posledice bolezni

Osnutek PKP6 pod streho: subvencija za fiksne stroške, odpis najemnin ...

08. 11. 2020 08.21

Vlada je sprejela osnutek šestega protikoronskega zakona. Glavni cilj sta omilitev ter odprava posledic in vpliva covida-19 na gospodarstvo, delovna razmerja ter socialno in zdravstveno varstvo. Tokratni protikoronski paket ukrepov bo podaljšal nekatere že sprejete ukrepe – denimo moratorij za kredite in subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Med novimi rešitvami je tudi subvencioniranje fiksnih stroškov za najbolj prizadeta podjetja ter odpis najemnin tam, kjer je lastnik država ali lokalna skupnost.

Mutacijo koronavirusa, ki ga prenašajo minki, na Danskem potrdili pri 214 osebah

06. 11. 2020 12.29

Z danskega inštituta so sporočili, da so od junija mutacijo novega koronavirusa, ki jo povezujejo z minki (ti naj bi virus tudi prenašali na človeka), zaznali pri 214 okuženih osebah. Specifični sev mutiranega koronavirusa, zaradi katerega je Danska odredila usmrtitev vseh minkov, so doslej sicer odkrili pri 12 ljudeh in na petih farmah. Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije pa so medtem sporočili, da za zdaj ni dokazov, da mutacija novega koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnosti za ljudi.

Po obiskih volišč strm porast okužb v ZDA

05. 11. 2020 08.05

V Združenih državah Amerike, kjer je bil v torek volilni dan na splošnih volitvah, so v zadnjih 24 urah potrdili 99.660 novih okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Univerze Johnsa Hopkinsa. To je največ do zdaj. Razmere se še zaostrujejo v Evropi, države zato sprejemajo nove ukrepe za zaustavitev širjenja, v Angliji je začela veljati delna karantena. V Italiji se krepi upor proti koronskim ukrepom.

Lahko starši izmenično varujejo otroka v času njegove karantene?

05. 11. 2020 10.17

Ali bo vlada podaljšala veljavne ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, bo znano kmalu. Če bodo vrtci ostali odprti le za nujno varstvo in če se bodo od doma šolali tudi učenci do vključno petega razreda, bodo nekateri starši najverjetneje morali ostati doma in uveljavljati nadomestilo zaradi varstva otrok zaradi višje sile. Pa lahko starši izmenično varujejo otroka?

Danska bo iz strahu zaradi mutacije virusa pobila več milijonov kun

04. 11. 2020 18.05

Danska premierka Mette Frederiksen je sporočila, da so odredili zakol vseh kun na kmetijah, kjer jih vzrejajo za krzno, s čimer bodo zmanjšali možnost prenosa okužbe novega koronavirusa z živali na človeka. Trenutno je v državi 1139 rejskih kmetij in približno 15 do 17 milijonov kun. Rejci bodo dobili nadomestilo.

'Etičnemu ravnanju se ne smemo odpovedati niti, ko bi nas razmere nagovarjale drugače'

04. 11. 2020 11.47

V Iniciativi slovenskih zdravnikov se ne strinjajo s predlogom Slovenskega zdravniškega društva, ki je na vlado naslovilo poziv k podelitvi imunitete zdravstvenim delavcem za čas epidemije. Skupina zdravnikov namreč meni, da bi se z izglasovanjem imunitete močno porušilo zaupanje bolnikov v zdravnike in bi se tudi izničila varnost obravnave pacientov.

Študenti medicine priskočili na pomoč: garajo v težkih razmerah, a za kakšno plačilo?

02. 11. 2020 10.15

Poziv bolnišnic, ki so se za pomoč pri reševanju kadrovske stiske ob navalu bolnikov s covidom-19 obrnile na študente zdravstvenih smeri, ni naletel na gluha ušesa. Kot so nam povedali na Zvezi študentov medicine Slovenije (ZŠMS), je v njihovi bazi prostovoljcev prijavljenih že 590 študentov. Absolvent zdravstvene nege pa razkriva: plačilo za delo v covid ambulanti, kjer je moral biti v polni varovalni opremi brez odmora za malico, je znašalo pet evrov neto na uro. Kot pravijo na ZŠMS, pa je problem širši, saj niti zaposleni največkrat niso plačani dosti več.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Koronaspoznanje, da nismo omnipotentni: Običajne razbremenitve so odpovedale

