povpraševanje

OECD: Svet bo plačal drago ceno zaradi ruske invazije na Ukrajino
08. 06. 2022 12.58
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zaradi vojne v Ukrajini sklestila napoved letošnje svetovne gospodarske rasti. Ta naj bi bila triodstotna in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra. Svetovno gospodarstvo bo zaradi ruske invazije na Ukrajino plačalo visoko ceno, so zapisali.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle
07. 06. 2022 15.02
In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18
V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Zaradi odpovedi letov v Britaniji več tisoč dopustnikov obtičalo v tujini
06. 06. 2022 11.27
Načrte britanskih potnikov, ki so nedavne praznike preživeli v tujini, so pokvarile nenadne odpovedi letov s strani letalskih prevoznikov EasyJet, British Airways, Tui Airways in Wizz Air, ki se soočajo s hudim pomanjkanjem kadrov. Svetovalna agencija The PC Agency ocenjuje, da so nedeljske spremembe letov prizadele vsaj 15.000 potnikov.

Musk bo odpustil 10 odstotkov zaposlenih, Biden mu želi srečno pot na luno
03. 06. 2022 12.37
Direktor Tesle Elon Musk je sporočil, da bo zaradi zelo slabega občutka odpustil približno 10 odstotkov zaposlenih, prav tako je ustavil zaposlovanje. Pred tem sporočilom je imelo podjetje razpisanih 5000 novih delovnih mest v Tokiu, Berlinu in Palo Altu. Ameriški predsednik Joe Biden je šefu Tesle Elonu Musku ob novinarskem vprašanju za komentar o slabem občutku glavnega izvršnega direktorja proizvajalca električnih avtomobilov glede gospodarstva, zaradi česar bo ta odpuščal, zaželel srečno pot na Luno.

V Sloveniji najmanj brezposelnih po letu 1990
03. 06. 2022 15.30
Število registriranih brezposelnih še naprej pada. Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec maja registriranih 55.854 brezposelnih oseb, kar je 3,8 odstotka manj kot aprila in 25,7 odstotka manj kot pred letom dni. Dosežena je tudi nova najnižja raven po letu 1990. Ob koncu maja je bilo tako registriranih 2227 oseb manj kot aprila, v primerjavi z lanskim majem pa je bila brezposelnost manjša za 19.294 oseb, so sporočili iz zavoda za zaposlovanje.

Maja sta se podražila perutninsko meso in pšenica
03. 06. 2022 14.41
Svetovne cene hrane so se tudi maja rahlo znižale, nižje so cene mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja in olja. Podražitev so po drugi strani zabeležile cene mesa, ki dosegajo rekordne vrednosti, prav tako se je spet podražila pšenica.

Ruska vojska po navedbah Kijeva izgubila več kot 30.000 vojakov
29. 05. 2022 13.05
Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruska vojska od invazije na Ukrajino izgubila že 30.150 vojakov. Poleg tega naj bi ukrajinska vojska od začetka invazije uničila več kot 1300 tankov, kar predstavlja 30 odstotkov vseh sodobnih tankov ruske vojske. "Rusija bo dolgoročno izgubila precejšen del svoje blaginje," je medtem v poročilu zapisala nemška centralna banka.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22
Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta
26. 05. 2022 17.29
Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.

Iz rabljenih letalskih delov lahko nastanejo različni kosi pohištva
26. 05. 2022 19.22
Primož Jovanović je pilot, ki je je po propadu Adrie pristal na trdnih tleh. Ko je ostal brez službe, je dobil idejo, da bi ljubezni do letalstva dodal še kanček ustvarjalnosti. Je namreč edini v Sloveniji, ki iz rabljenih letalskih delov izdeluje različne kose pohištva. Najbolj ponosen je na svoj prvi projekt. Dve leti nazaj je iz turbine izdelal ogledalo, po tem pa so nastali še številni izdelki, kot so miza iz letalskega kolesa, ura iz kompresorja in skulptura iz propelerja. Pravi, da je povpraševanje po njegovih izdelkih med ljubitelji letal veliko, hkrati pa želi v letalstvo privabiti še več mladih.

