povedala

Belgija bo legalizirala hašiš in marihuano

19. 01. 2001 00.00

Belgija sledi nizozemskemu zgledu, saj bodo lahko Belgijci odslej hašiš in marihuano uživali brez zakonskih posledic. Kot danes poročajo belgijski mediji, so se ministri vladnih strank zedinili za novelo zakona o mamilih, ki bo nadomestila zakon iz leta 1921. Po novem zakonu posedovanje manjših količin konopljinih izdelkov za lastno uporabo ne bo več kazensko preganjano. V nasprotju z Nizozemsko pa bo vsako trgovanje z mamili še naprej prepovedano.

Tovornikova v Beneški Sloveniji

17. 01. 2001 00.00

Državna sekretarka za Slovence po svetu in v zamejstvu Magdalena Tovornik je danes obiskala Beneško Slovenijo in Rezijo. Beneški Slovenci so Tovornikovi, ki jo je spremljala slovenska generalna konzulka v Trstu Jadranka Šturm Kocjan, predstavili težaven položaj slovenske manjšine v Beneški Sloveniji. Deželna vlada Furlanije Julijske krajine ji namreč odreka z deželnim zakonom priznano pravico obstoja. Beneški Slovenci so spregovorili tudi o svojih finančnih težavah, ki onemogočajo nemoteno delovanje slovenskih ustanov in za katere je kriva predvsem dežela Furlanija Julijska krajina, ker slovenski manjšini ne izplačuje dogovorjenih sredstev. Govorili so še o slabi vidnosti slovenske nacionalne televizije v Beneški Sloveniji in o čezmejnem sodelovanju s Slovenijo, od katerega si Beneški Slovenci veliko obetajo, ter o zakonu o globalni zaščiti Slovencev v Italiji.

Sophia Loren je najraje doma

15. 01. 2001 00.00

Italijanska igralka Sophia Loren je najraje doma. Kot je povedala, jo morajo prijatelji dobesedno zvleči iz hiše. 66-letna igralka vedno stoji trdno na tleh in živi samo za svojo družino, še dolgo pa namerava ostati zvesta svojemu poklicu. Pojasnila je, da je film njeno življenje, motivacija in poklic ter dodala, da si ne zna predstavljati svojega življenja brez tega poklica. Kljub temu ne misli, da je filmska diva in pojasnjuje, da ne ve, kaj izraz filmska diva sploh pomeni.

Carla Del Ponte v Zagrebu

15. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je na obisku v Zagrebu. S premierom Ivico Račanom se je pogovarjala o nadaljnjem sodelovanju hrvaške vlade s sodiščem. Del Pontejeva se je srečala tudi s predstavniki združenja družin izginulih hrvaških borcev.

Bush bo moral pomiriti zaveznike

13. 01. 2001 00.00

Administracija novega ameriškega predsednika Georgea W. Busha bo morala pomiriti svoje zaveznike glede Severne Koreje, protiraketnega ščita in sodelovanja ameriških vojakov na Balkanu, je ocenila ameriška državna sekretarka v odhodu Madeleine Albright. Potreba po pomiritvi zaveznikov je toliko večja, ker ob prihodu Billa Clintona v Belo hišo leta 1993 to ni bilo potrebno, je v pogovoru za časnik International Herald Tribune povedala Albrightova.

Holbrooke se poslavlja

12. 01. 2001 00.00

Na tiskovni konferenci v New Yorku se je od svojega položaja ameriškega veleposlanika pri ZN poslovil Richard Holbrooke. Na njej je spregovoril o svojem delu v ZN, kot največji in najtežji dosežek pa je označil uspešna pogajanja o novi lestvici prispevkov v proračun ZN, po kateri bodo ZDA plačevale manj, zaradi česar si je v začetku tega tedna prislužil aplavz v kongresu.

