posledice bolezni

Jelar: Sem mlad fant, natreniran, ampak tistih 11 dni covida je bilo mučnih

19. 11. 2021 10.24

Slovenski smučarski skakalec Žiga Jelar je eden tistih športnikov, ki se ni mogel izogniti okužbi z novim koronavirusom. Član reprezentance A je močno zbolel, zaradi česar se mu je ob koncu priprav podrlo vse, za kar je trdo treniral v spomladanskih in poletnih mesecih. Covid-19 je tudi na mladem in aktivnem športniku pustil določene posledice.

Jelar o enajstdnevnem peklu: Nikomur, res nikomur ne bi tega privoščil

19. 11. 2021 08.10

Slovenski smučarski skakalec Žiga Jelar je eden tistih športnikov, ki se ni mogel izogniti okužbi z novim koronavirusom. Član A-reprezentance je močno zbolel, zaradi česar se mu je ob koncu priprav podrlo vse, za kar je trdo treniral v spomladanskih in poletnih mesecih. Covid-19 je tudi na mladem in aktivnem športniku pustil določene posledice.

Lejko Zupanc: Tisti, ki nasprotujejo covidnim ukrepom, se obnašajo kot razvajeni otroci

18. 11. 2021 23.07

Kdaj se bo Slovenija zbudila v dan, ko v prvih minutah informativnih oddaj ne bo več štetja okuženih, umrlih za covidom, opozarjanja na prepolne intenzivne oddelke in izgorele zdravstvene delavce, ko se bomo ljudje nehali deliti na cepljenje in necepljene? Se bomo v tak dan zbudili, ko bo večina ljudi v državi spoznala, da se proti covidu, ki je udaril v vse pore družbe, lahko borimo le vsi skupaj?

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih

18. 11. 2021 06.00

Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'

15. 11. 2021 13.25

SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

Normalna nedostojnost in skuhana žaba, ki ničesar ne razume

14. 11. 2021 13.17

Družba, zašli smo. Saj to je že vsem jasno, kajne? Ali nam je jasno ali nam ni? Sprašujem se, ker je zadnje čase normalno vse, kar nekoč ni bilo normalno. In mislim, da ima prav tisti, ki je pred letom in pol zapisal, da moramo imeti "močan glas za skupno dobro, glas vsakega posameznika proti hujskaštvu, ustvarjanju dodatnih izrednih razmer in neodgovornemu početju". Ja, premier ima prav!

Covidni kapitalizem: preveč živi, da bi umrli, in preveč mrtvi, da bi živeli

13. 11. 2021 07.00

Današnja družba je prežeta s strahom. Njena osrednja gesla so: "Žrtvujte se, odpovejte se in soglašajte". Kot pravi Giorgio Agamben, se nahajamo v družbi nenehnih izrednih razmer. Družba, ki živi v takšnem stanju, ni svobodna, saj je prav zaradi varnostnih in zdravstvenih razlogov žrtvovala svoje zdravje, svobodo in varnost ter se s tem odpovedala demokraciji; izredne razmere so vedno sijajna priložnost za vpeljavo vseh tistih politik, ki jih ljudje sicer nikoli ne bi dopustili.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Zdravnika več kot 400 podjetjem izdala okoli 14.000 zdravniških spričeval

11. 11. 2021 11.54

V obsežni policijski akciji, ki je potekala po vsej državi, je sodelovalo sedem policijskih uprav in več kot 100 kriminalistov. Preiskava je bila usmerjena v sume kaznivih dejanj s področja korupcije v zdravstvu. Dva zdravnika so priprli. Kriminalisti so ugotovili, da sta zdravnika sodelovala in izdala najmanj 14.000 zdravniških potrdil, sodelovala pa sta z več kot 400 podjetji in organizacijami. S kaznivimi dejanji sta pridobila najmanj 1,2 milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Mariborsko sodišče je po zaslišanju pri dežurnem preiskovalnem sodniku pridržana zdravnika zgodaj popoldne že spustilo na prostost.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...

11. 11. 2021 11.10

V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Angleški znanstveniki: 'Če greste spat ob 22. uri, zmanjšate tveganje za srčno-žilne bolezni'

09. 11. 2021 08.01

Raziskovalci, ki so preučevali navade 88.000 prostovoljcev, so ugotovili, da je optimalen čas za odhod v posteljo med 22. in 23. uro, saj lahko tako srce ohranimo zdravo. Verjamejo, da je ta ura usklajena z našo notranjo telesno uro, zato lahko tako zmanjšamo tveganje za srčno in možgansko kap.

