povpraševanje

Torbica iz krokodilje kože znova odprla razpravo o nezakoniti trgovini

04. 08. 2022 10.42

V londonskem živalskem vrtu ZSL nimajo živih siamskih krokodilov, saj jih je po vsem svetu ostalo le med 500 in 1000. Imajo pa torbico iz kože te vrste krokodila, ki so jo mejne oblasti Združenega kraljestva zasegle in jo predale živalskemu vrtu. Čeprav je torbica na ogled že zadnjih nekaj let, pa je nedavna objava njene fotografije na družbenem omrežju sprožila ponovno zanimanje za nezakonito trgovino.

Na letališču omejili število dnevnih potnikov in ustavili prodajo kart

02. 08. 2022 08.16

Družba British Airways bo do 8. avgusta ustavila prodajo letalskih kart z letališča Heathrow v Londonu. Razlog so številne motnje v letalskem prometu, kjer še vedno primanjkuje delovnega osebja. V času pandemije so števila letališča in letalske družbe zmanjšale število osebja, sedaj pa imajo zaradi ponovnega povečanega povpraševanja težave pri zagotavljanju zadostnega števila delavcev in nemotenega obratovanja letališča.

Od torka bencin cenejši za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter

01. 08. 2022 08.12

Od polnoči naprej bodo cene 95-oktanskega bencina in dizla ponovno nekoliko nižje. Na bencinskih črpalkah zunaj avtocest bo liter bencina stal 1,534 evra, liter dizla pa 1,676 evra. Bencin se bo tako pocenil za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter. Regulirani ceni bosta ponovno vključevali tudi "takso CO2", s čimer se ponovno uvaja obveznost plačila okoljske dajatve za določena fosilna goriva. Na črpalkah na avtocestah in hitrih cestah cene goriv trgovci še naprej določajo sami.

Knjiga spominov Britney Spears zaradi pomanjkanja papirja na čakanju

01. 08. 2022 08.29

Britney Spears je po poročanju ameriškega TMZ-ja zaključila s pisanjem težko pričakovane knjige spominov. Kljub temu da je zvezdnici življenje, polno vzponov in padcev, uspelo strniti v zgodbo, pa se je sedaj zataknilo pri sami izdelavi knjige. Čez lužo se namreč soočajo z resnim primanjkljajem papirja, kar pomeni, da bo na zgodbo 40-letnice treba še počakati.

O javnem prevozu v Sloveniji in nujnosti njegove izboljšave

30. 07. 2022 15.14

Rast cene energentov je nedvomno med najbolj perečimi temami letošnjega leta. Z njo se soočamo vsakič, ko moramo točiti gorivo na črpalki. Ker je kar 88 odstotkov vseh dnevnih poti v Sloveniji opravljenih z osebnim avtomobilom, ima rast cen goriv velik vpliv na denarnico povprečnega Slovenca. Težava je še toliko večja, ker večina Slovencev alternative osebnemu avtomobilu preprosto nima. Posledice so vsakodnevne večkilometrske kolone znotraj in na obrobju mest, ki jih prepogosto spremljajo tudi tragične prometne nesreče.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske

26. 07. 2022 07.11

Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Slovenijo zajel trend avtodomarskega turizma, vse več novih postajališč

23. 07. 2022 11.39

Avtodomarski turizem je eden najhitreje razvijajočih se segmentov turizma, pandemija pa je ta trend še okrepila. Zato tudi v Sloveniji v zadnjih letih nastaja vse več postajališč za avtodome. Novi postajališči bodo v kratkem odprli v Kranjski Gori in Bohinju, kjer mest za avtodome ob vrhuncu turistične sezone močno primanjkuje.

Po plinovodu Severni tok 1 znova stekel ruski plin

21. 07. 2022 07.18

Dobava ruskega plina v Evropo po plinovodu Severni tok 1 je bila prekinjena zaradi 10-dnevnega načrtovanega vzdrževanja. A v tem času so se pojavili številni pomisleki, ali se bo Moskva po preteku tega obdobja Evropi tudi dejansko odločila vrniti plin. Plinovod trenutno deluje s približno 30-odstotno zmogljivostjo. Sosednjim državam se zaradi odprtja plinovoda obetajo večje pošiljke ruskega plina. Avstrija bo dobila približno polovico dogovorjene količine ruskega plina, večje pošiljke plina pa so obljubili tudi Italiji. Madžarska medtem želi od Moskve kupiti dodatne količine plina.