Cash se je spravil nad ženske

12. 01. 2001 00.00

V članku, ki ga je objavil The Mirror, je Cash dejal, da sta sestri Williams edini igralki, za kateri lahko zatrdi, da sta telesno dobro pripravljeni, vse ostale pa so predebele, lene in gledajo samo na to, kje bi zaslužile denar. "Ženski tenis ni več to, kar je bil, ko so nastopale Martina Navratilova, Chris Evert, Hana Mandlikova in še nekatere druge. Omenjene igralke so trdo delale in bile res v dobri fizični kondiciji. Danes pa poglejte nekatere. Dajte Davenportovi v roke kroglo in mi povejte, ali ne izgleda kot metalka krogle. Poleg sester Williams je mogoče dobro pripravljena le še Francozinja Amelie Mauresmo," meni wimbledonski zmagovalec iz leta 1987.

Biljana Plavšić pred sodniki

11. 01. 2001 00.00

V Haagu je pred sodnike mednarodnega sodišča stopila Biljana Plavšić. Nekdanja tesna sodelavka

Županja proti uporabi lisic

11. 01. 2001 00.00

Ljubljanska županja Vika Potočnik meni, da so bile nekatere njene izjave v zvezi s ponovno uvedbo lisic na ljubljanske ulice in referendumom o njihovi uporabi izkrivljene. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bila vedno proti uporabi lisic in pajkov kot edinega sredstva za urejanje mirujočega prometa v prestolnici. Po njenih besedah se na MOL pri uvajanju lani sprejetega odloka o cestno prometni ureditvi držijo pravnih norm, sedaj pa čakajo na odločitev upravnega sodišča, na katero so Mateja Klarič in skupina podpisnikov referendumske pobude v zvezi z uporabo lisic vložili zahtevo za preizkus županjine odločitve, s katero je referendumsko pobudo zavrnila iz formalnih razlogov. Z uvajanjem odloka želi MOL v Ljubljani zagotoviti sožitje in varnost v prometu, kot je še povedala Potočnikova, pa jo veliko prebivalcev prestolnice sprašuje, zakaj mesto popušča pri uvajanju novosti.

Predsedstvo EU ne obljublja širitve

09. 01. 2001 00.00

Švedsko predsedstvo Evropske unije in Evropska komisija si bosta prizadevala, da bi bilo moč junija letos določiti prve ciljne datume o izvedbi širitve, vendar pa v danem trenutku tega ni moč obljubiti. Vse je namreč odvisno od napredka na pristopnih pogajanjih oziroma pripravljenosti kandidatk na prevzem obveznosti članstva. To sta po srečanju v Stockholmu povedala švedski premier Goeran Persson in predsednik Evropske komisije Romano Prodi.

Usoda sečoveljskih solin

09. 01. 2001 00.00

O usodi gospodarske dejavnosti solinarstva in ohranitvi krajinskega parka Sečoveljske soline, ki so opredeljene kot ramsarska lokaliteta, so se na problemski konferenci in okrogli mizi v prostorih podjetja Soline soočili predvsem predstavniki pristojnih ministrstev, lokalnih skupnosti ter podjetij Droga in Soline, slednji kot uporabnika območja, ki je v lasti države. Ključni korak v ohranitvi solinarstva in solin je pogodba o skrbništvu in vladna obravnava uredbe o podelitvi koncesije, ki bo določala obveznosti in naloge koncesionarja ter vire financiranja za ohranitev krajinskega parka Sečoveljske soline.

Višji prispevek za zdravstveno zavarovanje

08. 01. 2001 00.00

Minister za zdravstvo Dušan Keber se je skupaj z državnimi sekretarji prvič sestal z vodstvom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po pričakovanjih so se pogovarjali predvsem o reševanju težav financiranja zdravstvenih dejavnosti. Minister Keber je predstavil nekaj varčevalnih predlogov za zdravstveno blagajno, ki pa bodo obremenili predvsem zavarovance.

Princ Charles si je zlomil ključnico

07. 01. 2001 00.00

Britanski prestolonaslednik princ Charles si je med lovom na lisice po padcu s konja zlomil ključnico, so v soboto sporočili iz Buckinghamske palače. Tiskovna predstavnica palače je povedala, da gre za lažjo poškodbo, kljub temu pa bo roka princa Charlesa nekaj dni imobilizirana. Princu so poškodovano roko namestili v opornico, večji posegi pa niso bili potrebni, saj naj bi se poškodba pozdravila sama.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem

06. 01. 2001 00.00

Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Slovenska vlada na današnji seji

