posledice bolezni

Na Gospodarskem razstavišču v enem dnevu cepili več tisoč ljudi
15. 05. 2021 20.17
Zanimanja za cepljenje je čedalje več. V našem največjem cepilnem centru – na Gospodarskem razstavišču – so v enem dnevu cepili več kot 3000 ljudi. Na cepljenje so vabili tudi tiste z rezervnega seznama, saj so nekateri termin odpovedali, ker so bili cepljeni že drugje. Zdravstveni dom Ljubljana sicer še vedno uporablja svoj sistem za prijavo na cepljenje, zato prosijo vse, ki so se prijavili na portalu zVEM, da se, dokler ne bodo prenesli vseh podatkov na nacionalni portal, prijavijo še pri osebnem zdravniku. Tudi številni sodelavci naše medijske hiše so zavihali rokave, da bi zaščitili sebe in druge ter da bi bilo epidemije čim prej konec.

'Predlog za začasno zadržanje odloka o prepovedi shodov ni utemeljen'
14. 05. 2021 21.17
Vlada je odgovorila ustavnemu sodišču, ki je pred mesecem dni začasno zadržalo odlok, ki prepoveduje shode, ne glede na število udeležencev. Ustavno sodišče je takrat ocenilo, da so škodljive posledice za pravico do zbiranja, svobode izražanja hujše od škodljivih posledic za varstvo javnega zdravja. Od vlade je zahtevalo, naj v sedmih dneh sprejme novo ureditev. Vlada je to tudi storila, zdaj pa sporoča, da so "zatrjevane neskladnosti z ustavo neutemeljene in da je bil predlog za začasno zadržanje neutemeljen".

Zaščita proti golobom za vaše zdravje
13. 05. 2021 09.19
Še posebej v mestnih središčih se stanovalci in lastniki poslovnih zgradb ukvarjajo z večno nadlogo, ki jo predstavljajo golobi. Te živali so izjemno prilagodljive in ko enkrat najdejo svoj dom, se tja redno vračajo. Žal pa njihovi iztrebki povzročajo precej preglavic. En del se vsekakor nanaša na njihove iztrebke, ki so našemu zdravju še kako škodljivi, drugi del pa predstavljajo golobi v svoji fizični obliki.

Ema analizira stranke učinke po AstraZeneci ter vnetje srca po Pfizerju in Moderni
10. 05. 2021 13.43
Ema preučuje morebitne povezave med vnetjem srca ter cepivoma Pfizerja in Moderne, obenem pa tudi izjemno redke primere nevrodegenerativne motnje po cepljenju s cepivom AstraZenece. Cepiva tega podjetja sicer EU ne bo več naročala. "S tem cepivom je povezanih veliko kontroverz, ki so prispevale k zmanjševanju interesa za cepljenje, tako da je tudi s tega vidika koristno, da se EU v prihodnjih mesecih preusmeri v druga cepiva," meni Roman Jerala.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji
09. 05. 2021 18.38
Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati
08. 05. 2021 15.56
V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

V Indiji znova potrdili rekordno število okužb
07. 05. 2021 10.56
V Indiji so v zadnjem dnevu znova opazili porast števila novih okužb z novim koronavirusom. Potrdili so jih 414.188, kar je največ doslej, je sporočilo indijsko ministrstvo za zdravje. V zadnjem dnevu je v državi umrlo še 3915 covidnih bolnikov. Nemški zdravstveni minister Jens Spahn je medtem sporočil, da se zdi, da je Nemčija premagala tretji val epidemije. Nemški parlament je ob tem dokončno potrdil sprostitev omejevalnih ukrepov za cepljene in prebolevnike.

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?
06. 05. 2021 06.44
Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Do sredine aprila potrdili že 331 primerov borelioze
05. 05. 2021 19.08
S toplejšimi dnevi prihaja tudi sezona klopov. Najdemo jih tako rekoč vsepovsod, ne le na travnikih in v gozdovih. Bolezni, ki jih prenašajo, pa so lahko usodne. Daleč najpogostejša je lymska borelioza, ki ima pri številnih prebolevnikih trajne posledice. Največ primerov so potrdili na Goriškem, Gorenjskem in v Pomurju, vsako leto zboli več tisoč ljudi. K sreči je manj še nevarnejšega klopnega meningoencefalitisa, kljub temu pa smo letos zabeležili že štiri primere.