31. 10. 2020 10.24

Dom je postal zapor, te dni, ko so znova zaostreni ukrepi za obvladovanje novega koronavirusa, pravijo številni, ki so se spet znašli med štirimi stenami. Ob ustavitvi javnega življenja in delu od doma namreč odpade možnost bega pred odnosi, pred samim seboj, lastnimi dvomi in strahovi. Nekatere posledice te stiske so že vidne v obliki več družinskega nasilja, številne bodo vidne šele v prihodnosti, predvsem ko gre za otroke in mladostnike. Njihova socializacija je zaradi pojava novega koronavirusa drugačna, pravi psihologinja Barbara Čibej Žagar. Z njo smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj se z grožnjo virusa še posebej težko sooča zahodna družba in zakaj številni odgovore iščejo v teorijah zarote.

Slavna pevka LeAnn Rimes odkrito o svoji bolezni

30. 10. 2020 14.00

Pevka LeAnn Rimes, ki je nastopila tudi v filmu Dobre mrhe (Coyote Ugly), je odkrito spregovorila o zdravstvenih težavah, s katerimi se že dlje časa sooča. 38-letna zvezdnica je hkrati tudi pokazala posledice kronične bolezni.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni

29. 10. 2020 06.07

Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

Ljudje umirajo, zdravstvo je pred zlomom, 'bojevniki svetlobe' pa pozivajo na protest

29. 10. 2020 06.00

Očitno so opozorila stroke, da bomo že konec naslednjega tedna potrebovali tisoč postelj za bolnike s covidom-19, če se epidemija ne bo umirila, pa dva tisoč in več, pri čemer bo prej ali slej zmanjkalo tako postelj kot osebja, za "bojevnike svetlobe" povsem nepomembna. Govorimo o skupini ljubiteljev teorij zarote in psevdoznanosti, ki na Facebooku kot reklame za 80.000 evrov vredne avtomobile širijo poziv, naj se Slovenija zbudi in 5. novembra protestira proti "največji zaroti na svetu" – novemu koronavirusu.

Trenutne razmere v zdravstvu? 'Z eno besedo: katastrofa'

26. 10. 2020 15.23

Direktor Klinike Golnik in predsednik Zdravstvenega sveta Aleš Rozman je v odprtem pismu državljanom in zdravstvenemu ministru Gantarju izrazil podporo v vseh prizadevanjih in naporih v času soočanja z epidemijo covida-19. Medtem pa je val odobravanja, pa tudi ogorčenja sprožil zapis na Facebooku zaposlenega v UKC Ljubljana, ki dela na oddelku, kjer zdravijo bolnike s covidom-19. "Po eni uri ti pod plaščem ter vso zaščito, ki ne diha, postane že peklensko vroče. Rad bi naredil požirek vode, pa ne moreš," opisuje razmere. Podobno navaja tudi mariborska zdravnica: "Bolnišnica se z vso resnostjo pripravlja na najbolj 'črn' scenarij. Srčno upam, da se ne uresniči."

Frida Kahlo: ženska, ki je kljub bolezni, nesreči in prevaram vztrajala

25. 10. 2020 08.00

Mehiška slikarka Frida Kahlo je ena tistih žensk v zgodovini, ki so postale prepoznavne šele po smrti. O njenem kratkem, a razburljivem življenju je bilo napisanih že več biografij, leta 2002 pa je bil posnet tudi film, v katerem je svetovno znano umetnico odigrala Salma Hayek.

Osebne zgodbe ljudi, ki so preboleli covid-19

24. 10. 2020 13.52

Osebne zgodbe iz epidemije. Ljudje, ki so preboleli covid-19, pripovedujejo, kako so se okužili, kako se je začelo, kakšen je bil potek bolezni, kakšne so njihove izkušnje ... In kaj sporočajo sodržavljankam in sodržavljanom?

Slovenec, ki soustvarja dokumentarne filme o ameriškem zdravstvu: Najtežje je snemati ljudi v stiski

22. 10. 2020 07.00

Jaka Vinšek, ki živi v newyorškem Brooklynu, je lahko upravičeno ponosen na projekt, ki je prepričal številne ljubitelje dokumentarnih filmov. 'In Case of Emergency' je izdelek, pri katerem je sodeloval kot direktor fotografije, do danes pa si ga je ogledalo že več kot 16 tisoč ljudi. Prejel je tri nagrade na filmskih festivalih, vključen pa je tudi v zbirko 60 najvplivnejših ameriških filmov, ki jih ameriška diplomacija predvaja po svetu v sezoni 2020/21.

