povračilo škode

Mesec: Ključno je, da solidarnostna pomoč pride v prave roke in hitro

04. 09. 2023 14.45

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je mesec dni po katastrofalnih poplavah obiskal kamniški center za socialno delo in se seznanil z razmerami na terenu. "Ključna vloga CSD je, da razdelimo solidarnostne pomoči, da pridejo v prave roke in to hitro," je dejal Mesec in pozval ljudi, naj oddajo vlogo za pomoč.

Logarska dolina mesec dni po ujmi znova odprta za turizem

02. 09. 2023 19.06

Skoraj mesec dni po ujmi se je za turiste znova odprla Logarska dolina. Turistični biser ob poplavah praktično ni bil prizadet, a so turizem v dolini z odredbo ustavili zaradi intenzivne sanacije škode v solčavski občini. Ponudniki namestitev so s tem izgubili cel avgust, ki zanje predstavlja višek sezone, s prihodki v tem mesecu običajno pokrijejo tudi turistično mrtve mesece. Kaj zdaj pričakujejo od jeseni in kako so zadovoljni s prvo pomočjo, ki jim jo je namenila država?

Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo

02. 09. 2023 18.46

Ko vode ni več, ko so stene znova pobeljene in tla posušena, se odpirajo nove razsežnosti posledic poplav. Kako stroje, sicer očiščene mulja in peska, znova spraviti v pogon, kako stavbe zavarovati, da ne bi prihodnje poplave znova ustavile proizvodnje, in kako naročnike prepričati, da si zanesljiv partner za nadaljnje posle? Vse to so težave, s katerimi se v dnevih po povodnji spopadajo obrtniki. Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo, ki jo zdaj prijavljajo državi. V Cerkljah na Gorenjskem je tako obstal servis orgel, edinstvene inštrumente je poplavilo. Tuji dobavitelji bodo morali še nekaj časa čakati tudi na didaktične igrače ene od tamkajšnjih lesnih delavnic.

Med upravičenci za povračilo škode tudi samozaposleni in kmetje

25. 08. 2023 21.28

Novi ukrepi za pomoč gospodarstvu. Ne samo podjetja, ki so imela v prizadetih občinah sedež ali poslovno enoto, do delnega povračila škode bodo upravičena tudi podjetja, ki so imela v teh občinah zgolj svoje stroje in opremo, za navajanje neresničnih podatkov pa bodo globe znašale od 450 do 20.000 evrov. Do pomoči bodo po novem upravičeni tudi samozaposleni in kmetje, ki so se jim čisti prihodki od prodaje na letni ravni znižali za 25 odstotkov. Država pa bo delno pokrila tudi plače za zaposlene, ki so pri delodajalcu pomagali pri odpravljanju posledic poplav.

V Ljubnem gospodarstvo še ni zaživelo, Mesec obljubil pomoč

25. 08. 2023 18.28

Minister za delo Luka Mesec z ekipo je obiskal podjetje KLS na Ljubnem ob Savinji, ki ga je vodna ujma močno prizadela. Predstavil je ukrepe za pomoč gospodarstvu po poplavah in znova zagotovil, da bo država angažirala vse sile za normalizacijo življenja na prizadetih območjih. Podporo države za vnovičen zagon pričakujejo tudi v KLS Ljubno.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Interventni zakon: socialna pomoč, odlog kredita in obvezni prispevek

24. 08. 2023 08.14

Vlada je znova razpravljala o predlogu interventnega zakona po poplavah in ga sprejela. V njem določa dodatne mehanizme pomoči prebivalcem in podjetjem. V skladu s predlogom bodo oškodovanci na centrih za socialno delo lahko na primer zaprosili za enkratno socialno pomoč, na bankah pa za 12-mesečni odlog plačila kredita. Uvajajo pa se tudi solidarnostne sobote oziroma enkratni obvezni solidarnostni prispevek, ki se bo prištel k dohodnini.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov

21. 08. 2023 06.23

Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.

