povprečja

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Kako so si Danci priborili svobodo?
09. 10. 2021 09.20
Na Danskem je cepljenih 100 odstotkov zdravstvenih delavcev, prav tako so cepljeni vsi stanovalci domov za starejše in vsi starejši od 70 let. Polno cepljenih je 95 odstotkov odraslih, kar je bistveno več od povprečja Evropske unije, ki znaša 74 odstotkov. Slovenija je s 57 odstotki polno cepljenih odraslih daleč zadaj.

Na Hrvaškem veljavnost covidnih potrdil podaljšali na eno leto
30. 09. 2021 18.31
Na priporočilo Hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) so na Hrvaškem podaljšali veljavnost evropskega digitalnega covidnega potrdila z 270 na 365 dni, so objavili na spletni strani eudigitalnacovidpotvrda.hr. Medtem ruske oblasti zaostrujejo nadzor nad spoštovanjem ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa, saj v državi vztrajno narašča število smrti, povezanih s covidom-19. V zadnjem dnevu je umrlo 867 covidnih bolnikov, kar je največ doslej. Oblasti ugotavljajo, da bodo morale več naporov vložiti tudi v prepričevanje ljudi, naj se cepijo.

Mariborski učiteljici vročili odpoved zaradi neupoštevanja pogoja PCT
24. 09. 2021 17.33
Vodstvo mariborske Osnovne šole Franca Rozmana - Staneta je z učiteljico, ki ni izpolnjevala pogoja PCT, prekinilo delovno razmerje. Njihova nekdanja zaposlena je prek družbenih omrežij nagovarjala starše, naj svojih otrok ne pošiljajo v "režimsko in fašistično" šolo, kjer obsevajo. Po njenih besedah v šoli otroke "prisilno injicirajo s strupenim zvarkom". Disciplinski postopek zoper učiteljico ni tekel zaradi njenih izjav, ampak zato, ker ni izpolnjevala odloka in v šoli nosila maske.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Postanite Mladi up 2021
22. 09. 2021 10.59
Slovenija se lahko pohvali s številnimi izjemnimi mladimi talenti, ki za uspešno kosanje s konkurenco in preboj med najboljše nujno potrebujejo finančna sredstva. Prav zato Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu tudi letos nadarjene mlade športnike, parašportnike, umetnike in znanstvenike vabita k sodelovanju pri projektu Mladi upi! Podpora mladim talentom je odlična motivacija za dosego zadanih ciljev in celotni družbi prinaša dodano vrednost, kjer so volja, trud in predanost pošteno poplačani. Zato ne odlašajte, pridružite se deveti generaciji mladih upov in uresničite svoje sanje!

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Tri avstrijske faze ukrepov: Maske FFP2, hitri test nazadnje ne bi več zadostoval
08. 09. 2021 09.33
Nova Zelandija se je po treh tednih odločila, da bo sprostila večino ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom, saj se je število novih okužb v primerjavi z avgustom občutno znižalo. Žal pa tako pri nas kot v številnih drugih evropskih državah beležijo velik porast števila novih okužb. V Avstriji, kjer so našteli 2268 novookuženih, je vlada predstavila nove ukrepe v treh fazah, ki vključujejo obveznosti glede mask, ravnajo pa se po obremenitvi bolnišnic.

Sviz poziva k cepljenju, preboldskega ravnatelja pa k odstopu
07. 09. 2021 09.50
Na izredni seji se je sestal glavni odbor šolskega sindikata, ki je razpravljal o aktualnih temah. V ospredju je bilo vprašanje cepljenja in testiranja ter tudi vladni predlog o spremembah ureditve dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Kot je pojasnil tajnik Sviza Branimir Štrukelj, zaposlene v šolstvu pozivajo k cepljenju, saj gre predvsem za solidarnostno gesto. Znova je kritiziral predstavnike vlade, ki po njegovem mnenju odgovornost za širjenje epidemije prelagajo na učitelje. Trditev, da so učitelji slabo precepljeni, ni resnična, je še dodal. Preboldskega ravnatelja pa je pozval, naj premisli in odstopi.

Nasprotniki cepljenja vdrli v studio javne televizije
03. 09. 2021 21.20
Skupina nasprotnikov cepljenja in zanikovalcev novega koronavirusa je vdrla v osrednji informativni studio nacionalne televizije. Posredovala je Policija. Ob tem v Društvu novinarjev Slovenije opozarjajo, da je napad na avtonomijo javnega medija nedopusten. "Napad na javni medij ni samo napad na novinarstvo, ampak je napad na temelje demokracije," še dodajajo. Podobno ocenjujejo v novinarskem sindikatu.