Politični teater Trumpov 'as' za odvračanje pozornosti in prikrivanje neuspehov

22. 10. 2020 06.00

Štiriletni mandat ameriškega predsednika Donalda Trumpa je minil v znamenju številnih afer, zmedene komunikacije, praznih obljub, lažnih navedb in presenetljivih idej. Trump, politik brez dlake na jeziku, je ustvaril politični teater, ki ga ZDA še niso doživele, vprašanje pa je, ali bo to dovolj za vnovično zmago. Pregledali smo nekatere ključne trenutke, ki so zaznamovali njegov mandat. Od pandemije koronavirusne bolezni in 'čudežnih' zdravil do podnebnih sprememb, nakupa Grenlandije in gradnje zidu na meji z Mehiko.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

V bolnišnicah trenutno 100 intenzivnih postelj, možnost razširitve na 136

20. 10. 2020 14.33

V slovenskih bolnišnicah je trenutno na razpolago 100 postelj za intenzivno nego bolnikov s covidom-19, po potrebi pa se te zmogljivosti lahko razširijo na 136 postelj. V Splošni bolnišnici Murska Sobota je medtem zasedenih vseh 25 postelj za bolnike s covidom-19. Od štirih postelj za intenzivno zdravljenje so zasedene tri, v prihodnjih dneh pa bodo pripravili še 20 postelj. Lokacije za namestitev okuženih in prostovoljce za oskrbo iščejo tudi v Kranju.

Po Ljubljani koncesionarje na pomoč pozivajo tudi v Mariboru

20. 10. 2020 10.45

V mariborskem kliničnem centru jim je uspelo razširiti oddelek za zdravljenje bolnikov s covidom-19, a so morali zato odpovedati večino drugih storitev. Poleg tega jim kritično primanjkuje kadra, zato zdaj na pomoč kličejo koncesionarje iz podravske regije. Podoben poziv so že pred dnevi objavili tudi v UKC Ljubljana, a z eno razliko: če so se v Mariboru zadovoljili s prošnjo, so v Ljubljani zagrozili z umikanjem soglasij za delo pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti.

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19

19. 10. 2020 13.28

Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'

19. 10. 2020 13.30

Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?

17. 10. 2020 06.00

Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

Dobitnik petih grammyjev o svoji bitki s covidom-19: Najhujših deset dni mojega življenja

16. 10. 2020 13.50

Ameriški pevec in tekstopisec se je pred kratkim odločil, da spregovori o obdobju, ki ga opisuje kot ''najbolj mračnega v življenju''. Aprila je izvedel, da je pozitiven na koronavirus, ta pa je povzročil izbruh redkega Guillain-Barrejevega sindroma. Zanj je to pomenilo začasno paralizo ter dolgotrajno okrevanje.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov

14. 10. 2020 19.35

Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

Začela so se zaslišanja kandidatke za vrhovno sodnico Amy Coney Barrett

12. 10. 2020 18.38

Pravosodni odbor ameriškega senata je začel zaslišanja pred potrditvijo konservativne kandidatke za vrhovno sodnico Amy Coney Barrett namesto pokojne liberalne ikone Ruth Bader Ginsburg. Republikanci kandidatko hvalijo, demokrati opozarjajo na posledice njene potrditve.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

'Zdaj postajajo vidne posledice pandemije na duševno zdravje ljudi'

10. 10. 2020 19.31

Skoraj milijarda ljudi po svetu ima duševno motnjo, vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora, depresija pa je vodilni vzrok za bolezen med otroki in mladimi. Vse bolj se kažejo posledice, ki jo t. i. nova realnost pušča na duševno zdravje ljudi, opozarjajo v združenju Ozara Slovenija. Svetovni dan duševnega zdravja poteka pod geslom Duševno zdravje za vse. Večje naložbe – večja dostopnost. Vsakomur, vsepovsod.

'Dolgi covid-19': Hrvaški pacient se s posledicami okužbe bori že pol leta

10. 10. 2020 16.13

Če je bilo do zdaj v ospredju boja s pandemijo predvsem reševanje življenj, strokovnjaki vse bolj glasno opozarjajo na dolgotrajnejše posledice covid-19. Večina posameznikov virus preboli brez težav, spet drugi se z njegovimi posledicami borijo še dolgo. Eden od njih je tudi 55-letnik iz Hrvaške, ki pol leta po pojavu prvih simptomov še vedno ni povsem okreval.