posvečena

Koncert ob 70-letnici Mojmirja Sepeta

21. 03. 2000 16.29

Celjsko podjetje Fit media vsako leto ob dnevu žena in materinskem dnevu pripravi dobrodelno prireditev Ljubezen je ena sama pesem. Prireditev - letos bo že petič - bo posvečena tudi 70-letnici Mojmirja Sepeta, ki ga imajo nekateri za Celjana, saj je obiskoval celjsko gimnazijo. Sepe bo tudi gost na prireditvi, ki bo drevi v Modri dvorani Celjskega sejma.

Simfoniki RTV bodo krstili Privškovo skladbo

08. 03. 2000 19.13

Na šestem koncertnem večeru v Cankarjevem domu, v petek, 10. marca, zvečer, bodo Simfoniki RTV Slovenija nastopili pod vodstvom slovitega belgijskega dirigenta Walterja Proosta, v tej sezoni stalnega gostujočega dirigenta Kraljevega filharmoničnega orkestra v Londonu. Na koncertu bodo razen del Samuela Barberja, Williama Waltona in Leonarda Bernsteina prvič izvedli delo predlani umrlega skladatelja Jožeta Privška z naslovom Three za klavir, big band in simfonični orkester; kot solist bo v tej skladbi nastopil pianist Peter Mihelič ob ritmični podpori članov Big banda RTV, bobnarja Radomirja Divjaka (bobni) in kontrabasista Aleša Avblja. Privškovo skladbo, ki jo bo v petek mogoče slišati prvič na koncertnem odru, so lani Simfoniki RTV z dirigentom Proostom že posneli za napovedano zgoščenko Privškovih skladb, ki jo bo izdala Založba kaset in plošč RTV.

Danes v Kud-u predstava za otroke

19. 02. 2000 14.13

Danes bo v Kud-u France Prešeren v Ljubljani ob 17. in 19. uri premiera gledališke predstave za otroke Zlata ribica ali Žur v slami, ki je nastala po predlogi Aleksandra Sergejeviča Puškina, katerega dvestoletnici je tudi posvečena.

Ljubezen je v zraku

14. 02. 2000 23.09

V Slovenskem etnografskem muzeju so danes ob 18. uri odprli razstavo z naslovom Ljubezen je v zraku, ki je posvečena ljubezenskim darilom v slovenski tradicijski kulturi.

Zasedajo zunanji ministri EU

24. 01. 2000 14.50

V Bruslju zasedajo zunanji ministri EU. Tako kot je v navadi ob zamenjavi predsedstva povezave, so vodje diplomacij prvo zasedanje v času portugalskega predsedovanja začeli z za javnost odprto razpravo, ki je bila tokrat posvečena krepitvi unijine skupne varnostne in obrambne politike.

Muzej Rijks praznuje 200. obletnico

09. 01. 2000 13.15

Sloviti amsterdamski muzej Rijks te dni praznuje 200. obletnico. Lani je muzej obiskalo 1,3 milijona ljudi, ki so si med drugim lahko ogledali najdragocenejši razstavni predmet muzeja - Rembrandtovo Nočno stražo. Slika je v muzejsko zbirko prišla po zaslugi Napoleonovega brata Ludvika, ki ga je Napoleon imenoval za holandskega kralja. Prva razstava v letu 2000, s katero zaznamujejo visoki jubilej muzeja, je posvečena prav kralju Ludviku in njegovemu prispevku k nizozemski umetnosti. Razstava bo odprta do marca.

Kdo se bo zabaval na glavnem beograjskem trgu?

16. 12. 1999 18.21

Srbski mediji poročajo, da namerava podmladek socialistične stranke Slobodana Miloševića organizirati novoletno zabavo na glavnem trgu v Beogradu, čeprav je opozicija na isti lokaciji že prijavila svojo novoletno zabavo pri notranjem ministrstvu. Občinske oblasti se bojijo, da bi utegnilo priti do nasilja in incidentov.

Moulin Rouge bo pripravil novo predstavo

09. 12. 1999 19.54

V najbolj znanem pariškem zabavišču Moulin Rouge bodo od božiča naprej nastopali z novo predstavo z naslovom Ferie, medtem ko je zabavišče 12 let zapored nepretrgoma želo uspeh s prejšnjo predstavo Formidable!, ki je doživela že 6000 uprizoritev.

Ombudsman ob dnevu človekovih pravic

08. 12. 1999 18.43

Ob 10. decembru - svetovnem dnevu človekovih pravic, ki se obeležuje na dan sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic (10. december 1948 v Parizu) je varuh človekovih pravic Ivan Bizjak objavil posebno izjavo, v kateri opozarja, da sama razglasitev pravic še ne pripelje do njihovega uresničevanja.