Mercedes-Benz napoveduje prehod na samodejne menjalnike z letom 2023
25. 05. 2022 18.30
Nemški proizvajalec avtomobilov Mercedes-Benz je sporočil, da bo leta 2023 prenehal izdelovati vozila z ročnimi menjalniki. Prehod na samodejne menjalnike bo potekal po posameznih modelih, ko bo podjetje prešlo na nove generacije vozil, je povedal tiskovni predstavnik podjetja s sedežem v Stuttgartu.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije
24. 05. 2022 16.40
Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

Kaj nas čaka ob vse višji inflaciji?
23. 05. 2022 19.10
Nas čaka recesija? To je vprašanje, ki si ga zastavljajo Evropska unija, države, podjetja, vse bolj pa tudi že potrošniki. Pandemija še vedno povzroča težave, polizdelki iz Kitajske še vedno prihajajo z zamudami, dobavne verige pomembnih prehrambnih izdelkov so zaradi vojne v Ukrajini prekinjene, pšenica se je v letu dni podražila za 80, nafta za 90 odstotkov. Kaj nas čaka in kaj v spopadu z vse višjo inflacijo in nižjo gospodarsko rastjo državam priporoča Evropska unija?

Kolesa tudi za tretjino dražja
21. 05. 2022 10.23
Izropane trgovine, povpraševanje, ki presega ponudbo, dvig cen. K popularizaciji rekreativnega kolesarstva so zagotovo pripomogli naši kolesarski asi in vse večje zavedanje o pomenu zdravega načina življenja. V času epidemije pa smo doživeli pravo kolesarsko eksplozijo – v zadnjih dveh letih smo kupili za približno tretjino koles več kot po navadi. "Ljudje niso mogli potovati, niso kupovali novih avtomobilov, tako da so denar zapravljali za kolesa," pojasnjuje Tine Markovec iz kolesarskega servisa Bikehanic. "Poznalo se je, da so ljudje iz kleti potegnili stara kolesa, ki jih prej niso uporabljali, tako da so ta zaprašena kolesa začela prihajati na servis."

Čudoviti apartmaji pri Zadru čakajo nove lastnike
20. 05. 2022 08.13
Ustvarite si čudovito morsko pravljico: nedaleč od Zadra, v malem kraju Petrčane, se tik ob morju prodajajo udobni in moderni apartmaji.

Obupani študenti: Bo Akademski kolegij oktobra še sprejemal študente?
18. 05. 2022 12.43
V Študentskem domu Ljubljana računajo, da bo ministrstvu za izobraževanje uspelo podaljšati najemno pogodbo z Mestno občino Ljubljana za študentski dom Akademski kolegij, kar bi omogočilo njegovo delovanje vsaj še eno leto. Na to upajo tudi stanovalci, ki opozarjajo, da bi zaprtje le še poslabšalo problematiko pomanjkanja študentskih postelj.

Zaradi večjega povpraševanja pomanjkanje Calpola in Dalerona v lekarnah
17. 05. 2022 14.18
V nekaterih lekarnah zadnje tedne beležijo pomanjkanje dveh zdravil s paracetamolom, ki sta namenjena za zniževanje in lajšanje bolečin pri otrocih. To sta sirup Calpol in pa suspenzija Daleron. V lekarnah zagotavljajo, da je ostalih zdravil, s podobno sestavo, ki je po učinku enakovredna, dovolj.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
16. 05. 2022 10.53
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Za novo sedemletno strategijo slovenskega turizma poldruga milijarda evrov
10. 05. 2022 17.20
Vlada je sprejela novo sedemletno strategijo slovenskega turizma, ki predstavlja temeljni okvir razvoja turizma. Predvideva zmerno povečanje kapacitet in kvantitativnih kazalnikov, predvsem pa koncentracijo na višjo kakovost. Po oceni vlade bo celotno turistično povpraševanje do leta 2028 generiralo 2,1 milijarde evrov dodane vrednosti. Za uresničitev ciljev strategije na vseh področjih bi bilo treba do leta 2028 vložiti skupno 1,54 milijarde evrov javnih evropskih in nacionalnih sredstev. "To je le okvir potrebnih sredstev in ne pomeni obveze za državni proračun," so ob tem izpostavili na vladi.