Maja Sodja in Erika Žnidaršič: o nastajanju oddaje in osebni izkušnji s covidom

08. 11. 2021 16.10

"Kako se izviti iz primeža covida, ki celemu svetu kroji življenje?" je vprašanje, na katerega že skoraj dve leti iščemo odgovore in rešitve. Največji televizijski hiši POP TV in RTV SLO te dni pripravljata posebno oddajo Skupaj naprej, ki jo bosta v tandemu vodili odločni in izkušeni voditeljici Maja Sodja in Erika Žnidaršič. V intervjuju sta nam med drugim zaupali, kako potekajo priprave in katerih področij se bosta v oddaji dotaknili s sogovorniki. Z nami pa sta delili tudi osebno izkušnjo z boleznijo covid.

Skupaj naprej v boj z najbolj črnimi dnevi epidemije

07. 11. 2021 20.58

Ko smo objavili, da bosta dve največji slovenski televiziji združili moči v skupni oddaji o covidu-19, so vsi začeli spraševati, ali bodo res videli isto stvar, če bodo v četrtek ob 20. uri s TV SLO 1 preklopili na POP TV. Ljudje kar ne verjamejo, da bodo na obeh programih prvič v zgodovini videli isto oddajo istočasno. Pa jo bodo, oddajo Skupaj naprej. V njej bodo nastopili različni strokovnjaki, ne bo pa politikov. To bo oddaja, ki ne želi razdvajati in v kateri ne bo prostora za prepire, ampak bo nosila enotno sporočilo, da smo vsi v istem čolnu.

Fiskalni svet: ključni razlog za povečanje izdatkov je izplačilo covidnih dodatkov

03. 11. 2021 18.44

Kam je šel denar, ki smo si ga izposodili predvsem za boj proti pandemiji (zanj smo do zdaj namenili 4,7 milijarde evrov) in kako ga bomo vrnili? Minister za finance je pred časom dejal, da bomo ta primanjkljaj nadomestili s polno zaposlenostjo in gospodarsko rastjo, a fiskalni svet opozarja, da so izračuni nerealistični. Trenutno smo pri 86 odstotkih javnega dolga glede na bruto domači proizvod, medtem pa je odbor za finance obravnaval proračuna za letos in prihodnje leto, ki predvidevata povečanje izdatkov.

IJS: Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo presegli prihodnji teden

03. 11. 2021 16.54

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča. Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo predvidoma presegli prihodnji teden, kaže njihova najnovejša projekcija.

Poklukar: Smo na prelomni točki, lahko se nam zgodi Bergamo

27. 10. 2021 19.34

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 8308 testiranj PCR in potrdili 3166 novih okužb s covidom-19. Višje število pozitivnih smo v Sloveniji zabeležili le 5. januarja, ko je bilo potrjenih 3428 okužb. "Če zapolnimo med 160 in 180 intenzivnih postelj, bom vladi predlagal zaprtje družbe," je napovedal zdravstveni minister Poklukar, ki opozarja, da nam zaradi nizke precepljenosti grozi scenarij iz Bergama. Prav tako je sporočil, da je vlada že sprejela nekatere dodatne ukrepe. "Če ne prenehamo z izgovori pri PCT, bomo morali v 'lockdown'," je že pred tem opozoril tudi gospodarski minister Počivalšek, ki je inšpekcijskim službam naročil strožji nadzor lokalov.

IJS: Konec naslednjega tedna bi lahko na intenzivnem oddelku dosegli maksimalne kapacitete

26. 10. 2021 17.24

Nova projekcija IJS kaže, da naraščajo število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let, zasedenost bolnišničnih kapacitet in število dnevnih sprejemov v bolnišnice. Predvidevajo, da bo konec naslednjega tedna zasedenih 250 intenzivnih postelj. Epidemijo bomo ustavili in obvladovali s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej, opozarjajo.

ECDC svari pred hudo sezono gripe pri starejših

26. 10. 2021 16.31

Prihajajoča sezona gripe bi lahko bila za starejše ljudi huda, so posvarili v Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni. V državah EU namreč prevladuje podtip gripe, ki nesorazmerno prizadene starejše ljudi.

5 razlogov, zakaj je online joga nujna v času epidemije

26. 10. 2021 00.15

Krek o zlorabi PCT-potrdil: To je zavrženo dejanje, ki bi se lahko kazensko preganjalo

22. 10. 2021 11.47

Število okužb zopet hitro narašča, v četrtek smo potrdili 1965 novih primerov. V UKC Ljubljana so pristojni predstavili priporočila o vedenju v prihajajočih dneh, vodja svetovalne skupine za covid-19 pri MZ Mateja Logar je predlagala prostovoljni lockdown, ki bi omejil širjenje virusa. "Situacija je resna," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju izpostavil direktor NIJZ Milan Krek, ki dodaja, da je pomembno, "da pogoj PCT v resnici upoštevamo, zloraba tega pogoja je zavržno dejanje".

