povprečja

Na levi za migrante, na desni proti njim, Biden išče srednjo pot

30. 04. 2022 07.50

Predsednika ZDA in Mehike, Joe Biden in Andres Manuel Lopez Obrador, sta po telefonu govorila o odnosih med državama, na prvem mestu o problemu migracij čez južno mejo ZDA, ki naraščajo. Bela hiša je sporočila, da je bil pogovor zelo konstruktiven.

Vlada ni podaljšala uredbe, cene goriv verjetno navzgor

29. 04. 2022 14.52

Uredba o regulaciji cen določenih naftnih derivatov bo s prvim majem 2022 prenehala veljati, kar pomeni, da se bodo cene po prenehanju začasnega vladnega ukrepa znova prosto oblikovale na trgu. Po mnenju strokovnjakov je pričakovati rast cen. Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ocenjujejo, da se bodo cene pogonskih goriv v Sloveniji še vedno gibale v okviru povprečja Evropske unije in povprečja evroobmočja.

Vreme bo kresovanjem zelo naklonjeno, nato nas čaka sprememba

29. 04. 2022 07.20

Po daljšem obdobju spremenljivega vremena, ko smo se praktično vsak dan srečevali z možnostjo nastanka krajevnih ploh in neviht, smo končno dočakali nekaj suhih dni. Suha in brez izrazitejšega odstopanja bo tudi sobota, ko bodo po državi zagoreli številni kresovi, nato pa se bo vreme začelo spreminjati. Tako bodo že v nedeljo popoldne padle prve kaplje dežja, večja sprememba vremena pa nas bo dosegla v noči na ponedeljek, ko se bo čez naše kraje pomikalo višinsko jedro hladnega zraka.

Višina trošarin za energente bo nižja še nadaljnje tri mesece

28. 04. 2022 09.35

Vlada je izdala spremembe Uredbe o določitvi zneska trošarine za energente, skladno s katerimi se ohranjajo trenutne višine trošarin še nadaljnje tri mesece, in sicer od 1. maja do 31. julija 2022. "Tako skušamo tudi na področju davčne politike reševati stiske prebivalstva in gospodarstva zaradi visokih cen nafte," so zapisali v sporočilo za javnost. 

Mladi: Vlada naj se nujno loti stanovanjske problematike in prekarstva

25. 04. 2022 12.47

V Mladinskem svetu Slovenije od nove vlade pričakujejo, da bodo mladi ne le slišani, temveč tudi upoštevani pri oblikovanju državnih politik. Med ključnimi nalogami na področju mladih, ki se jih mora nujno lotiti nova vlada, izpostavljajo reševanje stanovanjske problematike in problematike prekarnega dela mladih ter skrb za njihovo duševno zdravje.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo

25. 04. 2022 07.00

Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Slovenci vse bolj pesimistični glede spopadanja s podnebnimi spremembami

20. 04. 2022 15.46

Da je za zmanjšanje podnebnih sprememb prepozno, glede na raziskavo, ki jo je pred svetovnim dnevom Zemlje v Sloveniji objavil Inštitut Mediana, meni 47 odstotkov prebivalcev Slovenije. Skozi leta se pesimizem povečuje, saj se je pred dvema letoma s trditvijo strinjalo 35 odstotkov vprašanih.

Po hrano čez mejo?

16. 04. 2022 07.00

Kupna moč je v Sloveniji za 18 odstotkov nižja od povprečja Evropske unije. Za isto vsoto denarja torej lahko kupimo skoraj petino manj kot v povprečju kupijo Evropejci. Cene hrane pa nevzdržno rastejo in so najvišje v zadnjih 15 letih.