04. 01. 2001 00.00

Vodja vladne pogajalske skupine za pogajanja z reprezentativnimi sindikati s področja šolstva za spremembe kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje, šolska ministrica Lucija Čok je na današnji seji vlade predstavila potek pogajanj. Pogajalska skupina, ki jo vodi, ima pooblastila za pogajanja o novih povišicah v prihodnjem letu, ne pa tudi za letos, je po seji vlade povedala ministrica in poudarila, da je bil v preteklih letih dvig plač v šolstvu stalnica. Vlada je danes tudi odstopila od pogoja, da bi moral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije pristopiti k dogovoru o načinu usklajevanja plač v javnem sektorju v obdobju 2001 - 2003 še pred nadaljevanjem pogajanj.

Brezdomci v ospredju socialne politike

02. 01. 2001 00.00

Brezdomstvo je ena od skrajnih oblik socialne izključenosti in je v večini primerov tesno povezano z revščino. Oba pojava, revščina in socialna izključenost, sta v zadnjem času v ospredju pozornosti evropske socialne politike. Tudi Sloveniji ni vseeno, kaj se dogaja na tem področju, zato ta pereč problem rešuje z različnimi nacionalnimi programi in drugimi projekti. Tako so na primer na območnem združenju Rdečega križa Ljubljana izvedli projekt Tudi klošarji so med nami, v okviru katerega so s pomočjo strokovnjakov in prostovoljcev opravili neformalne pogovore z brezdomci, da bi se jim na ta način približali ter jih z nasveti skušali prepričati in usmeriti v način življenja, ki bi bil zanje sprejemljivejši.

V SLS+SKD zanikajo spor

31. 12. 2000 00.00

Informacije o domnevnem sporu med vodilnimi predstavniki SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki so se pojavile v nekaterih medijih po zadnji seji izvršilnega odbora stranke, so netočne, je danes sporočila tiskovna predstavnica SLS+SKD Barbara Gračner. Nihče tudi ni ultimativno zahteval izstopa stranke iz vlade, izpostavljene pa so bile zahteve, da stranka pri kadrovskih in drugih odločitvah vlade doseže pri največji vladni stranki spoštovanje koalicijske pogodbe, je še povedala Gračnerjeva. Sicer pa želi SLS+SKD Slovenska ljudska stranka vsem Slovenkam, Slovencem in vsem slovenskim državljanom lepo praznovanje in vse dobro v letu 2001.

Nerazporejen dobiček Ingrad koncerna

28. 12. 2000 00.00

Delničarji celjskega Ingrad koncerna, ki zaposluje približno 460 delavcev, so na skupščini, na kateri je bilo zastopanega 49 odstotkov kapitala, med drugim sprejeli sklep, da lanski čisti dobiček v višini 1,2 milijona tolarjev ostane nerazporejen. Kot poudarja direktorica koncerna Beata Kanduti Šumej, so v koncernu, ki združuje šest družb, lani ustvarili 4,2 milijarde tolarjev konsolidiranih prihodkov, letos pa naj bi jih bilo za deset odstotkov več.

Darilo mestu Ljubljana

27. 12. 2000 00.00

Meščanka Doroteja Lavrič je ljubljanski mestni občini podarila del gozda na Golovcu. Po podobnem dogodku izpred približno meseca dni, ko je MOL 6.000 kvadratnih metrov gozda na Golovcu podaril dr. Fedor Fritsch, se je za darovanje odločila tudi Doroteja Lavrič, ki je mestu podarila 26.692 kvadratnih metrov gozda na Golovcu. Ob podpisu darilne pogodbe je Doroteja Lavrič ljubljanski županji povedala, da se je za darovanje odločila že pred dvema letoma, vendar je žal predlog oddala napačni ustanovi. Ko je zvedela za darilo soseda dr. Fritscha, se je znova opogumila in predlog oddala pristojnemu oddelku, ki je poskrbel za današnji slovesen dogodek.

Tožilci za spremembe postopka

27. 12. 2000 00.00

V osmih letih delovanja je Društvo državnih tožilcev Slovenije pod svoje okrilje uspelo zbrati skoraj vse slovenske tožilce, si postaviti svoje mesto v pravosodju, organizirati precej družabnih dogodkov ter navezati številne mednarodne stike.