Predlog Evropske komisije: do pomladi znižanje porabe plina za 15 odstotkov

20. 07. 2022 07.37

Evropska komisija je predstavila evropski načrt ukrepanja v primeru dodatnega zmanjšanja oziroma ukinitve dobave plina iz Rusije prihodnjo jesen in zimo. Verjetno je, da Rusija povsem prekine dobavo plina Evropski uniji, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zato komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta do konca marca 2023 za 15 odstotkov, je povedala.

Kako bodo podjetja vzdrževala ceno elektrike, še ne vedo natančno

18. 07. 2022 12.23

Po vladni odločitvi za določitev najvišje cene elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce s 1. septembrom, ki jo bodo spremljale znižane dajatve, je med trgovci z elektriko in domačimi proizvajalci električne energije še precej nejasnosti o tem, kako bodo podjetja glede na razmere na trgu ceno vzdrževala. Na trgu z elektriko bosta glede na trenutne in napovedane cene 1. septembra sicer cenejša le dva ponudnika.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Zaradi energetske negotovosti vse več povpraševanja po klimatskih napravah

15. 07. 2022 20.24

Da trgovci sredi poletja beležijo povečano povpraševanje po klimatskih napravah in tudi prodajo, ni presenetljivo. Presenetljivo je, da potrošniki klim ne kupujejo le zaradi hlajenja, ampak tudi zaradi ogrevanja. Mnoge že skrbi, kako se bodo pozimi greli, skrbijo jih negotove razmere na trgu glede plina in tudi cene energentov, ki se višajo, posledično pa so višje tudi položnice. Namesto plina nekateri že kupujejo klime, opažajo trgovci, ljudi pa zanimajo tudi drugi, cenejši alternativni viri ogrevanja.

Gospodinjstva pod vse večjim pritiskom inflacije

15. 07. 2022 12.25

Rast domače potrošnje je spomladi ostala visoka. Na potrošnjo gospodinjstev so ugodno vplivali sprostitev epidemičnih ukrepov, unovčevanje bonov in rekordno visoka zaposlenost. Kupna moč gospodinjstev je sicer pod vedno večjim vplivom naraščajočih cen, zlasti energentov in hrane, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

V napadu na ukrajinsko Vinico več kot 20 mrtvih, tudi otroci

14. 07. 2022 17.44

Ruski zračni napad se je tokrat osredotočil na osrednje ukrajinsko mesto Vinica. V raketiranju je po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, navajajo ukrajinske oblasti. Da gre za še en vojni zločin, je jasen ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, medtem ko je ukrajinski predsednik napad označil za teroristično dejanje. Ukrajinska vlada si sicer prizadeva, da bi ji ZDA dobavile rakete daljšega dosega za raketne sisteme Himars, je potrdil član parlamentarnega odbora za obrambo Fedir Venislavski.

IEA: Povpraševanje po nafti bo kljub visokim cenam še raslo

13. 07. 2022 12.24

Visoke cene nafte niso zmanjšale povpraševanja, ugotavlja Mednarodna agencija za energijo in napoveduje, da bo povpraševanje raslo še naprej. Kmalu bi lahko celo preseglo ponudbo.

Gospodarske razmere v polletju ugodne, obeti za naprej manj spodbudni

12. 07. 2022 15.54

Posledice ruskega napada na Ukrajino so za Slovenijo za zdaj še omejene, ugotavlja Banka Slovenije. Nadaljuje se tako visoka raven gospodarske aktivnosti in v drugem četrtletju bi po ocenah gospodarska rast lahko ostala na ravni iz prvega trimesečja. Obeti za nadaljevanje leta so manj spodbudni.

Na Maldive s Turkish Arlines do 30 % ceneje za jesen in zimo do 31.3.2023

11. 07. 2022 06.00

Za Maldive smo skupaj s Turskih Airlines smo pripravili posebno akcijo za počitnice do 31.3.2023. Rajski Maldivi so s posebno akcijo dostopnejši kot kadarkoli doslej – vstopnih pogojev ni, ob tem pa lahko, če naredite rezervacijo do 14.7.2022 izkoristite to posebno akcijsko ponudbo!

Ponekod v Nemčiji omejujejo rabo tople vode in zapirajo bazene

09. 07. 2022 16.38

V delih Nemčije so zaradi rasti cen energentov in omejene dobave plina sprejeli ukrepe za varčevanje z energijo. V mestu Dippoldiswalde blizu meje s Češko so med drugim omejili dobavo tople vode, prebivalci se bodo lahko z njo tuširali le ob določenih urah.

