postavlja

Mitchell prispel na pogajanja

06. 09. 1999 16.37

V Belfastu se je začel nov krog severnoirskih pogajanj, na katerih bo posredoval nekdanji ameriški senator George Mitchell. Zadnja severnoirska mirovna pogajanja so se julija neuspešno končala, ker unionisti niso privolili v vključitev Sinn Feina v severnoirsko vlado, dokler se IRA ne razoroži. Za današnje srečanje sta se dogovorili vladi v Londonu in Dublinu potem, ko so julija propadli dogovori o oblikovanju pokrajinske vlade.

Heynsova rekordno tudi doma

06. 09. 1999 07.45

Južnoafriška plavalka Penny Heyns tudi na domačem državnem prvenstvu v Johannesburgu postavlja nove svetovne rekorde. S časom 1:05,57 je za 13 stotink izboljšala doslej najboljši čas Avstralke Samanthe Riley na 100 metrov prsno.

Novi vodja nemške centralne banke

30. 08. 1999 08.55

Ernst Welteke bo 1. septembra na čelu nemške centralne banke bundesbank za prihodnjih osem let nasledil Hansa Tietmeyerja. Novi predsednik banke, sicer dolgoletni član Socialdemokratske stranke (SPD), po napovedih analitikov ne bo spremenil dosedanje politike banke, saj je že dokazal, da postavlja stabilnost valute nad politiko stranke.

Kritike na OVS

27. 07. 1999 20.31

Obveščevalno varnostna služba obrambnega ministrstva je znova na zatožni klopi. Tokrat jo kritizira parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih služb, ki je končala obravnavo takoimenovane sarajevske vohunske afere. Sklepi komisije so jasni: vojaški obveščevalci so pred dvema letoma, ko so v Sarajevu sledili civilnim osebam, delovali protizakonito.

Pahor na Dunaju navezal stike z voditeljema srbske opozicije

23. 07. 1999 17.13

Na Dunaju se danes končuje mednarodna konferenca o Balkanu, ki jo je pripravila Stranka evropskih socialistov. Konference se v imenu Združene liste socialnih demokratov, pridružene članice omenjene stranke, udeležuje njen predsednik Borut Pahor. Ob robu konference se je Pahor ločeno pogovarjal z voditeljema srbske demokratične opozicije, predsednikom Demokratske stranke Srbije Zoranom Djindjićem in predsednikom Socialdemokratske stranke Srbije Vukom Obradovićem, ter se z njima dogovoril o navezavi stikov.

Kučma zavrača predloge

09. 07. 1999 13.59

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je na sinočnjih pogovorih z nemškim kanclerjem Gerhardom Schroederje v Kijevu znova zavrnil predloge slednjega, da bi jedrsko elektrarno Černobil zamenjali s termoelektrarnami oziroma elektrarnami na plin.

Dobre možnosti Turčije za EU

08. 07. 1999 18.12

Turčija ima dobre možnosti, da do konca leta uradno postane kandidatka za pristop k Evropski uniji, je danes v Essnu povedal predstavnik nemškega zunanjega ministrstva Guenter Verheguen.

NATO: znaki o pripravah na umik jugoslovanskih sil; napadi se nadaljujejo

09. 06. 1999 17.56

Zveza NATO je opazila znake, ki kažejo na morebitne priprave jugoslovanske vojske na umik s Kosova, so danes povedali na zavezništvu, a hkrati zatrdili, da zgolj ''znaki'' ne zadostujejo za prenehanje letalskega posredovanja.

Mirko Bandelj: Gričarjevo poročilo vsebuje veliko neresnic

01. 06. 1999 07.41

Bivši minister za notranje zadeve Mirko Bandelj je za oddajo Studio City med drugim povedal, da je v Gričarjevem poročilu veliko neresnic, med njimi pa omenil trditev, ki se pojavlja v poročilu, da se je z urednikom Slovenskih novic Bojanom Bauerjem pogovarjal o diskreditaciji določenih oseb.

Predstavniki delojemalcev predlagajo veto na zakon o KGZS

25. 05. 1999 12.01

Interesna skupina delojemalcev državnemu svetu (DS) predlaga sprejem odložilnega veta na zakon o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Omenjeni zakon je državni zbor (DZ) sprejel 20. maja.