V Potsdamu razstava o Charlieju Chaplinu

06. 12. 1999 17.49

Veliko preveliki čevlji in ostali rekviziti iz filmov Charlieja Chaplina so od petka na ogled v Potsdamskem filmskem muzeju. Razstava, ki bo na ogled do 30. aprila, je posvečena življenju in delu največjega komika v zgodovini filma.

Udeleženci konference za strpnost in multikulturalnost

30. 11. 1999 20.20

Udeleženci konference o ustavnopravnih vidikih za stabilnost v JV Evropi, ki se je danes končala na Brdu pri Kranju, so poudarili pomen spoštovanja standardov človekovih pravic, ki ne sme biti samo v domeni posameznih držav, ob tem pa se zavzeli za čimprejšnjo odpravo razkoraka med teorijo in prakso. Osrednja pozornost strokovne konference, ki je potekala v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo v soorganizaciji zunanjega ministrstva, je bila posvečena tudi delitvi pooblastil v državah JV Evrope, ki imajo povečini tradicijo centralizma in šibke civilne družbe. Udeleženci so se ob tem zavzeli za strpnost, multikulturalnost in vključitev manjšin v procese odločanja.

Tretja tradicionalna božična razstava

25. 11. 1999 20.04

V slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju bo 1. decembra slovesno odprtje tretje tradicionalne božične razstave, na kateri bodo poleg del dunajskih Slovencev predstavili tudi dela priznanih slovenskih likovnih umetnikov, so sporočili iz Slovenske izseljenske matice.

Grobnica rodbine Hohenzollern odprta za javnost

23. 11. 1999 18.05

V berlinski stolnici so minuli konec tedna znova slovesno odprli grobnico nemške rodbine Hohenzollern. Grobnica je tako s 94 krstami v vsej 500-letni zgodovini prvič povsem odprta za javnost. Berlinska stolnica je bila nekoč dvorna cerkev rodbine Hohenzollern in glavna predstavnica pruskega protestantizma. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednika mestnih vlad Berlina in Brandenburga kot tudi predstavniki iz družine Hohenzollern. O prenovi stolnice, ki je bila uničena v drugi svetovni vojni, sta se pred 25 leti dogovorila nemška cerkev in politični predstavniki nekdanje Vzhodne Nemčije, do nje pa je prišlo tudi ob podpori zahodnonemške evangeličanske cerkve. Prenova je stala skupno 118 milijonov mark. Grobnica znane nemške rodbine pa je bila po restavraciji, ki je trajala tri leta, posvečena leta 1993. Najstarejši na nagrobniku Hohenzollern je epitaf volilnega kneza Johanna Cicera von Petra Vischerja in njegovega sina iz leta 1530. V najmlajši krsti pa počiva vnukinja cesarja Wilhelma II., ki je umrla leta 1915.

Odprli razstavo o Chaplinu

19. 11. 1999 18.35

V filmskem muzeju v nemškem Potsdamu bo od 19. decembra do 30. aprila na ogled razstava, posvečena delu in življenju igralca in režiserja Charlieja Chaplina, ki se je rodil leta 1889 v Londonu. Razstava naj bi se omejila predvsem na njegovo odraščanje v revni londonski četrti, od njegovega prvega nastopa na odru pri sedmih letih pa do podpisa prve filmske pogodbe v ZDA leta 1913. V Potsdamskem muzeju bodo predvajali tudi nekaj njegovih najbolj znanih filmov, med drugimi Lov za zlatom, posnetim leta 1925, Moderne čase iz leta 1935 in Velikega diktatorja iz leta 1940. Med razstavljenimi predmeti največjega komika v zgodovini filma, ki je bil na vrhuncu slave v obdobju nemega filma v dvajsetih letih in ki je umrl leta 1977 v 88. letu starosti, bodo tudi slavni veliki, okrogli, črni čevlji.

Donatorska konferenca za Kosovo

17. 11. 1999 14.49

Predstavniki približno štiridesetih držav, med njimi tudi Slovenije in številnih mednarodnih organizacij, na donatorski konferenci v Bruslju zbirajo pomoč za potrebe Kosova v prihodnjem letu. Po oceni Evropske komisije in Svetovne banke, ki konferenci sopredsedujeta, bo za obnovo pokrajine samo leta 2000 potrebnih 1,12 milijarde dolarjev, za program obnove v obdobju od 2000 do 2003 pa skupaj 2,34 milijarde dolarjev.