Barsukova končuje kariero

25. 12. 2000 00.00

Olimpijska prvakinja v mnogoboju športno-ritmične gimnastike, Rusinja Julija Barsukova, je tik pred prehodom v novo leto nekoliko presenetljivo napovedala konec športne poti. "V Sydneyju sem dosegla vrhunec kariere. Zdaj bi se rada preselila k zaročencu, ki živi v ZDA, je povedala 22-letna Rusinja.

Tožilci zadovoljni z delom

20. 12. 2000 00.00

Državni tožilci so se zbrali na sedmih tožilskih dnevih v blejskem hotelu Toplice in ocenili delo v letu 2000. Generalni državni tožilki Zdenki Cerar so se za govorniškim odrom pridružili še predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalni državni pravobranilec Luciano Benvič, predstavnik odvetniške zbornice Nikola Grgurevič ter predstavnik hrvaških tožilcev Dragutin Novosel, ki so ocenili sodelovanje s tožilstvom in nakazali tudi nekatere smeri razvoja kaznovalnega prava v Sloveniji.

Silvestrska ponudba v Ljubljani

18. 12. 2000 00.00

Božično-novoletni prazniki so vsak dan bližje. Nanje nas opozarjajo okrašene ulice in trgovine, nakupovalna mrzlica in praznična glasba. Tisti, ki bodo novo leto pričakali v ljubljanskih hotelih, so se za to morali odločiti že pred časom, saj so prosta mesta za silvestrovo začeli prodajati že v začetku decembra, zanimanje pa je zelo veliko. Med tujimi gosti v ljubljanskih hotelih prevladujejo Italijani, ki so med drugim popolnoma zakupili silvestrovanje v hotelu Austrotel, največ pa bodo za silvestrovanje odšteli gostje hotela Lev Inter-Continental, in sicer 35.000 tolarjev. Pet tisoč tolarjev manj pa bodo za zadnjo zabavo v tem letu plačali tudi gostje gostilne As v središču Ljubljane. Le v hotelu Park ne sprejemajo rezervacij za zadnjo noč v letu, zato lahko k njim odidejo tudi tisti, ki se bodo za takšno silvestrovanje odločili zadnji hip.

Potočnikova prispela v Beograd

13. 12. 2000 00.00

Ljubljanska županja Viktorija Potočnik je z delegacijo Mestne občine Ljubljane (MOL) in delegacijo gospodarstvenikov dopotovala v srbsko in jugoslovansko prestolnico na dvodnevni uradni obisk na povabilo beograjskega župana Milana Protića. Delegacija MOL na čelu s Potočnikovo se bo danes pogovarjala z beograjskim županom Protićem in s predsednikom mestne vlade Nenadom Bogdanovićem. Na jugoslovanskem ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da bo jutri popoldne ljubljansko županjo sprejel tudi šef jugoslovanske diplomacije Goran Svilanović. Potočnikova, ki je bila nazadnje v Beogradu 1991, je povedala, da jo veseli, ker je v ZRJ prišlo do ustreznega političnega ozračja, ki omogoča nadaljnje sodelovanje tako med državama kot med prestolnicama.

Ljubljana in Beograd vzpostavila prve stike

13. 12. 2000 00.00

Beograjski župan Milan Protić je po današnjih pogovorih z ljubljansko županjo Viktorijo Potočnik na novinarski konferenci v Beogradu izredno toplo pozdravil "stare prijatelje iz Slovenije, ki so po mnogih letih prišli na prvi uradni obisk v Beograd". Potočnikova pa je dejala, da sta Ljubljana in Beograd na tem prvem obisku navezala prve stike po skoraj desetletnem premoru. Ljubljanska županja je Protiću izročila listino MOL o donaciji dveh avtobusov Ljubljanskega potniškega prometa beograjski prestolnici kot tudi listino o donaciji 20 počitniških letovanj za beograjske otroke.

