 3300 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je še 49 covidnih bolnikov, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. V državi so sicer danes zaostrili ukrepe za zajezitev koronavirusa. V okviru ukrepov za zajezitev novega koronavirusa v prazničnem času pa bodo v Italiji srednje šole in univerze predvidoma zaprte do začetka januarja. Temu nasprotujejo tako ministrica za izobraževanje, kot tudi starši in dijaki.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?
22. 11. 2020 07.00
Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Skupina Krka 'odporna' proti posledicam epidemije, za 22 odstotkov večji dobiček
19. 11. 2020 08.37
Skupina Krka je od januarja do septembra letos dosegla prodajo v višini ene milijarde 160,2 milijona evrov, kar je 6 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Ustvarila je 210,1 milijona evrov čistega dobička oziroma 22 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju.

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?
18. 11. 2020 06.00
Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

'Pustimo, da gredo ljudje v hribe. Sprehodi žal niso dovolj'
15. 11. 2020 17.03
V teh težkih časih epidemije bolezni covid-19 "pojdimo ven, v naravo" in spodbujajmo gibanje, pozivajo v Društvu za zdravje srca. V času, ko mnogi delajo in se šolajo od doma in ko smo v dodatnem stresu, je še bolj kot sicer pomembna tudi telesna aktivnost. Za odrasle je priporočljivo, da se gibajo od pol ure do eno uro petkrat tedensko, otroci pa za razvoj potrebujejo še več in bolj intenzivno gibanje kot odrasli.

Zakaj je za sladkorne bolnike pedikura pomembna?
14. 11. 2020 16.26
Potem ko je vlada prejšnji teden dovolila obratovanje pedikerjev, so z novim zaostrovanjem ukrepov to dejavnost znova zaprli, saj gre po mnenju vlade za nenujno dejavnost. Tisti, ki potrebujejo pedikuro, med njimi tudi sladkorni bolniki, bodo tako morali z njo počakati vsaj še 14 dni, ko bi vlada lahko znova sprostila nekatere ukrepe. A profesionalna nega nog in zgodnje prepoznavanje sprememb lahko preprečita hude zaplete pri sladkornih bolnikih.

Pri nas 132.300 bolnikov: hitra diagnoza zmanjša tveganje za zaplete
14. 11. 2020 07.24
Letošnji svetovni dan sladkorne bolezni mineva pod močnim vtisom posledic epidemije covida-19. Bolnikom je namreč epidemija otežila dostop tako do preventive kot zdravljenja. Negativne posledice se kažejo tudi pri odkrivanju bolezni. Breme, ki ga za javno zdravstvo predstavlja sladkorna bolezen, pa se še naprej povečuje.

Skrito v zadnjem protikoronskem paketu: ukinili podaljšani rok za plačila
13. 11. 2020 07.36
Peti paket protikoronskih ukrepov je ukinil možnost odloga plačil za fizične osebe. Podaljšani plačilni roki namreč ne veljajo več za fizične osebe, kar bodo najbrž še najbolj občutili starši majhnih otrok, ki jih zdaj čakajo dvojne položnice za vrtec: redna in tista za nazaj.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani
13. 11. 2020 06.00
Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Nakupi zaščitne opreme povzročili rekorden uvoz iz Kitajske v Slovenijo
12. 11. 2020 11.55
Statistični urad ugotavlja, da smo v aprilu letos zabeležili občuten porast uvoza blaga iz Kitajske. To so povzročili večji nakupi zaščitne opreme. Uvoz izdelkov, kamor spadajo tudi zaščitne maske, se je v primerjavi z letom 2019 povečal z 972.000 evrov na kar 92,9 milijona evrov, uvoz medicinskih oblačil, kamor spadajo tudi oblačila za enkratno uporabo, ki se uporabljajo med kirurškimi posegi, se je dvignil s 65.000 evrov na 11,6 milijona evrov, uvoz aparatov za dihanje s 128.000 evrov na 8,9 milijona evrov ter uvoz rokavic s 13.000 evrov na 5,7 milijona evrov.

Hrvaška se pripravlja na prihod cepiva, na Madžarskem policijska ura
11. 11. 2020 09.26
Hrvaške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek cepljenja. Naročili so 2,7 milijona odmerkov cepiva, prednostno bodo cepili rizične skupine prebivalstva. Razmere se medtem slabšajo v Italiji, kjer se krivulja okužb še naprej dviguje in jih uvršča v najhujši scenarij. Na Madžarskem pa v veljavo stopa policijska ura, pri izvrševanju katere bo sodelovala vojska. V ZDA je število hospitalizacij zaradi covida-19 prvič preseglo 60.000; spodbudnejše novice pa prihajajo iz Kitajske, kjer večjih izbruhov ne zaznavajo.

Ministrstvo o predlogu za izenačitev vpisnih pogojev: Zaradi odklonilnega mnenja ne bomo vztrajali
11. 11. 2020 09.49
Skupnosti splošnih ter strokovnih gimnazij sta zahtevala umik 55. člena šestega protikoronskega zakona, ki omogoča izenačitev vpisnih pogojev med dijaki poklicne in splošne mature. Tak predlog bi po njihovem mnenju namreč v neenakopraven položaj postavil maturante splošne mature. Poleg tega gre za ukrep, ki ni povezan z epidemijo koronavirusa, imel pa bi lahko dolgotrajne in nepopravljive posledice, še opozarjajo. Z ministrstva so nato sporočili, da ne bodo vztrajali pri obravnavi tega predloga.

Iličiću nagrada za žarek upanja v koronskem obdobju
10. 11. 2020 18.07
Slovenski nogometni zvezdnik Josip Iličić je v teh dneh na reprezentančnih pripravah pred tekmami z Azerbajdžanom, Kosovom in Grčijo, a v Italiji so se spomnili nanj in na njegov boj s covidom-19. Igralcu prvoligaša Atalante so namreč podelili nagrado Gasco, ki jo letno podeljujejo športnikom za delovanje na področju solidarnosti.

Predlog za začasno zadržanje odloka o omejitvi gibanja v nočnih urah zavrnjen
09. 11. 2020 18.22
Ustavno sodišče je zavrnilo predlog za začasno zadržanje odloka o začasni omejitvi gibanja v nočnih urah zaradi epidemije. Sodniki namreč menijo, da niso izpolnjeni pogoji iz prvega odstavka 39. člena zakona o ustavnem sodišču, po katerem sme zadržati izvršitev predpisa, če bi zaradi njegovega izvrševanja lahko nastale težko popravljive posledice.