State Department prikazal posnetke vojnih zločinov

20. 05. 1999 08.25

Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin je na novinarski konferenci prikazal videoposnetke posledic vojnega zločina v kraju Izbica na Kosovu, njihovo verodostojnost pa utemeljil s fotografijami iz zraka in pričevanji beguncev, ki so se zatekli v Makedonijo. Kombinacija vseh treh dejavnikov, ki jih je predstavil Rubin, postavlja na laž uradne trditve beograjskega režima, da na Kosovu ni nobenih zločinov in da je za vse civilne žrtve kriv NATO.

Mestna galerija: razstava objektov Guentherja Ueckerja

19. 05. 1999 11.48

V ljubljanski Mestni galeriji bodo jutri, 20. maja, ob 20. uri odprli razstavo objektov nemškega umetnika Guentherja Ueckerja z naslovom Trpinčeni človek.

V koprski galeriji Loža razstavlja tržaška umetnica Lorena Matic

17. 05. 1999 11.19

V koprski galeriji Loža je na ogled razstava tržaške umetnice mlajše generacije Lorene Matic. Razstava Poklici, ki je nastala v sodelovanju z agencijo New Agency Corporation N.A.C., vzpostavlja mnogoterost identitete kot umetnost. Avtorica namreč različne poklicne vloge, v katerih se izraža - od speleologa do gospodinje -, postavlja v okolja, v katerih se izvajajo drugi poklici. Razstavo si je mogoče ogledati do 4. junija.

Predsedniki srednjeevropskih držav sprejeli izjavo o Kosovu

15. 05. 1999 12.21

Predsedniki srednjeevropskih držav so na današnjem srečanju v ukrajinskem Lvovu sprejeli skupno izjavo o Kosovu, v kateri ostro obsojajo nasilje v pokrajini in ''pregone, ki so izrabljeni kot sredstvo etničnega čiščenja''. Obenem so predsedniki izrazili obžalovanje za žrtve in trpljenje nedolžnih civilistov v celotni ZRJ.

Fotografije Janeza Vlachyja v Cankarjevem domu

20. 04. 1999 16.00

Portreti in akti je naslov razstave fotografij avtorja Janeza Vlachyja, ki jo bodo jutri, 21. aprila, ob 20. uri odprli v Mali galeriji Cankarjevega doma. Razstava bo odprta do 20. maja.

Mali oder MGL: igralsko-plesna predstava Federico

16. 04. 1999 14.59

Za Mali oder Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) režiser Diego de Brea z igralko Majdo Grbac, plesalko Jeleno Markovič in drugimi sodelavci postavlja ''ugledališčeno poezijo'' Federica Garcie Lorce z naslovom Federico - telesnost besede. Premiera bo 21. aprila.

Minister Školč: Zgodovina se v Celju dobro počuti

12. 04. 1999 17.35

Minister za kulturo Jožef Školč je ob odprtju kulturno-zgodovinske razstave o srednjeveški rodbini grofov Celjskih v celjski Marijini cerkvi (Prešernova ulica) spomnil, da živimo v času, ki s svojo brutalnostjo pogosto postavlja pod vprašaj zgodovino kot umen proces, a ker nam je ta čas preblizu, nam koristi tu in tam kaka ''zgoščena doza zgodovine'', da bi doumeli zgodovinske razsežnosti velikih ambicij, globalnih interesov in nerealiziranih želja. Minister Školč, ''ki pozna prizadevanja celjskih muzealcev in varuhov naravne in kulturne dediščine'', je še poudaril, da ga veseli, ''da se v Celju zgodovina dobro počuti, kar potrjuje tudi pričujoča razstava''.

Barenboim bo leta 2002 dirigiral 10 Wagnerjevih oper

08. 04. 1999 23.18

Izraelsko-argentinski dirigent Daniel Barenboim je pred dnevi sporočil, da bo leta 2002 na posebni izvedbi Festivala državne opere (Staatsoper) v Berlinu zapovrstjo dirigiral deset oper skladatelja Richarda Wagnerja. Po maestrovih besedah bo šlo za obnovo desetletnega sodelovanja s to operno hišo in režiserjem Harryjem Kupferjem. Barenboim, ki je od leta 1992 glasbeni in umetniški direktor državne opere v Berlinu, bo tako leta 2002 ponovil deset wagnerjevskih produkcij, ki jih postavlja vsako leto.