Izbrana dela Jorgeja Luisa Borgesa

12. 12. 2000 00.00

Pri Cankarjevi založbi so v sodelovanju s filozofsko fakulteto (oddelek za romanske jezike in književnost) izšle prve tri knjige Izbranih del Jorgeja Luisa Borgesa. Kot je povedal urednik zbirke Andrej Blatnik, gre za izbrana dela, v katerih bo izšla vsa Borgesova proza, en izbor esejistike in en izbor poezije, v zadnji knjigi pa bodo tudi teksti o Borgesu. Skupno bo izšlo devet knjig, ki jih bomo na knjižnih policah v celoti dobili v naslednjih dveh letih. V prvem letniku sta v eni knjigi izšli deli Evaristo Carriego v prevodu Marjete Drobnič in Splošna zgodovina podlosti v prevodu Maje Šabec, zraven pa še Knjiga izmišljenih bitij, ki jo je prevedel Pavel Fajdiga, in Šest problemov za Isidra Parodija v prevodu Vesne Velkovrh Bukilica. Zbirko so uredili Andrej Blatnik, Tomo Virk in Branka Kalenič Ramšak, likovno podobo pa ji je priskrbela Darja Spanring Marčina. Predstavili pa so tudi Zbornik mednarodnega posvetovanja o Jorgeju Luisu Borgesu, ki je potekal novembra lani ob stoletnici pisateljevega rojstva na filozofski fakulteti.

Poslovni prihodki celjskega Etola

11. 12. 2000 00.00

Poslovni prihodki celjske družbe Etol so se v primerjavi z lanskimi povečali za 16 odstotkov, v primerjavi z načrtovanimi pa za deset odstotkov. Letošnji dobiček bo od lanskega višji za približno desetino, je povedala finančna direktorica Etola Brigita Čokl. Dejala je še, da so letos 73 odstotkov proizvodnje prodali na tujih trgih.

Spet kosovirji v LGL

09. 12. 2000 00.00

Po dramski predlogi Svetlane Makarovič bo Lutkovno gledališče Ljubljana nocoj pripravilo uprizoritev kosovirskih dogodivščin. Spet kosovirji! bodo na svojih žlicah na veliki oder LGL prileteli ob 19. uri. Glavne tri kosovirje - marionete na dolgi povezavi - bodo vodili Martina Maurič (Gi), Katja Povše (Glili) in Brane Vižintin (Glal). Predstava je namenjena tudi najmlajšim, saj se v LGL-u vedno znova srečujejo tudi s triletnimi nadebudneži, je med drugim na predstavitvi premierne predstave povedala programska direktorica LGL Barbara Hieng Samobor.

Slaba podpora članstvu v EU

08. 12. 2000 00.00

Manj kot polovica prebivalcev treh baltskih držav podpira članstvo svoje države v Evropski uniji, je pokazala danes objavljena javnomnenjska raziskava, ki so jo novembra izvedli v Latviji. Po ugotovitvah raziskave latvijskega državnega Urada za evropsko integracijo, opravljene pri tisoč prebivalcih iz Latvije, Litve in Estonije, članstvo v EU podpira 45 odstotkov vprašanih, proti jih je 34 odstotkov, 21 odstotkov pa je neopredeljenih. Po mnenju analitikov je takšen rezultat posledica slabe obveščenosti prebivalcev o EU.

Novitete pri zbirki Beletrina

07. 12. 2000 00.00

Smeh za leseno pregrado Janija Virka in Zakon želje Andreja Blatnika sta dve knjižni novosti zbirke Beletrina pri Študentski založbi. Pisec spremne besede dela Zakon želje in urednik zbirke Mitja Čander je avtorja Janija Virka označil kot "supermana", ki se pri svojih mladih letih predstavlja že z deseto knjigo, odličnim romanom o malem junaku, ki govori o njegovem bivanju na Zemlji, polni raznovrstnih pregrad. Zakon želje pa je delo avtorja Andreja Blatnika, sestavljeno iz številnih kratkih zgodb, ki jih je avtor spisal v obdobju desetih let. S svojimi prejšnjimi deli se je Andrej Blatnik slovenskemu knjižnemu prostoru predstavil kot revolucionarni pisec, Zakon želje pa niza kratke zgodbe, ki so ostale odprte, tako kot tudi morajo, je na današnji predstavitvi povedala Petra Vidali, ki je poleg Uroša Zupana napisala spremno besedo za omenjeno delo.