posledice bolezni

Skokovit porast okužb v Avstraliji, v Izraelu prvi primer 'flurone'

01. 01. 2022 20.40

Avstralske oblasti so v zadnjih 24 urah zabeležile novo najvišje število okužb z novim koronavirusom. V treh od šestih zveznih držav so prisotnost virusa potrdili pri 33.161 osebah, kar je okoli 200 primerov več, kot so jih dan poprej našteli v celotni državi. Iz Izraela poročajo o prvem uradno potrjenem primeru t. i. flurone, hkratne okužbe z novim koronavirusom in virusom gripe. Za piko na i so jo potrdili pri neki nosečnici, a na srečo hujšega, vsaj zaenkrat, ni bilo.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije

31. 12. 2021 12.11

Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh

30. 12. 2021 07.27

Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

Rusi bodo tujce testirali na različne bolezni. Če bodo pozitivni, lahko 'letijo' iz države.

29. 12. 2021 16.57

V Rusiji je v veljavo stopil zakonski amandma, ki za tujce, ki v državi ostanejo več kot tri mesece, odreja obvezne periodične zdravniške preglede. Po novih pravilih se bodo s 1. januarjem morali na vsake tri mesece testirati med drugim na tuberkulozo, sifilis in HIV, pa tudi na droge in covid-19. Nova pravila so že dvignila na noge številne tuje poslovne organizacije, saj tistim, ki bodo pozitivni na katero koli bolezen s seznama, vizum ne bo odobren, vsi obstoječi vizumi pa bodo preklicani. Te osebe bodo označene za "nezaželene" in bodo morale zapustiti državo.

'Oddajamo le ljudem brez otrok in živali'

29. 12. 2021 06.00

Oddajamo le samskim osebam in parom. Tri najemnine vnaprej. Prijaviti se tu ne morete. Če želite, da vam najemno pogodbo podaljšamo še za enajst mesecev, plačajte več. To je le nekaj odgovorov oziroma ponudb, na katere pri iskanju stanovanja naletijo mnogi najemniki. In ker je povpraševanje večje od ponudbe, stanovanjski zakon pa je za marsikoga le mrtva črka na papirju, je trg na milost in nemilost prepuščen močnejšemu.

Mavericksi so proti Blazersom ustavili nizanje tesnih porazov

28. 12. 2021 07.45

V srečanju moštev, ki ju je ohromil covid, je ta bolj prizadel Portland, ki je imel pod obročem hude težave. Kristaps Porzingis in Dwight Powell sta se gostila ob majavi domači obrambi, tako da so lahko srečanje ob prepričljivi zmagi zaključili igralci s konca klopi (132:117).

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...

27. 12. 2021 19.42

Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

V petek potrdili 1086 novih okužb, največ primerov omikrona na Gorenjskem in Primorskem

25. 12. 2021 08.06

Pristojni so v petek opravili 4232 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1086 novih okužb na novi koronavirus. Število aktivnih primerov v Sloveniji tako po novem znaša 16.189. Po zadnjih podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so v Sloveniji potrdili tudi 65 okužb s koronavirusno različico omikron, vendar pa, kot je dejal zdravstveni minister Janez Poklukar, bolnišničnega zdravljenja doslej ni potreboval nihče od okuženih.

V četrtek potrdili 1203 okužbe: 'Januarja se lahko pritisk na bolnišnice znova poveča'

24. 12. 2021 09.45

V četrtek so pristojni ob opravljenih 4997 PCR-testih potrdili 1203 okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je s tem znašal 24,1 odstotka. Število aktivnih primerov po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje tako znaša 16.576 primerov. V luči praznikov je Bojana Beović poudarila, da bo število karanten odvisno predvsem od števila kontaktov, zato ljudi poziva, naj se držijo omejenih mehurčkov. Konec prvega tedna januarja se lahko znova poveča pritisk na bolnišnice, pa je ob tem posvarila Mateja Logar. Po besedah zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja smo v Slovenji zabeležili 150 primerov omikrona.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili

23. 12. 2021 06.38

Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Omikron bo zelo verjetno okužil vsakega, ki še ni cepljen

23. 12. 2021 10.57

Različica koronavirusa omikron ima tako veliko potenco, da bo najbrž našla vsakega, ki še ni cepljen, je v spletnem pogovoru, ki so ga posneli v Knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu, opozoril strokovnjak Roman Jerala. V Sloveniji naj bi imeli januarja visoko število okuženih, že cepljeni pa naj bi prestali blažjo obliko bolezni.