Monografija D. Prelovška Plečnikova sakralna umetnost

08. 04. 1999 17.55

V zajetni monografiji z naslovom Plečnikova sakralna umetnost si je dr. Damjan Prelovšek zastavil več ciljev: najprej odpreti nov pogled na - po prepričanju avtorja - najpomembnejši del ustvarjanja enega najpomembnejših arhitektov tega stoletja Jožeta Plečnika (1872-1957), predstaviti čim večji del njegove sakralne umetnosti - ne le Plečnikove cerkve, ampak tudi kapelice, oltarje, liturgično posodje itd. ter nenazadnje, na primerih gradenj na Dunaju, v Pragi in drugje dokazati, da je bilo Plečnikovo ustvarjanje v prvih desetletjih ''avantgardno v evropskem in svetovnem merilu'', izhajajoč iz današnje perspektive konca stoletja pa ''poduhovljeno ustvarjanje v arhitekturi Plečnika postavlja zunaj običajnih pojmovanj o smereh arhitekture v tem stoletju za enega svetovnih arhitektov.''

Burkaški misterij Nobelovca Daria Foja v MGL

06. 04. 1999 16.25

Mestno gledališče ljubljansko prvič v zgodovini poklicnega teatra na Slovenskem postavlja na oder Burkaški misterij italijanskega dramatika in glumača Daria Foja, dobitnika Nobelove nagrade za književnost leta 1997.

Skrb za zamejce

05. 04. 1999 18.23

Ali utegne imeti deklaracija o podpori uveljavljanju zaščite slovenske manjšine v Italiji, ki so jo nedavno soglasno sprejeli slovenski parlamentarci, bistven vpliv na njihove kolege v Rimu, bi bilo težko reči. Vsekakor pa kaže na novo prakso slovenskega parlamenta, ki je stopil na pot še bolj aktivnega zavzemanja za slovensko skupnost onkraj zahodne meje, in pomeni bistven napredek v politični podpori zamejcem, piše Sašo Dravinec.

Lindros v bolnišnici

03. 04. 1999 10.51

Superzvezdnik ameriške profesionalne hokejske lige NHL Eric Lindros bo zaradi poškodbe moral zanesljivo počivati do konca rednega dela prvenstva, vprašljiv pa je tudi njegov nastop v končnici.

Francija bo prodala 33-odstotni delež Credit Lyonnais

02. 04. 1999 17.26

Francoska državna komisija za udeležbe in transferje je potrdila namero francoske vlade, da proda 33-odstotni delež banke Credit Lyonnais, ki jo je država pred nedavnim sanirala in s tem postala večinska lastnica. Prodaja omenjenega deleža predstavlja prvi korak v vnovični privatizaciji banke, za nakup tretjinskega deleža pa so po informacijah iz vladnih krogov interes že pokazali številni vlagatelji.

Đukanović poziva k ustavitvi napadov na ZRJ

31. 03. 1999 16.13

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je v danes objavljenem pogovoru za belgijski časnik Le Soir pozval k takojšnji ustavitvi napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo in vnovičnemu reševanju krize po diplomatski poti. Jugoslovanski predsednik svojo oblast lahko okrepi le tako, da se svojemu ljudstvu predstavlja kot mučenik in bombardiranje mu je pri tem v pomoč, je izjavil Đukanović.

Moskva trdi, da OVK in zveza NATO sodelujeta

29. 03. 1999 16.13

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes na novinarski konferenci trdil, da enote Osvobodilne vojske Kosova ''tesno sodelujejo'' s silami zveze NATO, je poročala ruska agencija Interfax.

Veleposlanik Ruske federacije Karahanov pri premieru Drnovšku

26. 03. 1999 21.02

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes sperejel veleposlanika Ruske federacije Tigrana Karahanova; in sicer na željo veleposlanika, ki je želel izmenjati stališča do napadov sil zveze NATO na ZRJ, premieru Drnovšku pa je ob tej priložnosti izročil tudi nedavno izjavo ruskega predsednika Borisa Jelcina o tem vprašanju, so sporočili iz kabineta premiera.

Srbija ne popusti; posredniki zavrnili nove predloge

16. 03. 1999 19.11

Vlada v Beogradu je še naprej ovira dosego napredka na konferenci o Kosovu, ki poteka v Parizu, in je zaradi groženj z napadi zveze NATO okrepila vojaško navzočnost na Kosovu. Potem ko so kosovski Albanci izrazili soglasje z mednarodnim mirovnim načrtom, je srbski predsednik Milan Milutinovič v Parizu dejal, da Albanci nameravajo ''podpisati nekaj, kar ne obstaja.''

