posledice bolezni

Pod streho osmi protikoronski zakon z ukrepi za dodatnih 320 milijonov evrov
03. 02. 2021 05.51
DZ je potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov za ukrepe za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.

Je znanost končno razvozljala skrivnost smrti študentov na Djatlovem prelazu?
02. 02. 2021 19.28
Je bil za deveterico študentov pred 62 leti na "gori mrtvih" res usoden snežni plaz? To je zaključila lanskoletna ruska preiskava, ki pa dvomljivcev ni prepričala. Kaj se je tiste noči dogajalo na Uralu, sta znanstvenika poskušala poustvariti z računalniško simulacijo. Ugotovila sta, da se je manjši plaz sprožil pod sicer neobičajnimi okoliščinami, presenetil študente med spanjem, tri huje ranil, in jih prisilil, da so pomanjkljivo oblečeni zbežali v mrzlo noč.

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah
01. 02. 2021 20.09
Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

'Upoštevali smo predloge, s PKP 8 gremo naproti socialnim partnerjem'
01. 02. 2021 14.18
Vlada je s predlogom osmega protikoronskega zakona šla po besedah ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja naproti socialnim partnerjem in poskušala čim bolj upoštevati njihove predloge. Med ključnimi ukrepi je izpostavil podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter odvzem dela bremena delodajalcem zaradi zvišanja minimalne plače.

Šport ni težava, temveč rešitev – tudi v času pandemije
01. 02. 2021 17.01
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec je dejal, da lahko le deset odstotkov slovenskih registriranih športnikov ta čas trenira, pa še ti v omejenem obsegu. Razmere na terenu so po njegovih besedah katastrofalne, posebej prizadeti so mladi. Šport v času pandemije covida-19 ni težava, ampak rešitev, je izpostavil.

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic
31. 01. 2021 13.19
Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom
30. 01. 2021 07.00
Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...

Stroka o številnih zdravstvenih težavah po preboleli bolezni covid-19
30. 01. 2021 07.00
Številni, ki so covid-19 že preboleli, imajo po okrevanju različne zdravstvene težave. Približno 15 odstotkov se jih vrne v bolnišnico: zaradi težav s pljuči, srcem ali nevroloških težav. Na UKC Ljubljana so zato odprli več ambulant za post covid bolnike. "Spremljamo, koliko časa pri njih vztrajajo spremembe na rentgenski sliki ali izpad v pljučni funkciji," je dejal Matevž Harlander, vodja KO za pljučne bolezni in alergijo.

Napad, nedovoljeno snemanje, obiski policije, vse to zaradi želje po referendumu?
29. 01. 2021 10.00
Med zbiranjem podpisov za referendum v Kopru se domnevno dogajajo nedopustne stvari. Medtem ko urednik Megafona trdi, da so pred koprsko UE člani iniciative Parka ne damo napadli njihovega fotografa, pa pobudnik referenduma Boris Popovič trdi, da omenjeni medij oziroma njegov ustanovitelj Kabanica nedovoljeno snema posameznike, ki se želijo podpisati na pobudo za razpis referenduma.

V dveh novih črnih regijah zaostrovanje, povsod dovoljena prodaja nogavic in perila
27. 01. 2021 18.27
Vlada je na Brdu pri Kranju pretresala aktualne epidemiološke razmere in odločala o morebitnih spremembah ukrepov. Odločila je, da bodo v obalno-kraški in zasavski regiji, ki sta po novem prešli v črno fazo, znova odprte samo nujne trgovine. Bo pa v celotni državi v prodajalnah z živili znova možno kupiti nogavice in perilo. Težko pričakovano odločitev glede usode šol in vrtcev je vlada preložila na četrtek.

