posledice bolezni

Letošnje poletje ne boste "švicali"

17. 06. 2024 00.15

Če ste spomladi škripali z zobmi, ker je bilo vreme nadpovprečno vlažno in se padavine kar niso nehale, potem so vas zadnji dnevi zagotovo razveselili: končno je tu toplo sonce! A z njim prihaja nova nadležna vlaga: dom se razgreje in če ne ukrepate, se boste znojili vi. Prepričajte se, kako se izogniti vročini ter si zagotoviti primerno temperaturo in optimalno vlago doma.

Celine Dion: Laganje bi mi predstavljalo preveliko breme

11. 06. 2024 09.56

Pevka Celine Dion je nedavno povedala, da je bila odločitev, da javnosti razkrije diagnozo, da se spopada s simptomi togega telesa, redke nevrološke bolezni, za katero je značilna postopoma naraščajoča togost mišic, zanjo zelo težka. Pevka je priznala še, da je o bolezni najprej molčala, ker se je morala tudi sama najprej sprijazniti z diagnozo, ki so ji jo postavili zdravniki.

Konoplji v medicinske namene se obeta podpora, tesno glede osebne rabe

09. 06. 2024 21.12

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta bili dve vprašanji glede konplje, o katerih so volivci odločali na posvetovalnih referendumih. Po preštetih več kot 99 odstotkov glasov so volivci podprli rabo konoplje v medicinske namene. Bolj na tesno pa je šlo pri referendumu o konoplji za osebno rabo, a tudi tu se je tehtnica prevesila v podporo.

Posledice poplav v Braziliji se kažejo: več mrtvih zaradi leptospiroze

26. 05. 2024 11.56

V brazilski zvezni državi Rio Grande do Sul se je po grozovitih poplavah pojavila še prenosljiva bolezen leptospiroza, so potrdile oblasti. Štiri osebe so umrle zaradi te bolezni, preiskujejo pa še 800 drugih primerov. Poplave so sicer prizadele več kot 2,3 milijona Brazilcev iz 469 občin, umrlo je več kot 165 ljudi, veliko jih še pogrešajo.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?

10. 05. 2024 10.31

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici

25. 04. 2024 10.36

Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem

23. 04. 2024 10.06

V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Je za havanski sindrom odgovorna enota ruske obveščevalne službe?

01. 04. 2024 13.02

Bolečine po telesu, zvonjenje v ušesih, kognitivne motnje, glavoboli, zaspanost ... To so le eni od simptomov, o katerih že od leta 2016 poročajo številni ameriški diplomati, uslužbenci CIE, agenti FBI ter vojaški častniki in njihove družine. Vzroka za te simptome do sedaj niso odkrili, pet let trajajoča preiskava tega pojava, ki je postal znan kot havanski sindrom, pa je tokrat v ospredje postavila dokaze, ki kažejo, da bi lahko za boleznijo stala Rusija.

Odbor za zdravstvo novelo zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo

29. 03. 2024 09.49

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in enim proti predlog novele zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo. Ta širi nabor storitev, ki jih morajo med stavko opravljati zdravniki. Predlog so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa je glasoval poslanec NSi. Poslanci SDS niso glasovali.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Supermarketi v Nemčiji uvajajo tiho uro

21. 03. 2024 06.02

Ste vedeli, da nekatere trgovine in supermarketi v Nemčiji strankam in trgovcem priporočajo, da šepetajo? Ponekod je skoraj popolna tišina celo obvezna. Nenehna izpostavljenost glasni glasbi, obvestilom po zvočnikih in piskom blagajn je povsod del vsakdana kupcev. A hrup ni samo moteč, zaradi njega lahko človek tudi zboli, že dlje časa opozarja stroka. In zato vse več supermarketov v Nemčiji uvaja tako imenovano tiho uro. Enkrat na teden za eno uro izklopijo zvočnike, da lahko stranke v miru nakupujejo v pravem pomenu te besede.

Na Obrežju zasegli pasje mladičke: nagneteni, brez hrane in vode

20. 03. 2024 14.00

Na Obrežju so policisti med kontrolo romunskega vozila naleteli na srce parajoč prizor. V prtljažniku so bili v škatlah nagneteni pasji mladički. Ti niso imeli hrane in vode. Kužke so zasegli, veterinarji so ugotovili, da imajo notranje parazite. Danes pa gre malim kepicam, ki so jih prehitro odvzeli od mame, že veliko bolje. V Veterinarski bolnišnici Brežice namreč zanje zelo lepo skrbijo.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Družbenopolitične posledice nezdravljenih travm

09. 03. 2024 09.04

V današnjem času se vse pogosteje srečujemo z besedo travma. Opaziti je, da se mnogi vse bolj zavedamo, da nerešeni vzorci, nenaslovljene travme in nezaceljene rane močno vplivajo na naše vsakdanje življenje; na partnerske, prijateljske in družinske odnose, na odnos do sebe in drugih bitij, na odnos do stvari in okolja ter navsezadnje tudi na naše telesno in mentalno zdravje.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?