'Moja 10-minutna pot do doma je trajala osem mesecev'

16. 12. 2021 15.23

"V prazničnem decembru po opozorilih strokovnjakov alkohol uživajo tudi tisti, ki ga sicer ne, tisti, ki ga že sicer (pre)več, pa so v tem obdobju pogosto bolj opiti," izpostavlja Jože Hribar, direktor Agencije za varnost prometa in dodaja, da pod vplivom alkohola vozniki menijo, da vozijo bolje kot dejansko. Tisti, ki so bili udeleženi v nesreči, pravijo, da se časa ne da zavrteti nazaj, živeti je treba s posledicami. Prav zato pozivajo k veliki previdnosti. "Ob koncu leta se radi poveselimo in sprostimo, a bodimo še vedno odgovorni," pravi Mirjam Kanalec, predsednica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine.

Na ljubljanski pediatrični kliniki začeli cepiti otroke od petega do 11. leta

16. 12. 2021 15.16

Na pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so prvih 18 otrok v starosti od pet do 11 let že cepili proti covidu-19, na vrsti je drugih prijavljenih 40, je v izjavi za medije povedal predstojnik kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Tadej Battelino. Ocenjujejo, da je odziv za zdaj zelo dober.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?

14. 12. 2021 09.53

V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

Bole: Slovenija med najmanj učinkovitimi pri protikoronskih ukrepih

14. 12. 2021 10.46

Slovenija je med daleč najbolj neučinkovitimi pri protikoronskem posredovanju, v svoji študiji ugotavlja Velimir Bole z ekonomskega inštituta EIPF. Za isti ekonomski učinek bi se lahko država zadolžila manj, kar bi ji omogočalo večji potencial za prihodnji razvoj.

V Levici opozorili na kršitve pri izplačilu božičnice, zahtevajo sklic nujne seje DZ

13. 12. 2021 15.22

Levica zaradi kršenja pravic pri izplačilu letne nagrade za poslovno uspešnost podjetja zahteva sklic nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Predlagajo, da Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izvede analizo o vrstah in pogostosti plačne diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin, pregled relevantnih zakonskih določb in poda predloge za njihovo izboljšavo.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije

06. 12. 2021 20.00

Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo

06. 12. 2021 13.23

Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek

06. 12. 2021 12.48

Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.

Za zdravljenje covida-19 že 548 milijonov evrov: plačila bi povzročila 'nesorazmerne posledice'

03. 12. 2021 14.52

Plačilo zdravljenja necepljenih bolnikov s covidom-19 bi povzročilo nesorazmerne posledice v dostopnosti do zdravstva, ne glede na visoke stroške zdravljenja covida-19, ki so do novembra letos skupno znašali 548 milijonov evrov, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Gre za idejo, ki jo je omenila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU

01. 12. 2021 08.42

Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti

25. 11. 2021 09.41

V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10

23. 11. 2021 15.52

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Združenje Onko Net: Naj epidemijo covida-19 izrine epidemija solidarnosti in človečnosti

20. 11. 2021 18.33

Slovensko združenje organizacij bolnikov z rakom Onko Net prosi ljudi, naj z upoštevanjem ukrepov in odgovornim ravnanjem ter cepljenjem pomagajo zajeziti epidemijo covida-19, odločevalce pa poziva, naj kljub še tako zaostrenim razmeram v slovenskih bolnišnicah ne ustavljajo onkološkega zdravljenja in presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka. Zaskrbljeni so namreč, da bi lahko nadaljnje naraščanje števila covidnih bolnikov vodilo v krčenje onkoloških programov. "Vsako odlašanje z zgodnjo diagnostiko in zdravljenjem raka je namreč življenje ogrožajoče, za nekatere bolnike z rakom pa lahko pomeni tudi smrtno obsodbo," opozarjajo.