Razstava posvečena slikarju Edvardu Munchu

02. 11. 1999 16.10

V Firencha so pred kratkim odprli razstavo posvečeno norveškemu slikarju Edvardu Munchu. Ta znan po tem, da je izhajajoč iz impresionizma postal predhodnik ekspresionizma, ki ga je v svojih poznih delih skušal preseči. Razstava, ki bo na ogled do 13. februarja 2000, je najobsežnejša po retrospektivi slikarjevih del leta 1985 v Milanu. Obiskovalci si na razstavi lahko ogledajo 17 Munchovih slik in 19 grafik.

Bogovi, duhovi in demoni starega Egipta

31. 10. 1999 17.38

V zagrebškem arheološkem muzeju so pred dnevi odprli razstavo z naslovom Bogovi, duhovi in demoni starega Egipta. Razstava je postavljena v treh dvoranah - v prvi so na ogled kipci egiptovskih božanstev, druga je posvečena simboliki smrti, v tretji pa prikazujejo dokumentarne filme o starem Egiptu. Po besedah avtorja razstave ne gre za tipično arheološko-znanstveno razstavo, temveč je ta bolj pedagoškega značaja.

EU zavzela stališče do svetovnotrgovinskih pogajanj

26. 10. 1999 16.30

Ministrski svet EU je danes še formalno potrdil pred dnevi doseženo skupno stališče petnajsterice do novega kroga večstranskih pogajanj o nadaljnji trgovinski liberalizaciji, ki se v okviru Svetovne trgovinske organizacije decembra letos začenjajo v Seattlu. Stališče, naj bo nov krog pogajanj poglobljen in tematsko širok, bo v imenu petnajsterice Evropska komisija zagovarjala že na novembrskem pripravljalnem sestanku, na katerem bo dogovorjena tematika novega kroga pogajanj. O tej so pogledi precej različni. ZDA na primer menijo, da bi moral biti nov krog osredotočen na liberalizacijo kmetijskega trga, sicer pa se zavzemajo za tematsko manj obsežen dnevni red. EU - v tem pogledu se z njo strinja tudi Japonska - pa skuša doseči, da bi bila prihodnja večstranska pogajanja posvečena tudi temam kot so nova trgovinska pravila na področju investicij, konkurence, intelektualne lastnine. Poudarek želi EU dati tudi okoljskim vprašanjem in namerava med drugim braniti pravico do posebnih odnosov, ki jih je razvila z državami v razvoju.

Na zasedanju UNESCO tudi slovenska delegacija

26. 10. 1999 08.13

Na 30. zasedanju generalne konference ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki se bo jutri začelo v Parizu in bo potekalo do 17. novembra, bo sodelovala tudi slovenska delegacija. Vlada je na seji 21. oktobra odločila, da jo bo vodil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, v njej pa bosta med drugim še stalni slovenski delegat pri UNESCO in slovenski veleposlanik v Parizu Jožef Kunič ter direktorica urada slovenske nacionalne komisije za UNESCO Zofka Klemen-Krek, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Časopisje navdušeno nad novim filmom Andrzeja Wajde

25. 10. 1999 13.22

Časopisje v Varšavi je pred dnevi z navdušenjem sprejelo nov film poljskega režiserja Andrzeja Wajde z naslovom Mlostljivi gospod Tadej (Pan Tadeusz).

Slovenski pesniki in pisatelji na Slovaško

24. 10. 1999 20.51

Pet slovenskih pesnikov in pisateljev bo med 26. in 28. oktobrom na povabilo dveh slovaških pisateljskih združenj obiskalo Bratislavo. Ob tej priložnosti bo izšla posebna številka slovaškega literarnega mesečnika Romboid, v celoti posvečena slovenski književnosti. Boris A. Novak, Andrej Brvar, Andrej Blatnik, Iztok Osojnik in Uroš Zupan bodo v sredo, 27. oktobra, nastopili na literarnem večeru v bratislavskem gledališču Stoka.

Osma številka revije Mladika

21. 10. 1999 07.44

V Trstu je pred kratkim izšla letošnja osma številka revije Mladika, katere naslovna stran je posvečena nedavno umrlemu pesniku Vinku Beličiču, ki se ga uredniki na notranjih straneh spominjajo tudi z objavo govora, ki ga je imel predsednik Društva slovenskih izobražencev (DSI) Sergij Pahor na Beličičevem pogrebu, ki je bil 4. oktobra. Krajši uvodnik ob priložnosti beatifikacije Antona Martina Slomška ima naslov Razvodje in je posvečen ravno razvodju, ločevanju med ''tistimi, ki slovenstvo čutimo kot posebno vrednoto, ki nas povezuje v eno veliko družino, in tistimi, ki jim slovenstvo ne pomeni nič več kot jezik - sredstvo za razumevanje in sporazumevanje''. Skupaj z Mladiko je tudi tokrat izšla njena mladinska priloga Rast. V uvodniku z naslovom Umetnost in narodova bit Martina Slavec piše o pomenu, ki ga je besedna umetnost, zlasti poezija imela pri ohranjanju slovenskega naroda.