Pohitite z oddajo vlog za višjo silo in čakanje na delo

18. 08. 2023 11.35

Zavod RS za zaposlovanje že prejema vloge delodajalcev za koriščenje ukrepov višje sile in čakanja na delo, ki ju je ob poplavah predvidela novela zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Pristojni ob tem delodajalce opozarjajo, naj vloge, četudi nepopolne, oddajo pravočasno, saj jih bo mogoče dopolniti. Prvi rok se namreč izteka že 28. avgusta.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

14. avgust bo verjetno dela prost dan, država bo poskrbela za nadomestne gradnje

07. 08. 2023 22.07

Predsednik vlade Robert Golob je zagotovil nadaljnjo pomoč vsem prizadetim občinam, ki jih ni malo. Na seji vlade so že obravnavali prvi paket pomoči, v soboto je bilo nakazanih prvih 10 milijonov evrov na Rdeči križ in Karitas, sledilo bo pa še več pomoči. Omenjal je tudi nadomestne gradnje za tiste, ki so izgubili domovanja, letošnji 14. avgust pa označil za dan solidarnosti.

V Vojniku v neurjih poškodovanih okoli 250 objektov, sanacija že poteka

03. 08. 2023 11.27

Državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Darij Krajčič se je udeležil sestanka na Občini Vojnik glede škode po julijskih neurjih. Kot je povedal, bo država kmetom, ki jim je neurje v celoti uničilo pridelke, pomagala po že uveljavljenem sistemu de minimis. V Vojniku sicer škodo že intenzivno sanirajo.

Golob po neurjih: Stroške intervencij bi lahko povrnili že v naslednjih tednih

14. 07. 2023 16.04

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan sta si popoldne v Posavju ogledala škodo po četrtkovi ujmi. Medved je ob tem občinam, ki jih je prizadela ujma, obljubil hitro pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Škoda bo sicer večja kot ob spomladanski ujmi, je ocenil Medved. Posledice ujme si je pozno popoldan v Orehovcu in Pišecah ogledal tudi predsednik vlade Robert Golob.

V občini Solčava poklanih več deset glav drobnice

04. 07. 2023 10.02

Na planinskem pašniku Olševa v občini Solčava je bilo konec minulega tedna poklanih več deset glav drobnice, so sporočili iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Na podlagi sledov ugriza sklepajo, da je ovce pobijal volk. Rejci drobnice in KGZS, pa tudi občine opozarjajo na nastalo škodo in pristojna ministrstva pozivajo k ukrepanju.

Dobaviteljem odškodnina zaradi prodaje energentov po omejeni ceni

12. 01. 2023 13.21

Vlada je sprejela dve uredbi, s katerima se bo dobaviteljem električne energije in zemeljskega plina zagotovilo nadomestilo, ker morajo energente prodajati po najvišji določeni ceni. Vrednost ukrepa je po besedah ministra za infrastrukturo Bojana Kumra od 340 do 350 milijonov evrov na letni ravni.

Zaradi večmilijonske škode Petrol državi grozi z odškodninsko tožbo

27. 12. 2022 16.13

Delničarji družbe Petrol so se seznanili s številkami poslovanja, ki kažejo, da je regulacija cen Petrolu na vseh trgih, kjer je navzoč, povzročila za 194,1 milijona evrov škode, skupna škoda zaradi regulacije vseh energentov znaša 210 milijonov evrov. Ob tem pa so delničarji izvedeli tudi, da se uprava pripravlja na vložitev odškodninskih tožb. Na Hrvaškem bo medtem Petrol v sredo med 12. in 13. uro zaprl večino svojih prodajnih mest, s čimer želi hrvaško vlado opozoriti na nujnost oblikovanja drugačne rešitve za regulacijo cen naftnih derivatov.

Delničarji Petrola na nogah, ker vlada ni sprejela odločitve o nadomestilu

22. 12. 2022 11.51

Vlada še ni sprejela odločitve o primernem nadomestilu trgovcem z naftnimi derivati zaradi morebitne občutne škode, ki jo je povzročila obveznost prodaje goriv kljub omejitvi cen letos spomladi. Nekateri delničarji Petrola želijo upravi predlagati, naj pošlje vladi zahtevek in naj, če ne bo odziva, ubere sodno pot.

Uporabniki Placa: Dokler tožbe ne bodo umaknjene, dialog ni mogoč

07. 12. 2022 11.41

Slaba banka je proti 46 posameznikom Participativne ljubljanske avtonomne cone vložila tožbe za motenje posesti. "DUTB je postopke za pripravo vloge tožbe začela že v času, ko so s Placom vodila (navidezni) dialog, usmerjen v uporabo prostorov in dogovarjanje o možnostih obstoja Placa v objektu na Linhartovi 43. S tem je ogrozila obstoj Placa in pripravlja teren za nasilno evikcijo," pravijo slednji. Razočarani so nad vlado in od nje pričakujejo uporabo vseh razpoložljivih sredstev, da prepreči izvajanje pritiskov na Plac. DUTB je k odstopu od pregona uporabnikov Plac javno pozval tudi minister Mesec.