Nov zaposlitveni model: 36-urni delovni teden bo priznan kot polni delovni čas

14. 04. 2022 16.30

V Lidlu Slovenija so sprejeli odločitev, da za prodajalce in skladiščnike določijo 36-urni delovni teden kot polni delovni čas. Tako bo njihov delovni teden krajši od siceršnje prakse zaposlovanja za polni delovni čas, pokojninska doba pa bo priznana enako kot pri 40-urnem delovnem tednu. Z majem bodo delavcem v poslovalnicah in skladišču v povprečju za osem odstotkov dvignili tudi plače.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Po soočenju: Kdo je navajal neresnične podatke?

06. 04. 2022 06.10

Po ponedeljkovem drugem predvolilnem soočenju smo dodatno preverili trditve osmih predstavnikov strank. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica). Preverili smo izjave o tržnih najemninah v Nemčiji in Avstriji, o delovanju Termoelektrarne Šoštanj in proračunu. Kaj drži?

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Opozicija pozdravlja regulacijo cen in koalicijo poziva, naj ne sprejema novih zakonov

14. 03. 2022 17.24

Predstavniki opozicijskih strank pozdravljajo napoved predsednika vlade Janeza Janše o regulaciji maloprodajnih cen naftnih derivatov z namenom blaženja krize zaradi vse dražjih goriv. Po mnenju opozicije je to korak v pravo smer, ob tem pa apelirajo na vlado in koalicijo, naj pred volitvami ne sprejema finančno nevzdržnih zakonov.

Vlada ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,503 evra, dizla 1,541 evra

14. 03. 2022 10.18

Da bi umirila razmere na trgu pogonskih goriv, je vlada določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni. Cene so zamrznili na sedemdnevnem povprečju, ki ga kot poročilo pošiljajo v Bruselj.

Kupujete več od slovenskega povprečja?

03. 03. 2022 00.15

Nakup novega pralnega stroja, prenosnega računalnika ali pa kavnega avtomata zagotovo zahteva nekaj več informacij o izdelku kot pa tedenski nakup v samopostrežbi. Dandanes že z nekaj kliki dostopamo do podrobnih predstavitev izdelkov ter primerjamo številne ponudnike. To pa je razlog za še eno, na videz ne tako očitno prednost spletnega nakupovanja.

Prihodnja gospodarska gibanja pod vplivom ruske invazije na Ukrajino

28. 02. 2022 14.33

Močna konjunktura gospodarstva se je nadaljevala tudi v začetku letošnjega leta, a bodo prihodnja gibanja pod vplivom ruske invazije na Ukrajino. Neposredna odvisnost slovenskega gospodarstva od ruskega in ukrajinskega trga je sicer razmeroma majhna, a so lahko posledice na rast BDP in inflacijo precejšnje, je ocenila Banka Slovenije.

Švedska je med pandemijo ravnala dobro, le ukrepe bi morala sprejemati hitreje

25. 02. 2022 17.13

Švedska se je odločila prav, da ni na začetku pandemije covida-19 uvedla zaprtja države, vendar bi morala ukrepe sprejeti hitreje, piše v poročilu preiskovalne komisije švedske vlade o ravnanju med pandemijo.

Letošnji januar eden najbolj sončnih po letu 1961

14. 02. 2022 16.24

Po delnih podatkih Arsa je bila povprečna temperatura zraka januarja v Sloveniji nad povprečjem tridesetletnega referenčnega obdobja, razen v Slovenskem primorju, kjer so bile stopinje okrog povprečne vrednosti. Januar je bil podpovprečno namočen, razen na skrajnem severozahodu države in severu Prekmurja, osončenost pa je bila nadpovprečna.

Evropski klubi zaradi pandemije koronavirusa ob sedem milijard evrov

03. 02. 2022 14.01

Evropski nogometni klubi so v času pandemije novega koronavirusa v sezonah 2019/20 in 2020/21 izgubili sedem milijard evrov prihodkov, je v poročilu zapisala Evropska nogometna zveza (UEFA). V študiji je bilo zajetih več kot 700 ekip iz 54 evropskih držav, v letu 2020 je tako njihova izguba prihodkov znašala tri, lani pa štiri milijarde evrov.