V Indiji spet črni rekord, v Braziliji preiskava glede (ne)obvladovanja epidemije
05. 05. 2021 11.14
V Indiji so zabeležili novo rekordno število mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je v preteklem dnevu za to boleznijo umrlo 3780 ljudi. Medtem pa je ameriški predsednik Biden povedal, da so doslej izpolnili vse cilje, ki so si jih zadali glede cepljenja prebivalstva proti covidu-19.

Namesto prepričevanja ljudi v koristnost mask je vlada raje stavila na represijo
04. 05. 2021 15.16
Po odločitvi Višjega sodišča v Kopru, ki je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška, se odpira veliko dilem. Kaj to pomeni za vse izrečene kazni, kakšne bodo pravne in finančne posledice za državo, kaj to pomeni z epidemiološkega vidika? Pravnik Pirnat opozarja, da prepričanje, da lahko vlada nekaj predpisuje z odloki, ne da bi za to imela zakonsko podlago, vodi v erozijo pravnega sistema. Epidemiologinja Kraigherjeva pa izpostavlja predvsem slabo komunikacijo vlade, zaradi katere ni zaupanja v odloke.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41
Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Ob obali se je desetletja skrivalo 25.000 sodov rakotvornih kemičnih odpadkov
01. 05. 2021 13.14
Ob obali južne Kalifornije, med Los Angelesom in otokom Santa Catalina, so znanstveniki odkrili več kot 25.000 sodov s strupenimi odpadki. Vse od druge svetovne vojne do začetka 70. let prejšnjega stoletja naj bi to območje kot odlagališče uporabljala industrijska podjetja, skupno naj bi odvrgli med 320 do 640 ton DDT.

Končno inovativna rešitev za več energije in premagovanje utrujenosti
28. 04. 2021 00.15
V kolikor si dneva brez kave ne predstavljate, potrebujete inovativno rešitev, da boste prekipevali od energije, z lahkoto ohranjali koncentracijo in mirno spali celo noč.

BLOG: Miti o hujšanju
25. 04. 2021 07.05
Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi
22. 04. 2021 16.12
Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti
16. 04. 2021 10.48
Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

Ustavno sodišče je začasno zadržalo prepoved javnih shodov
15. 04. 2021 19.10
Ustavni sodniki so začasno zadržali izvajanje vladnega odloka o začasni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja ljudi, v delu, ki se nanaša na prepoved shodov. Vladi so obenem naložili, naj pripravi novo ureditev v sedmih dneh, pri tem pa mora upoštevati pomen shodov za delovanje demokratične države. Shodi do 18. aprila sicer ostajajo prepovedani, je še odločilo Ustavno sodišče RS.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'
15. 04. 2021 15.25
Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Cepivo Johnson & Johnson v karantenskem skladišču. Kakšen bo vpliv na hitrost cepljenja?
14. 04. 2021 19.17
V Slovenijo je prispelo prvih 7200 odmerkov cepiva podjetja Johnson & Johnson. Zaradi začasne prekinitve cepljenja s tem cepivom v Združenih državah Amerike so shranjeni v karantenskem skladišču. Tam bodo, dokler proizvajalec ne pojasni šestih primerov krvnih strdkov pri skoraj sedmih milijonih cepljenih. Naša stroka upa, da bo končna odločitev glede varnosti cepiva znana čim prej in da se cepljenje zato ne bo še bolj zavleklo. Odločitev podjetja Johnson & Johnson je vodjo posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojano Beović presenetila, tudi zaradi nizke pojavnosti neželenih učinkov. Če s tem cepivom sploh ne bi cepili, bi prišlo do precejšnjega izpada odmerkov, kar pomeni manj zaščitenih ljudi. To člane posvetovalne skupine skrbi.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'
14. 04. 2021 12.18
V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