'V primeru zapletenih epidemioloških razmer se vlada lahko odloči, da bo uvedla obvezno cepljenje'
03. 09. 2021 07.16
V našem pravnem redu ne obstaja nič takega, kot je pravica do necepljenja. Je del zapisa, ki ob le 43-odstotni precepljenosti Slovencev in ob najnovejši projekciji izrednega profesorja dr. Janeza Žiberta, da je kar 1000 življenj v Sloveniji rešilo prav cepljenje, da misliti. Ali lahko vlada predpiše obvezno cepljenje, je pogoj PCT res diskriminatoren do necepljenih, kaj ob naraščanju okužb s covidom-19 čaka necepljene, je necepljenje res upor proti trenutni oblasti o vsem tem potem, ko bomo izvedeli, kakšni ukrepi so na mizi in kako naj bi izgledal rdeči semafor ukrepov.

Kako se tuji zvezdniki spominjajo svojih šolskih dni?
01. 09. 2021 20.12
Prvi šolski dan. Če zapremo oči, lahko še vedno vonjamo nove knjige in zvezke, ki smo jih na današnji dan ponosno nesli v nov razred. Šola je dobra stvar. S tem pa se morda ne strinjajo vsi zvezdniki. No, nekateri pa so jo naravnost oboževali. Kdo jo je obesil na klin in kdo je v klopi sedel dlje od povprečja?

V Sloveniji BDP še vedno raste – v drugem četrtletju za 16,3 odstotka
31. 08. 2021 17.50
Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju povečal za 16,3 odstotka na letni ravni. Največ sta k tej rasti po podatkih državnega statističnega urada prispevala rast končne potrošnje gospodinjstev in bruto investicij. Visoka je bila tudi rast obsega zunanje trgovine. Ob tem na Gospodarski zbornici Slovenije izpostavljajo, da je naša država za razliko od povprečja v Uniji beležila rast že v letošnjem prvem četrtletju. V drugem četrtletju je bil slovenski BDP še nižji od predkriznega, v juliju pa ga bo verjetno že presegel.

V Sloveniji cepljenih skoraj 90 odstotkov zdravnikov
30. 08. 2021 13.49
Po podatkih, ki so jih Zdravniški zbornici posredovale bolnišnice in univerzitetna klinična centra, so zdravniki v bolnišnicah, v katerih skupno dela okoli 3571 zdravnikov – precepljeni 89,4-odstotno. Podatek velja za 12 bolnišnic, univerzitetno kliniko in oba UKC.

Ponekod že izpolnjeni pogoji za začetek kurilne sezone
30. 08. 2021 07.30
Zadnje dni je pri nas krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa Evrope. Menjava zračne mase je bila zares izrazita, saj smo morali poletno garderobo čez noč zamenjati za toplejša oblačila, v nekaterih domovih predvsem v višjih legah pa so se že prižgale grelne naprave. Pred nami sta še dva spremenljiva dneva, nato pa se bo hladen višinski zrak, ki povzroča nestabilnost ozračja, umaknil iznad naših krajev, zato bomo v nadaljevanju tedna vendarle dobili nekaj sončnih in prijetno toplih dni, le jutra bodo še naprej zelo sveža in po nekaterih nižinah meglena.

Precepljenost ena najnižjih v Evropi, polno cepljenih ni niti polovica Slovencev
29. 08. 2021 19.47
Potem ko je predsednik vlade Janez Janša zapisal, da bomo tudi v Sloveniji, tako kot na Danskem in v Veliki Britaniji, odpravili vse omejitve, ko bomo dosegli 70-odstotno precepljenost, smo preverili, kako daleč smo od cilja. Precepljenost pri nas je med nižjimi v Evropi, polno cepljena ni niti polovica Slovencev.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja
24. 08. 2021 17.20
V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Na vrhu Grenlandije prvič v zgodovini meritev padal dež
20. 08. 2021 09.30
Prvič v zgodovini meritev so na vrhu Grenlandije, ki leži na 3200 nadmorske višine, namesto snega zabeležili dež. Temperature so se namreč konec tedna že tretjič v manj kot desetletju dvignile nad ledišče, topel zrak pa je na območju sprožil ekstremen dež.

Vročinski val pokazal zobe, klestila tudi toča
15. 08. 2021 07.00
V nedeljo popoldan in zvečer so se na severovzhodu in vzhodu države pojavljala neurja z močnim vetrom in nalivi. Veter je podiral drevesa in razkrival strehe objektov, meteorna voda pa je zalivala kleti in pritlične prostore objektov, ponekod je bila poškodovana tudi infrastruktura. Ozračje se je ponoči umirilo.

