posledice bolezni

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju

19. 03. 2023 15.51

Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo

17. 03. 2023 06.02

Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske

13. 03. 2023 13.11

V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

'V SB Celje pacienti niso bili ogroženi, a gre za nesprejemljiv dogodek'

11. 03. 2023 07.00

Kdo bo odgovarjal za nastalo škodo, ki je bila povzročena pacientom v Splošni bolnišnici Celje? Njihovi izvidi niso bili odčitani pravočasno zaradi notranjih nesoglasij med radiologi in upravo, pacienti pa so čakali več mesecev. To bi lahko privedlo do resne škode, gre namreč za bolezni, ki niso zanemarljive, pravočasni izvidi pa so v takih primerih izredno pomembni.

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

08. 03. 2023 12.14

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'

06. 03. 2023 17.49

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Skrb zase v kapitalizmu: zakaj potrebujemo več negativnosti?

04. 03. 2023 08.45

V današnjem družbenem okolju se negativnost smatra za nekaj slabega, destruktivnega. Nekaj, kar naj bi človeka vodilo v nekakšen malodušni fatalizem, čeprav šele v negativnosti vzklije seme kritične misli ter posameznikovega vzgiba, da se prične ukvarjati tako s svojim notranjim kot tudi z zunanjim, družbenim svetom. Prav zato je pomembno razumeti pravi pomen besede negativno, ki izhaja iz francoske besede 'negatif' in latinske 'negativus'. Pomen te besede pa nima t. i. negativne konotacije, temveč označuje tisto, kar zanika; zanikati; reči ne.

'Če bo šlo tako naprej, bo čez 12 let polovica Zemljanov pretežka'

02. 03. 2023 18.10

V obilju živeči Zemljani bomo morali spremeniti svoje prehranjevalne navade, ugotavljajo znanstveniki. Ob takem tempu in hrani bi bila lahko do leta 2035 namreč več kot polovica prebivalcev predebela. Epidemija prekomerne teže pa vodi v zdravstvene težave, te pa vplivajo tudi na politične in gospodarske odločitve.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje

28. 02. 2023 07.00

Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

Ustanovljena krizna ekipa, ki bo reševala incidente na oskarjih

23. 02. 2023 14.54

Akademija filmske znanosti in umetnosti je sporočila, da bo na letošnjih oskarjih prisotna krizna ekipa, ki bo zadolžena za reševanje incidentov na prireditvi. Odločitev je bila sprejeta kot odgovor na lanskoletni škandal, ko je Will Smith Chrisu Rocku na podelitvi prestižnih nagrad primazal zaušnico.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki

19. 02. 2023 16.02

Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Katrin prvi izlet bo nova dražba: 'Izkupiček bo šel v dobrodelne namene'

16. 02. 2023 06.21

Kar 60 tisočakov je na dobrodelni dražbi dosegla katrca nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Zdaj odhaja k družini Fratar v Dravograd, ki pa ni edina z razlogom za praznovanje. Kupnina bo namreč v celoti namenjena društvoma, ki pomagata našim najmlajšim, ki se borijo z rakom. Za kaj pa bodo v društvu Junaki 3. nadstropja porabili donirana sredstva? In kakšne namene ima s katrco družina Fratar?

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?

15. 02. 2023 12.09

Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka

04. 02. 2023 17.07

Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

V javni razpravi predlog zakona za odpravo kazni neustavnih covidnih odlokov

31. 01. 2023 18.11

Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo predlog zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi s prekrški, izvršenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi nalezljive bolezni covid-19. Kot so sporočili, gre med drugim za vprašanja ustavitve teh postopkov in izvrševanja sankcij ter določitev organov odločanja v skladu z zakonom.

'Živimo v okolju, ki opravičuje rek 'Len po naravi'

19. 01. 2023 08.00

Trenutno več kot polovica svetovne populacije živi v mestih, do leta 2060 naj bi se ta številka povečala na 80 odstotkov. Ob teh statistikah je zastrašujoč podatek, da so mestni prebivalci štirikrat bolj dovzetni za razvoj depresije. Dnevno povprečna oseba pred zaslonom preživi slabih sedem ur, otroci pa se gibajo manj, kot bi bilo treba. Odgovor na vprašanje, kako lahko človek v takšnem izjemno urbaniziranem in digitaliziranem svetu spremeni svoj odnos z naravo, so skušali najti udeleženci panela, ki je potekal na Svetovnem gospodarskem forumu.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'

17. 01. 2023 16.58

Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

13-letni hčerki Tori Spelling diagnosticirana hemiplegična migrena

16. 01. 2023 21.24

Tori Spelling je prejšnji teden sporočila, da je njena najstarejša hčerka Stella pristala na urgenci. Najstnica je zdaj že v domači oskrbi, njena mama pa je ponovno kar po Instagramu razkrila, kakšno diagnozo so ji postavili. Kot je povedala 49-letnica, so ji diagnosticirali hemiplegično migreno, obenem pa je opisala še simptome in posledice omenjene bolezni.