Mastnak o cepivih, Logarjeva: O strokovnih stvareh naj govorijo ljudje, ki se na to spoznajo

18. 10. 2021 13.16

Precepljenost v Sloveniji je še vedno pod pričakovanimi številkami, k večjemu zanimanju za cepljenje pa vsekakor ne pripomorejo različni strokovnjaki, ki podajajo svoja mnenja glede cepiv. Eden zadnjih je sociolog Tomaž Mastnak, ki pravi, da cepiva mRNA tehnično gledano sploh niso cepiva, ampak genski inženiring. Infektologinja Logarjeva pa: o strokovnih stvareh naj govorijo ljudje, ki se na to spoznajo.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu

18. 10. 2021 12.58

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

40 odstotkov oblačil, ki jih kupimo, oblečemo le enkrat ali nobenkrat

16. 10. 2021 10.28

Ob tem podatku nas tudi ne preseneča, da vsak Slovenec v povprečju na leto odvrže kar 12,3 kilograma oblačil. To so najbolj vidne posledice hitre mode, ki se spreminja tedensko z novo kolekcijo, kar je past predvsem za mlade, ki želijo biti v trendu, da so sprejeti med vrstniki. A kulisa tega blišča je temačna. Podplačani delavci, ki šivajo in bivajo v nečloveških razmerah, umirajo na poljih zaradi bolezni, ki jih povzročajo pesticidi. Tu je še katastrofalen vpliv na okolje. Ne le gore oblačil, ki jih komunalna podjetja nimajo več kam odlagati, tudi izredno strupena pridelava in obdelava bombaža – neobdelan bombaž se razkraja šest mesecev, obdelan pa kar 500 let. Je rešitev v trajnostni modi?

Dva nova primera diskriminacije pri izplačevanju božičnice

13. 10. 2021 11.55

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je v dveh novih primerih ugotovil diskriminacijo pri izplačilu letne nagrade z naslova poslovne uspešnosti oziroma božičnice. "V prvem podjetju se je božičnica zaposlenim znižala že, če so bili med letom enkrat odsotni z dela zaradi bolezni, pri več kot treh odsotnostih pa je niso prejeli. V drugem so nižjo prejeli zaposleni z resnim zdravstvenim stanjem," je sporočil. V obeh primerih je zaposlovalec zaposlene obravnaval neenako glede na njihovo zdravstveno stanje, kar je prepovedano.

Nemški virologi: Zaščita po prebolelem covidu traja najmanj leto dni

12. 10. 2021 19.51

Dobra novica za prebolevnike. Zaščita po okužbi traja najmanj eno leto in ne šest mesecev, kot je sprva kazalo, ugotavljajo nemški virologi. Po njihovem mnenju bi morali zato prebolevnike vsaj leto dni obravnavati enako kot cepljene. Kar pa ne pomeni, da cepljenje za prebolevnike ni smiselno in da je prebolevanje boljše kot cepljenje, poudarja infektolog Andrej Trampuž. Cepivo namreč ščiti pred težjim potekom bolezni, novimi različicami in dolgim covidom.

Mitja Okorn o filmu o covidu-19: Bil sem ciljno občinstvo, ker nisem bil cepljen

12. 10. 2021 10.11

Eden najuspešnejših slovenskih režiserjev, ki se je lani dokazal tudi kot hollywoodski režiser, se je tokrat soočil z novim, prav posebnim izzivom. NIJZ ga je povabil k sodelovanju, da bi skupaj ustvarili kratki film, v katerem bi ljudi pozvali k cepljenju proti covidu-19. Mitja je izziv sprejel in k sodelovanju povabil še prijatelja, producenta Luko Štigla.

Pahor v palačo povabil organizatorja protestov Zorana Stevanovića

04. 10. 2021 12.22

Predsednik države Borut Pahor je na srečanju s predsednikom stranke Resni.ca Zoranom Stevanovićem, ki je ljudi množično vabil na proteste proti ukrepom vlade, opozoril na nesprejemljivost stališča, da si protestniki lahko sami izbirajo prostor protesta. Stevanović je medtem predsedniku države predlagal, da naj se postavi v bran ljudstvu ter pozove vlado k odstopu in odpravi ukrepov.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Nadzor zaradi domnevnega cepljenja otrok z vektorskimi cepivi

01. 10. 2021 16.25

Ministrstvo za zdravje zahteva izredni strokovni nadzor zaradi domnevnega cepljenja mlajših od 18 let z vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca na nekaterih cepilnih mestih. Ti cepivi namreč nista registrirani za to starostno skupino. Zdravniško zbornico Slovenije so že zaprosili za prednostno izvedbo nadzora.