Srednji Evropi, tudi Sloveniji, jeseni grozijo obilnejše padavine, celo poplave
13. 08. 2021 09.54
Vremenoslovci pri AccuWeather so objavili vremensko napoved za Evropo za letošnjo jesen. V naših krajih (predvsem v zahodni Sloveniji) naj bi padle večje količine dežja, izključene niso niti poplave. Predvsem v prvi polovici jeseni pa naj bi na Balkanu vztrajale visoke temperature, možni so novi vročinski valovi.

Hrvati zadovoljni z letošnjo turistično sezono, blizu rezultatom iz leta 2019
11. 08. 2021 18.40
Po hudem udarcu, ki ga je lani zadala pandemija, so se potovanja v letošnjem poletju okrepila, hrvaški turistični delavci pa se po številu prihodov in nočitev približujejo številkam iz rekordnega leta 2019. Najboljše rezultate beležijo v Istri, primorsko-goranski in splitsko-dalmatinski županiji. Kot poudarjajo na Hrvaški turistični zvezi, je Hrvaška varna turistična destinacija.

Kamera ujela trenutek, ko je moški na italijanskem podeželju podtaknil požar
10. 08. 2021 09.45
Italijanski karabinjeri so aretirali 50-letnega moškega, ki je namerno zanetil požar na italijanskem podeželju, okoli 50 kilometrov od Neaplja. Požigalca je pri dejanju ujela skrita kamera, ki so jo na območju namestili za potrebe znanstvenih raziskav.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'
09. 08. 2021 14.45
Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Milijoni si dopusta ne morejo privoščiti: 'Počitnice ne bi smele biti luksuz za redke'
07. 08. 2021 17.13
Raziskava Evropske konfederacije sindikatov je pokazala, da si več kot polovica delavcev z nizkimi prihodki ne more privoščiti enotedenskih počitnic stran od doma. Čeprav so počitnice v zadnjem desetletju postale dostopnejše, večina družin z nizkimi dohodki še vedno ostaja brez njih. Med njimi je največ prebivalcev Italije, enotedenskega dopusta pa si ne more privoščiti tudi 48 odstotkov Slovencev.

V prihodnjih dneh manj neviht in več sonca, temperature bodo presegle 30 stopinj Celzija
07. 08. 2021 07.15
Po nekaj dneh nestanovitnega in nekoliko hladnejšega vremena se bomo v prihodnjem tednu počasi vzpenjali po temperaturni lestvici in najverjetneje nas bo zajel nov vročinski val. Plohe in nevihte bodo v naslednjih sedmih dneh redke in večinoma omejene le na hribovite predele. Še največ neviht bo nastalo jutri in v noči na ponedeljek, ko se bo severno od Alp pomikala oslabljena hladna fronta.

Požari vidni tudi iz vesolja: 'Tudi s te ogromne razdalje je pogled grozljiv'
06. 08. 2021 17.06
Jug Evrope se sooča s hudim vročinskim valom, zaradi suhega vremena pa po številnih državah divjajo obsežni požari. Gost dim, ki se ob tem vali proti nebu, pa so ujeli tudi številni vesoljski objektivi, ki spremljajo dogajanje na Zemlji. "Tudi z razdalje več sto kilometrov je pogled grozljiv. Kot vrsta moramo razmišljati o tem, kako lahko še naprej živimo v sožitju s svojim planetom in okoljem," je ob delitvi fotografij iz vesolja zapisal astronavt Thomas Pesquet.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30
V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val
25. 07. 2021 07.00
Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Nedeljski referendum: visoka udeležba, proti tudi tretjina podpornikov SDS
16. 07. 2021 17.58
Nedeljski referendum je zaznamovala ena najvišjih udeležb na referendumih v samostojni Sloveniji, kaže raziskava Valicona. Visoka je bila udeležba med najmlajšimi volivci v starosti od 18 do 24 let. Dve tretjini udeležencev so sicer predstavljali volivci, ki se uvrščajo med leve oziroma levosredinske, a tudi dobra tretjina podpornikov SDS je glasovala proti.

Kljub la Niñi beležimo ekstremne temperaturne rekorde
07. 07. 2021 12.10
Ekstremna vročina na severu Amerike, vročinski val v Skandinaviji, rekordna temperatura izmerjena na Antarktiki. To je le nekaj vremenskih ekstremov, ki smo jim priča zadnje tedne. Klimatologi svarijo, da se ti ekstremi iz leta v leto nevarno stopnjujejo. Za Evropo je bil to drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa četrti najtoplejši.