FB-oglaševanje strank: kdo pomirja ogenj (epidemije) in kdo nanj priliva olje?
25. 01. 2021 15.26
Že mogoče, da je za večino Facebook orodje za izmenjavo mnenj in spremljanje življenja naših prijateljev. A politiki ga vidijo po svoje – kot orodje za širjenje svojih političnih idej, pogledov ... tudi propagande zoper politične nasprotnike. Pri tem pa imajo očitno kdaj tudi težave z razumevanjem primernosti trenutka ali teme za udrihanje po nasprotnikih.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev
21. 01. 2021 14.12
Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

Po prebolelem covidu med drugim tveganje za srčni infarkt, pljučno embolijo in možgansko kap
16. 01. 2021 09.12
Pomoč v bolnišnicah je začelo iskati vedno več tistih, ki so covid-19 že preboleli. Ta lahko namreč težave povzroča še več mesecev po okužbi. In nekatere so še posebej zaskrbljujoče: pogosteje lahko denimo nastajajo krvni strdki. Veliki krvni strdki lahko povzročijo nastanek srčnega infarkta, pljučne embolije ali možganske kapi tudi pri osebah, ki sicer nimajo dejavnikov tveganja. Takojšnji obisk pri zdravniku je potreben, če se nenadoma pojavi bolečina v prsnem košu, občutek težkega dihanja, pomanjkanja zraka. Podobno velja tudi, če se pojavijo hujši glavobol, mravljinčenje ali ohromitve.

Število cepljenih preseglo 25.000, nepokretni se lahko cepijo tudi na domu
13. 01. 2021 13.14
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v prvem tedenskem poročilu o cepljenju v Sloveniji potrdil, da so doslej razdelili 40.000 odmerkov cepiva, število cepljenih pa je preseglo 25.000. Kot je povedala koordinatorka programa cepljenja Marta Grgič Vitek, bo 10.000 novoprispelih odmerkov v zdravstvenih domovih na voljo za starejše od 80 let. Tisti, ki ne morejo do cepilnega mesta, pa se bodo lahko cepili tudi na domu.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci
12. 01. 2021 15.39
Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Študija iz Vuhana: Številni so simptome doživljali še šest mesecev po okužbi
11. 01. 2021 20.40
Kitajska študija razkriva, da je večina bolnikov, ki je bila hospitalizirana zaradi covid-19, še pol leta po odpustitvi iz bolnišnice, doživljala simptome covida-19. Najpogostejša simptoma, ki sta bolnike spremljala še dlje časa po hospitalizaciji, sta bila utrujenost in težave s spanjem.

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19
09. 01. 2021 17.08
Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.

Poziv iz iniciative učiteljev in pedopsihiatrov: Otroci že zelo trpijo, odprite šole
08. 01. 2021 19.18
Iniciativa otrok ne damo je danes ministrici za izobraževanje Simoni Kustec predala poziv za normalizacijo vzgoje in izobraževanja. Želijo si, da bi pri odločanju sodelovalo več strok, med njimi tudi pedagoška, psihološka in pedopsihiatrična. Poziv je podpisalo 10.179 državljanov in 1850 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, navajajo v iniciativi.

Guillain-Barrejev sindrom redka posledica okužbe s koronavirusom?
07. 01. 2021 13.46
Ali je Guillain-Barrejev sindrom povezan tudi z okužbo z novim koronavirusom? Nemški nevrolog pravi, da gre za sicer redko, a resno posledico okužbe, do zdaj naj bi po svetu zaznali okoli 100 tovrstnih primerov. Gre sicer za redek sindrom ene do dveh oseb na sto tisoč prebivalcev.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'
06. 01. 2021 06.13
Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Velika Britanija ustavlja javno življenje, novi sev tudi v Avstriji
04. 01. 2021 09.17
Britanski sev novega koronavirusa so potrdili tudi v Avstriji. Naši severni sosedje bodo sicer popolno zaprtje javnega življenja v državi podaljšali še za en teden. Oblasti v Veliki Britaniji pa so se zaradi naraščajočega števila okužb odločili za novo ustavitev javnega življenja. Šole bodo zaprte, ljudje pa bodo smeli domove zapuščati le za nujne opravke. Na Škotskem bo to veljalo do konca januarja, v Angliji pa najmanj do sredine februarja.

Jeremy Clarkson o okužbi s koronavirusom: Bilo je strašljivo
04. 01. 2021 09.47
Britanski televizijski voditelj, najbolj znan po oddaji Top Gear, je tik pred božičnimi prazniki zbolel za covidom-19. Kot je povedal, ga je bilo med boleznijo zelo strah, saj ni vedel, kaj pričakovati. Bal se je celo, da bo umrl sam v plastičnem šotoru. A 60-letni televizijec je bolezen premagal in o njej tudi zapisal nekaj misli.