Bam Margera med pljučnico doživel več napadov: Razglasili so me za mrtvega

06. 01. 2023 20.59

Kaskader in profesionalni rolkar Bam Margera je preživel težko leto. Po tem, ko je večkrat nenapovedano zapustil rehabilitacijski center, v katerem se je zdravil zaradi zasvojenosti, je decembra zbolel za covidom-19, ki se je razvil v pljučnico, zaradi česar je bil hospitaliziran. 43-letni zvezdnik je sedaj spregovoril o bolezni, ki ga je spravila v bolnišnico, in razkril, da je skoraj umrl.

Škandali leta 2022: zaušnica, obrekovanje in davki

31. 12. 2022 07.00

Na slovenski zabavni sceni letos ni bilo večjih škandalov, ki bi pretresli javnost, je pa bilo zato toliko bolj pestro v tujini. Začelo se je marca s slavno zaušnico, ki jo je zadal Will Smith na oskarjih, že nekaj mesecev kasneje pa sta pozornost vseh oboževalcev dobre zvezdniške drame pritegnila Johnny Depp in Amber Heard, ki sta se že drugič spopadla v umazani bitki o tem, kdo je koga obrekoval in kdo je bil do koga nasilen. Spomnimo se vseh odmevnih škandalov, ki so zaznamovali leto 2022.

Kitajska ne bo več objavljala dnevnih podatkov o številu okužb

25. 12. 2022 10.19

Odločitev Nacionalne zdravstvene komisije, da bodo prenehali z vsakodnevnimi objavami podatkov o okužbah s covidom-19, prihaja ravno v času, ko se kitajski zdravstveni sistem sooča z velikimi obremenitvami. Po nenadni sprostitvi strogih omejitev je število okužb namreč skokovito naraslo.

Bolečina v vratu – 5 trikov za hitro lajšanje!

23. 12. 2022 08.43

Statistika kaže, da je v Evropi kar 40 % poklicnih obolenj povezanih z mišično-skeletnimi okvarami, med katerimi prvo mesto zaseda bolečina v hrbtu.

Boj Maroka in Hrvaške za bron na nogometnem SP

17. 12. 2022 06.29

Na svetovnem nogometnem prvenstvu bo danes padla odločitev o tretjem mestu. Pomerili se bosta reprezentanci Hrvaške in Maroka, za Hrvate bo to po letu 1998 drugi mali finale, pred štirimi leti so izgubili velikega. Maročani so prva afriška oziroma arabska država, ki se je uvrstila med najboljše štiri ekipe prvenstva.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Izkušnja Draga Kosmača: 'Nujno potrebujete zdravnika, rešilca za vas ni, pokličite taksi'

15. 12. 2022 08.55

Dostopnost do zdravstvene oskrbe je v Sloveniji zadnja leta vse slabša, kar na lastni koži izkusijo številni Slovenci, ki do diagnoz za zelo resne bolezni pridejo (pre)pozno, vse slabši je dostop do zdravnika ob stanjih, kjer lahko hitra obravnava pomeni mejo med življenjem in smrtjo ali resnimi posledicami za nadaljnje življenje. V stiski, kaj storiti, se je pred kratkim znašel Drago Kosmač, javnosti sicer znan tudi kot junak iz časov vojne za Slovenijo. Politika medtem išče rešitve in zatrjuje, da se področja zdravstva – po desetletjih spodrsljajev – tokrat res loteva resno.

Na Novi Zelandiji potrdili zakon, ki bo v državi počasi razblinil cigaretni dim

14. 12. 2022 06.00

Nova Zelandija bo izkoreninila kajenje. Poslanci so potrdili zakon, ki prepoveduje prodajo tobaka vsem, rojenim po 1. januarju 2009. Z drugimi besedami: tisti, ki so danes stari do 14 let, nikoli v življenju ne bodo mogli kupiti cigaret. Tisoči bodo živeli dlje, bolj zdravo, zdravstveni sistem pa bo prihranil pet milijard dolarjev, sporoča vlada. Njen cilj je, da bi do leta 2025 Nova Zelandija postala država brez kajenja. Stroka medtem opozarja, da to še zdaleč ni dovolj, saj nova zakonodaja ne bo omejevala vejpanja oziroma kajenja elektronskih cigaret, ki je vse bolj priljubljeno, predvsem med mladimi.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.