06. 03. 2024 18.45

V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje

29. 02. 2024 10.18

Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.

Mala Karolina praznuje rojstni dan – podarimo ji donacijo za razvoj zdravila

27. 02. 2024 09.08

Deklica Karolina s svojo družino radostno praznuje svoj peti rojstni dan, za njeno rojstnodnevno darilo pa zanjo zbirajo donacije za razvoj genskega zdravila, ki je edino upanje za zaustavitev napredovanja njene smrtonosne redke bolezni in edina možnost, da ji rešimo življenje.

Veto ZDA ustavil resolucijo, Žbogar: Pobijanje Palestincev se mora ustaviti

20. 02. 2024 17.44

Medtem ko je Svetovni program za hrano opozoril, da nemiri in spopadi otežujejo delo agencije na severu Gaze, zaradi česar je začasno prekinil dostavo hrane na sever enklave, je v Varnostnem svetu Združenih narodov potekalo glasovanje o predlogu resolucije za takojšnjo prekinitev ognja v Gazi in pozivom Hamasu k izpustitvi vseh talcev. In če je 13 članic Varnostnega sveta glasovalo za takojšnje premirje, pa je potrditev resolucije prekinil veto Združenih držav. Kot je povedala veleposlanica ZDA pred glasovanjem, po njihovem mnenju trenutno ni čas za resolucijo. Ta je imela sicer po besedah našega veleposlanika trdno podporo Slovenije. "Ukrepati moramo, preden se zbudimo v nočni mori," je po glasovanju dejal Samuel Žbogar.

'Golob lahko trpljenje ljudi prekine že danes, če vlada izpolni stavkovne zahteve'

12. 02. 2024 10.34

Zdravniška stavka se še zaostruje. V UKC Ljubljana je po oceni Fidesa soglasja za nadurno delo preklicalo od 415 do 420 zdravnikov, v primeru, da bodo vodstva zavodov zdravnikom preklicala soglasja za delo pri drugih delodajalcih, pa v sindikatu razmišljajo o tožbah. Premier Robert Golob medtem Fides poziva, da v času pogajanj stavko zamrzne in z njo ne povečuje stiske ljudi. Fides je poziv označil za "eno bolj neprimernih potez" in dodal, da lahko Golob trpljenje ljudi prekine že danes, če vlada izpolni stavkovne zahteve sindikata.

Vsaka četrta družina se sooča z izzivi alkoholizma

11. 02. 2024 07.18

Življenje v družini, ki se sooča z alkoholizmom, lahko za otroke prinese dolgotrajne posledice, ob mednarodnem tednu otrok alkoholikov, ki poteka med 11. in 17. februarjem, opozarjajo v Društvu za pomoč otrokom alkoholikov NACOA Slovenija. Z ozaveščevalno kampanjo Naj ne boli – naj se celi! spodbujajo k delovanju za izboljšanje življenja teh otrok.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'

07. 02. 2024 09.17

Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

'Pingpong' s pacienti: kako do bolniškega lista?

30. 01. 2024 12.53

Mesec januar se bliža koncu, številni pacienti pa so zaradi stavke in konflikta med vlado in stavkajočimi zdravniki v veliki negotovosti zaradi neizdajanja bolniških listov. Kaj lahko ljudje, ki so se znašli v navzkrižnem ognju med ministrstvom za zdravje in Fidesom, sploh storijo? Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pacientom svetujejo, naj pri svojem zdravniku vztrajajo pri izdaji bolniškega lista, ob težavah pa naj se obrnejo na vodstvo ZD oz. kar na zdravstveni inšpektorat.

Avantpack za lepšo prihodnost družinam v stiski namenil 10.000 evrov

29. 01. 2024 07.26

Avantpackje inovativno podjetje, ki si je ustvarilo dober položaj na evropskem trgu biorazgradljivih vrečk za živila. Trg biorazgradljive embalaže ima izjemen ekonomski potencial ter močno prispeva k trajnostnemu razvoju planeta. Podjetje Avantpack pa se vedno znova zavezuje tudi dobrodelni in solidarni naravi.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze

20. 01. 2024 14.23

Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'

16. 01. 2024 07.25

Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?