Potrdili 1752 novih okužb, upada aktivnih primerov ni več
01. 01. 2021 10.02
V četrtek so v Sloveniji opravili 4.073 PCR-testov in 4.841 hitrih antigenskih testov (HAT). Skupno torej 8.914 testiranj. Okužbo so skupno potrdili pri 1752 osebah. Pri PCR-testih je bil delež pozitivnih 35,3-odstoten, pri HAT pa 6,5-odstoten. Umrlo je 31 bolnikov s covid-19.

Astrološka napoved za leto 2021: osnovni moto bo težnja po svobodi
01. 01. 2021 08.00
Prav vse je zapisano v zvezdah, pa najsi v to verjamemo ali ne, in prav zato smo se pri priznani astrologinji Teodori Erhatič pozanimali, kaj vidi za leto, ki je pred nami. Glede na to, da je za nami prav posebno leto, polno pretresov, sprememb in različnega dogajanja (tako političnega, osebnega, zdravstvenega kot tudi finančnega), nas je zanimalo, kaj nas čaka v novem letu, v letu 2021.

Flis: Ko se cepimo, dvomljivcem pokažemo, kaj je prinesel napredek medicine
29. 12. 2020 06.00
Več kot milijon državljanov naj bi bilo cepljenih do konca julija, za zdaj pa cepljenje, čeprav množično, ostaja privilegij. Poleg oskrbovancev in nekaj zaposlenih v domovih za starejše je na vrsto prišlo tudi okoli 550 zdravstvenih delavcev na intenzivnih oddelkih v bolnišnici. Med prvimi sta se cepila tudi direktor UKC Maribor Vojko Flis in infektolog Janez Tomažič.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne
21. 12. 2020 08.40
Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

O preimenovanju Titove ceste v Radencih bodo krajani odločali na referendumu
18. 12. 2020 12.55
Ustavno sodišče je sporočilo, da je soglasno zavrglo pobudo Franca Vukajča o oceni zakonitosti odloka, s katerim bi v Radencih ime ulice Titova cesta spremenili v ime Cesta osamosvojitve Slovenije. O preimenovanju bodo po besedah župana občine Radenci Romana Leljaka krajani odločali na referendumu.

Švedski kralj: Spodletelo nam je. Nemški zdravnik: Odločati moramo, kdo dobi kisik
17. 12. 2020 11.31
Drugemu valu izbruha novega koronavirusa se pravzaprav ne more izogniti nobena država in velike težave so tudi v državah z relativno stabilnim zdravstvenim sistemom. Nemški zdravnik je dejal, da morajo na Saškem sprejemati težke odločitve. Korak dlje pa je šel švedski kralj, ki je kar naravnost povedal, da jim je spodletelo, v državi pa precej primanjkuje tudi zdravstvenega osebja, tako da računajo na pomoč "primerno usposobljenih prostovoljcev".

Gantar presenečen: Svetovalna skupina je v enem dnevu spremenila mnenje
14. 12. 2020 15.15
Minister za zdravje je presenečen, da je svetovalna skupina za covid-19 čez noč spremenila svoje mnenje glede sproščanja ukrepov, ki ga je sam pospremil s številnimi pomisleki. Skrbijo ga predvsem omejene kapacitete zdravstva, zato se zavzema za dodatne omejitve med prazniki. Ponovno je tudi napovedal preoblikovanje svetovalne skupine, a, kot pravi, v tej situaciji ni enostavno dobiti ljudi, ki bi se izpostavili.

Vse do konca leta bo izobraževanje potekalo na daljavo
14. 12. 2020 06.58
Vsi ukrepi za zajezitev novega koronavirusa veljajo še danes, potem pa nas čaka začasna omilitev nekaterih do vključno 23. decembra. V štirih epidemiološko ugodnih regijah bo sproščena tudi omejitev gibanja med občinami, a le z aplikacijo #OstaniZdrav, v vseh regijah pa se odpirajo frizerski in kozmetični saloni, cvetličarne, avtopralnice in kemične čistilnice. Zaradi zahtevne epidemiološke slike v celotni državi bo izobraževanje potekalo na daljavo do konca leta, je napovedala ministrica.