Rakovec: Za SP elite bi dvorano Stožice pripravili za najmanj 9000 navijačev
09. 05. 2022 14.55
Slovenska hokejska reprezentanca je na domačem svetovnem prvenstvu v Ljubljani izpolnila cilj in se uvrstila med elito za leto 2023. Če bo šlo vse po načrtih in željah slovenske hokejske zveze in navijačev, pa bi lahko tudi naslednje leto igrali doma, saj je Slovenija kandidatka za izvedbo tega tekmovanja. Odločitev bo zveza IIHF sprejela konec maja.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti
07. 05. 2022 09.18
Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Izkoristite majske popuste in uredite zobe za vedno
07. 05. 2022 00.15
Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku. Pri tem gre lahko za menjavo zalivke, zdravljenje zoba, vgradnjo implantata, zobno prevleko ali mostiček, protezo ali zobni aparat.

Prosta delovna mesta
06. 05. 2022 08.34
Državljani republike Slovenije po zaključenem izobraževanju na primarni, sekundarni ali terciarni ravni pričnemo z aktivnim iskanjem prve redne zaposlitve. V veliko pomoč pri iskanju ustreznega dela so spletni portali, na katerih lahko filtriramo dela glede na lastne želje in prosto izbiramo, na katero delovno mesto se bomo prijavili. Ker so v kapitalističnem družbenem sistemu značilnosti trga dela predvsem fleksibilnost, nestabilnost, visoka konkurenčnost in učinkovitost, se ta nenehno spreminja in prilagaja potrebam ter zahtevam družbenega sistema, kar posledično prinaša večjo cirkulacijo in pogostejše prehajanje med delovnimi mesti.

Aprila 4,1 odstotka manj brezposelnih kot marca
05. 05. 2022 12.52
Na Zavodu RS za zaposlovanje je bilo konec aprila registriranih 58.081 brezposelnih. To je 4,1 odstotka manj kot marca in 26,7 odstotka manj kot aprila lani. Gre za najnižjo brezposelnost po letu 1990, so navedli na zavodu.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?
05. 05. 2022 06.00
Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

Prevozniki pozivajo k vsaj 10-odstotni podražitvi prevozov
04. 05. 2022 19.22
Posledice rekordnih cen goriva so že tu. V Sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici prevoznike pozivajo k podražitvi prevozov za vsaj deset odstotkov, kot nekakšen dodatek na gorivo, pravijo. A višje cene goriv bodo posledično podražile celotno verigo, od tovarne do končnega potrošnika. Zato lahko pričakujemo dražje storitve in izdelke, tudi hrano, saj je na prevoz vezano tako rekoč vse. Ob še višjih cenah se obrtniki bojijo, da se bo povpraševanje po izdelkih in storitvah zmanjšalo.

Nemška industrija opozarja: Embargo na rusko nafto bi imel resne posledice
04. 05. 2022 15.12
Evropski embargo na rusko nafto bi imel po pričakovanju združenja nemških gospodarskih zbornic DIHK resen vpliv na nemška podjetja. Čeprav bi povpraševanje po nafti lahko pokrili iz drugih virov, bi rast cen nafte povečala finančni pritisk na podjetja, je opozoril predsednik združenja Peter Adrian. Nemčija sicer predlog Evropske komisije podpira, vendar pa ob tem svari pred motnjami v dobavi in porastom cen.

Rekordno nizka brezposelnost, a nekateri brez dela že več kot deset let
02. 05. 2022 19.27
Trend brezposelnosti od marca lani vztrajno pada, a je še vedno skoraj 17 odstotkov takšnih brezposelnih, ki so težko ali skorajda nezaposljivi. Zaradi zdravstvenih, socialnih ali družbenih omejitev za delodajalca niso zanimivi in so tako odrinjeni na rob družbe, dojeti so kot nekoristni. Kako Zavod RS za zaposlovanje dojema dolgotrajno brezposelne, kako jih poskuša vključevati v delovne procese in kdo sploh so?