Čuk na zasedanju Eurochambers

14. 10. 1999 18.51

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je danes v Nikoziji, kjer potekata skupščina in kongres združenja evropskih zbornic Eurochambers, izpostavil nekatera načelna vprašanja o vlogi gospodarskih zbornic v socialnem partnerstvu ter predstavil izkušnje GZS.

Razstava o Anni Frank v Berlinu

03. 10. 1999 11.32

Potujoča razstava, posvečena življenju mlade nizozemske judinje Anne Frank, ki je v starosti 15 let umrla v nacističnem koncentracijskem taborišču, se je pred kratkim ustavila tudi v Berlinu. Razstava se je od leta 1997 ustavila v 134 mestih. Odprtja razstave sta se udeležila tudi predsednik judovske skupnosti iz Berlina Andreas Nachama in nemška ministrica za družino Christine Bergmann. Ministrica je pozvala k budnemu spremljanju totalitarizma in nespoštovanja človekovih pravic. Poudarila je, da to ni naloga le politikov, temveč vsakega posameznika.

Plošča, posvečena Bobu Marleyu

02. 10. 1999 17.04

Lauryn Hill, Erykah Badu in pevec skupine Aerosmith Steven Tyler so med glasbeniki, ki bodo pripravili priredbe pesmi znanega reggae glasbenika Boba Marleya. Album pevčevih priredb z naslovom Bob Marley: Chant Down Babylon bo izšel novembra. Lauryn Hill, ki je poročena z Marleyevim sinon Rohanom Marleyem, bo priredila eno od redkih ljubezenskih pesmi tega reggae glasbenika, Turn Your Lights Down Low. Steven Tyler pa bo priredil pesem Roots, Rock, Reggae, ki je izšla leta 1976 na Marleyevi plašči Rastaman Vibration.

EU na pogajanjih s Slovenijo

30. 09. 1999 15.04

Evropska unija je danes na širitvenih pogajanjih s Slovenijo za področje prostega pretoka kapitala odprla vprašanje procesa denacionalizacije v kontekstu načela nediskriminacije. Vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik je na pogajalskem sestanku v Bruslju unijine pogajalce opozoril, da področje denacionalizacije ni del pravnega reda EU in zatorej ne spada na pogajanja o članstvu, ki so posvečena usklajevanju kandidatk s skupno unijino zakonodajo.

Revija George posvečena Johnu F. Kennedyju ml.

27. 09. 1999 07.09

Oktobrska številka ameriške revije George je v celoti posvečena julija umrlemu uredniku te revije Johnu F. Kennedyju ml. Na naslovnici oktobrske številke je tokrat zatemnjena slika ameriške zastave. Prvič, odkar je revija začela izhajati, se na naslovnici ni pojavil lik kake slavne osebnosti. George vsebuje številne Kennedyjeve pogovore, kot npr. tista s kubanskim predsednikom Fidelom Castrom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Ustvarjalci revije so v posebni številki povzeli tudi Kennedyjevo izjavo, da ''so v teh zahtevnih časih pogumni in prepričljivi možje in žene tisti, ki lahko resnično nekaj naredijo ali spremenijo''.

Miss Slovenije bodo izbrali v soboto v Cankarjevem domu

09. 09. 1999 20.37

Letošnja finalna prireditev za izbor Miss Slovenije '99 bo potekala v Cankarjevem domu v Ljubljani v soboto, 11. septembra, ob 20. uri. V prireditev letošnjega finalnega izbora bodo poleg nastopov vseh dosedanjih slovenskih misic vključeni tudi krajši odlomki iz prejšnjih let, glasbeni program celotne prireditve pa bodo sestavljali nastopajoči, ki so bili v letih njihovega izbora najpopularnejši na slovenski glasbeni sceni.

Začetek devete Drage mladih

03. 09. 1999 08.52

V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu se je včeraj začela deveta Draga mladih, ki jo prirejajo slovenske mladinske katoliške organizacije iz Ljubljane, Maribora, Trsta in slovenske Primorske. Letošnja Draga mladih je posvečena mladinski kulturi in ustvarjalnosti, njena vodilna misel pa je vprašanje, Mladinska kultura - samo za mlade?

Praznovanje Marijinega vnebovzetja

15. 08. 1999 10.50

Ob današnjem praznovanju Marijinega vnebovzetja ali velikega šmarna, ki je v Sloveniji tudi praznik na državni ravni, se bo veliko vernikov odpravilo na številne Marijine božje poti in obiskalo romarske cerkve, posvečene Mariji. Slovenska Cerkev bo praznik zaznamovala s slovesnimi maševanji v vseh večjih romarskih središčih po Sloveniji.