Beograd zahteva revizijo arbitražne odločitve o Brčkem

07. 03. 1999 09.00

Jugoslovanska vlada je včeraj zahtevala spremembo odločitve mednarodne arbitraže o Brčkem, saj naj bi ta predstavljala ''grobo kršenje'' daytonskih sporazumov, poroča agencija Tanjug, ki povzema vladno sporočilo za javnost.

Vino meseca marca je Ranina 1997 iz kleti Ljutomerčan

01. 03. 1999 16.14

V Vinoteki Veritas na Ptuju je bilo v začetku februarja drugo letošnje ocenjevanje vin za Veritasov vinski nakupovalni vodnik. Ocenjevalci so ocenili 27 vzorcev vin in razglasili vino meseca marca 1999. V pestri ponudbi vin iz prodajne mreže je bilo najugodnejše razmerje med kakovostjo in ceno odkrito pri vrhunski polnitvi polsladke ranine letnika 1997 iz kleti Ljutomečan v Ljutomeru. Ranina letnika 1997 iz kleti Ljutomerčan v Ljutomeru je vrhunsko polsladko belo vino z lepo vinsko cvetico in polnim, bogatim okusom. Izžareva harmonijo in priokus po zrelem grozdju. Izredni primerek vina je primeren za dopolnitev sladic. Vzorec je bil vzet v prodajalni vin Grozd v Ljutomeru. Sicer pa so ocenjevalci ranini letnika 1997 iz ljutomerske kleti prisodili dve zvezdici vinske kakovost, ki jo uvršča med zelo dobra slovenska vina. Cena vino postavlja v cenovni razred, kjer se cene gibljejo med 301 in 500 tolarji.

Kako lahko ženska reče šefu ''ne''?

20. 02. 1999 14.59

''Kako reči šefu ne?'' je vprašanje, ki se ob nadlegovanju na delovnem mestu postavlja številnim ženskam po svetu in ki je, kot je pokazal istoimenski projekt v Sloveniji in na Hrvaškem, aktualno tudi v teh dveh državah. V Sloveniji je v projektu sodelovalo pet sindikatov, Ženski forum ZLSD, strokovnjaki pravne fakultete, vladni urad za žensko politiko in televizijska postaja POP TV. V času izvajanja projekta so se pridružili še Gospodarska zbornica Slovenije, Slovenske novice, Pravno informacijski center pri Sorošu in Center za raziskovanje javnega mnenja na FDV. Na Hrvaškem pa je projektno koalicijo sestavljalo pet najmočnejših hrvaških sindikatov, strokovnjaki pravne fakultete, mesečnik Zaposlena in nevladna ženska skupina Društvo za proučevanje tranzicije k demokraciji. V okviru splošnega obveščanja javnosti so v Sloveniji natisnili in razdelili 30.000 letakov in 6000 posterjev, sodelovali pa so tudi v kontaktnih oddajah v nekaterih lokalnih elektronskih medijih. Julija lani so vzpostavili še <A HREF=http://www.zlsd.si/zf/index.htmltarget=_blank>internet stran </A>. Problem spolnega nadlegovanja so skušali približati tudi mladim v osnovnih šolah, in sicer so pripravili tri specializirane obiske za mlade v zadnjih dveh razredih osnovnih šol. Analiza zakonodaje v okviru projekta je pokazala, da se spolno nadlegovanje na delovnem mestu niti ne omenja kot poseben problem v zakonodajah obeh držav. V veljavnem slovenskem zakonu o delovnih razmerjih npr. se govori samo o zlorabi pooblastil, delodajalcem niso naložene nikakršne s sankcijami podprte obveznosti, da preprečujejo spolno nadlegovanje na delovnem mestu, v kolektivnih pogodbah pa ta tema sploh ni omenjena. Tudi zato bo druga faza projekta namenjena spreminjanju zakonodaje, kolektivnih pogodb in razvijanje ustreznih politik preprečevanja spolnega nadlegovanja v konkretnih delovnih okoljih. Ocenjujejo, da se je zaradi njihovega dela v Sloveniji in na Hrvaškem bistveno povečala zavest javnosti o razširjenosti in teži problema spolnega nadlegovanja na delovnem mestu, spremenil pa se je tudi odnos do tega vprašanja. Žrtve so dobile več informacij o svojih pravicah in o pravnih ter drugih sredstvih pomoči, ki so jim na voljo.