Slovenci najemajo jahte za 60 tisoč evrov tedensko

09. 07. 2022 06.00

Imamo sedmo najkrajšo obalo na svetu. V Evropi imata krajšo obalo le Bosna in Hercegovina ter Monako. K obali štejemo tudi teritorialno morje, naše obsega 326 kilometrov. Izpit za voditelja čolna do 24 metrov ima dobrih 110 tisoč državljanov.

Si je turizem po pandemiji vendarle opomogel?

09. 07. 2022 07.04

V Rimu je potrebno pri znamenitostih stati že ob 7. uri zjutraj, v Firencah se na ogled Michelangelovega Davida čaka tudi pol ure, v Parizu ni možno dobiti vstopnic za Eifflov stolp.Turistična sezona v Evropi je v polnem razmahu, tudi doma so kapacitete na robu zmogljivosti, slovenski kampi bodo po zasedenosti celo presegli rekordno leto 2019. Si je turizem po po pandemiji vendarle opomogel?

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?

08. 07. 2022 17.08

Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic

08. 07. 2022 10.13

Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Petrol s septembrom v dvig cene elektrike in plina

07. 07. 2022 14.20

Petrol, drugi največji ponudnik elektrike in četrti največji ponudnik plina v državi, bo s 1. septembrom podražil elektriko in plin za gospodinjstva. S tem bo sledil tekmecem, ki dodatno prilagajajo cene zaostrenim razmeram na energetskem trgu v luči vojne v Ukrajini in njenih posledic. Pričakovanja za cene v prihodnjem letu so še bistveno višja.

Cenejša alternativa? Ni nujno. Tudi cene peletov poletele v nebo

06. 07. 2022 18.56

Če se vam je zdel nasvet, da se boste z ogrevanjem hiše na drva, lesene brikete in pelete to zimo greli najceneje, tudi to ni več nujno. Razen če imate svoja drva. V pričakovanju hude energetske krize je povpraševanje za pelete pri nekaterih slovenskih prodajalcih dvakrat tolikšno, kot je bilo v istem času lani. Zdaj pa bo do njih še težje priti, saj sta Bosna in Hercegovina ter Srbija zaradi hudega navala kupcev iz tujine in posledične eksplozije cen prepovedali izvoz lesnih proizvodov.

IEA: Poraba zemeljskega plina se bo zmanjšala, cene pa so dosegle vrh

05. 07. 2022 18.06

Poraba zemeljskega plina se bo letos zaradi visokih cen in zmanjšanega obsega dobave iz Rusije nekoliko zmanjšala. V prihodnjih letih se bo poraba krepila počasi, saj bodo potrošniki preklopili na alternativne vire energije, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo. Cene plina so sicer že poskočile na štirimesečni vrh.

Število brezposelnih tudi junija nižje

05. 07. 2022 12.14

Število registriranih brezposelnih še naprej pada. Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec junija registriranih 53.860 brezposelnih oseb, kar je 3,6 odstotka manj kot maja letos in 24,2 odstotka manj kot junija lani. Dosežena je tudi nova najnižja raven po letu 1990.

Na Maldive to poletje tudi do 20 % ceneje

04. 07. 2022 06.00

Rajski Maldivi so to poletje dostopnejši kot kadarkoli doslej – vstopnih pogojev ni, vizo brezplančno dobite na letališču, ob tem pa lahko izkoristite še neverjetno akcijsko ponudbo!

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Pomanjkanje čipov bo trajalo vsaj do leta 2024

03. 07. 2022 15.47

Svetovno pomanjkanje čipov bo na avtomobilsko industrijo vplivalo vsaj do leta 2024, kažejo izsledki med tednom objavljene raziskave svetovalnega podjetja Alix Partners. Za letošnje leto tako podjetje pričakuje, da bo svetovna prodaja avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil padla na 78,9 milijona, medtem ko jih je bilo lani prodanih 80,3 milijona.

Kam z letalom? Agencije napovedujejo dodatne čarterske destinacije z Brnika

01. 07. 2022 19.16

Letos so bile mnoge plaže na Jadranu že junija polne tako, kot smo jih vajeni v najvišji sezoni, torej julija in avgusta. A čeprav se letos veliko turistov zaradi naraščajočih cen letalskega prevoza odloča za dopust z avtomobilom, raste tudi letalski promet. Letališče Brnik, ki je lani odprlo nov potniški terminal, v prvih šestih mesecih letos beleži že več kot 385.000 potnikov, kar je petkrat več kot v enakem obdobju lani. A pred nami so poletni meseci, ki so za turizem najbolj pestra sezona. Kam se letos odpravljajo potniki in kam sploh lahko potujete z brniškega letališča?