Bruselj za vzpostavitev posebnega sodišča za ruske zločine nad Ukrajino

30. 11. 2022 10.09

Evropska komisija predlaga vzpostavitev posebnega sodišča s podporo Združenih narodov, ki bo preiskalo in preganjalo kaznivo dejanje agresije, ki jo Rusija izvaja nad Ukrajino, je dejala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Zavzela se je tudi za to, da se premoženje, ki ga je EU zasegla Rusiji, uporabi za obnovo Ukrajine.

Po neurju v Kranju pol milijona evrov škode: kdo jo mora plačati sam?

13. 10. 2022 07.52

Orkanski veter, ki je avgusta v Kranju odkrival strehe, je po oceni občine povzročil okoli 500.000 evrov škode. Pri stanovanjskih stavbah se škoda pokriva iz požarnega zavarovanja, odškodninska odgovornost pa izhaja iz etažne lastnine. Lastniki poškodovanih avtomobilov, ki nimajo sklenjenega kasko zavarovanja, morajo medtem strošek kriti sami. Kaj pa sanacija? Zima je pred vrati, na strehah pa je le začasna kritina, ki omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, ni pa vodotesna.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

28. 09. 2022 06.00

Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Petrol za povračilo stroškov zaradi regulacije zahteva 51,3 milijona evrov

04. 08. 2022 20.15

Medtem ko od torka zaradi delne regulacije cen s strani vlade na bencinskih servisih zunaj avtocest za tank goriva plačujemo nekoliko manj, so na avtocestah cene povsem prepuščene trgu oziroma jih trgovci določajo sami. V praksi to lahko pomeni drugačne cene iz dneva v dan, liter dizla pa ponekod na avtocestah stane tudi 2,2 evra.

Pogonska goriva odslej dražja

21. 06. 2022 06.22

Po državi so od danes dražja pogonska goriva. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva omejena, in sicer na 1,755 oz. 1,848 evra za liter. Bencin je tako dražji za 19,5 centa oz. 12,5 odstotka, dizel pa za 18 centov oz. 10,8 odstotka. Drugod cene določajo trgovci sami. Regulacija cen v Sloveniji in na Hrvaškem bo po ocenah uprave energetske družbe Petrol negativno vplivala na dobičkonosnost v prvem polletju. Bruto dobiček skupine Petrol bo v primerjavi s planom nižji za 53 milijonov evrov, EBITDA za 79 milijonov, čisti dobiček pa za 54 milijonov evrov.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili

15. 06. 2022 22.18

Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

S torkom znova delna regulacija cen pogonskih goriv

15. 06. 2022 07.05

Premier Robert Golob je predstavil prve predloge za blažitev draginje, ki predstavljajo eno od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata. Kot je povedal, bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. Režim bo v veljavo stopil 21. junija, trajal pa bo 12 mesecev. Ob tem bodo s 1. julijem začeli učinkovati tudi nekateri omilitveni ukrepi pri potnih stroških, javnem prometu in v kmetijstvu.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Tonin podpisal memorandum za nakup oklepnikov tipa boxer

11. 05. 2022 11.00

Vlada se je v sredo dopoldne seznanila z informacijo o nameravanem podpisu Memoranduma o soglasju k programu Boxer, ki ga je nato pozno popoldne v Münchnu res podpisal minister za obrambo Matej Tonin. Hkrati je soglašala s prevzemom finančnih obveznosti za izvedbo programa Boxer v breme proračunov za leta 2022–2026. Slovenija naj bi za 45 osemkolesnikov odštela 343,4 milijona evrov z DDV. Več podrobnosti bo ministrstvo za obrambo predstavilo na četrtkovi dopoldanski novinarski konferenci. Najverjetnejši novi mandatar Robert Golob pa je bil do poteze obrambnega ministra v odhodu kritičen. Kot je dejal, "normalen in dober gospodar ne bi povzročal gospodarske škode državi". Napovedal je tudi uporabo pravnih sredstev.

Za tri mesece določena najvišja cena 95-oktanskega bencina in dizla

11. 05. 2022 06.22

V državi so znova omejene cene bencina in dizelskega goriva. Vlada se je tako odločila zaradi pričakovanih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen. Dodatne motnje se Evropi obetajo na trgu energentov, potem ko je Ukrajina napovedala ustavitev tranzita tretjine ruskega plina v Evropo.