66 let po zmagi nad otroško paralizo: 'Patenta ni. Bi lahko patentirali sonce?'
13. 04. 2021 12.04
Po svetu še vedno potekajo globalni programi za izkoreninjenje otroške paralize. Verjetnost za njen izbruh je sicer največja v necepljenih skupnostih, kjer ljudje živijo v slabih sanitarnih pogojih. V Evropi smo s cepljenjem otroško paralizo izkoreninili, zadnji primer smo v Bolgariji zabeležili leta 2001, ampak to še ne pomeni, da se ne more vrniti. Prav zato je tako pomembno, da precepljenost dosežemo tudi v bolj ogroženih državah. Cepivo, ki je uničilo to hudo bolezen, pa je pred 66 leti razvil ameriški virolog Jonas Salk.

Logarjeva: Opazili smo nevarno vedenje ljudi, ki se želijo okužiti s koronavirusom
12. 04. 2021 12.03
"Na žalost smo v praksi opazili precej nevarno obnašanje ljudi, ki se želijo na vsak način okužiti z novim koronavirusom, da bi imeli od tega korist, torej potrdilo o prebolelosti. To vsekakor odsvetujemo, saj gre za zelo nevarno početje," opozarja Logarjeva. Zato bodo predvidoma (dogovarjanja so sicer v zgodnji fazi) ob večji dostopnosti cepiv umaknili izjemo prehajanja meja za prebolevnike.

Pred odhodom v naravo poskrbite za zaščito pred klopi
11. 04. 2021 17.23
S prihodom pomladi in toplejših dni več prostega časa preživimo v naravi, kjer na nas prežijo klopi. Slovenija sodi med države, kjer je povečana možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem.

Pirnat: Od polnoči ni več omejitve pri izstopu iz države
09. 04. 2021 09.45
Po tem, ko je ustavno sodišče sprejelo odločitev, da se začasno zadrži odlok, ki omejuje potovanja v države s slabšo epidemiološko sliko, je to natančneje interpretiral pravnik Rajko Pirnat. "Do zdaj so bile določene omejitve, ki pa so s polnočjo prenehale veljati," je razložil. Na ugotovitve sodišča pa se je odzval tudi notranji minister Hojs in jih pospremil z besedami, da so ustavni sodniki nesposobni odločanja ter da bodo zadeve zdaj zaostrili drugače. Zdravstveni minister Poklukar je ob tem pojasnil, da bodo pri prestopu meje veljale enake omejitve kot pred velikonočnim zaprtjem.

Ustavno sodišče zadržalo določbo odloka, ki omejuje potovanja v rdeče države
08. 04. 2021 20.08
Ustavno sodišče je sprejelo pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 11. člena vladnega odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi obvladovanja epidemije covida-19 ter do končne odločitve zadržalo izvrševanje tega člena, ki omejuje potovanja v države na rdečem seznamu. Odločitev je objavljena tudi v uradnem listu.

Športna stroka poziva k odpravi strogih ukrepov: 'Mladi se odmikajo od športa, vpliv bo katastrofalen'
05. 04. 2021 15.09
Predsednik državnega strokovnega sveta za šport Rado Pišot je na svetovalno skupino za covid-19 pri ministrstvu za zdravje naslovil poziv, da se naj vsaj od 12. aprila naprej začne izvajati športna dejavnost v državi, ki je ta trenutek skoraj povsem zaustavljena. Tudi tekmovanja na državni ravni ne potekajo, rekreacija pa le individualno.

Bodo organe pokojne hrvaške deklice darovali?
05. 04. 2021 09.37
Dveletna deklica, ki je zaradi hudih poškodb v bolnišnici umrla, bi lahko z darovanjem organov rešila številna druga otroška življenja. Direktor bolnišnice je potrdil, da je bil formalno-pravni postopek darovanja organov že uspešno izveden. Organi deklice bodo pomagali otrokom v Nemčiji in na Madžarskem.

Vlada: Predlogi za začasno zadržanje določbe o izstopu iz države niso utemeljeni
02. 04. 2021 12.53
Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje glede začasnega zadržanja 11. člena odloka o določitvi pogojev za vstop v državo in ga posredovala Ustavnemu sodišču. Kot so zapisali, predlogi o zadržanju izvrševanja določbe tega odloka niso utemeljeni.