Tudi prva polovica februarja nam ne bo prinesla prave zime

01. 02. 2022 07.00

Za nami sta že dve tretjini meteorološke zime, ki se s snegom nista preveč izkazali, in kot vse kaže, tudi v prvi polovici februarja ne bo veliko drugače. Fronte bodo namreč naše kraje ob prevladujočem severozahodnem vetru še vedno prehajale le oslabljene, kar pomeni, da si večjih padavin do nadaljnjega ne moremo obetati. Možne bodo le kratkotrajne plohe.

V Nemčiji znova protesti proti ukrepom za zajezitev virusa

30. 01. 2022 11.36

Na ulicah več nemških mest so se ta konec tedna znova zbrali nasprotniki ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Več deset tisoč se jih je zbralo v Nürnbergu, kjer so protest pripravili v bližini kraja, kjer so nekdaj potekali kongresi nacionalsocialistične stranke. Protestniki so se med drugim zbrali tudi v Münchnu in Frankfurtu. V Avstriji pa je nekaj ​​manj kot teden dni pred uveljavitvijo obveznega cepljenja za odrasle okoli 17 odstotkov odraslih še popolnoma necepljenih. V zadnjih dveh tednih pa je bilo po podatkih avstrijskega ministrstva za zdravje proti novemu koronavirusu prvič cepljenih dobrih 85.000 odraslih.

Januar med najbolj sončnimi v zgodovini meritev, kaj pa nam prinaša februar?

29. 01. 2022 07.00

Januar v dolgoletnem povprečju velja za najbolj mrzel mesec, a letos ga bolj kot nizke temperature zaznamuje veliko število sončnih ur. Omembe vrednih padavin nismo imeli že od šestega januarja in tako bo ostalo še vsaj en teden. Kaj pa nam bo prinesel preostanek zime? Kot kažejo dolgoročne napovedi, se bo nadaljevalo nadpovprečno toplo in večinoma suho vreme. Na zimo nas bodo bolj kot ne spominjala le jutra.

Na ESČP lani več tožb proti Sloveniji

25. 01. 2022 15.05

Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani vloženih 234 tožb proti Sloveniji, kar je več kot leta 2020, ko jih je bilo vloženih 180, kaže najnovejše letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Več tožb kot predlani je sodišče prejelo tudi v celoti, skupaj več kot 44.000.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

V puščavi Sahara na zahodu Alžirije sneg pobelil sipine

20. 01. 2022 07.47

V puščavi, kjer temperature dosežejo tudi do 58 stopinj Celzija, je lokalne prebivalce tokrat presenetila ohladitev, izmerili so minus dve stopinji Celzija. Sipine je prekrila tanka bela odeja, ledeni kristali pa so oblikovali osupljive vzorce v puščavskem pesku. Sneg pa ni bil popolno presenečenje, snežilo je tudi v letih 2021, 2018 in 2017.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Cene plina v Evropi ob prehodu v novo leto z občutnimi padci

03. 01. 2022 12.09

Cene plina v Evropi se po decembrskih rekordih v zadnjih dneh znižujejo. Razlog za to je predvsem v povečanih dobavah ameriškega plina iz skrilavcev in toplejšem vremenu na stari celini. Kljub padcem je tržna cena plina še vedno bistveno višja kot v prvi polovici 2021, tako naj bi ostalo tudi v naslednjih mesecih.

Krka poražena še sedmič zapored

26. 12. 2021 21.47

Košarkarji novomeške Krke so v 13. krogu regionalne Lige ABA gostili moštvo Igokee iz Aleksandrovca in izgubili z 59:72. Gostje so nadzorovali potek tekme od uvodnega sodnikovega meta, odločilno prednost pa so si nabrali ob koncu tretje četrtine, ko so ušli na +15 (65:50).